Ý nghĩa phong thủy, cách trồng và chăm sóc chi tiết

Rate this post

Lule Magnolia Lulja është mjaft e famshme në botë për shkak të bukurisë së saj të bukur dhe luksoze. Dhe aroma pasionante është jashtëzakonisht tërheqëse.

Lule Magnolia

Lule Magnolia

Në këtë postim Diachiamthuc.vn Së bashku do të mësojmë për bukurinë e madhe. Së bashku me mënyrën e kujdesit, rritni lule magnolia në Vietnam për ata që janë të interesuar.

Burimi

Magnolia ka emrin anglez Magnolia, përveç kësaj kjo bimë njihet edhe me shumë emra të ndryshëm. Të tilla si: pema e fikut, pema e magnolisë, pema ylang ylang… Magnolia ka emrin shkencor Magnoliaceae dhe i përket familjes së Magnolia. Kjo bimë është vendas në Francë. Aktualisht, magnolia rritet kryesisht në Azinë Lindore dhe Azinë Juglindore.

Burimi

Burimi

Në vitin 1688, lulja e manjollës u prezantua në Evropë nga një profesor i famshëm i biologjisë, Pierre Magnol. Kjo lule është menjëherë e famshme për bukurinë e saj luksoze dhe romantike. Me aromën e saj shumë tërheqëse joshëse. Magnolia është zgjedhur si lulja tipike e dy shteteve amerikane, Mississippi dhe Luiziana.

KUJDES: Pema e trëndafilit: TOP #100 trëndafilat më të bukur sot

Karakteristike

Mulan është një bimë drunore, lartësia mund të jetë deri në 30 m nëse toka dhe klima janë të mira. Gjethet janë ovale, të zgjatura deri në majat e gjetheve. Dhe ka një ngjyrë jeshile të re me vitalitet intensiv dhe të fortë.

Karakteristike

Karakteristike

Lulja kur lulëzon e madhe ka një formë mjaft të veçantë si forma e dy duarve të kthyera nga poshtë. Dhe ka shumë ngjyra si roza, e bardha, vjollca, e verdha etj. Koha e lulëzimit të lules së manjollës është mjaft e gjatë, kështu që kërkon edhe shumë kohë për t’u zbehur. Ka lule që janë më shumë se një muaj të vjetra. Kjo lule nuk është vetëm e bukur, por ka edhe një aromë shumë tërheqëse. Tërheqja bën që shumë zemra të dridhen. Lulet e manjollës përdoren shpesh për të bërë parfum.

Kuptimi i luleve të magnolisë në jetë

Kjo është një lule që simbolizon një bukuri fisnike, fisnikëri, shkëlqim. Dhe kuptimi i një dashurie të përjetshme.

Në Kinën e lashtë: Mulan ishte një simbol i bukurisë së pastër. Dhe butësia e një gruaje.

Kuptimi i luleve të magnolisë në jetë

Kuptimi i luleve të magnolisë në jetë

Kohët viktoriane: dërgimi i luleve të magnolisë ishte një mënyrë për të shprehur dashurinë. Dhe komunikimi i fshehtë i të dashuruarve. Kjo lule gjithashtu simbolizon dinjitetin e mirë, fisnikërinë e një personi.

Në Amerikën e Jugut: Magnolia e bardhë përdoret si një lule dore për nusen. Sepse simbolizon pastërtinë dhe fisnikërinë e nuses

Magnolia e bardhë përdoret si lule dore për nusen

Magnolia e bardhë përdoret si lule dore për nusen

LEXO MË SHUMË: Urimet më të mira, më kuptimplota të 8 Marsit për nënën, gruan, dashnoren

Kuptimi i luleve në feng shui

Mbjellja e magnolisë para shtëpisë do t’i sjellë pronarit shumë fat. Mundësia e avancimit në karrierë.

Mulan kur rritet ka një tendë të trashë dhe të madhe dhe ka aftësinë për të pastruar ajrin në mënyrë shumë efektive. Prandaj, ato ndihmojnë për të mbajtur hapësirën e shtëpisë tuaj të freskët. Mulan është rritur gjithashtu shumë përgjatë rrugëve në vende për të pastruar ajrin.

Kuptimi i lules së magnolisë në feng shui

Kuptimi i Mulanit në feng shui

Në feng shui, Mulan i kombinuar me lulen Hai Duong, bozhure përfaqëson luksin, klasin dhe pasurinë.

Tham Khảo Thêm:  Sửa lỗi "Không thể hủy đăng ký hoặc hủy đăng ký khỏi Twitch"

Pema e Krishtlindjeve në formë të bukur është zgjedhur për dekorimin e kopshtit. Tempujt piktoreske, parqet, vilat … ose mbjellja e vazove në verandë, ballkon, … tregojnë mikpritjen e mikpritësit.

Përveç kësaj, për shkak të trupit të saj të bukur, kjo pemë është rritur edhe si një pemë bonsai e artit

Në feng shui, Mulan kombinohet me Hoa Hai Duong

Në feng shui, Mulan kombinohet me Hoa Hai Duong

Kuptimi sipas ngjyrës së Mulanit

Lulja e bardhë e manjollës: simbolizon pastërtinë, pafajësinë, shiritin e lartë.

Magnolia e purpurt: Simbolizon besnikërinë, një zemër dhe një zemër për atë që doni.

Magnolia e verdhë: Simbolizon përjetësinë, që zgjat përgjithmonë me kohën. Përveç kësaj, ajo gjithashtu simbolizon lumturinë, gëzimin dhe miqësinë

Kuptimi i ngjyrës së lules së magnolisë

Kuptimi i ngjyrës së lules së magnolisë

Magnolia rozë: Simbolizon romancën, dashurinë dhe feminitetin. Kjo është një dhuratë e shkëlqyer për dikë që e doni. Sepse është si një pohim dashurie, dashurie intensive që keni për palën tjetër

Magnolia e kuqe: Simbolizon pasionin, dashurinë dhe romancën. Është gjithashtu një simbol i forcës. Dhe na kujtoni të tregojmë gjithmonë dashuri për të dashurit tanë përreth nesh

Magnolia blu: Simbolizon fatin, mirësinë dhe shpresën në jetë.

Magnolia e verdhë

Magnolia e verdhë

KUJDES: Sintetizoni 999+ histori, kapaku më kuptimplotë dhe konciz i dashurisë

Cili është përdorimi i lules së manjollës në jetë?

Lulja e manjollës ka një bukuri të bukur me një aromë joshëse. Aq shpesh mbillen në vazo të vendosura në ballkon, zyrë ose në shtëpi. Përveç kësaj, kjo lule përdoret edhe për të dekoruar lulet e dasmës. Me dëshirën për të sjellë një jetë bashkëshortore të lumtur dhe të qëndrueshme.

Magnolia është një bimë drunore dhe druri i pemës është mjaft i çmuar. Duhet të përdoret për të bërë sende shtëpiake, zejtari ose ndërtim anijesh.

Cili është përdorimi i lules së manjollës në jetë?

Cili është përdorimi i Mulanit në jetë?

Përveç kësaj, lulet përdoren edhe si ilaç për trajtimin e dhimbjeve menstruale, dhimbjet e dhëmbëve, sinusitin, reumatizmën, dhimbjet e shpinës, dhimbjet e tendinave, dhimbjet e veshkave etj.

Për shkak të aromës së saj joshëse, kjo lule përdoret edhe si parfum

Lëvorja e pemës së magnolisë mund të përdoret gjithashtu për të zier ujin e pijshëm që ka efektin e zbukurimit të lëkurës dhe shkëlqimit të syve.

Teknika për mbjelljen dhe kujdesin e luleve të manjollës

Magnolia mund të përhapet me dy metoda: me copa dhe me prerje. Pranvera është koha më e mirë për të mbjellë sepse në këtë kohë klima është e freskët dhe e favorshme dhe bimët mund të rriten dhe zhvillohen më lehtë.

Teknikat e mbjelljes dhe kujdesit për Mulan

Teknikat e mbjelljes dhe kujdesit për Mulan

>>> KUJDES: Pema e parave: Si të kujdeseni, karakteristikat dhe kuptimi i pemës

Si të rritet Magnolia në një tenxhere

Pemët e manjollës kanë gjethe të mëdha, kështu që nëse lihen në një vend me shumë diell dhe të nxehtë, pema humbet lehtë ujin. Gjatë mbjelljes, është e nevojshme t’i kushtohet vëmendje një vendi me dritë të moderuar të diellit, jo shumë me diell që bima të zhvillohet dhe të rritet mirë.

Duhet të zgjedhë llojin e tokës që është e lirshme, e lehtë për t’u kulluar dhe me ushqim të mirë për të mbjellë. Ju mund të përzieni plehun e pulës ose plehun e thatë të lopës në tokë në mënyrë që pema e manjollës të thithë më shumë lëndë ushqyese dhe të rritet mirë.

Si të rritet Magnolia në një tenxhere

Si të rritet Magnolia në një tenxhere

Zgjidhni vazo me hapësirë ​​të moderuar të jetesës, zgjidhni vazo me diametër rreth 1-1,7 m, rreshtoni një shtresë dheu në fund të tenxhere. Prisni të gjithë telin e vazos së fidanit me butësi për të shmangur thyerjen e tokës së vazos. Në fund vendoseni bimën në qendër dhe mbulojeni me tokë.

Tham Khảo Thêm:  Cách xem các nhóm riêng tư trên Facebook?

Shënim: Rekomandohet të hapni një vrimë kullimi në fund të tenxhere në mënyrë që bima të shmangë përmbytjen, gjë që mund të shkaktojë lehtësisht kalbjen e rrënjëve dhe vdekjen e bimës.

Zgjidhni bimët e duhura në vazo

Zgjidhni bimët e duhura në vazo

LEXO MË SHUMË: Pema e parave: Si të kujdeseni, karakteristikat dhe kuptimi i pemës

Si të rritni lule Magnolia në tokë

Më poshtë do të ndajmë hapat më themelorë dhe të thjeshtë kur mbillni pemë magnolie për ta ndihmuar pemën të rritet më mirë dhe më shpejt.

Hapi 1

Kërkoni një vend ku toka është e hapur, poroze dhe ka kullim të mirë për të vendosur pemën e manjollës, sepse kjo është një bimë shumë e dobët ndaj ujit. Pastroni zonën e mbjelljes për të hequr barërat e këqija, veçanërisht foletë e milingonave që kanë nevojë për të

Hapi 2

Gërmoni një gropë rreth 20-30 cm të gjerë për të mbjellë pemë në mënyrë që kur zbrisni në tenxhere të mos dëmtohen rrënjët dhe trungu.Në varësi të madhësisë së tenxhere, hapni gropa që të jenë më të përshtatshmet. Pasi të keni gërmuar gropën, duhet të shpërndani një shtresë dheu të përzier me pleh të thatë të lopës ose fibër kokosi më poshtë.

Si të rritni lule Magnolia në tokë

Si të rritet Magnolia në tokë

Hapi 3

Për bimët, sigurohuni që toka të jetë e ngjeshur dhe më pas ujisni në mënyrë të barabartë në mënyrë që pema të qëndrojë drejt pa u anuar.

Vendoseni pemën në vrimë, tenxheren e vendosni në mes të vrimës së thellë në mënyrë që qafa të jetë lehtësisht e niveluar me tokën. Mos e mbillni pemën shumë thellë ose fruti është i cekët sepse mund të mos jetë në gjendje të thithë mjaftueshëm lëndë ushqyese. Vendoseni tokën e përgatitur në vrimë dhe më pas ngjeshni tokën në vrimë për ta shtrënguar dhe ujitur atë.

Hapat për mbjelljen e luleve

Hapi 4

Fiksoni pemën e sapombjellë me kunja bambuje, druri ose hekuri të përgatitur paraprakisht, sepse në këtë kohë rrënjët janë ende të dobëta dhe nuk kanë mundur të ngjiten pas dheut. Vendosja e shtyllave të tilla do ta ndihmojë bimën të qëndrojë e fortë dhe të ketë më shumë kohë për të depërtuar lehtësisht në tokë. Lartësia e pemës së kunjit është rreth ⅓ e lartësisë së pemës nga toka në pozicionin e kontaktit.

Hapi 5

Pas mbjelljes, lotimi duhet të bëhet menjëherë në mënyrë që majat e pemëve të jenë gjithmonë të gjelbra dhe bimët të kenë lëndë ushqyese. Kjo është një bimë mjaft e varfër e ngopur me ujë, kështu që ju duhet vetëm të ujitni një sasi të moderuar dhe të moderuar për bimën. Mos ujisni shumë

Hapi 6

Pemët e sapo mbjella janë ende mjaft të dobëta, kështu që ju duhet të vrisni dëmtuesit dhe të krasitni dhe fekondoni për të stimuluar rrënjosjen. Pastroni rregullisht barërat e këqija në baza mujore.

LEXO MË SHUMË: MINI TATTET – Kuptimi i plotë në çdo goditje të vogël të bojës në lëkurë

Kujdesi për pemët e magnolisë për shumë lule

Magnolia mund të rritet në Vietnam sepse është një bimë me klimë tropikale. Sidoqoftë, ka disa paralajmërime që duhen mbajtur parasysh:

Kujdesi për pemët e magnolisë për shumë lule

Kujdesi për pemët e magnolisë për shumë lule

Toka: zgjidhni tokë të pasur me lëndë ushqyese, poroze, të drenazhuar mirë dhe të ajrosur mirë për mbjellje

Temperatura: Kjo është një bimë jo tolerante ndaj nxehtësisë, ndaj duhet mbajtur në temperaturë rreth 16-28oC.

Tham Khảo Thêm:  Cách ẩn danh bạ trên iPhone

Lagështia: Bimët mbajnë lagështi të moderuar, i mbajnë bimët në moderim, kanë kolona kundër lëkundjes së erës.

Drita: Mbillni pemën e manjollës në një vend me dritë natyrale të moderuar, shmangni rrezet e diellit direkte, veçanërisht në verë, sepse bima është shumë rezistente ndaj nxehtësisë.

Lotim: Lotim i rregullt dhe lotim në sasi të mjaftueshme për bimën.

Shkurtoni pemët: Kujdesuni dhe krasitni rregullisht lulet dhe gjethet për të mbjellë filiza të rinj

Plehërimi: Pas rreth 3 muajsh, kur shihni pemë me gjethe jeshile të errët, shumë degë më të gjata se 15 cm, aplikoni pleh NPK 10-12-10. Për pemët e magnolisë duhet të fekondohen periodikisht çdo 2 muaj në mënyrë që pema të rritet dhe të zhvillohet mirë

Dëmtuesit dhe sëmundjet: Vëzhgoni dhe kontrolloni situatën e dëmtuesve dhe sëmundjeve për të marrë masa në kohë për të shmangur pemët e dëmtuara

A duhet të mbillni Magnolia para shtëpisë?

Rekomandohet të mbillni pemë Magnolia në një vend të gjerë dhe të ajrosur siç është një kopsht, sepse kjo është një bimë drunore që mund të rritet shumë e gjatë. Përveç kësaj, bima duhet të vendoset në një vend me dritë të mjaftueshme për rritjen më të mirë. Mund të mbillni një pemë magnolie përpara shtëpisë, por për të mos ndikuar në feng shui, duhet ta mbillni atë në anën e majtë ose të djathtë të shtëpisë.

Duhet të mbillni pemën e magnolisë në një vend të gjerë

Duhet të mbillni pemën e magnolisë në një vend të gjerë

Ku të blini lule Magnolia?

Për të blerë magnolinë, mund të shkoni te lulet dhe bimët zbukuruese. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të porosisni lule online për të zgjedhur pemën tuaj të preferuar të manjollës.

Epilogu

Shpresojmë se artikulli i mësipërm ju ka ndihmuar të keni informacion më të detajuar dhe specifik rreth specieve Lule Magnolia si dhe kuptimet e tyre. Nëse jeni duke kërkuar për një lule të bukur për të dekoruar kopshtin tuaj, mund të zgjidhni lulen e manjollës. Faleminderit që lexuat këtë artikull. Për më shumë informacion interesant dhe interesant, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn.

Pyetje të lidhura

Ku të blini lule Magnolia, Diachiamthuc?

Për të blerë magnolinë, mund të shkoni te lulet dhe bimët zbukuruese. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të porosisni lule online për të zgjedhur pemën tuaj të preferuar të manjollës.

A duhet të mbjell lule Magnolia para shtëpisë time?

Rekomandohet të mbillni pemë magnolie në një vend të bollshëm dhe të ajrosur siç është një kopsht, sepse kjo është një bimë drunore që mund të rritet shumë e gjatë.

Cili është përdorimi i lules së manjollës në jetë?

Lulet e manjollës kanë një bukuri të bukur me një aromë joshëse, ndaj rriten shpesh në vazo të vendosura në ballkon, zyrë apo në shtëpi. Përveç kësaj, kjo lule përdoret edhe për të dekoruar lulet e dasmës me dëshirën për të sjellë një jetë bashkëshortore të lumtur dhe të qëndrueshme. Përveç kësaj, lulet përdoren edhe si ilaç për trajtimin e dhimbjeve menstruale, dhimbjet e dhëmbëve, sinusitin, shërimin e reumatizmit, dhimbjeve të shpinës, tendinit. dhimbje, dhimbje veshkash,…


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Ý nghĩa phong thủy, cách trồng và chăm sóc chi tiết . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  iPhone hết pin đột ngột [Fixed]

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *