Top 10 quán cháo Đà Lạt nổi tiếng ngon – bổ – rẻ khiến bạn xuýt xoa

Rate this post

Qull Dalat ku eshte mire Dyqani më i vjetër i qullit në Da Lat. Kjo është një nga pyetjet më të shpeshta nga turistët kur vijnë në Da Lat. Qull është një pjatë që nuk është më e çuditshme për vietnamezët në përgjithësi. Ose populli i Da Latit në veçanti.

Qull Dalat

Qull Dalat

Qull duket se bëhet një pjesë e pazëvendësueshme e karakteristikave të kuzhinës vietnameze. Në mes të motit të freskët gjatë gjithë vitit të Da Lat. Por bashkohuni me familjen ose miqtë. Ndjenja e gërvishtjes së bashku me një tas qull që është sa i lehtë dhe i ngrohtë, nuk është asgjë më e mirë se kaq, apo jo?

Top 10 dyqanet e shijshme të qullit Dalat

Megjithatë, nuk është e lehtë të gjesh një dyqan të mirë qull në dyqanet e panumërta. Për t’ju ndihmuar të zgjidhni këtë problem, sot, Diachiamthuc.vn dëshiron t’u dërgojë lexuesve 8 vendet kryesore për të ngrënë qull të shijshëm për të harruar rrugën e kthimit në Da Lat. Le të zbulojmë se çfarë është në këtë listë!

Qull i shijshëm Dalat

Qull i shijshëm Dalat

>> Shihni detajet e artikullit: Ruani menjëherë 30 pjata të shijshme në Da Lat për t’i ngrënë një herë dhe për t’u ‘dërrmuar’

Qull bretkosash Singapori 151 Bui Thi Xuan Da Lat

Qullja e bretkosës së Singaporit është shumë e popullarizuar në restorantet në Ho Chi Minh City. Sidoqoftë, për të ngrënë një tas me qullin më të mirë dhe më të shijshëm të bretkosës së Singaporit, duhet të shkoni përsëri në Singapore Frog Porridge 151 Dalat. Nuk ka asgjë më të mirë se të shijoni një tas të shijshëm me qull të nxehtë nën motin tipik të ftohtë të Da Lat.

Qull i bretkosës në Dalat është i shijshëm

Qull i bretkosës në Dalat është i shijshëm

Tasat me aromë të bretkosave pas përpunimit shërbehen veçmas me qull të bardhë, jo me të gjithë bretkosën në qull. Në mënyrë që ngrënësit të mund të rregullojnë lirisht dozën për t’iu përshtatur shijes së tyre. Kjo pjatë tërheq mysafirët nga ngjyra tërheqëse kafe e errët e bretkosave të rregulluara mjeshtërisht në tasin prej balte. Dhe mbi të gjitha, aroma e mishit të bretkosës kur u shërbehet darkave.

Qull i shijshëm i bretkosës nga Singapori në Dalat

Qull i shijshëm i bretkosës nga Singapori në Dalat

Qull i bretkosës në Singapor 151 Bui Thi Xuan qull i shijshëm që është e vështirë t’i rezistosh

Dihet se në Singapore Frog Porridge 151, bretkosat e përdorura për të bërë këtë qull janë përzgjedhur me kujdes. Bretkosat duhet të jenë bretkosa të mëdha, të kenë kofshë të trasha dhe të kenë shumë mish.Pasi të kontrollohen dhe të përzgjidhen me kujdes, shefi i kuzhinës do të fillojë të përgatisë, marinojë dhe ziejë sërish karamele në një tenxhere dheu. Dhe duhet më shumë kohë për të pritur për të marrë një tas të përsosur me bretkosa të shijshme nga aroma në standardin e ngjyrës.

Qull i bretkosës në Singapor Dalat

Qull i bretkosës në Singapor Dalat

Përveç pjatave kryesore, Singapore 151 Frog Porridge shërben edhe një shumëllojshmëri ëmbëlsirash super të shijshme dhe të larmishme. Nga çaji Khuc Bach, jogurti fleksibël ose kosi jasemini janë të gjitha ëmbëlsira të shijshme dhe të arsyeshme kur sapo keni mbaruar së shijuari një qull të ngrohtë të ngrohtë bretkosash. Përveç ushqimit të shijshëm, ky vend është gjithashtu një parajsë virtuale e jetesës për të rinjtë që duan të eksplorojnë dhe ruajnë fotot shumëngjyrëshe të Da Lat. Nxitoni dhe kontrolloni në këtë vend super të nxehtë tani.

Tham Khảo Thêm:  Cách hạn chế ứng dụng và đặt quyền kiểm soát của phụ huynh trên iPhone / iPad

1. Tas qull Da Lat night

Nëse jeni ju ai që vjen vonë nga puna ose thjesht dëshironi të dilni për darkë. Ju dëshironi të gjeni një restorant për të ngrënë në fund të ditës. Megjithatë, jo të gjitha restorantet janë të hapura deri në orët e vona të natës. Sidomos kur shumica e njerëzve të Da Lat kanë një mënyrë jetese të hershme të gjumit. Atëherë mos u shqetësoni se nuk mund ta gjeni. Diachiamthuc ju lutem sugjeroni. Ky është tasi i qullit të natës Da Lat. Siç nënkupton edhe emri, dyqani shet qull deri në orët e vona të natës.

Qull nate Dalat

Qull nate Dalat

E vendosur në rrugën Phan Dinh Phung. Tasi i qullit të natës Dalat është një vend i lehtë për t’u gjetur. Qull në restorant është qull i bardhë bishtaja. E thjeshtë, por shumë e ngrohtë. Përveç kësaj, dyqani ka edhe qull me gjethe pandan të bishtajave. Hani me aromë të shijshme. Zgjidhni sipas shijes. Një veçori e veçantë është se restoranti ka shumë pjata anësore të shijshme dhe të çuditshme. Ka efekt për ta bërë qullin më të pasur dhe të shijshëm. Mund të porosisni më shumë vezë të kripura, peshk të zier ose sasafra,…

Është për të ardhur keq që restoranti ka një hapësirë ​​mjaft të ngushtë. Megjithatë, Diachiamthuc besoni se të ulesh në trotuar duke ngrënë qull është gjithashtu një përvojë interesante. Ia vlen të provohet.

Për detaje ju lutemi kontaktoni:

 • Adresa: 112 Phan Dinh Phung, Da Lat City.
 • Orari i hapjes: 16:30 – 1:00
 • Çmimi: 10.000 VND – 20.000 VND

2. Dyqan qull Di Linh 2

Ky është një vend shumë i mbushur me njerëz për të ngrënë qull që duhet të qëndroni atje. Restoranti është i gjerë dhe i ajrosur. Qull këtu vlerësohet nga darkuesit si të shijshëm dhe të sapo ngrënë. Për më tepër, një pikë plus nuk mund të injorohet. Është një pjatë me të brendshme që serviret në restorant, i cili ka shumë prej tyre. Por çmimi është shumë i arsyeshëm dhe i përballueshëm. Kjo është arsyeja pse restoranti është gjithmonë i mbushur me klientë që hyjnë e dalin. Pra, nëse dëshironi të hani në një kohë kur të ftuarit nuk janë shumë të mbushur me njerëz. Ju dëshironi të vini kur ushqimi është i bollshëm dhe i freskët. Atëherë Diachiamthuc dëshiron të japë këshilla që duhet të vini rreth mesditës.

Di Linh 2 dyqan qull Da Lat

Di Linh 2 dyqan qull Da Lat

Për detaje ju lutemi kontaktoni:

 • Adresa: 1 Lu Gia, Ward 9, Da Lat City.
 • Orari: 07:00 – 20:00
 • Çmimi: 10.000 – 100.000 VND

>>> Shihni më shumë artikuj: Ju tha 10 adresat e restorantit Dalat hot pot, nese nuk e provoni eshte kot

3. Dyqan qull bretkosash në Singapor

A keni dëgjuar ndonjëherë për qullin e bretkosës së Singaporit? Kjo duhet të jetë një pjatë e famshme Singapore. I njohur nga shumë njerëz dhe mori reagime pozitive nga darkuesit vietnamezë. Që atëherë, kjo pjatë është shumë e popullarizuar në vendin tonë. Nëse dëshironi ta shijoni, shkoni në restorantin e qullit të bretkosës në Singapor në rrugën Nguyen Van Cu.

Qull bretkosash në Singapor

Qull bretkosash në Singapor

Qull i bretkosës Singpore zakonisht përbëhet nga një tas me qull të bardhë. Shërbehet me mish bretkose të gatuar në një tenxhere dheu. Mishi i bretkosës gatuhet i pastër. Më pas kalohet me erëza për shije. Pas gatimit, spërkatni pak qepë të njoma dhe disa feta djegës. Hiqni pjatën, kaq. Mënyra e të ushqyerit është mjaft e thjeshtë si më poshtë. Mund të vendosni bretkosa në qull për t’i bërë ato më të shijshme. Në varësi të oreksit tuaj, mund të porosisni mish bretkose për shije.

Tham Khảo Thêm:  TOP 10 Quán bún đậu mắm tôm Phú Quốc nhất định phải thử!

Për detaje ju lutemi kontaktoni:

 • Adresa: 2/3 Nguyen Van Cu, Ward 1, Da Lat City.
 • Orari: 10:30 – 22:00
 • Çmimi: 39.000 – 69.000 VND

4. Tam Hang Restaurant Da Lat

Si një restorant i vendosur në një rrugicë, Quan Tam Hang Dalat është një restorant i shijshëm. Kjo është adresa që duhet të vizitoni patjetër nëse vini në Da Lat. Vizitorët e restorantit janë zakonisht vendas. Numri i turistëve nuk është aq i madh. Por qulli këtu është vërtet i shijshëm.

Tam Hang Restaurant Da Lat

Tam Hang Restaurant Da Lat

Edhe pse hapësira është mjaft e vogël. Por restoranti u jep klientëve një ndjenjë shumë të pastër dhe të rregullt. Edhe ushqimi. Një pjesë e qullit këtu përfshin një tas qull të shërbyer me një pjesë të pho të rinj. Ekziston edhe një pjatë me perime të papërpunuara duke përfshirë borzilok, borzilok. E lyejmë me salcë zhytjeje të ëmbël dhe të thartë. Të dy të pasura dhe të ngrohta.

Përveç shitjes së qullit, dyqani ka edhe shumë gatime të tjera. Si tenxherja e nxehtë e viçit, tenxherja e nxehtë e përzier, mishi i pjekur në skarë ose orizi i skuqur Yangzhou. Vlen të provohet.

Për detaje ju lutemi kontaktoni:

 • Adresa: 30 Le Van Tam, Ward 10, Da Lat City
 • Orari i hapjes: 09:00 – 21:00
 • Çmimi: 15.000 VND – 200.000 VND

>>> Më shumë sugjerime për ju: 10 vende për të ngrënë letër të shijshme orizi të pjekur në skarë me çmim të arsyeshëm në Da Lat

5. Hotpot me qull pëllumbi Da Lat

Mishi i pëllumbit përmban shumë substanca që janë shumë të mira për shëndetin. Zakonisht, pëllumbat shpesh gatuhen me qull. Qulli i pëllumbave është bërë ushqimi i preferuar i shumë njerëzve për shkak të të ushqyerit.

Hotpot i qullit të pëllumbave Da Lat

Hotpot i qullit të pëllumbave Da Lat

Nëse dëshironi të shijoni këtë qull, shkoni te Dalat Pigeon Porridge Hotpot. Këtu do të keni mundësinë të shijoni tenxheren e nxehtë me qull pëllumbi. Tingëllon magjepsëse, apo jo? Ndryshe nga pjatat e tjera të tenxhereve të nxehta, tenxherja e nxehtë e qullit të pëllumbit nuk shërbehet me vermiçel ose petë. Por kur hahet me qull pëllumbi, qulli është i domosdoshëm. Është qull i servirur me mish pëllumbi. Qullja është zakonisht më e hollë se llojet e tjera të qullës.

Përveç qullit të pëllumbave, mund të porosisni edhe gatime të tjera. Si peshku i skuqur me salcë domatesh apo petë me fruta deti, perime të skuqura, oriz të skuqur etj.

Për detaje ju lutemi kontaktoni:

 • Adresa: 40 Phan Boi Chau, Ward 2, Da Lat City.
 • Orari i hapjes: 15:00 – 23:00
 • Çmimi: 20.000 VND – 220.000 VND

6. Dyqan qull zemrash Di Linh Ba Men

Kjo është një adresë e mirëfilltë e qullit të zemrës së zonjës për burra. Me duar të afta, duke garantuar të njëjtën shije delikate. Pronari i dyqanit ka shumë përvojë në shitjen e qullit. Sekreti për ju është më shumë se 20 vjet përvojë. Ky është një numër i admirueshëm, apo jo! Kjo është edhe arsyeja pse qulli në restorant është shumë i preferuar nga të gjithë!

Restorant Qull Zemra Burrash Auntie

Restorant Qull Zemra Burrash Auntie

Kur të vini në restorant për të ngrënë qull, do të merrni një tas me qull. Me avull të nxehtë që ngrihet. Në shoqërimin e qullës është e domosdoshme të keni një pjatë me ushqim shoqërues. Përfshirë zorrët, pho, shpretkë, zemrën, mëlçinë, … Dhe një tas me salcë peshku xhenxhefil për zhytje.

Përveç shitjes së qullit, dyqani shet edhe më shumë ëmbëlsira. Për ata që duan të hanë më shumë. Torta në dyqan përfshin tortën. Hani me salcë peshku të ëmbël dhe të thartë dhe zemra është po aq e shijshme.

Për detaje ju lutemi kontaktoni:

 • Adresa: 116 Xo Viet Nghe Tinh, Ward 7, Da Lat City
 • Orari i hapjes: 6:00 – 11:00
 • Çmimi: 20.000 VND – 30.000 VND
Tham Khảo Thêm:  Cách sửa lỗi Microsoft Store 0x80073D05 trên Windows 10

>>> Ndoshta nuk e dini: Specialitete të shijshme në Da Lat me një adresë specifike blerjeje

7. Dyqan 5A

A keni dëgjuar ndonjëherë për dyqanin qull 5A? Ky është një nga dyqanet e shijshme të qullit në Da Lat. Qull 5A mori shumë dashuri nga darkuesit këtu. Kjo është për shkak të shijes së shijshme të qullit në restorant. Nëse shkoni në dyqanin e qullit 5A, porosisni një pjesë qull.

5 Një dyqan qull në Da Lat

5 Një dyqan qull në Da Lat

Do t’ju serviret një tas qull i spërkatur me qepë, pak qepë dhe pak lakër fasule. Kur shërbehet me një pjatë me zemër dhe salcë zhytjeje, krijon një shije të parezistueshme të shijshme. Përveç kësaj, dyqani i qullëve 5A shërben gjithashtu pjata me zemër të përzier. Kjo është pak e madhe. Shumë i përshtatshëm për familjen ose grupin e miqve. Kur hahet me barishte, është e shijshme.

Një nga arsyet e shumta pse shumë njerëz kanë frikë të hanë qull. Sepse zemra, nëse nuk bëhet me kujdes, shpesh do të lërë një erë të keqe. Kjo i bën klientët të ndihen të humbur kur shijojnë. Sidoqoftë, kur vini për të ngrënë qull në restorantin 5A, nuk keni nevojë të shqetësoheni për këtë problem. Barku i derrit në restorant bëhet dhe përpunohet me shumë kujdes dhe pastërti. Kur hahet, ndihet ende i përtypur dhe krokant, por aspak keq.

Për detaje ju lutemi kontaktoni:

 • Adresa: 159 Nguyen Cong Tru, Ward 2, Da Lat City
 • Orari i hapjes: 7:00 – 21:00
 • Çmimi: 30.000 VND – 40.000 VND

8. Dyqan qull Dalat numër 6

Është një dyqan qull me orar pothuajse gjatë gjithë ditës. Dyqan Qull Dalat Nr. 6 fillon të hapet në orën 7 të mëngjesit. Dhe pastrimi mbyllet në orën 21:00. Dyqani është i përshtatshëm për ata që duan të hanë qull në mëngjes herët. Ose ata që duan të hanë qull në kohë të tjera të ditës. Pra, dyqani Qull Dalat 6 do të jetë një zgjedhje shumë e arsyeshme sepse ju mund të zgjidhni lirisht kohën për të ardhur për të ngrënë qull.

Dyqani i qullit Da Lat numër 6

Dyqani i qullit Dalat numër 6

Një tas me qull në restorant përfshin qull të gatuar me gjak. Kjo është arsyeja pse qulli në restorant është kafe në kafe. Hahet me barkun e shijshëm krokan të derrit dhe i zhytur me salcë të pasur peshku xhenxhefil. Mos harroni ta shërbeni me disa perime jeshile të papërpunuara. Gjithçka duket se përzihet së bashku për të krijuar një tërheqje të parezistueshme. Nëse nuk doni të hani qull, mund të provoni edhe zemër të përzier me mango këtu. Shumë e çuditshme për t’u ngrënë dhe po aq e shijshme.

Detajet ju lutemi kontaktoni:

 • Adresa: Rruga Nguyen Sieu 31, Ward 7, Da Lat City.
 • Orari: 07:00 – 21:00
 • Çmimi: 30.000 VND – 40.000 VND

Epilogu

Ashtu si veçoritë unike të kuzhinës Dalat, Qull Dalat ka një shije shumë unike. Por kjo veçori unike nuk gjendet kudo. Është një ndjenjë që mund ta përjetoni vetëm kur hani qull në Da Lat që do t’ju bëjë nostalgjik përgjithmonë.

Shpresoj me artikullin e Diachiamthuc.vn Sa më sipër do t’ju ndihmojë të gjeni një vend për të ngrënë qull që është vërtet i kënaqshëm. Çfarë prisni pa marrë çantën e shpinës dhe të vini në Da Lat për ta provuar? ne Ne besojmë se ju do të dashuroheni me këtë shije të veçantë po aq sa ne. Ju lutemi ndani përvojën tuaj më poshtë!.

Cili restorant me qull është i shijshëm në Da Lat, Diachiamthuc.vn?

Nëse flasim për të ngrënë qull të shijshëm, vizitorët nuk mund të injorojnë restorantet Singapore Frog Porridge 151 Bui Thi Xuan Da Lat, qull DI Linh, Tam Hang Qull, Qull Pëllumbi, ….

A janë të shtrenjta apo jo enët me qull në Da Lat?

Restorantet me qull në Da Lat kanë çmime të arsyeshme, jo aq të shtrenjta sa restorantet me bazë të përbashkët në provinca. Çmimet variojnë nga 20,000 VND – deri në 45,000 VND/ tas në varësi të llojit të qullës.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 quán cháo Đà Lạt nổi tiếng ngon – bổ – rẻ khiến bạn xuýt xoa . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Khắc phục các tệp bảng trắng của Microsoft không đồng bộ với đám mây

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *