Tìm hiểu về Ngũ cốc

Rate this post

Drithëra Është një nga ushqimet shumë të mira për shëndetin e njeriut. Megjithatë, jo të gjithë e dinë se çfarë përfshijnë drithërat dhe cilat janë përfitimet e tyre për trupin.

Drithëra

Drithëra

Në këtë artikull le të Diachiamthuc.vn Zbuloni më të detajuarit dhe specifikat rreth drithërave dhe përdorimet e tyre për shëndetin.

Çfarë është drithërat?

Drithëra është emri i zakonshëm i 5 llojeve të ndryshme të farave: susam, oriz ngjitës, oriz i thjeshtë, grurë dhe bishtajore. Drithërat janë hulumtuar për të konfirmuar se ato sjellin shumë përfitime më vete. Vlera ushqyese për njerëzit, veçanërisht fëmijët dhe të moshuarit.

Çfarë është drithërat?

Çfarë është drithërat?

LEXO MË SHUMË: Shqyrtoni TOP 10+ çajin e sigurt dhe më efektiv për humbje peshe sot

Cilat lloje të drithërave ekzistojnë?

Siç u tha më lart drithëra është emri i zakonshëm i 5 llojeve të farave të kombinuara duke përfshirë: susam, oriz ngjitës, oriz të thjeshtë, grurë dhe fasule. Le të mësojmë për secilin lloj në detaje

Susam

Susami (susami) përmban shumë lëndë ushqyese duke përfshirë yndyrë, proteina, sheqer, kalori. kalcium, fosfor, hekur dhe vitamina B1, B2, niacinë… Përveç kësaj, susami përmban edhe substanca të tjera të dobishme për organizmin si acid folik, saharozë, pentozë, pigment… Sidomos në susam ka përmbajtje vitaminash.E është jashtëzakonisht lartë. Shumë e mirë për shëndetin, veçanërisht lëkurën e njeriut.

Susam

Susam

Oriz ngjitës

Orizi ngjitës përmban shumë lëndë ushqyese që janë të mira për shëndetin. Në veçanti, orizi ngjitës është gjithashtu i lartë në vitaminë E, fibra dhe hekur. Dhe shumë antioksidantë janë shumë të mirë për trupin e njeriut. Orizi ngjitës përdoret shpesh për të gatuar qull për njerëzit e sëmurë për të rikthyer shëndetin. Ose përdoret për gratë pas lindjes për të rritur laktacionin. Megjithatë, orizi ngjitës përmban shumë amilopektinë, e cila mund të shkaktojë dispepsi tek fëmijët. Prandaj, duhet të kufizoni përdorimin e orizit ngjitës për fëmijët.

Oriz ngjitës

Oriz ngjitës

KUJDES: Përdorimet e çajit të angjinares Dalat, si të përdoret? 7 adresa blerjeje me reputacion

Oriz

Orizi i thjeshtë është një burim jashtëzakonisht i bollshëm i niseshtës për shëndetin e njeriut. Kur përmban shumë proteina, vitamina (B1, B2, niacinë, vitaminë E), hekur, zink. Dhe minerale të tilla si magnez, fosfor, kalium, kalcium. Për fëmijët duhet të përdorni oriz të thjeshtë. Për shkak se ato përmbajnë hekur që është i dobishëm për qelizat e kuqe të gjakut dhe enzimën e zinkut. Antioksidant në gjak dhe mbështet rritjen dhe zhvillimin e qelizave. Përveç kësaj, në orizin e thjeshtë, ka fosfor dhe kalcium për të ndihmuar kockat dhe dhëmbët të zhvillohen më të fortë. Kaliumi sintetizon proteinat dhe mbështet aktivitetin enzimatik. Kripa ruan ekuilibrin e lëngjeve të trupit dhe funksionimin normal të sistemit nervor dhe muskujve.

Oriz

Oriz

Gruri

Gruri i siguron trupit energji falë përbërjes së tij të karbohidrateve. Megjithatë, mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak nëse përdoret me tepricë. Gruri përmban shumë fibra të patretshme dhe pak fibra të tretshme. Ekziston edhe gruri që ka vitamina dhe minerale si selen, mangan, bakër, fosfor, folate. Gruri mund t’i ndihmojë foshnjat të shmangin gazrat dhe dispepsi

Gruri

Gruri

Llojet e fasules

Bishtajoret si soja, bishtajat, fasulet e zeza, fasulet e kuqe, bizelet etj janë burime jashtëzakonisht të dobishme të lëndëve ushqyese për njerëzit, veçanërisht fëmijët. Fasulet janë të pasura me proteina, të ulëta në yndyrë dhe të pasura me antioksidantë. Fibra dhe shumë vitamina të mira për shëndetin si A, B, C,… Përveç kësaj, fasulet përmbajnë edhe minerale esenciale si kalcium, hekur, zink… Shumë të dobishme për fëmijët. Për vegjetarianët ky është një ushqim i preferuar. Sepse mund të plotësojë dhe balancojë lëndët ushqyese për trupin.

Llojet e fasules

Llojet e fasules

Fëmijët duhet të hanë bishtajore për të ndihmuar në tretje të mirë. Si dhe përthithja e mirë e të ushqyerit. Përdorimi i sasisë së duhur të fasuleve mund t’ju ndihmojë të fitoni mirë peshë. Ulni obezitetin, parandaloni diabetin, sëmundjet e zemrës,…

Tham Khảo Thêm:  Cách sửa lỗi không đăng nhập được, đăng nhập không hoạt động trên Pinterest

Pas studimeve të mëtejshme, drithërat kuptohen si të gjitha bimët me fara. Dhe përdoret për ushqim. Shembuj të drithërave përfshijnë si më poshtë:

LEXO MË SHUMË: Salanganes’Nest: Gjithçka rreth përdorimeve, përpunimit, ku mund të blini PRESTIGE

Misër i pjekur)

Misri është një kokërr integrale që përmban shumë lëndë ushqyese si magnez, fosfor, zink, bakër. Antioksidantë dhe vitamina B. Misri gjithashtu përmban më shumë antioksidantë si lutein dhe zeaksanthin. Ndihmon në rritjen e baktereve të dobishme për një zorrë të shëndetshme, duke reduktuar sëmundjet e syve si katarakti.

Misër i pjekur)

Misër i pjekur)

oriz kaf

Orizi kaf në përbërje përmban shumë lëndë ushqyese që janë të dobishme për shëndetin e njeriut. Të tilla si: magnez, hekur, kalcium, vitamina B dhe fosfor. Përveç kësaj, orizi kaf përmban edhe lignan, të cilat janë antioksidantë. Reduktimi i rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit dhe presionit të gjakut është jashtëzakonisht efektiv.

oriz kaf

oriz kaf

Tërshërë

Tërshëra përmban fibra, vitamina dhe minerale. Avenantramide me antioksidantë të lartë është shumë e mirë për shëndetin e njeriut. Ndihmon në mbrojtjen e zemrës nga shumë sëmundje, zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë dhe presionin e ulët të gjakut. Tërshëra sot është e besuar nga shumë njerëz dhe është e dobishme për humbje peshe. Promovimi i shëndetit.

Përveç kësaj, drithërat përfshijnë gjithashtu: thekër me kokërr të plotë, oriz të egër, meli…

Tërshërë

Tërshërë

Ndarja e drithërave

Më poshtë do të ndajmë drithëra për shumë audienca të ndryshme. Detaje të përbërësve dhe mjeteve specifike për t’ju ndihmuar të zgjidhni se cila drithëra është më e mira për ju

KUJDES: Çfarë është mielli i tapiokës? Çfarë efekti? Shënime mbi përdorimin, si të përzieni pluhurin

Drithëra për gratë shtatzëna

Përbërësit: Fasule, susam i zi, fara zambak uji, arra, arra makadamia, fara chia, …

Përdorimet: Pastrimi i nxehtësisë së trupit, ushqimi i gjakut, zvogëlimi i rrezikut të kancerit, sëmundjeve të zemrës, sigurimi i trupit me vitaminë C për të ndihmuar në ruajtjen e shëndetit, duke e bërë lëkurën rozë. Macadamia përmban shumë vitaminë A, hekur, proteina, kalcium, fosfor, kalium dhe magnez, flavonoide dhe selen që janë të mira për shëndetin e nënës dhe foshnjës në zhvillim. Farat Chia janë të pasura me acide yndyrore omega-3 që ndihmojnë në ndërtimin e kockave të forta dhe mund të ndihmojnë zhvillimin e trurit të fëmijës suaj.

Drithëra për gratë shtatzëna

Drithëra për gratë shtatzëna

Si të përdorni: përdorni 3 lugë pluhur drithëra të përziera me 200-250 ml ujë të vluar, përzieni që të treten, mund të shtoni sheqer ose qumësht për t’u pirë më lehtë.

Tham Khảo Thêm:  Cách sửa lỗi "Discord đã ngừng hoạt động trong trò chơi" trên Windows?

Rekomandohet të pini drithëra rreth 30 minuta pas vaktit ose në mëngjes për të pasur më shumë energji.

Drithëra për fëmijë

Përbërësit: Oriz i thjeshtë kafe, susam, oriz ngjitës, fara zambak uji, bishtaja, fasule të zeza, fasule të bardha, fasule të kuqe, fasule të bardha etj.

Përdorimi: I mirë për sistemin e frymëmarrjes së fëmijëve dhe kundër sëmundjeve të frymëmarrjes si bronkiti, pneumonia, riniti etj. Ndihmon në rimbushjen e gjakut dhe veshkave tek fëmijët. Ofron vitaminë C, zhvillon dhe perfeksionon shikimin, kufizon gjakderdhjen nga hundët, bën mirë për zemrën, veçanërisht mund të stimulojë fëmijët të hanë mirë dhe të shtojnë peshë

Drithëra për fëmijë

Drithëra për fëmijë

Mënyra e përdorimit: Përzieni 2,3 lugë pluhur drithëra me 200 – 250 ml ujë të vluar dhe përzieni mirë. Pini derisa përzierja është ende e ngrohtë. Përdorimi i vazhdueshëm brenda 1 muaji do të ketë rezultate jashtëzakonisht të dukshme.

LEXO MË SHUMË: TOP 14+ receta super të thjeshta të shijshme Flan në shtëpi

Drithëra për shtim në peshë

Përbërësit: Fasule të kuqe, bishtaja, fasule të zeza, soje, susam i zi, oriz kaf, fara lotusi, bajame, makadamia, arra, gështenja, …

Përdorimi: Ndihmon për të ushqyer trupin, pastron mirë, shmang plakjen, osteoartritin. Përveç kësaj, drithërat për shtim në peshë gjithashtu ndihmojnë në mbështetjen e tretjes së mirë, të mira për lëkurën dhe shtimin efektiv të peshës.

Drithëra për shtim në peshë

Drithëra për shtim në peshë

Mënyra e përdorimit: Shtoni 3,4 lugë pluhur drithëra të përzier me 250-300 ml ujë të nxehtë dhe përzieni mirë. Mund të përdorni drithëra 2-3 herë në ditë në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje. Mund të përdorni drithëra pas ngrënies, pas palestrës për të sjellë efektin më të mirë

Drithërat për humbje peshe

Përbërësit: susam i bardhë, fasule të zeza, bishtaja, fasule të kuqe, oriz i kuq kafe, …

Përdorimi: i mirë për kockat, ndihmon trupin të reduktojë shpejt yndyrën e tepërt, forcon rezistencën e trupit, mbron shëndetin dhe redukton kolesterolin,..

Mënyra e përdorimit: Përdorni 2-3 lugë drithëra për humbje peshe të përziera me ujë të nxehtë dhe pijeni 2 herë në ditë. Për të qenë sa më efektiv, duhet të kombinoheni me qumësht ose sheqer dhe të ndiqni një dietë të arsyeshme, stërvitje dhe pushim për të sjellë efektin më të mirë.

Drithërat për humbje peshe

Drithërat për humbje peshe

KUJDES: A është salmoni i mirë? Sugjeroni 15 pjata nga salmoni i shijshëm

Përfitimet e drithërave për trupin

Ky është një ushqim i shëndetshëm për të gjithë, kështu që shtoni 1-2 gota drithëra çdo ditë për të parë sesi trupi juaj mund të përmirësohet dita-ditës. Disa nga përfitimet e drithërave për organizmin mund të përmenden si:

Përfitimet e drithërave për trupin

Përfitimet e drithërave për trupin

E pasur me fibra dhe proteina, me pak kalori

Mielli me drithëra integrale përmban shumë pak kalori, yndyrë dhe është i pasur me lëndë ushqyese që janë të dobishme për shëndetin. Prandaj, drithërat u besohen shumë njerëzve pa u shqetësuar për shtimin në peshë. Drithërat përmbajnë gjithashtu një sasi të lartë të fibrave që ndihmojnë në mbështetjen e sistemit të tretjes dhe reduktojnë kolesterolin e keq në trup.

Mbështet ekuilibrin e sheqerit në gjak

Drithërat janë shumë të mira për njerëzit me diabet, sepse përmbajnë shumë pak sheqer. Në drithëra shpesh do të përmbajnë shumë fibra dhe karbohidrate për të ndihmuar në ngadalësimin e metabolizmit dhe balancimin e sheqerit në trup në mënyrën më optimale.

Mbështet ekuilibrin e sheqerit në gjak

Mbështet ekuilibrin e sheqerit në gjak

Ushqimi i artë i grave shtatzëna dhe laktuese

Drithërat janë një ushqim i artë për gratë shtatzëna dhe gratë në gji. Përdorimi i drithërave çdo ditë do të ndihmojë trupin të thithë lëndë ushqyese të sigurta dhe thelbësore që janë të mira për nënën dhe fëmijën. Drithërat përmbajnë gjithashtu shumë hekur dhe acid folik, i cili ndihmon gratë shtatzëna të rigjenerojnë qelizat e kuqe të gjakut dhe të reduktojnë defektet e lindjes tek fetusi.

Tham Khảo Thêm:  "Theo dõi" trên Facebook có nghĩa là gì?

Antioksidant, i mirë për zemrën

Sipas shumë studimeve shkencore, drithërat ndihmojnë me antioksidantë për shkak të përmbajtjes së avenantramideve. Përveç kësaj, drithërat ndihmojnë edhe në uljen e sëmundjeve kardiovaskulare, yndyrave në gjak etj.

Antioksidant, i mirë për zemrën

Antioksidant, i mirë për zemrën

Parandalimi i kancerit

Përdorimi i rregullt i drithërave do të prodhojë lignan, fitosterole që ndihmojnë në parandalimin e kancerit, veçanërisht kancerit të gjirit dhe zorrës së trashë.

LEXO MË SHUMË: Çfarë është spinaqi? Zbuloni përfitime SHUMË TË MIRA shëndetësore!

Dëmi nga përdorimi i tepërt i drithërave

Edhe pse drithërat kanë shumë përdorime të dobishme për shëndetin e njeriut, nëse përdoren me tepricë, do të ketë edhe disa simptoma që ndikojnë në shëndetin si: fryrje, fryrje, dispepsi, dhimbje barku. Përveç kësaj, nëse përdoret tepër, aftësia për të ruajtur hekurin, zinkun dhe thithjen e mineraleve gjithashtu do të reduktohet.

Të hash shumë drithëra gjithashtu nuk është mirë

Të hash shumë drithëra gjithashtu nuk është mirë

Shumica e drithërave janë natyralisht acid, kështu që nëse konsumohen me tepricë, aciditeti i stomakut do të rritet, duke ndikuar në trup, duke çuar në plakje të parakohshme, duke rritur rrezikun e artritit.

Disa drithëra të shijshme

Drithërat, përveçse një pije normale, mund të përpunohen edhe në shumë pjata të ndryshme. Disa sugjerime për pjatat e bëra nga drithërat:

Pulë e skuqur me kokërr

Pula është një ushqim që përmban shumë lëndë ushqyese, kur kombinohet me drithëra, do të krijojë një pjatë sa të shijshme dhe ushqyese. Pulë aromatik dhe e ëmbël, e mbështjellë në një kore kokrrizash krokante, sigurisht që do t’ju lodhë.

Pulë e skuqur me kokërr

Pulë e skuqur me kokërr

Kos me drithëra frutash

Kjo është ndoshta një pjatë që pëlqehet nga shumë njerëz, veçanërisht gratë dhe fëmijët. Kosi me drithëra frutash ka një shije të shijshme, i lehtë për t’u ngrënë dhe i lehtë për t’u përgatitur. Kosi me drithëra frutash ka gjithashtu shumë përfitime shëndetësore që mund të ndihmojnë në humbjen e peshës, në zbukurimin e lëkurës në mënyrë jashtëzakonisht efektive.

Kos me drithëra frutash

Kos me drithëra frutash

Epilogu

Artikulli i mësipërm ka dhënë të gjitha njohuritë rreth drithëra. Shpresojmë se artikulli i mësipërm do t’ju ndihmojë të kuptoni se çfarë janë drithërat dhe cilat janë përfitimet e tyre për shëndetin e njeriut. Ju lutemi shtoni drithërat dhe menunë tuaj ditore për të pasur një shëndet të mirë dhe plot energji. Faleminderit që lexuat këtë artikull. Le t’i bëjmë drithërat në pjata të shijshme dhe tërheqëse për ju dhe të dashurit tuaj.

Pyetje të lidhura

Cilat janë pjatat e shijshme nga drithërat, Diachiamthuc?

Mund t’i referoheni: Pulë e skuqur me drithëra, Kos me drithëra frutash,…

Cilat janë përfitimet e drithërave për trupin?

Këto mund të përmenden si parandalimi i kancerit, antioksidant, i dobishëm për zemrën, ushqime të arta të grave shtatzëna dhe në gji, Mbështet ekuilibrin e sheqerit në gjak, të pasura me fibra dhe proteina, me pak kalori, … dhe shumë përfitime të tjera.

Çfarë drithërash ka? Cili është i përshtatshëm për fëmijët?

Drithëra për humbje peshe, Drithëra për shtim në peshë, Drithëra për gratë shtatzëna, madje edhe drithëra për fëmijë!


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Tìm hiểu về Ngũ cốc . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Top 20 nhà hàng Nam Định ngon với thực đơn đa dạng

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *