Thèm ăn bún bò? Lưu ngay cách nấu bún bò ngon như ngoài hàng!

Rate this post

Si të gatuaj supë me petë viçi – Për të shijuar një tas të shijshëm dhe tërheqës me supë me petë viçi, duhen shumë sekrete dhe faza të ndryshme zbatimi.

Si të gatuaj supë me petë viçi

Si të gatuaj supë me petë viçi

Ju mund të gatuani një tas me supë me petë vetë në shtëpinë tuaj shumë thjesht sipas udhëzimeve të Diachiamthuc.vn më poshtë. Hidhini një sy artikujve tanë!

Ju tregoj se si të gatuani supë të shijshme me petë viçi

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ju ka prezantuar petët më të shijshme dhe tërheqëse të viçit që pëlqehen nga shumë darkues dhe disa si të gatuaj supë me petë viçi E shijshme dhe e thjeshtë në shtëpi. Shpresojmë, udhëzimet e mësipërme do t’ju ndihmojnë të gatuani një supë të shijshme dhe tërheqëse me petë viçi për të dashurit tuaj.

Më tregoni se si të gatuaj supë me petë viçi

Më tregoni se si të gatuaj supë me petë viçi

KUJDES: KËSHILLA 20+ Si të bëni akullore të shijshme në shtëpi shumë e thjeshtë

1. Rreth gjellës Bun Bo

Supa me petë viçi është një pjatë specialiteti që pëlqehet nga shumë darkues. Sepse mund të hahet në mëngjes, pasdite ose në mbrëmje. Ndryshe nga llojet e tjera të vermiçelit si vermiçeli, vermiçeli i peshkut, vermiçeli, vermiçeli ka një shije të shijshme dhe unike. Një tas me petë vermiçeli është plot me maja të shijshme si: mish viçi, këmbë derri, ëmbëlsira me gaforre, gjak, lëng mishi të errët, barishte, qepë jeshile. Me siguri do të kënaqë të gjithë darkuesit edhe ata më të përpiktët.

Rreth Bun Bo

Rreth Bun Bo

Për të kompletuar një tas të shijshëm me supë me petë viçi, zgjedhja e përbërësve duhet të jetë shumë e kujdesshme. Mishi i zgjedhur është viça e përparme, të cilat janë të kuqe të ndezura dhe yndyra është e verdhë e lehtë. Mishi i këmbëve të derrit dhe ëmbëlsirat me gaforre duhet gjithashtu të zgjedhin llojin më të freskët.

Mësoni rreth supës me petë viçi

Lëngu i mishit është shpirti i supës me petë viçi. Lëngu zakonisht bëhet nga kockat e viçit që zihen derisa të jetë ëmbël. Nëse është supë me petë viçi Hue, do të shërbehet me salcë peshku për të ndihmuar që shija të dallohet dhe të jetë më e veçantë.

Mësoni rreth supës me petë viçi

Mësoni rreth supës me petë viçi

Mishi i viçit hidhet në një tas me vermicelli të prerë hollë. Shpëlajeni pak me ujë të vluar për ta ngrënë sërish, do të jetë më e shijshme dhe e ëmbël. Kur hanë, konsumatorët shpesh shtojnë pak djegës pluhur, erëza në tas së bashku me perime. Ashtu si lakër fasule, barishte, sallata, perime, banane për ta bërë supën me petë më të shijshme dhe të shijshme.

Tham Khảo Thêm:  Cách đặt lại tùy chọn ứng dụng trên PC Windows 10 và 11

2. Llojet e supës me petë viçi dhe disa mënyra për ta përgatitur në shtëpi

Aktualisht, ka shumë mënyra të ndryshme për të gatuar supë me petë viçi, në artikullin më poshtë, Diachiamthuc.vn do t’ju prezantojë me disa receta të shijshme dhe tërheqëse për petë viçi, në mënyrë që të keni më shumë informacion referencë.

LEXO MË SHUMË: 3 mënyra për të gatuar vermiçelin e shijshëm, SAKTË në shtëpi

2.1 Supë me petë viçi veriore

Në çdo rajon të supës me petë viçi, do të ketë një shije të ndryshme karakteristike. Për veriun, supa me petë viçi do të ketë një shije të ëmbël. Pjesa e viçit është kryesisht viçi ose viçi i mbështjellë.

Supë me petë viçi veriore

Supë me petë viçi veriore

Një tas me supë të përzier me petë do të jetë plot me maja të shijshme dhe tërheqëse. Si p.sh.: mish viçi, viçi, barishte, domate, spring rolls etj. Mënyra e gatimit të supës me petë viçi sipas shijes së veriut është gjithashtu mjaft e thjeshtë, mund ta bëni lehtësisht në shtëpi.

2.2 Hue supë me petë viçi

Supa me petë e viçit Hue është një kombinim i shumë përbërësve të ndryshëm. Kjo lloj supe me petë ka një lëng të ëmbël, të pasur dhe ka aromën tipike të salcës së peshkut. Një tas me supë me petë viçi Hue do të jetë një kombinim i shumë përbërësve të ndryshëm. Të tilla si: ëmbëlsira me gaforre, rrotulla viçi, gjaku, rrotulla të pranverës së bashku me perime si lule banane, perime të gjalla, etj. Për të krijuar një pjatë tërheqëse, duke tërhequr darkuesit.

Bun Bo Hue

Bun Bo Hue

SUGJERON: # 6 mënyra për të gatuar vermicelli të shijshëm, të pasur dhe të thjeshtë që i pëlqejnë të gjithëve

2.3 Supë me petë viçi jugore

Supa me petë viçi Nam Bo do të jetë një kombinim dhe përzierje e fetave të holla të viçit. Plotësisht erëz me një aromë unike, aromatike, të butë. Pjesa e mishit të viçit që përdoret është mishi i prapanicës që pritet hollë me dorë, kur hahet do të jetë edhe i fortë dhe i fortë.

Supë jugore me petë viçi

Supë jugore me petë viçi

Kur hahet supë me petë viçi jugore, duhet të ketë lakër fasule të njomur në ujë të valë, qepë të skuqura aromatike, kikirikë të pjekur krokantë dhe tranguj. Për supën jugore me petë viçi, supa është një kombinim i salcës së peshkut të ëmbël dhe të thartë. Ka një shije shumë mbresëlënëse, të ëmbël, të thartë dhe të thartë.

2.4 Bac Lieu supë pikante me petë viçi

Supa pikante me petë viçi Bac Lieu është një nga pjatat unike me petë viçi në Bac Lieu. Për ata që hanë pikante, kjo është një pjatë jashtëzakonisht tërheqëse dhe që ia vlen ta përjetoni. Lëngu i vermiçelit të viçit është i kuq me aromën e barit të limonit, qepëve, djegës dhe anise, etj.

Supë pikante me petë viçi Bac Lieu

Supë pikante me petë viçi Bac Lieu

Vermiçeli i viçit me mish viçi gatuhet i butë, kur shërbehet me perime si borziloku, koriandër, lakër fasule do të jenë më të shijshme dhe më të rrumbullakëta. Vermiçeli i viçit Bac Lieu kur shërbehet me kripë djegëse pikante do ta bëjë shijen edhe më të veçantë.

2.5 Supë me petë me mish viçi dhe derri

Supa me petë me mish derri dhe derri është një pjatë e shijshme dhe jashtëzakonisht e njohur me njerëzit e Vietnamit Qendror. Lëngu i vermiçelit të viçit me vermiçelin e derrit ka një aromë të pasur, delikate që është pak pikante, e ëmbël dhe tërheqëse. Mund të hahet në mëngjes, në mesditë ose në mbrëmje dhe është shumë i përshtatshëm në çdo stinë të vitit.

Vermiçeli i viçit dhe derrit

Vermiçeli i viçit dhe derrit

2.6 Supë me petë me gaforre

Supa me petë me gaforre është një pjatë e përshtatshme për ditët e ftohta. Mish viçi i shijshëm me një shije të yndyrshme të tullave të gaforreve dhe lëngut. Thjesht ngrënia e një cope ju bën të mbani mend përgjithmonë. Për të pasur një tas të shijshëm dhe tërheqës me supë me petë viçi, duhet të përgatisni shumë përbërës të ndryshëm. të prishura: kocka tubulare, domate, mish viçi, barishte, gaforre, xhenxhefil, erëza, vermiçeli i freskët…

Supë me petë me gaforre

Supë me petë me gaforre

Këta janë përbërësit që gjenden lehtësisht dhe mënyra e përgatitjes është mjaft e thjeshtë, nuk kërkon shumë kohë. Një tas standard me supë me petë me gaforre do të ketë një ngjyrë të bukur, pjesa e butë e viçit, supa e ëmbël me gaforre e shërbyer me disa barishte do të jetë jashtëzakonisht e pasur dhe e shijshme.

2.7 Supë me petë me tendin viçi

Vermiçeli i tendinit të viçit është gjithashtu një pjatë e preferuar e shumë darkave me një përpunim mjaft të thjeshtë por shije jashtëzakonisht të pasur dhe të shijshme. Më poshtë Diachiamthuc.vn do të tregojë se si të gatuani petë me tendin viçi për referencë tuaj.

SUGJERON: 7 mënyra për të bërë pjepër të shijshëm të skuqur dhe të hani në shtëpi

Përbërësit për supë me petë viçi

 • 300 g tendin viçi
 • 400 g misër viçi
 • 300 gr kocka derri
 • 60 g lëkurë derri
Përbërësit për supë me petë viçi

Përbërësit për supë me petë viçi

 • Gjaku i derrit
 • Lemongrass, Qepë e gjelbër, djegës, qepë
 • 1 kg vermiçeli i freskët
 • Erëza: piper, kripë, salcë peshku

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Pasi të keni blerë perime të gjalla dhe qepë të njoma, lajini dhe pritini në copa të vogla. Lani barin e limonit, merrni pjesën e parë, thyeni, shikoni pjesën tjetër. Ftosja e larë, e prerë në copa të vogla. Për pjesën tjetër të ngrirë, priteni në katrorë sa kafshatë.

Përgatitni përbërësit

Përgatitni përbërësit

Pasi të keni blerë lëkurën e derrit, e lani, më pas e zieni të butë, e prisni në copa sa kafshatë. Brinjët e derrit, pasi lahen me kripë, ekspozohen në ujë të valë për rreth 3 minuta. Mishi i viçit, tendinat e viçit përpunohen paraprakisht, pastrohen dhe lahen me ujë të kripur, nxirren dhe kullohen.

Hapi 2: Ziejini kockat dhe mishin derisa të zbuten

Hidhni në tenxhere kofshën e derrit të përgatitur paraprakisht, kur uji të vlojë, shtoni mishin e viçit, afër mishit dhe gatuajeni së bashku. Kontrolloni që pjesa afër mishit të jetë e butë, më pas nxirreni fillimisht duke i lënë kockat e viçit dhe ziejini derisa të zbuten.

Zierje me kocka dhe mish

Zierje me kocka dhe mish

Kur uji vlon dhe shfaqen flluska të bardha, përdorni një lugë për të hequr këto flluska të bardha për ta bërë ujin më të pastër. Tetiva e viçit dhe viçi nxirren fillimisht për t’u ftohur, pastaj priten në feta të holla për t’u ngrënë.

LEXO MË SHUMË: Si të gatuaj qull abalone e lehtë, ushqyese, e shijshme

Hapi 3: Supë me petë

Kur kofsha e derrit të jetë gatuar, nxirreni dhe zhytni në ujë me akull për ta bërë mishin më të fortë dhe më të shijshëm. Uji sapo është zier me mish viçi dhe derri, shtoni pak erëza si salcë peshku, kripë, glutamat monosodium, limoni që i përshtatet gojës dhe shijes së familjes.

Lëpë petë

Lëpë petë

Hapi 4: U krye

Pasi të jetë aromatizuar lëngu, hidhni vermiçelin në një enë, hidhni vermiçelin me ujë të vluar një herë dhe më pas vendosni sipër tasit mishin e viçit, viçit, fyellin e derrit, gjakun e derrit dhe lëkurën. Hidhni lëngun e nxehtë në një tas dhe më pas shtoni pak qepë të njoma, piper, limon dhe pak djegës për ta shijuar.

Kompletuar

Kompletuar

2.8 Supë me petë viçi

Supa me petë viçi është një nga pjatat që pëlqehet nga shumë konsumatorë për shkak të ëmbëlsisë së freskët dhe të shijshme të shkumës së shijshme. Supa me petë viçi do të jetë e shijshme dhe tërheqëse, si dhe më e shijshme kur shërbehet me barishte. Si të gatuaj supë me petë viçi Është mjaft e thjeshtë, mund ta bëni në shtëpi me recetën e ofruar nga Diachiamthuc.vn më poshtë

Përbërësit për të gatuar supë me petë viçi

 • 500 g mish viçi
 • periudhë
 • Bolonja e derrit
 • 600 gr kocka derri
Përbërësit për të gatuar supë me petë viçi

Përbërësit për të gatuar supë me petë viçi

 • Lemongrass, qepë e kuqe, hudhër, djegës, limon
 • 3 lugë vaj kikiriku
 • 1 kg vermiçeli i freskët
 • erëz

Hapi 1: Përgatitni dhe pastroni përbërësit

Përgatitni dhe pastroni përbërës të tillë si barishte, qepë, hudhër, limoni, kocka derri, viçi. Qepë e kuqe, limoni e qëruar, e larë dhe e prerë. Vendosim tiganin e vajit në sobë dhe ngrohim në zjarr mesatar.Pasi vaji të nxehet shtojmë qepët dhe hudhrat të skuqen derisa të marrin aromë, shtojmë pak djegës pluhur dhe më pas fikim zjarrin.

Përgatitni dhe pastroni

Përgatitni dhe pastroni

Hapi 2 Marinoni kockat e derrit dhe bëni supë

Pasi blihen, kockat e derrit pastrohen dhe më pas vendosen në një tenxhere të ziejnë derisa të zbuten me zjarr të ulët për të marrë një shije të ëmbël dhe aromatike. Shtoni në tenxhere pak limoni të grimcuar, kur uji të vlojë, shijoni pak erëza si kripë, sheqer, pluhur supë, fara erëzash, glutamat monosodium sipas shijes së familjes.

Kockat e derrit

Kockat e derrit

LEXO MË SHUMË: Zbuloni 5 mënyra për të gatuar qull ushqyes të tërshërës, jashtëzakonisht të thjeshtë

Hapi 3: U krye

Pasi të keni blerë mish viçi, e pastroni dhe e prisni në feta shumë të holla. Hidhni vermiçelin në një tas, shtoni gjakun, suprollat, më pas vendosni sipër viçin të prerë hollë. Merrni lëngun e zier dhe hidheni në tas në mënyrë që mishi i viçit që sapo është gatuar të ketë një shije të ëmbël dhe aromatike.

Tas i shijshëm me petë viçi

Tas i shijshëm me petë viçi

Shtoni në tas pak qepë të gjelbër, uthull hudhër, shtrydhni pak limon, piper dhe mund të shijoni një tas të shijshëm dhe tërheqës me supë me petë viçi.

Epilogu

Me si të gatuaj supë me petë viçi Siç u përmend më lart, do të keni një tas të shijshëm dhe tërheqës me vermiçeli me shijen e ëmbël dhe aromatike të kockave të ziera, shijen e butë të mishit të viçit të përzier me erëza si qepë, hudhër dhe bar limoni. Kur hani sipas shijes tuaj, mund të shtoni disa erëza si djegës, uthull hudhër, piper në tasin me vermicelli për ta bërë tasin tuaj me vermicelli më të veçantë dhe më të rrumbullakët.

Pyetje në lidhje me mënyrën e gatimit të supës me petë viçi

Çfarë lloj supe me petë ka Diachiamthuc.vn?

Vermiçeli me ngjyrë viçi, vermiçeli pikant i viçit, vermiçeli i viçit jugor, vermiçeli i tendinit të viçit, vermiçeli i rrallë i viçit, vermiçeli i derrit…

Si të zgjidhni viçin e mirë?

Ju duhet të zgjidhni viçin e kuq të ndezur, yndyra është e verdhë e lehtë, tendinat e viçit janë të bardha dhe të forta. Vini re fibra të buta, të vogla, elasticitet të mirë dhe pa erë.

Sa kalori ka supa me petë viçi?

Me sa dimë, 1 tas supë me petë viçi do të ketë rreth 534 kalori.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Thèm ăn bún bò? Lưu ngay cách nấu bún bò ngon như ngoài hàng! . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách khắc phục Kiểm tra trình duyệt trước khi sự cố truy cập

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *