Tất tần tật về công dụng, cách chế biến, chỗ mua UY TÍN

Rate this post

foletë është një nga ushqimet shumë të dobishme dhe të shëndetshme për përdoruesit. Kjo është gjithashtu një delikatesë shumë e rrallë. Foleja e shpendëve vlerësohet gjithmonë dhe është e interesuar nga shumë njerëz për shkak të përdorimit jashtëzakonisht të mirë të saj.

foletë

foletë

Salanganes’Nest përpunohet në shumë mënyra të ndryshme, por të gjitha janë shumë të shijshme, ruajnë vlera të larta ushqyese, kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Artikulli vijues është disa informacione rreth folesë së shpendëve Nha Trang që Diachiamthuc.vn dëshiron t’i ndajë me ju. Ndiqni me mua!

Deshifroni arsyen pse foleja e shpendëve është e njohur dhe përdorimi i folesë së shpendëve

foletë Me përmbajtje të lartë ushqyese, shumë njerëz e zgjedhin atë për shkak të përfitimeve të mira që sjell për shëndetin e njeriut. Me këtë artikull, Diachiamthuc.vn do t’ju ofrojë informacionin e nevojshëm si përdorimet, çmimet e referencës, markat, …

Pse foleja e shpendëve është kaq popullore?

Pse tërshëra është kaq popullore?

>>> Nxehtë:RISHIKIM A është letra e përzier e orizit e Uncle Vien me të vërtetë po aq e shijshme sa MIT?

1. Çfarë të veçantë ka Salaganes’Nest?

Foleja e Salaganes është një ushqim funksional i bërë nga foletë e swiftlets (prandaj foletë e shpendëve njihen edhe si foletë e shpendëve. Foletë e Salanganes në rajone të ndryshme do të japin përmbajtje dhe shije të ndryshme ushqyese.

Çfarë ka kaq të veçantë foleja e shpendëve?

Çfarë ka kaq të veçantë foleja e shpendëve?

Foleja e shpendëve me vlerat më të larta ushqyese është foleja e Hang – Aerodramus Fuciphagus Germani. Foletë janë të vogla, por shumë të dendura, peshojnë rreth 7-12 g. Kur bëhet fjalë për folenë e zogjve, askush nuk mund të mohojë prestigjin dhe cilësinë që vjen nga foleja e zogjve Nha Trang, e njohur edhe si “foleja e mbretit”.

2. Efektet e folesë së shpendëve

 • Foleja e shpendëve përmban shumë aminoacide thelbësore për trupin.
 • Acidi i silikonit lidhet me radikalet e karbohidrateve në folenë e shpendëve, gjë që ka efektin e rikuperimit të shpejtë të trupit nga lëndimi, duke stimuluar rritjen e qelizave të kuqe të gjakut.
Efektet e folesë së shpendëve

Efektet e folesë së shpendëve

 • Foleja e shpendëve përmban shumë elementë gjurmë për të ndihmuar në përmirësimin e kujtesës, të mirë për sistemin tretës.
 • Ka efekt të ushqyerjes së gjakut, reduktimit të alergjive, rritjes së rezistencës, anti-plakjes dhe zbukurimit të lëkurës.
Tham Khảo Thêm:  Cách xóa nhiều trang trình bày trong Google Trang trình bày

3. Si të përgatisni dhe pastroni folenë e shpendëve përpara përdorimit

Përpunimi paraprak i tërshërës është puna e parë përpara se tërshërës të bëhet gatime ushqyese. Ky është një hap shumë i rëndësishëm për të siguruar shijen natyrale të tërshërës. Përpunimi paraprak pa përvojë do të marrë shumë kohë, kështu që nëse nuk jeni të përshtatshëm, mund të blini fole të rafinuar të shpendëve.

Si të pastroni folenë e papërpunuar të zogjve

 • Thithni tërshërën e papërpunuar në një tas me ujë të pastër për 1-2 orë.
 • Nxirrni tërshërën, kullojeni ujin dhe vendoseni në një pjatë.
 • Përdorni duart tuaja për të ndarë butësisht tërshërën dhe më pas përdorni piskatore për të mbledhur qimet dhe papastërtitë.
Si të pastroni folenë e papërpunuar të zogjve

Si të pastroni folenë e papërpunuar të zogjve

Si të pastroni folenë e rafinuar të shpendëve?

 • Zhyt folenë e shpendëve në ujë të pastër për 10-15 minuta.
 • Kur foleja është e butë, përdorni duart për të ndarë tërshërën, hiqni papastërtitë e mbetura.
 • Vendosni tërshërën në shina për t’u kulluar përpara përpunimit.
Si të pastroni folenë e rafinuar të shpendëve?

Si të pastroni folenë e rafinuar të shpendëve?

4. Si të zgjidhni një fole të mirë zogjsh

Aktualisht, në treg ka shumë lloje tërshërësh që shiten me marka të ndryshme. Pra, për të zgjedhur një fole të mirë zogjsh, duhet t’i kushtoni vëmendje kritereve të mëposhtme:

Përzgjedhja sipas llojit të tërshërës

Foleja e shpendëve zakonisht ka 3 lloje duke përfshirë folenë e bardhë, folenë e gjakut dhe folenë e kuqe të shpendëve. Këto tre lloje nuk janë shumë të ndryshme, në varësi të nevojave tuaja për të zgjedhur llojin e duhur të folesë së shpendëve.

Përzgjedhja sipas llojit të tërshërës

Përzgjedhja sipas llojit të tërshërës

Merrni parasysh përbërësit në folenë e zogjve

Ju duhet të zgjidhni produkte me një përmbajtje të madhe të folesë së shpendëve, pa ngjyrues, konservues apo aroma. Në fakt, foleja e gatshme e shpendëve ka përbërësit kryesorë si foleja e shpendëve, sheqer guri, mjaltë dhe disa aditivë. Ju duhet të merrni parasysh përbërësit në folenë e shpendëve për të shmangur rastin nëse jeni alergjik ndaj përbërësve aditiv.

Merrni parasysh përbërësit në folenë e zogjve

Merrni parasysh përbërësit në folenë e zogjve

Përzgjedhja e produkteve me anë të përpunimit

 • Foleja e papërpunuar e zogjve: Kjo është një lloj foleje zogjsh që nuk është përpunuar në asnjë fazë, foleja ende ngjitet në puplat e swiftlet. Kështu që ju mund të jeni të sigurt për cilësinë dhe përmbajtjen ushqyese. Megjithatë, kur përdorni folenë e papërpunuar të zogjve, do t’ju duhet shumë kohë për t’i përgatitur ato.
Përzgjedhja e produkteve me anë të përpunimit

Përzgjedhja e produkteve me anë të përpunimit

 • Foleja e rafinuar e shpendëve: është një produkt i rafinuar me një proces të kujdesshëm dhe të kujdesshëm. Foleja e shpendëve është pastruar nga pendët dhe papastërtitë e tjera. Përmbajtja ushqyese e folesë së rafinuar të shpendëve vlerësohet shumë.
 • Foleja e gatshme e shpendëve: Nëse nuk keni kohë për ta përgatitur dhe përpunuar, mund të zgjidhni një fole zogjsh të gatshme. Çdo përmbajtje, kapacitet të ndryshëm do të ketë çmime të ndryshme. Ju duhet të zgjidhni adresa me reputacion për të ndryshuar përmbajtjen ushqyese.

Zgjidhni produktet sipas shijes tuaj të preferuar

Foleja e shpendëve formohet nga pështyma e kërpudhave, kështu që do të ketë një erë peshku dhe një erë të lehtë myku. Pra, për të qenë të shijshme dhe të mira për shëndetin, shumë markave kanë skaduar për të shtuar disa aromatizues si fara zambak uji, mollë e kuqe etj.

Zgjidhni produktet sipas shijes tuaj të preferuar

Zgjidhni produktet sipas shijes tuaj të preferuar

5. Pjata të shijshme dhe ushqyese nga foletë e shpendëve

Foleja e Salanganes përpunohet në shumë pjata dhe është shumë ushqyese dhe e shijshme. Këtu janë disa mënyra për të gatuar foletë e shpendëve që janë veçanërisht tërheqëse dhe ushqyese, mund t’i referoheni.

Tham Khảo Thêm:  Cách khắc phục thông báo lỗi Dropbox 400

Foleja e shpendëve me sheqer shap – Një pjatë e freskët dhe ushqyese

 • Zhytni tërshërën e pastruar në ujë për rreth 20 minuta që të lulëzojë.
 • Vendosni folenë e zogut në tas dhe mbushni folenë me ujë.
 • Ziejini në zjarr të ulët për rreth 20 minuta.
Foleja e shpendëve me sheqer shap

Foleja e shpendëve me sheqer shap

 • Shtoni sheqer guri dhe xhenxhefil sipas shijes.
 • Pasi të keni hedhur sheqerin në enë, gatuajeni edhe 20 minuta dhe më pas fikni zjarrin.

Çaji i folesë së shpendëve – Shije e shijshme dhe e ftohtë

Përbërësi:

 • 3g fole zogjsh;
 • 100 g fara zambak uji;
 • 50 gr mollë e kuqe e tharë;
 • 85 g sheqer guri.
Çaji i folesë së shpendëve

Çaji i folesë së shpendëve

Duke bërë:

 • Pastroni folenë e zogut dhe futeni në ujë të pastër për 15-20 minuta.
 • Tërshërën e vendosni në një enë që përmban 400 ml ujë, shtoni 15 g sheqer guri. Sasia e ujit është vetëm ½ e lartësisë së tasit.
 • Gatuani në zjarr të lartë. Kur uji të vlojë, zvogëloni nxehtësinë e ulët, ziejini për 30 minuta.
 • Hidhni farat e mbetura të zambakut dhe sheqerin gur në një tenxhere tjetër, gatuajeni për rreth 10 minuta. Kujdesuni të mos e mbuloni kapakun për të shmangur thyerjen e farave të zambakut.
 • Pasi farat e lotusit të jenë pjekur, vendosni mollët e kuqe.
 • Jeni ka përfunduar gatimin, vendoseni përzierjen e zambakut dhe mollës në tenxhere me avull për 5 minuta të tjera.

Qull i folesë së pulës është i lehtë për t’u ngrënë, shëndet i mirë

Përbërësi:

 • Gjysmë pule
 • 3 fole të mëdha zogjsh
 • Oriz me aromë veriore
 • Karrota, qepë jeshile, xhenxhefil, salcë peshku, kripë
Qull i folesë së shpendëve me pulë

Qull i folesë së shpendëve me pulë

Duke bërë:

 • Pula lahet, zihet me xhenxhefil, pastaj nxirret të ftohet, kullohet dhe grihet. Lëreni mënjanë lëngun e pulës.
 • Vendosni orizin në lëngun e pulës dhe ziejini në qull, shtoni erëza sipas shijes.
 • Pastroni folenë e shpendëve, prerë në copa të vogla.
 • Karota dhe qepë të freskëta të copëtuara.
 • Kur qulli të jetë gatuar, shtoni folenë e shpendëve dhe karotat që të gatuhen së bashku. Si hap i fundit, shtoni qepën dhe pulën në përzierje.

6. Markat e famshme të Salanganes’Nest sot

A po pyesni se cila markë e folesë së shpendëve është e famshme dhe me reputacion? Shikoni markat më poshtë.

Marka Khanh Hoa

Khanh Hoa Salanganes’Nest ka qenë prej kohësh një markë shumë e famshme që u krijua në 1999 nën vendimin e Komitetit Popullor Provincial të Khanh Hoa. Pas më shumë se 20 vitesh funksionim, kjo markë është ende në këmbë dhe po ruan pozicionin e saj në tregun vietnamez.

Marka Khanh Hoa

Marka Khanh Hoa

Kënga e markës Yen

Song Yen Salanganes’Nest është një nga markat prestigjioze vietnameze të Shoqërisë Aksionare Ndërkombëtare Hoang Nam. Kjo është një markë që ofron produkte të klasit të lartë të foleve të shpendëve në tregjet vietnameze dhe ndërkombëtare. Marka Song Yen është gjithmonë e përkushtuar për t’u sjellë konsumatorëve produkte cilësore dhe ushqim absolut.

Kënga e markës Yen

Kënga e markës Yen

Marka Yen Bac

Marka Yen Bac është gjithashtu një nga markat e famshme dhe të njohura. Yen Bac ka funksionuar gjithmonë me synimin për të kontribuar në zhvillimin e fermave të qëndrueshme, të avancuara dhe miqësore me mjedisin. Produktet e kësaj marke janë gjithmonë të garantuara të jenë të pastra dhe me mikronutriente, ndaj janë gjithmonë të besueshme nga konsumatorët për t’u përdorur.

Marka Yen Bac

Marka Yen Bac

7. Foletë më të mira të shpendëve janë të njohura sot

Çfarë lloj folesh zogjsh janë aktualisht në dispozicion? Çfarë lloj foleje zogjsh është e preferuara e të gjithëve? Këtu janë disa sugjerime për ju.

Tham Khảo Thêm:  Mách Bạn Top 20+ Cách Làm Kem Ngon Cực Đơn Giản

Foleja e gjakut të rafinuar Khanh Hoa 50 g

Khanh Hoa Nest Refined Blood Nest 50g është një produkt i rafinuar i folesë së shpendëve të Khanh Hoa Nest Co., Ltd. Ky është një produkt që vlerësohet dhe besohet gjithmonë nga konsumatorët. Ky lloj i folesë së shpendëve të gjakut përdoret 100% nga foleja natyrore e shpendëve të korrur nga ishujt në Khanh Hoa bregdetare.

Foleja e gjakut të rafinuar Khanh Hoa 50 g

Foleja e gjakut të rafinuar Khanh Hoa 50 g

 • Çmimi referencë: 7.500.000 VND/kuti 50gr

Foleja e rafinuar e zogjve të Ba Mien

Foleja e rafinuar e shpendëve të Ba Mien është një produkt që zakonisht është në formë trekëndore dhe ka të njëjtën përmbajtje ushqyese si llojet e tjera të foleve të shpendëve. Ky është një produkt i rafinuar, i pastër dhe i lehtë për t’u përpunuar për përdoruesit. Produkti sjell gjithmonë përfitime të mira shëndetësore si forcimi i rezistencës, anti-plakje, mbështetje e mirë për zemrën, etj.

Foleja e rafinuar e zogjve të Ba Mien

Foleja e rafinuar Ba Mien

 • Çmimi referencë: 3.500.000 VND/kuti 100g

Fole zogjsh e gatshme me shije xhinxheri

Foleja e gatshme e shpendëve me shije xhenxhefili është një produkt i dashur dhe i famshëm nga konsumatorët në tregun vietnamez. Produktet përpunohen nga foletë e zogjve të korrur në shtëpitë e zogjve të markës Yen Viet, kështu që ato sigurojnë gjithmonë kontroll të mirë dhe efektiv të cilësisë. Foleja e gatshme e shpendëve me shije xhenxhefili ka përbërësit kryesorë duke përfshirë folenë e shpendëve, sheqerin e shapisë, xhenxhefilin dhe aditivët e ushqimit.

Fole zogjsh e gatshme me shije xhinxheri

Fole zogjsh e gatshme me shije xhinxheri

 • Çmimi referencë: 230,000 VND/kuti me 5 shishe

Foleja e gatshme e shpendëve kolagjen Anpha Export

Fole foletë Collagen Anpha Export i gatshëm është një produkt që shumë klientë e duan dhe i besojnë. Produkti ndihmon për të rimbushur kolagjenin dhe për të zbukuruar lëkurën në mënyrë efektive dhe për të ruajtur shëndetin dhe bukurinë.

Foleja e gatshme e shpendëve kolagjen Anpha Export

Foleja e gatshme e shpendëve Collagen Alpha Export

 • Çmimi referencë: 830,000 VND/kuti me 8 shishe

Fole e gatshme e shpendëve në Khanh Hoa Sanest

Foleja e gatshme e shpendëve me sheqer Khanh Hoa Sanest është një nga produktet e markës së famshme Khanh Hoa. Përbërësit kryesorë janë 7.5% foleja e shpendëve, sheqeri guri, etj. Procesi i prodhimit dhe paketimit është i kontrolluar rreptësisht dhe sipas standardeve ndërkombëtare.

Fole e gatshme e shpendëve në Khanh Hoa Sanest

Fole e gatshme e shpendëve në Khanh Hoa Sanest

 • Çmimi referencë: 35,000 VND / shishe 70 ml

Epilogu

Këtu janë disa informacione rreth foletë që Diachiamthuc.vn dëshiron të ndajë me ju. Ky është një ushqim i shijshëm, me vlera ushqyese që duhet ta përdorni për të qenë i mirë për shëndetin dhe bukurinë tuaj. Shpresojmë se artikulli do t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë përdorimin e folesë së shpendëve dhe përfitimet e saj. Ju lutemi zgjidhni vetë produktin që plotëson më mirë nevojat tuaja dhe është më efektiv.

Pyetje të shpeshta në lidhje me Salanganes’Nest:

Çfarë është foleja e shpendëve?

E njohur edhe si foleja e zogjve, e bërë nga pështyma e swiftlets.

Pse foleja e zogjve është kaq e njohur, Diachiamthuc.vn?

Foleja e shpendëve njihet si një delikatesë me përmbajtje të lartë ushqyese, shumë e mirë për shëndetin. Prandaj, shpesh zgjidhet si dhuratë.

Cilat janë markat e tërshërës aktualisht?

Sugjerime për ju: markë Khanh Hoa, markë Song Yen, markë Yen Bac, …


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Tất tần tật về công dụng, cách chế biến, chỗ mua UY TÍN . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách thay đổi / điều chỉnh ngày, giờ và vị trí của ảnh trong iOS 15

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *