No nê với Top 9 Quán cơm niêu Đà Lạt ngon, CHUẨN VỊ

Rate this post

Tepsi me oriz Dalat është një specialitet i qytetit të mjegullës dhe është gjithashtu një pjatë e njohur e popullit vietnamez. Këtë pjatë mund ta shijoni në shumë vende në mbarë vendin. Por tenxherja vietnameze e orizit në Da Lat ka veçoritë e veta unike, shija është gjithashtu e ndryshme që jo kudo që mund ta përjetoni.

Petë me oriz Dalat

Petë me oriz Dalat

Nëse doni të dini detajet, ndiqni Diachiamthuc.vn Le të zbulojmë detajet e restoranteve të shijshme me oriz. Ejani të na ndiqni.

Duke zbuluar adresën TOP të restorantit më të mirë me oriz Dalat

Udhëtimi për në Dalat pa shijuar ushqim i shijshëm në Dalat Orizi në tenxhere është një mangësi e madhe. Kjo është një pjatë fshatare me një aromë të fortë familjare dhe identitetin e njerëzve këtu. Nga materialet në dispozicion që njerëzit këtu rriten. Nëpërmjet duarve të talentuara të kuzhinierëve profesionistë, do të keni tenxhere super të shijshme orizi dhe pjata anësore që premtojnë të lënë një përshtypje të thellë në çdo restorant. Sot në Da Lat ka shumë restorante me oriz. Le të bashkohemi me Diachiamthuc.vn për të renditur adresat e restoranteve më të mira në Da Lat.

Adresa për të ngrënë tenxhere të shijshme orizi në Dalat

Adresa për të ngrënë tenxhere të shijshme orizi në Dalat

Vendndodhja: Restorantet e famshme me oriz në Da Lat zakonisht ndodhen në zona qendrore si Rruga Nguyen Cong Tru, rruga Bui Thi Xuan, rruga Phan Boi Chau, etj.
Gjellë: Pjata kryesore në restorantet e tenxhereve me oriz në Da Lat është tenxherja me oriz, e cila bëhet nga orizi dhe gatuhet në një tenxhere prej balte ose në një tenxhere prej gize mbi një zjarr me qymyr. Orizi në tenxhere shpesh shërbehet me mish derri të zier, vezë, perime të papërpunuara dhe rrotulla, duke krijuar një shije unike.
Çmimi: Çmimi në restorantet e tenxhereve me oriz në Da Lat varion nga rreth 30,000 VND – 50,000 VND/tas në varësi të llojit të tenxhere me oriz dhe restorant.
Stili: Restorantet e tenxhereve me oriz në Da Lat shpesh kanë një hapësirë ​​të thjeshtë, fshatare, duke krijuar një ndjenjë afërsie me natyrën dhe peizazhin.
Serveri i kohës: Dyqanet e tenxhereve me oriz në Da Lat janë zakonisht të hapura nga mëngjesi herët deri në mbrëmje vonë, ka shumë dyqane që funksionojnë gjatë gjithë vitit dhe disa janë të hapura vetëm gjatë sezonit turistik.

KUJDES: Top 10 dyqanet më të shijshme dhe të paharrueshme të petëve të viçit Dalat

1. Tenxhere me oriz të freskët Dalat

Tenxherja me oriz – është në kryefjalët kyçe më të kërkuara të turistëve kur vijnë në Da Lat. Jo një specialitet, por jashtëzakonisht popullor nga turistët sa herë që vijnë këtu. Dhe restoranti Com Nieu Fresh 90 Van Thanh, reparti 5, Da Lat, është në krye të Da Lat Com Nieu shijshme që nuk mund ta injoroni.

Tenxhere me oriz të freskët

Tenxhere me oriz të freskët

Në vend që të servirni oriz të gatuar me një “tenxhere elektrike” siç e shohim zakonisht. Enët e orizit gatuhen veçmas në çdo tenxhere prej balte, duke prodhuar enë plastike aromatike me oriz, me pak oriz të djegur të artë në fund të tenxhere. Ngrënia me pjata të njohura në tabaka me oriz vietnamez sjell një ndjesi të papërshkrueshme të shijshme. Ndoshta kjo është arsyeja pse orizi u bë i famshëm dhe i dashur në shumë vende, jo vetëm në këtë qytet me mjegull.

Restorant për tenxhere me oriz të freskët

Restorant për tenxhere me oriz të freskët

Menuja në Com Nieu Fresh është mjaft e larmishme dhe e pasur, duke përfshirë gatime të shijshme, supa të servirura me oriz të bardhë. Në të cilin më të spikaturat janë mishi i pulës së zier me xhenxhefil, mishi i zier, peshku kokë gjarpëri i zier, …. Përveç kësaj, klientët nuk mund të injorojnë dy pjatat e njohura të restorantit, duke përfshirë hotpotin e pulës me gjethe pule dhe orizin e pulës së kodrës. Këto janë dy pjata që pëlqehen veçanërisht nga turistët kur darkojnë në Fresh.

Tenxhere e freskët me oriz Dalat

Tenxhere e freskët me oriz Dalat

Tenxherja e nxehtë e pulës me lëng mishi gatuhet mjaft shijshëm, me aromë tërheqëse, e kombinuar me pulën e shijshme të përtypur. Sillni klientëve një tenxhere të nxehtë cilësore nga lëngu i mishit te mishi dhe perimet. Pula e pjekur në skarë është e kalitur mirë, e përtypur, e butë dhe jo e thatë, çdo pjesë e mishit është e mbushur me erëza dhe aromë aromatike. Të apasionuarit pas tenxheres së nxehtë definitivisht nuk mund ta injorojnë këtë adresë kur vijnë në Da Lat.

Tenxhere e freskët me oriz Dalat

Tenxhere e freskët me oriz Dalat

Çfarë mund të jetë më e mrekullueshme se sa të mblidhemi me familjen dhe miqtë për të shijuar një vakt të thjeshtë dhe shtëpiak. Në atmosferën e ftohtë të Da Lat, shijoni tenxheret e nxehtë të orizit dhe pjatat e shijshme dhe aromatike. Kjo do të jetë padyshim një përvojë e paharrueshme për çdo turist që viziton Da Lat.

2. Tenxhere orizi vietnameze Dalat Huong

Si një dashnor i pjatave të pastër të orizit vietnamez si tenxhere me oriz. Dyqan Tepsi me oriz Dalat – Huong Viet do të jetë adresa e radhës për ata që e duan këtë pjatë me oriz fshatar. Stili i dyqanit reflektohet pjesërisht në emrin e restorantit, Huong Viet.

Restorant orizi Huong Viet

Restorant orizi Huong Viet

Orizit këtu janë në rregull gatuar nga kokrrat më aromatike dhe fleksibël të orizit. Menuja e restorantit është e gjitha pjatat që përmbajnë kuintesencën e aromës tipike të pjatave vietnameze. Kur shijojnë, darkuesit mund të ndjejnë aromën tradicionale të orizit vietnamez të kombinuar me shijen e ndryshme nga mënyra e shijimit të restorantit. Tenxherja me oriz Huong Viet do t’ju bëjë të ndiheni sikur po shijoni një vakt në shtëpinë tuaj.

Oriz aromatik vietnamez në Dalat

Oriz aromatik vietnamez në Dalat

Informacioni i dyqanit:

 • Adresa: 24 Suong Nguyet Anh, Ward 9, Da Lat City.
 • Adresa 2: 86 Tran Dai Nghia, Lagjja 8, qyteti Da Lat.
 • Orari i hapjes: 9:00 – 21:00
 • Çmimi referencë: 25.000 VND – 80.000 VND
 • Numri i telefonit: 0914821039
 • Vlerësimi: 4/5

3. Tenxhere me oriz Nhu Ngoc Dalat

Tenxherja me oriz Nhu Ngoc është një nga restorantet më të famshme dhe të shijshme të tenxhereve me oriz në Da Lat. Restoranti është i dashur nga shumë vendas dhe turistë.

Restorant me oriz Nhu Ngoc

Restorant me oriz Nhu Ngoc

Dyqani ndodhet ne qender te qytetit, prane tregut Da Lat, keshtu qe eshte e lehte per tu gjetur. Hapësira e restorantit është shumë e gjerë, restoranti ka 2 kate luksoze dhe të pastra, me parkim për mysafirët. Prandaj, vizitorët mund të vijnë të qetë këtu për të pushuar, për të ngrënë dhe për t’u çlodhur. Të servirura me tenxhere tërheqëse orizi janë pjata të thjeshta por të shijshme si supa e thartë, perime të skuqura, peshk i zier….

Tenxhere me oriz Nhu Ngoc

Tenxhere me oriz Nhu Ngoc

Ekziston edhe një supë jashtëzakonisht e famshme që është gjithashtu një specialitet i Da Lat, që është supa Artiso. Pas një kohe argëtimi, ejani këtu për të furnizuar me karburant. Me siguri tenxherja e orizit Nhu Ngoc do t’i bëjë të gjithë klientët të kënaqur.

Tham Khảo Thêm:  Cách tắt / xóa các đề xuất của Amazon Fire Tablet

Informacioni i dyqanit:

 • Adresa: Nguyen Thi Minh Khai Nr. 6, qyteti Da Lat.
 • Orari i hapjes: 11:00 – 21:15
 • Çmimi referencë: 40 000 VND – 200 000 VND
 • Numri i telefonit: 02633833777
 • Vlerësimi: 3.9/5

KUJDES: Lista e restoranteve të famshme të shijshme Dalat

4. Tenxhere me oriz Vinh Ky

Në restorantin më të mirë të orizit në Da Lat. Të mos përmendësh Vinh Ky Quan është një lëshim i madh. Nga pjatat kryesore si brinjët, peshku i zier, etj. Te gatimet anësore si perimet e skuqura, vezët e skuqura, … dhe një filxhan supë të ëmbël. Hahet me tenxhere të nxehtë me oriz që ende kanë erë aromatike. Është një restorant me çmime shumë të volitshme, por orizi në Vinh Ky është shumë i shijshëm dhe plot pjata.

Tenxhere me oriz Vinh Ky

Tenxhere me oriz Vinh Ky

Në hapësirën e gjerë, të pastër dhe të ajrosur të restorantit me gatishmërinë, shërbimin entuziast dhe mikpritës të stafit, një vakt së bashku me miqtë dhe të afërmit shijon një tenxhere me oriz aromatik.Nuk ka asgjë më të mirë se gatimet e shijshme të pastërta vietnameze të restorantit.

Tenxhere orizi Vinh Ky në Dalat

Tenxhere orizi Vinh Ky në Dalat

Informacioni i dyqanit:

 • Adresa: Rruga 3 Nam Ky Khoi Nghia, qyteti Da Lat.
 • Orari i hapjes: 10:00 – 22:00
 • Çmimi referencë: 30 000 VND – 55 000 VND
 • Numri i telefonit: 0961049968
 • Vlerësimi: 2/5

5. Restorant vietnamez me oriz

Restoranti vietnamez i tenxhereve me oriz ka gjithmonë pjata të pastra vietnameze. Si një nga adresat më luksoze të tenxheres së orizit në Da Lat sepse restoranti është ndërtuar me një arkitekturë të veçantë të bërë tërësisht me dru pishe. Tavolinat dhe karriget janë gjithashtu prej druri. Tregon një stil të spikatur por është gjithashtu shumë i thjeshtë dhe fshatar. Restoranti vietnamez i tenxhereve me oriz është gjithashtu një imazh në miniaturë i kuzhinës Da Lat me zierje angjinare me këmbë derri, tenxhere të nxehtë Ta pin lu, peshk të zier të të gjitha llojeve, ….

Restorant vietnamez me oriz

Restorant vietnamez me oriz

Në restorantin vietnamez të orizit do të shijoni ushqime të shijshme, në një hapësirë ​​luksoze. Ulur në bar, mund të shikoni liqenin poetik Xuan Huong. Ushqimi prezantohet bukur, stafi është i përkushtuar dhe i vëmendshëm. Meqenëse është një restorant luksoz, çmimet në restorant do të jenë pak më të larta se restorantet e tjera. Por do të admironi një hapësirë ​​të veçantë me pjata jashtëzakonisht cilësore.

Restorant për tenxhere me oriz

Restorant për tenxhere me oriz

 • Adresa: 03:00 Nam Ky Khoi Nghia, Ward 1, Da Lat City, Lam Dong
 • Orari i hapjes: 9:00 – 21:30
 • Çmimi referencë: 25.000 VND – 150.000 VND
 • Numri i telefonit: 0973415334
 • Vlerësimi: 3.3/5

6. Orizore Dalat – Kuzhina 1985

Kitchen Restaurant 1985 ka lënë përshtypje të thellë për çdo darkues që vjen në restorant nga stili i restorantit. Dyqani është tërësisht i dizajnuar në stilin e vjetër, nga tavolina dhe karrige fshatare prej druri. Shkoni te perdja e endur e bambusë, te televizorët e vjetër etj.

Tenxhere me oriz të gatuar 1985

Tenxhere me oriz të gatuar 1985

Në Kitchen 1985, tabaka me oriz është gjithmonë e dekoruar bukur dhe plot pjata. Bëjini darkuesit të ndjehen sikur të hanë një vakt së bashku me familjen dhe miqtë në shtëpinë e tyre. Nuk të duket fare për të ngrënë. Të shijoni një tenxhere të shijshme orizi në një hapësirë ​​të tillë do të jetë shumë interesante. Kështu, Kuzhina e vitit 1985 do të jetë adresa kryesore për darkuesit që i duan ushqimet familjare.

Tenxhere me oriz në kuzhinë 1985 Da Lat

Tenxhere me oriz 1985 Da Lat

Informacioni i dyqanit:

 • Adresa: 3H Nam Ky Khoi Nghia, Lagjja 1, qyteti Da Lat.
 • Orari i hapjes: 9:00 – 21:30
 • Çmimi referencë: 25.000 VND – 46.000 VND
 • Numri i telefonit: 0919721263
 • Vlerësimi: 3.8/5

LEXO MË SHUMË: Hidhini një sy 5 dyqaneve të petëve të peshkut Da Lat që janë “TË SHËQITSHME”

7. Tenxhere me oriz Da Lat Huong Tra

Restoranti i tenxhere me oriz Huong Tra është një nga restorantet e famshme të tenxhere me oriz në Da Lat. Me tenxhere orizi me zjarr nga të dyja anët. Menuja në restorantin e tenxhereve të orizit Huong Tra është shumë e larmishme, nga pjatat e sofistikuara deri te pjatat fshatare që ende i gatuani në familjen tuaj çdo ditë. Të tilla si: supë e thartë, peshk i zier, karkaleca me buzë, mish i zier me piper… vlerësohen nga darkuesit si të shijshme dhe të kënaqshme për t’u ngrënë.

Tenxhere orizi Huong Tra Dalat

Tenxhere me oriz Huong Tra

Përveç kësaj, restoranti ka një hapësirë ​​të gjerë, të ajrosur dhe të pastër. E vendosur në fillim të rrugës Nguyen Thai Hoc, me pamje nga liqeni Xuan Huong, pamja e dyqanit nëse shikohet nga kutitë e dritareve do të jetë shumë e bukur dhe e ajrosur. Nëse ende po pyesni se ku të shkoni për të shijuar pjatën e tenxhere me oriz, ju lutemi vizitoni Tepsi me oriz Dalat Huong Tra.

Tenxhere me oriz Huong Tra

Tenxhere me oriz Huong Tra

Informacioni i dyqanit:

 • Adresa: Nguyen Thai Hoc, Ward 1, Da Lat City.
 • Orari i hapjes: 9:00 – 21:00
 • Çmimi referencë: 50,000 VND – 150,000 VND
 • Numri i telefonit: përditësohet
 • Vlerësimi: 2.7/5

Epilogu

Tenxherja me oriz është një pjatë popullore fshatare që nuk është më e çuditshme për kulturën kulinare të popullit vietnamez nga e kaluara e deri më sot, por tenxherja e orizit në Da Lat do të sjellë një shije krejtësisht të ndryshme për të ftuarit. Të jesh në gjendje të gjesh dhe të shijosh një vakt me shije fshatare nuk është e lehtë, veçanërisht për darkuesit kur vijnë për herë të parë në Da Lat.

Ejani të vizitoni top shop-in Tepsi me oriz Dalat Pjata më e shijshme që Diachiamthuc.vn ka ndarë, për të mos humbur pjatën e mrekullueshme të tenxheres me oriz. Për çdo pyetje apo koment shtesë, ju lutemi na kontaktoni përmes linjës telefonike 02633 703 789 për më shumë informacion. Uroj që të keni shumë përvoja interesante kur vizitoni Da Lat.

Disa pyetje nga vizitorët në lidhje me orizin Dalat

Cili restorant është i mirë për të ngrënë tenxhere orizi në Da Lat, Diachiamthuc.vn?

Në artikull kemi përmendur disa restorante të shijshme me oriz, të cilët vlerësohen shumë nga turistët dhe vendasit. Ashtu si restoranti i tenxhereve me oriz Dalat Mer, restoranti i tenxhereve me oriz Huong Viet, restoranti i tenxhereve me oriz Nhu Ngoc, restoranti i tenxhereve me oriz Vinh Ky…

Kur është koha më e mirë për të ngrënë oriz në tenxhere?

Duke folur për kohën më të mirë për të ngrënë tenxhere orizi në Da Lat, ndoshta është mesditë. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të zgjidhni korniza të tjera kohore në varësi të preferencave tuaja.

A është e vështirë rruga për në tenxhere me oriz?

Rruga për në tenxhere me oriz është mjaft e lehtë, miq. Thjesht ndiqni adresën në artikullin që kam përditësuar për të luftuar.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết No nê với Top 9 Quán cơm niêu Đà Lạt ngon, CHUẨN VỊ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Universal Control không hoạt động giữa Mac và iPad? Cách sửa chữa nó

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *