Những cách làm bánh khọt NGON KHÓ CƯỠNG tại nhà cực dễ

Rate this post

Si të bëni banh khot – Banh Khot është një pjatë fshatare e njerëzve qendrorë që pëlqehet nga shumë njerëz. Torta Khot ka një kore krokante, kur hahet me perime të gjalla dhe salcë peshku të ëmbël dhe të thartë, është jashtëzakonisht e mrekullueshme. Banh Khot ka një mënyrë mjaft të thjeshtë për t’u bërë, por kërkohet kujdes për të arritur freskinë e dëshiruar. Në këtë postim Diachiamthuc.vn Unë do të ndaj me ju se si të përgatisni banh khot të shijshëm dhe tërheqës në shtëpi që çdokush mund ta bëjë.

Si të bëni banh khot

Si të bëni banh khot

Disa veçori të veçanta rreth banh khot

Banh Khot njihet si një pjatë e shijshme dhe shumë e njohur për ne. Me nje shije shume te vecante dhe harmonike te kombinuar me perberes shume te thjeshte si: miell orizi krokan i bute me lloje te ndryshme mishi derri, karkaleca apo mbushje veze etj. si të bëni banh khot jashtëzakonisht e lehtë. Këtu është receta si të bëni banh khot E shijshme, tërheqëse për çdo familje. Le ta ndjekim !!!

Disa veçori të veçanta rreth banh khot

Disa veçori të veçanta rreth banh khot

KUJDES: Ndani se si të bëni sallatë të shijshme të butë, të thartë dhe pikante me salmon, të varur nga të ngrënit

Si të bëni petulla perëndimore me qumësht kokosi

Torta perëndimore me qumësht kokosi me shije të shijshme, tërheqëse është një pjatë e mrekullueshme për miqtë, familjen dhe të dashurit. Banh Khot ka një kore krokante brenda me ëmbëlsinë e pasur të karkalecave, mishit dhe një salcë të mrekullueshme zhytjeje.

Si të bëni petulla perëndimore me qumësht kokosi

Si të bëni petulla perëndimore me qumësht kokosi

Përbërësit për përgatitjen e tortës perëndimore me qumësht kokosi Khot

 • Miell orizi 500 gr
 • Oriz i ftohtë 1 Tas
 • Shafran i Indisë pluhur 10 g
 • Proshutë është vetëm 200 g
 • Karkaleca 300 gr
 • Cmimi 100g
Përbërësit për përgatitjen e tortës perëndimore me qumësht kokosi Khot

Përbërësit për përgatitjen e tortës perëndimore me qumësht kokosi Khot

 • Qumësht kokosi 100 ml
 • Ujë kokosi 100 ml
 • qepë vjollcë 2 llamba
 • Qepë të njoma 20 gr
 • Hudhra 1 Llambë
 • 2 Fruta djegëse të rrezikshme
 • Turshi ose 1 limon

Përgatitni dhe përpunoni përbërësit

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

 • Kullojeni miellin e orizit dhe më pas vendoseni në një enë duke lënë 1 lugë gjelle miell orizi.Për pak, shtoni qumësht kokosi për të krijuar një konsistencë të lehtë për këtë lëng.
 • Qepët e purpurta pas blerjes, të qëruara dhe të prera. Qepët e lara, të prera në copa të vogla. Hudhra e grirë, piper djegës i grirë.
Përgatitni dhe përpunoni përbërësit

Përgatitni dhe përpunoni përbërësit

 • Pasi të keni blerë karkaleca, prisni kokën dhe bishtin, hiqni vijën e pasme dhe lani, më pas lëreni të thahet.
 • Pas blerjes edhe cmimi lahet i prere ne copa rreth 1cm. Orizi i ftohtë futet në blender, shtohet 100ml ujë të filtruar dhe bëhet pure.

Si të përgatisni brumin dhe të bëni salcë të shijshme zhytjeje

Hapi 1: Përzieni pluhurin

 • Hidhni në një enë me miell orizi të filtruar 100 ml ujë, më pas vendosni orizin e ftohtë të bluar në tas. Më pas shtoni në tas: 10 g pluhur shafran i Indisë, 1 lugë çaji kripë dhe 100 ml qumësht kokosi. E trazojmë mirë masën që të bashkohet dhe më pas e lëmë brumin të pushojë për rreth 90 minuta.
Si të përgatisim brumin

Si të përgatisim brumin

Hapi 2: Gatuani salcën e peshkut

 • Shtoni në tenxhere 2 lugë salcë peshku, 2 lugë sheqer dhe gjysmë lugë çaji kripë, më pas përzieni mirë masën dhe lëreni të vlojë. Në një enë vendosim salcën e peshkut të gatuar, presim derisa të ftohet, më pas shtojmë djegësin e grirë dhe hudhrën e grirë dhe e trazojmë mirë. Mund të shtoni një lugë lëng limoni për ta bërë salcën e peshkut më të butë dhe më të shijshme.
bëni salcë zhytjeje

bëni salcë zhytjeje

Hapat për të bërë tortë me qumësht kokosi të Perëndimit

Hapi 1: Skuqni karkalecat

 • Vendosim tiganin në sobë, shtojmë një lugë vaj gatimi, kur vaji të jetë nxehtë, shtojmë qepën e kuqe dhe kaurdisim. Shtoni karkaleca për të skuqur, shtoni një lugë erëza, përzieni mirë për të mbushur karkalecat me erëza. Skuqini për rreth 3 minuta kur karkalecat të jenë gatuar, më pas fikni zjarrin.

Hapi 2: Skuqni mishin

 • Vendosim një tigan tjetër në zjarr, hedhim vajin e zierjes, kur vaji të nxehet, shtojmë qepujt dhe kaurdisim, më pas shtojmë mishin dhe e përziejmë, shtojmë një lugë erëza, e trazojmë mishin për rreth 4 minuta derisa mishi të piqet. , më pas vendoseni në një pjatë.
Llokoçis karkaleca të skuqura

Llokoçis karkaleca të skuqura

Hapi 3: Gatuani qumështin e kokosit

 • Hidhni 1 lugë gjelle miell orizi të filtruar në një enë, shtoni 50 ml ujë dhe përzieni derisa pluhuri të tretet plotësisht. Vendoseni tiganin në sobë, vendosni qumështin e kokosit në tigan dhe derdhni ujin me miell orizi të filtruar, e rregulloni me gjysmë lugë çaji kripë, përzieni mirë dhe gatuajeni derisa qumështi i kokosit të ketë një konsistencë të butë, më pas fikni zjarrin dhe vendoseni. atë në një tas.

Hapi 4: Hidh tortën Khot

 • Shtoni lakër fasule dhe qepë në miellin e përzier të orizit dhe përzieni mirë. Vendosni kallëpin e tortës në sobë, ngrohni kallëpin dhe më pas vendoseni brumin në kallëpin e tortës. Kur të shihni sipërfaqen e tortës të tkurret, vendosni mishin në sipërfaqe, më pas shtoni karkalecat dhe qumështin e kokosit. Kur te shikoni se siperfaqja e banh khotit ka nje ngjyre te bukur te arte dhe brumi me siper eshte zier, nxirreni dhe vendoseni ne nje pjate per ta shijuar.
Pour tortë Khot

Pour tortë Khot

SUGJERON: Si të bëni një tortë të thjeshtë nga lëkura e derrit “jo e shijshme pa marrë para”

Produkt i perfunduar

Me hapa kaq të thjeshtë, ju keni përfunduar një tortë të shijshme dhe tërheqëse perëndimore me qumësht kokosi. Korja krokante, mishi i ëmbël i karkalecave, i përzier me qumësht kokosi të yndyrshëm i shërbyer me perime të gjalla dhe pak salcë peshku ëmbël dhe thartë është jashtëzakonisht i pasur dhe tërheqës.

Produkti i përfunduar i tortës perëndimore të qumështit të kokosit

Produkti i përfunduar i tortës perëndimore të qumështit të kokosit

Si të bëni banh khot me shije tradicionale

Banh Khot është një pjatë e shijshme tradicionale e rajonit të lumit me një guaskë të jashtme krokante, të butë dhe të yndyrshme brenda. Ja se si të bëni banh khot të shijshëm me aromë tradicionale për të gjithë familjen që nuk mund ta injoroni. Le ta ndjekim!

Si të bëni banh khot me shije tradicionale

Si të bëni banh khot me shije tradicionale

Përbërësit për të bërë banh khot me shije tradicionale

 • Oriz i thjeshtë 400 gr
 • Qumësht kokosi 500 ml
 • 1L qumësht kokosi i tharë
 • Qepë të njoma të grira imët
 • Oriz i ftohtë 100 gr
 • Kafe shafran i Indisë 1 lugë gjelle
Përbërësit për të bërë banh khot me shije tradicionale

Përbërësit për të bërë banh khot me shije tradicionale

 • Vezë pule 1 vezë
 • Mielli nr.8 (Miell për të gjitha përdorimet) 300g
 • Tapiokë 10 g
 • Erëzat: Sheqeri, kripë, etj.
 • Materialet: Kallëp për kek

Hapat për të bërë banh khot me shije tradicionale

Hapi 1: Përzieni pluhurin

Thithni orizin për rreth 8 orë, më pas lajeni dhe lëreni të thahet për rreth 10 minuta. Më pas përdorni një mulli mishi për të bërë pure orizin. Shtoni orizin e ftohtë, shafranin e Indisë, miellin, vezët, gjysmë luge çaji kripë në përzierjen e orizit dhe bëjeni pure. Masën e përzier vendoseni në një tas, shtoni qumështin e kokosit dhe përzieni mirë. Lëreni përzierjen e mësipërme të pushojë për rreth 30 minuta, më pas shtoni niseshtën e tapiokës, qepët, 1 lugë çaji sheqer, ¼ lugë çaji kripë, qumështin e kokosit dhe përzieni mirë.

 • Shënim: Nëse dëshironi që keku të jetë më i fortë, mund të shtoni pak miell orizi, nëse dëshironi që korja të jetë më krokante, shtoni miell të skuqur.
Përzierja e banh khot me shije tradicionale

Përzierja e banh khot me shije tradicionale

Hapi 2: Hidhni tortën

Vendoseni kallëpin në sobë dhe më pas shtoni pak vaj gatimi. Nëse është e mundur, tortën duhet ta derdhni me sobë druri ose me qymyr, torta do të jetë më e shijshme sepse sasia e zjarrit shpërndahet më e barabartë se sa një sobë me gaz. Kur myku të nxehet, shtoni miellin, më pas hidhni sipër qumështin e kokosit, mbulojeni me kapak dhe lëreni të ulët. Kur të shihni se sipërfaqja e tortës është e artë dhe krokante nga jashtë, hiqeni atë. Torta në mes do të gatuhet para ëmbëlsirave në buzë. Vazhdoni ta bëni këtë derisa të mbarojë i gjithë mielli dhe qumështi i kokosit.

Derdhja e banh khot me shije tradicionale

Derdhja e banh khot me shije tradicionale

Produkt i perfunduar

Pasi të përfundojë, banh khot do të ketë një ngjyrë të bukur të artë, krokante nga jashtë dhe mrekullisht e ëmbël brenda. Mbushja është e pasur, e ëmbël, e kripur dhe ka shijen yndyrore të qumështit të kokosit. Mund ta hani me marule, barishte, kastravec dhe me salcë të ëmbël dhe të thartë, është jashtëzakonisht tërheqëse.

Produkte të gatshme të banh khot me aromë tradicionale

Produkte të gatshme të banh khot me aromë tradicionale

SUGJERON: Si të bëni tortën e veshit më të shijshëm, të bukur dhe të lehtë për t’u arritur

Si të bëni petulla të shijshme të Vietnamit Qendror

Banh Khot është një tortë e shijshme, tërheqëse me shije të mrekullueshme dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur. Banh Khot Central ka gjithashtu një kore krokante, mbushje karkalecash të kripura dhe një salcë zhytjeje të ëmbël dhe të thartë shumë tërheqëse. Ja se si të përgatisni petullat e shijshme Central Highlands, le t’i ndjekim.

Si të bëni petulla të shijshme të Vietnamit Qendror

Si të bëni petulla të shijshme të Vietnamit Qendror

Përbërësit për të bërë banh khot në rajonin qendror

 • Miell orizi 200 gr
 • Miell 100 gr
 • Kafe shafran i Indisë 1 lugë gjelle
 • Karrota e grirë, papaja 100 gr
 • Qepa e grirë 10 gr
 • Qepë lejla e grirë 5 g
 • Lëng limoni 1 lugë gjelle
 • djegës i grirë 3 fruta
Përbërësit për të bërë banh khot në rajonin qendror

Përbërësit për të bërë banh khot në rajonin qendror

 • Hudhra e grirë 10 gr
 • Karkaleca 200 gr
 • Vezë pule 1 vezë
 • Vezë thëllëza 10
 • Barishte, brokoli
 • Erëzat: Uthull, sheqer, salcë peshku, piper, erëza, kripë, etj.

Hapat për të bërë tortën Khot në rajonin qendror

Hapi 1: Përzieni pluhurin

 • Përzieni miellin e orizit me miellin e tapiokës, më pas shtoni vezët e pulës, qepët e njoma, piper, 1 lugë çaji kripë, 1 lugë çaji erëza, 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë dhe 500 ml ujë, më pas përzieni të gjithë masën e mësipërme dhe lëreni brumin të pushojë për rreth 1 orë.
Tham Khảo Thêm:  Áp dụng định dạng có điều kiện dựa trên một giá trị ô khác trong Google Trang tính

Hapi 2: Kryeni shumëzimin

 • Pasi të keni blerë karkaleca, lani, prisni kokën e karkalecit, qëroni dhe marinoni me 5 g qepepe të grirë, 5 g hudhër të grirë, 1 piper të vogël, 1 lugë erëza, 1 lugë salcë peshku, 1 lugë sheqer dhe mbajeni në frigorifer. rreth 30 minuta.
 • Vendosim tiganin në sobë, hedhim pak vaj, skuqim karkalecat derisa karkalecat të jenë zier dhe gjuajtur, më pas fikim zjarrin.
 • Vezë thëllëza të ziera, të ftohura dhe të qëruara, të prera përgjysmë për së gjati
pour banh khot në rajonin qendror

pour banh khot në rajonin qendror

Hapi 3: Bëni ushqim të thartë dhe bëni salcë peshku

 • Bëni turshitë: vendosni 2 lugë gjelle uthull dhe 2 lugë sheqer në një enë, thithni karotat, papajan e grirë për rreth 1 orë.
 • Përgatitni salcën e peshkut: shtoni 1 lugë çaji lëng limoni, 10 lugë salcë peshku, 20 lugë ujë të filtruar, 10 lugë sheqer, 5 g hudhër të grirë dhe djegës të grirë, më pas përzieni masën e mësipërme.

Hapi 4: Hidhni tortën dhe shijojeni

 • Formen e kekut e vendosim ne furre, e ulim zjarrin derisa te nxehet forma e kekut, me pas shtojme pak vaj per gatim. Hidhni brumin rreth ⅔ të kallëpit. Kur brumi të jetë gati gati, shtoni vezët e karkalecave dhe thëllëzave. E mbulojmë me kapak për rreth 2 minuta, kur keku të jetë zier, e nxjerrim në një enë me një peshqir letre që të thithë vajin.
Hapat për të bërë tortën Khot në rajonin qendror

Hapat për të bërë tortën Khot në rajonin qendror

LEXO MË SHUMË: Si të bëni bukë SUPER TË THJESHTË, por tepër të shijshme

Produkt i perfunduar

Kur të mbaroni, banh khot mund të hahet me perime të papërpunuara dhe të lyhet me salcë peshku të ëmbël dhe të thartë. Tortë Hot Khot, kore krokante, yndyrë brenda, aromatike dhe e ëmbël. Kjo është një pjatë e mrekullueshme për të trajtuar të gjithë familjen gjatë fundjavave. Fat i mirë me recetën si të bëni banh khot ja ku shkoni!!!

Produkti i përfunduar i tortës Khot në rajonin qendror është i shijshëm dhe i shijshëm

Produkti i përfunduar i tortës Khot në rajonin qendror është i shijshëm dhe i shijshëm

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të bëni banh khot shijshme sipas çdo rajoni është jashtëzakonisht e thjeshtë në shtëpi që çdokush mund të bëjë. Në varësi të preferencave tuaja, ju mund të zgjidhni llojin e tortës që ju pëlqen më shumë. Ju uroj suksese dhe keni një vakt të shijshëm dhe tërheqës. Për më shumë informacion interesant dhe interesant, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn!

Pyetje në lidhje me mënyrën e përgatitjes së banh khot

Cilat janë recetat për të bërë banh khot Diachiamthuc.vn?

Sugjerime për ju: Banh Khot me qumësht kokosi në Perëndim, Banh Khot në Qendrore dhe Banh Khot me shije tradicionale.

Çfarë ka Banh Khot që konsiderohet gjithmonë një pjatë e preferuar e popullit vietnamez?

Banh Khot është gjithmonë një pjatë e preferuar për shkak të aromës së saj fshatare. Ngjyra e bardhë e miellit të orizit përzihet me shijen e yndyrshme të yndyrës së qepës dhe aromën e ëmbël të karkalecave në banh khot, duke i kënaqur vërtet konsumatorët.

A është vërtet e vështirë të bësh banh khot?

Mënyra për të bërë banh khot është shumë e thjeshtë sepse ne ju kemi dërguar receta që bëhen të thjeshta por kanë shijen më të mirë.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Những cách làm bánh khọt NGON KHÓ CƯỠNG tại nhà cực dễ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Sửa thư mục Mac Google Drive không hoạt động trong MacOS Ventura

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *