Lưu ngay Top #15 đặc sản Nghệ An không ăn là PHÍ CẢ ĐỜI

Rate this post

Specialitete Nghe An Nghe An është një provincë e lidhur me peizazhe të bukura. Jo vetëm kaq, ky vend ka edhe vepra të gjata historike. Dhe të domosdoshme janë pjatat e shijshme që shumë darkues nuk mund t’i harrojnë. Këto janë specialitetet e Nghe An që janë të shijshme dhe tërheqëse. Jeni kurioz nëse Nghe An ka ndonjë pjatë të veçantë? Le t’i hedhim një sy këtyre specialiteteve Nghe An me Diachiamthuc.vn!

Specialitete Nghe An

Specialitete Nghe An

Top 15 specialitetet e shijshme Nghe An pa modifikim

Çdo herë kur vizitojnë Nghe An, turistët mbeten të impresionuar me pjatat unike dhe me cilësi të lartë të Nghe An. Kjo nuk është vetëm një pjatë specialiteti vendas. Këtu, Diachiamthuc.vn dëshiron t’ju dërgojë Top 15 Specialitete Nghe An nuk duhet humbur.

Specialitete Nghe An

Specialitete Nghe An

LEXO MË SHUMË: Zbuloni tempullin e lashtë gati 400-vjeçar Ong Hoang Muoi në Nghe An

Supë me qull

Supa me qull është një nga pjatat e famshme në qytetin Vinh – Nghe An, këtë qull mund ta bëni lehtësisht kudo. Kjo pjatë është bërë mjaft e përpunuar.Keku bëhet nga mielli dhe mielli i orizit, përzihet imët, më pas pritet në fije dhe zbardhet, kullohet.

Supë me qull

Supë me qull

Nëse e keni ngrënë këtë pjatë, është e vështirë ta harroni sepse lëngu i mishit është shumë i pasur me të gjitha llojet e mbushjeve për t’u ngrënë me mish, vezë thëllëza, qepë të njoma, piper, … duhet thënë.

 • Gama e çmimeve: 30,000 VND – 40,000 VND / tas
 • Tortë me supë peshku me kokë gjarpri Viet Dung – 55 Hermann Gmeiner, Hung Phuc, Vinh City, Nghe An
 • Qullja e zonjës Vinh – 136 Hong Bang, Le Mao, Vinh City, Nghe An
 • Tortë me supë peshku me kokë gjarpëri të hallës Quy – 69D Hermann Gmeiner, Hung Phuc, Vinh City, Nghe An

Misër i pjekur në skarë me salcë pikante

Për pjatat që mund t’i gjejmë lehtësisht në dyqanet e trotuareve në mbrëmje, nëpër rrugë nuk mund të anashkalohet misri i pjekur në skarë me salcë pikante. Misrat do të lahen, kullohen, më pas spërkaten me një salcë të bërë nga salca me gjalpë dhe djegës, më pas do të piqen në skarë mbi prush. Për ata që vizitojnë Nghe An për të udhëtuar, kjo pjatë tërheqëse nuk mund të injorohet.

Misër i pjekur në skarë me salcë pikante

Misër i pjekur në skarë me salcë pikante

 • Çmimi luhatet: 10,000 – 15,000 VND / fruta
 • Snacking Hai Vy krahë pule këmbë pule të pjekur në skarë misër i pjekur në skarë – 558, Hung Xa, Hung Nguyen, Nghe An
 • Jeta e natës – 8 Ho Sy Duong, Hung Binh, Vinh City, Nghe An
 • Misër i pjekur në skarë në Thanh Gate – Tran Phu, Hung Dung, Vinh City, Nghe An

Kallamar Cua Lo të pjekur në skarë

Kallamari i pjekur në skarë në Cua Lo është një nga specialitetet që çdo vizitor në Nghe An duhet ta provojë një herë. Shijen unike këtu nuk do ta harroni dot sepse kjo pjatë është bërë nga kallamar i freskët që do të përpunohet menjëherë pasi të kapet nga deti. Pas kësaj do të vendosen menjëherë në sobë me qymyr për t’u gatuar, kallamarët janë të pjekur në skarë krokante, të përtypur dhe të ëmbël, duke ju bërë të papërmbajtshëm.

Kallamar Cua Lo të pjekur në skarë

Kallamar Cua Lo të pjekur në skarë

 • Gama e çmimeve: 400,000 VND – 700,000 VND/kg
 • Restorant Hong Lan 174 Cua Lo – Rruga Binh Minh, Nghi Huong, Cua Lo, Nghe An
 • Restorant Thuy Hieu – Binh Minh, Nghi Huong, Cua Lo, Nghe An
 • Restorant Trung Hong – Kiot 30,31,32 Beach, Binh Minh, Thu Thuy, Cua Lo, Nghe An
Tham Khảo Thêm:  Nhà hàng tiệc cưới Nha Trang

Tortë e lëmuar

Kur të keni mundësi të vini në Nghe An, me siguri nuk do të mund të mos e provoni këtë tortë, këto janë mëngjese ushqyese që zgjedhin vendasit. Banh cuon ka një ngjyrë të bardhë që duket mjaft e ngjashme me banh cuon të Veriut dhe Jugut, ata e quajnë tortë të lagur. Banh Mi zakonisht shërbehet me springërolls, spring rolls etj dhe me 1 filxhan salcë peshku të ëmbël dhe të thartë. Ky është opsioni perfekt i mëngjesit!

Tortë e lëmuar

Tortë e lëmuar

 • Gama e çmimeve: 15,000 – 25,000 VND/copë
 • Tortë e nxehtë Viet Hiep – 31 Nguyen Thai Hoc, Le Loi, Vinh City, Nghe An
 • Tortë me oriz ngjitës Lan Thanh – Nr. 7 Phan Chu Trinh, Doi Cung, Vinh City, Nghe An
 • Banh Mio – Rruga Nguyen Kiem 16, Truong Thi, Vinh City, Nghe An

Ëmbëlsira

Nghe Një tortë e ëmbël, e njohur edhe si tortë me mjaltë, është një tortë fshatare e vendasve këtu, ku mund ta gjeni lehtësisht kudo, si në treg, me shitës ambulantë.

Ëmbëlsira

Ëmbëlsira

Torta është gjithashtu mjaft e ngjashme me tortën lundruese në veri, kjo pjatë është bërë nga miell orizi ngjitës dhe melasa. Ky kek është fleksibël, yndyror i përzier me shijen e ëmbël të melasës për të krijuar një shije shumë specifike. Sidomos në ditët me shi, të shijosh një filxhan tortë të ëmbël është shumë e ngrohtë!

 • Çmimi luhatet: 10,000 VND – 15,000 VND / copë
 • Torta Doi Cung – 030 Dao Tan, Doi Cung, Vinh City, Nghe An

Tortë me petë me midhje

Kur vizitoni Nghe An, është e pamundur të mos shijoni tortën me oriz me midhje të bërë nga përbërës shumë të thjeshtë, fshatrat fshatare të popullit qendror. Kjo pjatë përgatitet nga njerëzit për të pastruar midhjet dhe për t’i futur në një tenxhere të vluar për të ndarë lëvozhgat. Më pas, midhjet e skuqura me përbërës të tjerë si hudhra, qepë, djegës dhe erëza të tjera shërbehen me letër orizi dhe kikirikë të pjekur. Kjo pjatë është e thjeshtë por lë një shije të paharrueshme në zemrat e klientëve.

Tortë me petë me midhje

Tortë me petë me midhje

 • Gama e çmimeve: 15,000 VND – 25,000 VND / copë
 • Restoranti i znj. Ly – 203 Phan Chu Trinh, Quang Trung, Vinh City, Nghe An
 • Dyqani i birrës Van Anh – 120 Hai Thuong Lan Ong, Ha Huy Tap, Vinh City, Nghe An

Kërmijtë e skuqur

Kërmijtë e skuqur janë bërë prej kohësh një nga specialitetet e popullit Nghe An. Ky kërmilli i skuqur zakonisht shërbehet me letër orizi dhe perime të papërpunuara. Kërmijtë përgatiten nga kuzhinierë të aftë për të krijuar një shije të yndyrshme dhe pikante të djegës dhe letrës krokante të orizit, së bashku me perime të freskëta të cilave është e vështirë t’u rezistosh! Sidomos, çmimi i kësaj pjate është i përballueshëm, kështu që mund ta shijoni pa u shqetësuar se mos ju djeg xhepi.

Kërmijtë e skuqur

Kërmijtë e skuqur

 • Gama e çmimeve: 30,000 VND – 50,000 VND / pjatë
 • Dyqani i kërmillit – 23 Nguyen Sy Sach, Hung Binh, Vinh City, Nghe An
 • Dyqani më i mirë i kërmijve në Vinh City – Ba Lien dyqani i kërmijve – 78 Nguyen Thai Hoc, Le Loi, Vinh City, Nghe An
 • Kërmilli Hoa – Rruga Truong Chinh, Le Loi, Vinh City, Nghe An

Nhut Thanh Chuong

Emri i Nhut Thanh Chuong tingëllon shumë i çuditshëm, por është një pjatë e famshme specialiteti në Nghe An. Nhut Thanh Chuong i njohur edhe si jackfruit i kripur, kjo pjatë zgjidhet nga vendasit të cilët zgjedhin jackfrutin me lëkurë të gjelbër të hapur dhe më pas e lajnë, heqin farat e jackfruit dhe më pas e zhytin në ujë për të larë orizin tërësisht.

Nhut Thanh Chuong

Nhut Thanh Chuong

Jackfruit do të pritet në fije dhe më pas do të ekspozohet në diell për rreth 1 orë që të thahet dhe tkurret. Në fund, do të futet në një kavanoz për t’u lagur me përbërës të tillë si hudhra, xhenxhefil, ujë me kripë, hudhër, … pas rreth 07 ditësh mund të hahet.

 • Gama e çmimeve: 40,000 VND – 60,000 VND/kg
 • Nhut Thanh Chuong – TT. Thanh Chuong, Thanh Chuong, Nghe An
Tham Khảo Thêm:  Cách truy cập Danh bạ của bạn trong Windows 10

Nam Dan viçi viçi

Viçat janë një nga specialitetet e famshme të Nghe. Kjo pjatë është bërë nga përbërës të thjeshtë, të rritur në shtëpi, por përpunimi është jashtëzakonisht delikat, njerëzit këtu bëjnë viçin e shijshëm rozë me ëmbëlsinë e mishit. viçi, me erëzat e pasura të salcës së peshkut, piper dhe të kombinuar me vezët tona për të krijoni një shije të yndyrshme dhe ushqyese.

Nam Dan viçi viçi

Nam Dan viçi viçi

 • Gama e çmimeve: 220,000 – 280,000 VND/kg.
 • Salcice viçi Son Cam – Kryqëzimi i 3 tregjeve, Nam Nghia, Nam Dan, Nghe An
 • Restorant Tuyen Hung i specializuar në viçin Nam Nghia – Hamlet 1 Nam Hung, Nam Dan, Nghe An
 • Proshutë viçi Minh Hien – Autostrada 15, Nam Nghia, Nam Dan, Nghe An

Qull Cua Lo Clam

Kur të vini në Cua Lo, duhet të hani menjëherë qull molusku sepse shija e veçantë e këtij qulli nuk është si në asnjë lokalitet tjetër. Çdo darkues do të pendohet nëse nuk e ka provuar këtë pjatë. Një tas me qull molusqeje të përzier me mish molusqeje të nxehtë, të ëmbël, aromatike, me pak qepë të skuqura dhe barishte të skuqura, krokante, e bën të vështirë për këdo që t’i rezistojë.

Qull Cua Lo Clam

Qull Cua Lo Clam

 • Gama e çmimeve: 35,000 – 40,000 VND/tas.
 • Restoranti i znj. Ly – 203 Phan Chu Trinh, Quang Trung, Vinh City, Nghe An
 • Restorant Hong Loc 98 – Plazhi Cua Hien, Nghi Yen, Nghi Loc, Nghe An
 • Restorant Huy Huong Cua Lo – Liqeni i Karkalecave, Nghi Khanh, Nghi Loc, Nghe An

Tortë me gjemba kokosi

Kjo është një nga pjatat Specialitete Nghe An i domosdoshëm në festat Tet të popullit Nghe An. Kjo tortë gai është bërë nga përbërës të thjeshtë si orizi ngjitës, bishtaja, kokosi i freskët, por këta përbërës duhet të zgjidhen me kujdes për të bërë ëmbëlsira të shijshme. Torta Gai është një përzierje e miellit të butë dhe fleksibël të orizit ngjitës, bishtajave aromatike dhe shijes së mishit të copras krokante, të copëtuar me yndyrë.

Tortë me gjemba kokosi

Tortë me gjemba kokosi

 • Gama e çmimeve: 2000 – 3000 VND/çift
 • Torta Doc Dua gai – Autostrada 7, Tuong Son, Anh Son, Nghe An
 • Torta Giap Ngoc gai – Tuong Son, Anh Son, Nghe An
 • Torta Doi Lan gai – Tuong Son, Anh Son, Nghe An

Kallam sheqeri i zier në avull me xhenxhefil

Kur të vini në qytetin e Vinh, mund ta gjeni dhe ta blini lehtësisht këtë pjatë me kallam xhenxhefili të zier në avull në të gjithë rrugët. Kallami i sheqerit do të lahet, qërohet dhe pritet në copa të vogla, pastaj së bashku me xhenxhefilin e shtypur. Kjo pjatë do të sjellë një kombinim shije pasionante të kallam sheqerit dhe xhenxhefilit. Sidomos në ditët e ftohta të dimrit, nuk ka asgjë më të mirë se të hani këtë pjatë.

Kallam sheqeri i zier në avull me xhenxhefil

Kallam sheqeri i zier në avull me xhenxhefil

 • Gama e çmimeve: 5000 – 7000 VND/copë
 • Trotuari i rrugës Dinh Cong Trang, Vinh City, Nghe An

Qull ngjala Vinh

Kur bëhet fjalë për qullin e ngjalës, ata do ta mendojnë këtë si një specialitet të famshëm në Nghe An. Ky qull i ngjalës Vinh është gatuar nga ngjalat e fushës që zgjidhen me kujdes nga njerëzit këtu së bashku me kokrra orizi për të bërë një qull tërheqës, të shijshëm dhe ushqyes. Qulli i nxehtë i ngjalës fryhet dhe hahet me aromën karakteristike të lëngut të kockës së ngjalës për të krijuar një shije të pasur dhe të ëmbël të përzier me mish të butë dhe të ëmbël të ngjalës, i shërbyer me qepë të njoma, koriandër dhe koriandër.

Qull ngjala Vinh

Qull ngjala Vinh

 • Gama e çmimeve: 30,000 VND – 60,000 VND/copë
 • Supë me ngjala Hong Son – Ha Huy Tap, Vinh City, Nghe An
 • Quan Sy Binh – Qull pikant i ngjalës në portë – Ward, Vinh City, Nghe An
 • Supë me ngjala Xuan Leo – 66 Dang Thai Than, Cua Nam, Vinh City, Nghe An
Tham Khảo Thêm:  Snapchat có thông báo cho bạn khi ai đó xem câu chuyện của bạn không?

Cua Lo skumbri – Nghe Një specialitet si një dhuratë e famshme e shijshme

Skumbri i pjekur në skarë Cua Lo është një pjatë shumë e famshme jo vetëm për shkak të fazës së përgatitjes së përbërësve, por edhe faza e pjekjes është shumë e sofistikuar. Kjo pjatë do të zgjidhet nga peshku i freskët, mishi i bardhë, sytë e bardhë, me peshë të paktën 3 kg, përpara se të përpunohet paraprakisht dhe të piqet në skarë. Kjo është gjithashtu një nga pjatat që mund të merrni në shtëpi si dhuratë për familjen dhe miqtë tuaj.

skumbri Cua Lo

skumbri Cua Lo

 • Adresa: Fshati i peshkimit Nghi Thuy, qyteti Cua Lo, Nghe An.

Banh beo

Nghe Një tortë beo është bërë nga mielli i filtruar dhe duket i ngjashëm me tortën me filtër. Brumi do të përzihet dhe do të përzihet shumë herë me kujdes dhe më pas do të ndahet në copa të vogla brumi, do të shtypet rrafsh për të mbushur mishin e karkalecave. Më pas, keku vendoset në një tenxhere me ujë të vluar dhe gatuhet derisa torta të notojë derisa të shohim mbushjen dhe brumi i tortës të jetë i qartë.Kjo pjatë shërbehet me salcë peshku, qoftë e ngrënë e nxehtë apo e ftohtë, e gjitha e shijshme.

Nghe Një tortë beo

Nghe Një tortë beo

 • Gama e çmimeve: 15,000 VND – 20,000 VND/disk
 • Zonja Hoa Hue – Hong Bang, Le Mao, Vinh City, Nghe An
 • Lien Hue Banh Beo – Quang Trung, Le Mao, Vinh City, Nghe An
 • Banh Xeo – Banh Beo – 28 Nguyen Van Troi, Ben Thuy, Vinh City, Nghe An

Epilogu

Këtu janë 15 pjata Specialitete Nghe An jashtëzakonisht i famshëm që nuk duhet të humbisni kur vizitoni këtë tokë. Nëse keni mundësinë të vini në Nghe An, provoni të shijoni shijet e shijshme të specialiteteve këtu. Kështu rrugëtimi për të zbuluar specialitetet Nghe An ka përfunduar. Ju uroj një eksperiencë të paharrueshme të ngrënies. Dhe mos harroni të ndiqni Diachiamthuc.vn për të lexuar artikujt e ardhshëm.

Pyetje të lidhura

A janë të përballueshme specialitetet Nghe An?

Tortë Beo, Kallam sheqeri në avull me xhenxhefil, Tortë Gai nga kokosi, Tortë me oriz ngjitës me midhje, Tortë e ëmbël, Tortë e lëmuar, Misër i pjekur në skarë me salcë pikante, …

Cilat janë specialitetet e Nghe An që janë të përshtatshme për t’u blerë si dhuratë, Diachiamthuc.vn?

Këtu janë specialitetet që ju rekomandojmë: skumbri Cua Lo, tortë me kokos, viçi Nam Dan, Nhut Thanh Chuong, …

Cilat ëmbëlsira të shijshme duhet të shijoni në Nghe An?

Nghe An ka shumë ëmbëlsira të shijshme nga të cilat mund të zgjidhni: Banh Mi, Banh Beo, Banh Beo, Banh Gai nga Dua, Banh Mi me midhje, …


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Lưu ngay Top #15 đặc sản Nghệ An không ăn là PHÍ CẢ ĐỜI . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách đặt bảng tính Excel ở chế độ chỉ đọc trong Office 2016

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *