Lưu #5 cách làm sữa chua đơn giản, ngon sánh mịn ngay tại nhà

Rate this post

Si të bëni kos – Në këtë postim Diachiamthuc.vn do t’ju prezantoj si të bëni kos në shtëpi me përbërës të lehtë për t’u blerë, recetë e thjeshtë. Nëse nuk dini si ta bëni këtë kos të butë, të ëmbël dhe të thartë, mos e humbisni këtë artikull!

Si të bëni kos

Si të bëni kos

Udhëzime për të bërë kos në shtëpi me shije tradicionale

Për të bërë kos tradicional në shtëpi, fillimisht duhet të përgatisni qumësht të kondensuar, qumësht të freskët dhe madje edhe qumësht të freskët të kombinuar me qumësht të kondensuar. Ka 3 mënyra të ndryshme për ta bërë këtë, le ta zbulojmë me ne!

Bëni kos në shtëpi me shije tradicionale

Bëni kos në shtëpi me shije tradicionale

KUJDES: TOP 14+ mënyra super të thjeshta për të bërë ëmbëlsira të shijshme flan në shtëpi

Si të bëni kos të butë në shtëpi nga kosi dhe qumështi i kondensuar

Përbërësi:

 • 1 kuti qumësht i kondensuar Mr Tho
 • 1 kanaçe me ujë të vluar, përdorni një kanaçe me qumësht të kondensuar për të ngrirë
 • 220g kos femëror, mund të blihet në supermarkete
 • Kavanoza/kavanoza ose gota plastike të sterilizuara, qese
 • 2.5 kanaçe qumësht të freskët pa sheqer

Duke bërë:

Hapi 1:

Hidhni qumështin e freskët dhe qumështin longan në të njëjtën tenxhere, shtoni 1 kanaçe me ujë të vluar rreth 75 deri në 90 gradë, përzieni që të tretet qumështi.

Masën e ngrohni në sobë derisa të vlojë, nëse jeni një person i ëmbël, shtoni sheqer dhe përzieni, fikni zjarrin, lëreni të ftohet për rreth 30 minuta.

Si ta bëni kosin të butë në shtëpi

Si ta bëni kosin të butë në shtëpi

Hapi 2:

Hidhni një filxhan me përzierje qumështi të ngrohtë, përzieni me qumësht dhe përzieni mirë.

Prisni derisa masa të ftohet, më pas derdhni masën e kosit dhe përzieni mirë

Përdorni një sitë për të filtruar kosin për të marrë përzierjen e dëshiruar të butë dhe të mëndafshtë, ky hap shpesh anashkalohet, kështu që qumështi shpesh nuk është i lëmuar.

Hapat për të bërë kos

Hapat për të bërë kos

Ka një shënim të vogël: kosi femër lihet jashtë temperaturës normale për t’u shkrirë përpara se të bëhet. Përzieni në një drejtim, sa më shumë të përzieni, aq më i butë dhe më i shijshëm do të jetë qumështi i përfunduar. Kosi femër është një kuti e plotë me kos në supermarket.

Hapi 3: Inkuboni kosin

LEXO MË SHUMË: Si t’i bëni ëmbëlsirat po aq të shijshme sa në dyqan – Gjëra që duhen mbajtur parasysh?

Ka shumë mënyra për të krijuar kos, ju mund të zgjidhni mënyrën që ju duket më e përshtatshme:

Inkuboni me stiropor: Hidhni kos të ngrohtë në çdo kavanoz ose qese të vogël. Hidhni ujë të nxehtë në raportin 2 të nxehtë, 1 të ftohtë, mbuloni 2/3 e kavanozit ose qeses, mbuloni enën dhe inkuboni për rreth 7 deri në 8 orë.

Ka shumë mënyra për të krijuar kos

Ka shumë mënyra për të krijuar kos

Inkubimi me tenxhere orizi: i ngjashëm me inkubimin me kuti me shkumë, kur inkubohet me tenxhere orizi, uji dhe koha e inkubacionit janë të ngjashme. Nëse është ftohtë çdo 2 orë, lëreni tenxheren e orizit në modalitetin “mbaj ngrohtë” për rreth 15 minuta dhe më pas hiqeni nga priza.

Tham Khảo Thêm:  Danh bạ iPhone không đồng bộ với iCloud? 6 cách để khắc phục nó

Inkuboni me një inkubator të dedikuar: Hidhni qumështin e qetë në çdo kavanoz, vendoseni filxhanin në inkubator, aktivizoni modalitetin opsional të pirjes, nëse vera inkubohet për 4 deri në 6 orë dhe në dimër, është 5 deri në 8 orë.

Si të zgjidhni përbërësit e duhur të kosit

Si të zgjidhni përbërësit e duhur të kosit

Shënim:

Temperatura ideale për të gatuar kos është 70 gradë Celsius.Në varësi të motit të ketë një kohë të arsyeshme inkubimi. Absolutisht mos lëvizni ndërsa inkubacioni është qumështi i gjatë. Koha e inkubacionit nuk duhet të kalojë 8 orë ose qumështi do të jetë i thartë.

Pas inkubacionit, kosi ka një konsistencë, butësi dhe aromë të këndshme. Mund ta shijoni menjëherë ose ta ruani në frigorifer dhe ta ruani për më vonë.

KUJDES: Përmbledhje se si të bëni petë të skuqura të shpejta dhe të shijshme për mëngjes

Bëni kos të shijshëm nga qumështi i kondensuar

Tjetra, le të zbulojmë si të bëni kos nga qumështi i kondensuar! Ju mund t’i referoheni formulës së mëposhtme:

Bëni kos të shijshëm nga qumështi i kondensuar

Bëni kos të shijshëm nga qumështi i kondensuar

Përbërësi:

 • Kontejnerë dhe tenxhere për inkubacion
 • 1 kanaçe qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar
 • 1 kavanoz kos për të bërë maja femërore
 • Ujë i vluar, ujë i zier i ftohur
 • Tunxh ose gota të mëdha

Duke bërë:

Hapi 1: Derdhni qumështin e kondensuar në një tas të madh, mund të përdorni një filxhan plastik. Duke përdorur një kanaçe qumështi të kondensuar, shtoni në enë 1 kanaçe me ujë të vluar dhe 2 kanaçe me ujë të zier të ftohur.

Hapi 2: përzieni derisa qumështi i kondensuar të tretet plotësisht dhe më pas shtoni kosin e fermentuar femër (nëse e shtoni kosin e majave femërore shumë shpejt kur të takojë ujin e vluar, majaja do të dëmtohet).

Hapi 3: Vendoseni përzierjen e qumështit në enë dhe mbyllni kapakun dhe vendoseni të inkubojë

vendosni kosin në një kavanoz

vendosni kosin në një kavanoz

LEXO MË SHUMË: JU KËSHILLA se si të bëni letër të përzier orizi në shtëpi po aq të shijshme sa jashtë

Shënim:

Mos inkuboni me ujë shumë të nxehtë, ndërsa bëni kos, nëse përdorimi i ujit shumë të nxehtë do të dëmtojë majanë, kështu që mund të gatuani një tenxhere të madhe, përdorni një pjesë për përzierje. Pas përgatitjes së përzierjes së qumështit, uji i valuar gradualisht do të ulet në temperaturën e duhur për inkubimin e kosit.

Mos piqni me ujë shumë të nxehtë

Mos piqni me ujë shumë të nxehtë

Kur bëni kos, duhet të shikoni me kujdes kohën e inkubacionit. Sa më shumë maja, aq më i thartë dhe gjizë do të jetë qumështi. Normalisht, pas rreth 6 orësh inkubimi, qumështi ka filluar të mpikset dhe ka një shije të butë të thartë. Nëse dëshironi të hani kos të ëmbël, të lakueshëm dhe të butë, mund ta ndaloni pirjen pas 6 orësh.

Mbuloni ngrohësin e qumështit

Mbulojeni fort tenxheren e inkubacionit në mënyrë që të ruani temperaturën e mjaftueshme për të fermentuar kosin. Nëse dëshironi të përdorni tenxheren e orizit për të gatuar, nuk keni nevojë ta futni në prizë. Kur ju duhet të ruani temperaturën, thjesht vendosni një astar në mënyrë që kosi të mos bie në kontakt të drejtpërdrejtë me fundin e tenxheres dhe aktivizoni mënyrën e ringrohjes së tenxheres për 3 deri në 4 minuta.

Mbuloni ngrohësin e qumështit

Mbuloni ngrohësin e qumështit

Përveç kësaj, kur bëni kos në shtëpi, mund të mos keni mjete të përshtatshme si p.sh. një prodhues kosi ose një inkubator të dedikuar. Ju ende mund të aplikoni se si të bëni kos të shijshëm me një humbje të madhe. Në vend të kësaj vendosni kos, njomni tasin në ujë të nxehtë dhe më pas mbështillni një peshqir të trashë rreth grykës së tasit për të ruajtur ngrohtësinë. Më pas, inkuboni kosin për 8 orë ose derisa qumështi të ketë një aciditet të kënaqshëm.

Tham Khảo Thêm:  Cách xóa siêu liên kết trong Google Tài liệu

Pas inkubimit, kosi ruhet duke e vendosur në frigorifer për 2 javë dhe duke e përdorur gradualisht. Megjithatë, për të siguruar të ushqyerit, duhet ta përdorni brenda 1 jave! Dhe mund të kurseni 1 kavanoz për të bërë maja femër për herën tjetër.

Kosi i ngrirë është i butë dhe jo i yndyrshëm

Kosi i ngrirë është i butë dhe jo i yndyrshëm

KUJDES: Si të bëni bukë SUPER TË THJESHTË, por tepër të shijshme

Receta për të bërë kos të shijshëm nga qumështi i freskët

Përveç qumështit të kondensuar, qumështi i freskët mund të bëjë edhe kos. Ndiqni me mua se si ta bëni atë:

Përbërësi:

 • Rruga
 • 1 litër qumësht i freskët (i papasterizuar)
 • 2 kavanoza kos për të bërë maja femërore
 • Tenxhere e madhe, vegla për ruajtjen dhe përgatitjen e kosit
Receta për të bërë kos të shijshëm nga qumështi i freskët

Receta për të bërë kos të shijshëm nga qumështi i freskët

Duke bërë:

Hapi 1: Vendosni qumështin e freskët në një tenxhere, ngrohni qumështin dhe përzieni butësisht në një drejtim. Sigurohuni që qumështi të mos grumbullohet dhe të mos ngjitet në fund të tenxheres. Ju shtoni sheqer në varësi të shijes tuaj, por rregulloni sasinë. Më pas përzieni mirë derisa të treten.

Hapi 2: Ngroheni derisa qumështi i nxehtë të arrijë 70 deri në 80 gradë Celsius, më pas fikeni sobën. Shmangni zierjen e qumështit, nëse vlon qumështi do të humbasë cilësinë e tij.

Hapi 3: lëreni qumështin të ftohet, më pas shtoni kosin dhe përzieni mirë, më pas hidheni në enë.

Metoda e pirjes është e ngjashme me recetën për të bërë kos nga qumështi i kondensuar. Më pas mund ta vendosni kosin në frigorifer. Mund të përdoret nga 2 deri në 4 orë.

Si të përgatisni përzierjen e kosit në shtëpi

Përveç jogurtit tradicional, mund të bëni edhe kos të përzier në shtëpi. Mund të përmendet një kombinim veçanërisht popullor. Të tilla si: kos orizi ngjitës, kos aloe vera, kos frutash, kos fleksibël, ¼. Këtu janë 3 kombinime që dëshirojmë t’ju prezantojmë

Si të përgatisni përzierjen e kosit në shtëpi

Si të përgatisni përzierjen e kosit në shtëpi

LEXO MË SHUMË: 3 mënyra për të bërë tortën më të shijshme, të bukur dhe të suksesshme të veshit

Si të bëni kos aloe vera në shtëpi

Kosi me aloe vera nuk është më i çuditshëm për shumë njerëz. Shija e ftohtë nga copat krokante dhe të shijshme të aloe verës. Është një nga pjatat ftohëse më të njohura.

Hapat e zbatimit:

Hapi 1: Qëroni aloe vera, lajeni nën ujë të ftohtë për të zvogëluar sasinë e ujit plastik. Më pas zhyteni në një enë me ujë të përzier me pak kripë dhe 15 ml lëng limoni për 5 minuta.

Tham Khảo Thêm:  Top những địa chỉ Bánh bèo Hải Phòng ngon đến QUÊN LỐI VỀ!

Hapi 2: Prisni mishin e aloe verës dhe e lani 5 deri në 6 herë të tjera dhe më pas e kulloni.

Si të bëni kos aloe vera në shtëpi

Si të bëni kos aloe vera në shtëpi

Hapi 3: Për të vazhduar përgatitjen e kosit me aloe vera, ziejeni, shtoni aloe vera dhe ziejini për rreth 1 minutë. Më pas nxirreni aloe verën dhe zhyteni në 200 ml ujë të ftohtë me akull të përzier me 2 lugë sheqer për rreth 1 orë. Më pas nxirreni të thahet.

Hapi 4: Vazhdoni me përgatitjen e përzierjes së qumështit dhe më pas shtoni aloe vera. Dhe vazhdoni të gatuani si zakonisht, dhe keni kavanoza të shijshme dhe të shijshme me kos me aloe vera.

Si të bëni kos të butë

Për të bërë kos fleksibël përveç përbërësve tradicionalë të kosit, duhet të përgatisni më shumë pluhur xhelatine.

Si të bëni kos të butë

Si të bëni kos të butë

Duke bërë:

Hapi 1: Përgatitja e kosit në shtëpi nuk është shumë e ndryshme nga mënyra tradicionale e përgatitjes së kosit. Megjithatë, pasi të keni trazuar përzierjen e qumështit dhe kosit, shtoni xhelatinë në qumësht. Më pas hidheni në një kuti të madhe dhe vazhdoni të zieni si qumësht i freskët tradicional.

Hapi 2: Pasi të keni zier kosin fleksibël, vendoseni në frigorifer për rreth 2 orë. Më pas priteni në katrorë për t’i ngrënë me fruta të shijshme.

KUJDES: #6 mënyra për të bërë akullore me banane me qumësht kokosi, qumësht të freskët me yndyrë

Si të bëni kos orizi ngjitës

Ndryshe nga dy llojet e përzierjeve të mësipërme, për të bërë kos orizi ngjitës ju nevojiten mjaft përbërës specifikë:

 • 3 gjethe pandan
 • 1 litër ujë të ftohtë
 • 200 g oriz ngjitës
 • 100 g sheqer të bardhë
 • ½ lugë çaji kripë
 • 100 ml qumësht kokosi
 • Kos
Si të bëni kos orizi ngjitës

Si të bëni kos orizi ngjitës

Duke bërë:

Hapi 1: Orizi ngjitës lahet dhe ngjyhet për rreth 3 deri në 4 orë që orizi ngjitës të lulëzojë.

Hapi 2: Pas njomjes, lani sërish orizin ngjitës për ta bërë më të pastër dhe më pas vendoseni në tenxhere. Shtoni ujë dhe pak kripë dhe ziejini derisa orizi ngjitës të zihet dhe të trashet. Gjatë gatimit, shtoni gjethet e pandanit për të gatuar së bashku, duke i përzier herë pas here.

Hapi 3: Kur orizi ngjitës të fillojë të piqet, shtoni sheqerin, përzieni mirë dhe gatuajeni edhe për 5 minuta të tjera për të futur sheqerin në orizin ngjitës. Më pas fikni sobën dhe lëreni orizin ngjitës të ftohet

Hapi 4: Hidhni orizin ngjitës në një filxhan, shtoni kos dhe qumësht kokosi dhe mund të përdorni kosin ngjitës të orizit.

Kos orizi

Kos orizi

Epilogu

Me si të bëni kos që kemi ndarë në artikullin e mësipërm, duam t’ju sjellim gjërat më të dobishme. Ju uroj zbatim të suksesshëm dhe të keni ushqime të shijshme me familjen tuaj.

Pyetje të lidhura

A është e lehtë të bësh kos orizi ngjitës?

Me recetën dhe mënyrën se si kemi ndarë në artikull, ju absolutisht mund ta bëni atë!

A është mirë të hahet shumë kos?

Kosi është një ushqim ushqyes dhe mund të ndihmojë në promovimin e shëndetit nëse përdoret rregullisht. Kosi mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të caktuara dhe ofron shumë përfitime për shëndetin e tretjes dhe menaxhimin e peshës.

Si të bëni kos të shijshëm nga qumështi i kondensuar, Diachiamthuc?

Hapi 1: Derdhni qumështin e kondensuar në një tas të madh, mund të përdorni një filxhan plastik. Duke përdorur një kanaçe qumështi të kondensuar, shtoni në enë 1 kanaçe me ujë të vluar dhe 2 kanaçe me ujë të zier të ftohur.
Hapi 2: përzieni derisa qumështi i kondensuar të tretet plotësisht dhe më pas shtoni kosin e fermentuar femër (nëse e shtoni kosin e majave femërore shumë shpejt kur të takojë ujin e vluar, majaja do të dëmtohet).
Hapi 3: Hidheni përzierjen e qumështit në enë dhe mbylleni kapakun dhe më pas vendoseni të inkubohet


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Lưu #5 cách làm sữa chua đơn giản, ngon sánh mịn ngay tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách xóa siêu liên kết trong Google Tài liệu

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *