Kinh nghiệm Du lịch Tà Đùng (Đắk Nông) vừa chill vừa vui

Rate this post

Ta Dung – Çfarë ka Dak Nong për të tërhequr kaq shumë dashamirësit? Dak Nong konsiderohet nga shumë të rinj si “gjiri në miniaturë Ha Long”. Pra, a është vërtet e bukur Ta Dung? A duhet të bëni një rrugë të gjatë deri në Ta Dung? Dhe a është vërtet peizazhi këtu që shkëlqen siç përflitet?

Ta Dung

Ta Dung

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn do të përgjigjet dhe do të ndajë me ju përvojën e udhëtimit të Ta Dung – Dak Nong me vetëm 2 milionë VND. Nëse jeni duke kërkuar për një vend të qetë për t’u çlodhur dhe për të shijuar peizazhet e bukura natyrore, Ta Dung është një destinacion ideal. Ju lutemi referojuni artikullit më poshtë për informacion më të detajuar.

Zbuloni Ta Dung Dak Nong – “Ha Long Bay” në zemër të Malësisë Qendrore

A keni dëgjuar për Ta Dung Ende jo? Ta Dung është një destinacion turistik në zhvillim vitet e fundit. Me bukuri madhështore natyrore, ai njihet si Gjiri Ha Long në zemër të Malësisë Qendrore. Ky do të jetë një vend që ia vlen të vizitohet për ata që duan të lëvizin.

Zbuloni Ta Dung Dak Nong

Zbuloni Ta Dung Dak Nong

1. Çfarë ka Ta Dung – Dak Nong?

Liqeni Ta Dung, Dak Nong nuk është një emër i njohur për të rinjtë që janë të apasionuar pas shpinës. Megjithatë, ky vend konsiderohet si një thesar, një vend përrallor që duhet ta vizitoni patjetër një herë.

Liqeni Ta Dung – Dak Nong

Liqeni Ta Dung – Dak Nong

Turizmi Ta Dung ka një çmim jashtëzakonisht të arsyeshëm, i përshtatshëm për xhepin e shumë njerëzve. Duke ardhur këtu, shumë turistë preferojnë ta përjetojnë atë vetëm në mënyrë që të jenë më të rehatshëm në eksplorim. Me vetëm 2 milionë, ju mund të eksploroni çdo cep të Ta Dung, kaq befasuese, apo jo!

2. Informacion rreth Liqenit Ta Dung – Dak Nong

  • Emri: Liqeni Ta Dung ose rezervuari hidroenergjetik Dong Nai 3
  • Adresa: I përket 2 zonave të komunës Dak Plao dhe komunës Dak Som, rrethi Dak Glong, provinca Dak Nong
  • Sipërfaqja: 22103 Ha (221.03 km²)
  • Sipërfaqja e shtratit të liqenit: 5000 ha (50 km²)
  • Vlerësimi: 4.7/5

Rreth 45 km nga qendra e qytetit të rrugës Gia Nghia, liqeni Ta Dung zotëron një peizazh natyror shumë të çuditshëm dhe ka veçoritë e veta unike. Këtu ka rreth 40 ishuj të mëdhenj dhe të vegjël. Falë kësaj, ky vend njihet si “Ha Long Bay” në zemër të Malësisë Qendrore.

Informacion rreth Liqenit Ta Dung

Informacion rreth Liqenit Ta Dung

Ka shumë lloje endemike të shpendëve, që përbëjnë rreth 1/8 e të gjitha llojeve të shpendëve në Vietnam. Është një nga 222 rajonet me specie endemike shpendësh në mbarë botën. Aktualisht ky liqen hidroelektrik është jashtëzakonisht i madh sepse është penguar rrjedhja. Kur Liqeni Ta Dung u ndërtua rishtazi, askush nuk mendonte se do të ishte e mundur të krijonte një vend përrallësh me pamje të egra dhe poetike siç është sot.

Ta Dung – Dak Nong

Ta Dung – Dak Nong

Duke ardhur në rezervatin natyror Ta Dung, ju mund të shihni jo vetëm bukurinë e liqenit, por edhe malet dhe pyjet madhështore. Ka edhe shumë lloje të rralla të florës dhe faunës dhe janë të listuara në Librin e Kuq si: gibon me faqe të varura, leopardi leopard, loris i vogël, etj. njëri-tjetrin dhe të mbrojmë me gjithë zemër pyllin tonë

Tham Khảo Thêm:  Cách chia sẻ chuột và bàn phím giữa Mac và iPad

3. Kur është koha më e mirë për të udhëtuar në Ta Dung?

Koha më e mirë për të parë gjithë bukurinë e këtij vendi është nga korriku deri në dhjetor.Kjo është koha kur uji në liqen ngrihet dhe merr një ngjyrë blu të pastër. Përveç kësaj, pemët përreth janë gjithashtu shumë të gjelbërta në këtë kohë, duke e bërë bukurinë edhe më tërheqëse. Vizitorët këtu mund të marrin një varkë në zonën e liqenit për të parë të gjithë pikturën e bukur me bojë të disponueshme vetëm në Malësitë Qendrore.

Koha më e mirë për të udhëtuar

Koha më e mirë për të udhëtuar

4. Turizmi i vetë-mjaftueshëm Ta Dung me vetëm 2 milionë VND

Për të qenë në gjendje të udhëtoni në Ta Dung me koston më të mirë, diachidulich.vn do t’ju sugjerojë informacionin më specifik në mënyrë që të mos keni nevojë të shqetësoheni dhe të habiteni kur të udhëtoni për herë të parë këtu.

Si të shkoni në Liqenin Ta Dung?

Aktualisht, duke shkuar në Ta Dung mund të shkoni me motor ose autobus në zonën e kampingut me tarifa shumë të arsyeshme. Këtu janë 3 mënyra për të arritur në Liqenin Ta Dung për referencën tuaj:

  • Opsioni 1: Merrni QL14 në drejtim të Dak Nong në Gia Nghia. Pastaj shkoni në autostradën 28 ​​përmes rrethit Quang Khe për të mbërritur.
Si të shkoni në Liqenin Ta Dung?

Si të shkoni në Liqenin Ta Dung?

  • Opsioni 2: Shkoni në QL20 për të arritur në Di Linh. Pastaj shkoni në QL28 në rrethin Quang Khe për të shkuar në Ta.
  • Mënyra e tretë: Merrni një autobus në stacionin lindor të autobusëve si An Khanh, Hung Kien, Kim Chi, Minh Long etj. për të lëvizur atje. Makina do të shkojë për rreth 5 orë me çmimin e biletës nga 150,000 VND në 170,000 VND/person.

Udhëzues për të eksploruar plotësisht Liqenin Ta Dung – Dak Nong

Në Ta Dung, nuk ka shumë aktivitete argëtuese, sepse kjo është vetëm një zonë e thjeshtë turistike turistike. Ky vend është shumë i përshtatshëm për ata që vijnë këtu për t’u çlodhur dhe për të shijuar një jetë të qetë. Dhe më veçanërisht, ju mund të shijoni peizazhin dhe të thithni ajrin e pastër.

Udhëzues për të eksploruar plotësisht liqenin

Udhëzues për të eksploruar plotësisht liqenin

Merrni me qira një varkë për në liqenin Ta Dung

Ejani këtu, mos harroni të merrni me qira një varkë për të shkuar përreth për të parë peizazhin e bukur. Një varkë me qira për një grup prej rreth 15 të ftuarish është rreth 1 milion. Ose mund të bashkoheni në një grup për 150,000 VND/person. Me bukuri të pastër të paprishur, jashtëzakonisht të spikatur mes maleve dhe pyjeve madhështore. Ky vend është me të vërtetë si një skenë zanash në botë.

Merrni me qira një varkë për në liqenin Ta Dung

Me qira një varkë për në liqen

Ka shumë gomone në shtratin e liqenit, familjet që jetojnë këtu vijnë kryesisht nga delta e Mekong. Kur vizitoni këtu, ju mund të shijoni shumë pjata të freskëta me ushqim deti pikërisht në liqen. Specialiteti më i famshëm këtu është peshku me kokë gjarpër liqeni Ta Dung, i cili është jashtëzakonisht i shijshëm dhe tërheqës.

Kamping gjatë natës në liqenin Ta Dung

Pasi të merrni me qira një varkë për të vizituar liqenin, do të kamponi atje për një natë dhe më pas do të ktheheni të nesërmen. Ju mund të jeni të sigurt se kampingu është plotësisht i përgatitur dhe gati për ju.

Kamping gjatë natës

Kamping gjatë natës

Pjesëmarrja në kampingun gjatë natës në ishujt e vegjël të bukur në mes të liqenit. Premton të sjellë shumë përvoja interesante kur udhëtoni këtu. Mund të hapni festa për t’u argëtuar, të këndoni me gëzim me miqtë tuaj. Zhytuni në peizazhin e përsosur natyror këtu.

Tham Khảo Thêm:  Những chiếc ốp lưng tốt nhất cho iPhone XR năm 2022

Eksploroni shpellën Chu Bluk, liqenin Ta Dung

Shpella Chu Bluk njihet si shpella më e gjatë vullkanike në Azinë Juglindore. Ky është një destinacion jashtëzakonisht interesant që nuk duhet ta humbisni kur të vini këtu. Këtu ka më shumë se 100 shpella të ndryshme dhe secila shpellë do të ketë bukurinë e saj unike. Të vish këtu për të vizituar dhe zbuluar me siguri do të ketë shumë surpriza për ju.

Eksploroni shpellën Chu Bluk

Eksploroni shpellën Chu Bluk

Admironi ujëvarën Dieu Thanh

Ujëvara Dieu Thanh është një destinacion me peizazh jashtëzakonisht poetik dhe madhështor që është shumë i famshëm në Ta Dung. Ky vend njihet edhe si Ujëvara Lieu Nung, e përbërë nga 3 ujëvara të ndryshme.

Admironi ujëvarën Dieu Thanh

Admironi ujëvarën Dieu Thanh

Në Malësitë Qendrore, ujëvara Dieu Thanh konsiderohet një ujëvarë me bukuri jashtëzakonisht të përsosur. Pamja përreth ujëvarës krijon një pamje jashtëzakonisht fantastike, poetike dhe magjepsëse. Kur vini në Ta Dung, ju lutemi vizitoni një herë ujëvarën Dieu Thanh për të admiruar këtë bukuri.

Përjetoni liqenin Ea Sno Ta Dung

Në distriktin Krong No, përveç liqenit Ta Dung, ndodhet edhe liqeni Ea Sno i cili është gjithashtu jashtëzakonisht i bukur. Pra, nëse keni mundësi të vizitoni Ta Dung, mos harroni të vizitoni një herë liqenin Ea Sno. Ky vend konsiderohet një vend jashtëzakonisht i mrekullueshëm në këtë tokë Thai Nguyen.

Përjetoni Liqenin Ea Sno

Përjetoni Liqenin Ea Sno

Duke sjellë bukuri të egër, paqe dhe ajër të pastër. Ky vend është shumë i përshtatshëm për të vizituar dhe relaksuar shpirtin pas ditëve të vështira të punës. Ky vend patjetër do ta bëjë udhëtimin tuaj më të plotë.

Panairi i popullit Mong në fshatin Dak Nang

Nëse udhëtoni për në Ta Dung gjatë fundjavave, mund të merrni pjesë në panairet e popullit Mong në fshatin Dak Nang aty pranë. Komuniteti Hmong që jeton këtu ruan ende zakonet, kulturën dhe traditat që nga koha kur ata migruan nga rajoni malor verior. Pra, duke ardhur këtu, vizitorët mund të përjetojnë të njëjtën kulturë si në Sapa.

Tregu i popullit Mong

Tregu i popullit Mong

Sesionet e sponsorizimit shesin një gamë të plotë artikujsh të ndryshëm si brokada tradicionale, mjete bujqësore deri te ushqimi. Komuniteti Mong këtu është jashtëzakonisht miqësor dhe mikpritës. Kështu që ju mund të kërkoni këshilla për rrobat ose të bëni oferta kur shitësi është ende i lumtur dhe rehat. Përveç kësaj, kur vijnë në Ta Dung, vizitorët mund të vizitojnë gjithashtu hidrocentralin Dong Nai 3, ujëvarën Lieng Nung, qytetin Gia Nghia ose të shkojnë në Bao Loc, Lam Dong.

5. Çfarë duhet të hani kur vini në Ta Dung?

Pasi të vizitoni vendet në liqenin Ta Dung, mos harroni të shijoni pjatat tipike dhe jashtëzakonisht të shijshme në këtë zonë malore të Malësisë Qendrore. Këtu janë disa sugjerime për ju:

Oriz jeshil

Pjata e butë e orizit që gjendet në një tub të ri bambu ka një aromë jashtëzakonisht karakteristike dhe të parezistueshme. Për të bërë tuba orizi të tillë të gatuar dhe të shijshëm, duhen shumë hapa. Orizi i përdorur për të gatuar orizin lam duhet të jetë oriz ngjitës malor që ka ende një aromë të re orizi. Nëse dëshironi orizin më të mirë, duhet të zgjidhni llojin e orizit ngjitës në mënyrë që kur të gatuhet, orizi të jetë i butë, fleksibël dhe të sjellë aromën më tërheqëse. Pasi të zgjidhni llojin më të mirë të orizit, lani orizin tërësisht. Mos harroni të hidhni pak kripë dhe ta përzieni mirë.

Oriz jeshil

Oriz jeshil

Tubi i bambusë që përdoret për të gatuar orizin duhet të jetë prej misri, i cili është ende i ri, i prerë vetëm në nivelin e syve të bambusë. Kthejeni për t’u larë plotësisht, vendosni orizin e larë dhe ujin në tub. Më pas përdorni gjethe bananeje për të vulosur pjesën e sipërme të tubit të bambusë. Tubat e bambusë kur mbushen me oriz dhe ujë do të varrosen në sobën me qymyr.

Rajs Ta Dung Lam

Rajs Ta Dung Lam

Pasi vumë re se tubat e bambusë kishin marrë një ngjyrë të verdhë të djegur, me një aromë të dobët, orizi brenda u gatua. Kur udhëtoni në këtë Malësi Qendrore, mjafton vetëm një tub me oriz lam dhe pak kripë susami që vizitorët të shijojnë aromën e plotë të maleve këtu. Shumë interesante, apo jo?

Tham Khảo Thêm:  Cách thay đổi ngày sinh của bạn trên TikTok

Adresa e referencës:

  • Restorant K’Jang Ta Dung – Dak Som, rrethi Dak G’Long, Dak Nong, Vietnam. Orari i hapjes: 08:00 – 22:00. Çmimi referencë: 20 000 VND – 50 000 VND

Pulë me zjarr

Pulat marinohen dhe piqen në skarë në kafe të artë me aromën e shijshme të gjetheve të limonit. Premton të sjellë një pjatë shumë të veçantë dhe të shijshme. Pule me zjarr i bën vizitorët të kujtohen përgjithmonë kur shijojnë që nga hera e parë.

Pulë me zjarr

Pulë me zjarr

Adresa e referencës:

  • Restorant K’Jang Ta Dung – Dak Som, rrethi Dak G’Long, Dak Nong, Vietnam. Orari i hapjes: 08:00 – 22:00. Çmimi referencë: 60,000 VND – 150,000 VND

7. Ku të qëndroni kur udhëtoni në liqenin Ta Dung?

Ta Dung Aktualisht, nuk ka ende shumë shërbime si hotele apo motele që vizitorët të kenë shumë mundësi të ndryshme. Prandaj, opsioni më i mirë kur udhëtoni në Ta Dung është kampingu gjatë natës. Ju mund të përgatisni disa mjete të tjera si sende personale për të lehtësuar kampingun e natës.

Ku të qëndroni kur udhëtoni në Liqenin Ta Dung?

Ku të qëndroni kur udhëtoni në Ho

Kampingu gjatë natës në liqenin Ta Dung është padyshim një eksperiencë e paharrueshme dhe e mrekullueshme për ju. Ka gjithashtu një numër të shtëpive të vogla për vizitorët që të qëndrojnë gjatë natës. Nëse nuk dëshironi të bëni kamp, ​​mund të pushoni këtu. Në varësi të preferencave tuaja personale, zgjidhni formën më të mirë të pushimit për ju.

Epilogu

Më lart janë disa nga aksionet e Diachiamthuc.vn në lidhje me udhëtimin e vetë-mjaftueshëm: Ta Dung – Dak Nong me vetëm 2 milionë VND. Shpresoj se ky artikull mund t’ju ndihmojë të keni më shumë përvojë në udhëtimin tuaj të ardhshëm. Nëse ju duket interesant dhe i dobishëm ky artikull, ju lutemi ndajeni ose lini një koment më poshtë për të na mbështetur! Faleminderit që lexuat artikullin! Ditë të mbarë.

Pyetje të lidhura

Kur duhet të udhëtoni në Ta Dung?

Sipas përvojës sime të udhëtimit në Ta Dung, koha nga korriku në dhjetor është koha më ideale.

Me çfarë mjetesh mund të shkoni në Ta Dung, Diachiamthuc.vn?

Ju mund të zgjidhni automjete personale si motoçikleta dhe makina. Përndryshe, ju mund të merrni një autobus.

Çfarë duhet të hani në Ta Dung?

Kur të vini këtu, mos humbisni orizin lam dhe pulën sa-fire. Shumë e shijshme dhe plot shije që të bën të harrosh rrugën për në shtëpi!

4.2/5 – (21 vota)


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Kinh nghiệm Du lịch Tà Đùng (Đắk Nông) vừa chill vừa vui . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Lỗi JavaScript trong sửa lỗi quy trình chính

Related Posts

Bỏ túi top 11 quán nhậu quận 10 chill chill, menu mồi bén

Pub i rrethit 10 – Pas një dite të lodhshme pune ose një fundjave, dëshironi të rrini me miqtë, por nuk e dini se cilat pijetore janë…

Top 10 quán lẩu bò quận 10 ngon chuẩn vị, vừa túi tiền

Lẩu Bò Quận 10 – Các bạn lẩu bò thân mến! Hôm nay, Diachiamthuc.vn Mình viết bài này để tổng hợp thông tin về những quán lẩu…

Top 20 quán ăn tối quận 10 ngon, hấp dẫn nhất bạn cần lưu lại

Quán ăn tối quận 10 – Nếu vô tình bị cuốn hút với nếp sống Sài Thành và lạc hồn vào thiên đường ẩm thực món ngon Quận…

Điểm danh top 20 Nhà hàng quận 10 menu đa dạng, view thoáng

Nhà hàng quận 10 – Hình như ở quận 10 có rất nhiều nhà hàng ngon, nổi tiếng khiến các bạn khó có thể đưa ra quyết…

Top 19 quán ăn trưa Quận 10 ngon, hấp dẫn, đông khách nhất

Quán ăn trưa quận 10 – Nếu vô tình lạc vào con đường ẩm thực tại Quận 10 ở Sài gòn và đang băn khoăn không biết…

Top những nhà hàng Gia Nghĩa Đắk Nông với món ăn cực đỉnh

Nhà hàng Gia Nghĩa Đắk Nông – Nếu bạn đang đau đầu khi phải tìm địa điểm tổ chức tiệc liên hoan, sinh nhật hay tiệc cưới…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *