Khám phá Chùa Bửu Long – Ngôi chùa Thái nổi tiếng TP. HCM

Rate this post

Pagoda e gjatë Buu – A keni dëgjuar ndonjëherë për faltoren Buu Long? Ky është një destinacion i famshëm turistik shpirtëror në qytet. HCM. Me arkitekturë shumë të shkëlqyer dhe unike, duhet ta vizitoni një herë. Për t’ju ndihmuar të merrni informacionin e nevojshëm për faltoren e gjatë Buu, përmes artikullit më poshtë, le të Diachiamthuc.vn Zbuloni se çfarë ka Buu Long Pagoda!

Pagoda e gjatë Buu

Pagoda e gjatë Buu

Çfarë është e veçantë për zbulimin e faltores Buu Long?

Adresë: 81 Nguyen Xien, Long Binh, District 9, Ho Chi Minh City, Vietnam
Orë pune: 08:00 – 18:00
Tarifa: Falas për tu vizituar
Numri i telefonit: Po përditësohet
Faqe fansash:
Vlerësoni: 4.7/5

Për ata që duan të shkojnë në tempull, nuk duhet ta humbisni patjetër Pagoda e gjatë Buu në qytet. HCM. Ky është një nga tempujt më të bukur në botë. Nëse keni kohë të lirë, planifikoni dhe vizitoni këtë tempull një ditë jo larg. Të jesh në gjendje të eksplorosh dhe të shohësh bukurinë e këtij tempulli. Premto që nuk do të zhgënjehesh.

Eksploroni faltoren Buu Long

Eksploroni faltoren Buu Long

>>> Nxehtë: 20 pjatat më të shijshme në Distriktin 3 (HCMC) për të ngrënë tashmë është mall!

1. Pagoda Buu Long: Destinacion i famshëm turistik shpirtëror në Saigon

Pagoda Buu Long ndodhet në një kodër në perëndim të lumit Dong Nai. Emri zyrtar i faltores është Manastiri To Dinh Buu Long Zen. Ky tempull ndodhet në 81 Nguyen Xien, reparti Long Binh, distrikti 9 që ndodhet rreth 20 km nga qendra e qytetit Ho Chi Minh. Distanca është pak e largët, por ia vlen të vizitohet. Pagoda Buu Long ka vepra arkitekturore tipike dhe unike. Faltore është një kombinim i kulturave indiane dhe tajlandeze së bashku me arkitekturën thelbësore Nguyen.

Buu Long Pagoda - Destinacion turistik shpirtëror

Buu Long Pagoda – Destinacion turistik shpirtëror

Kjo është një nga faltoret e nderuara nga revista e famshme amerikane National Geographic në top 10 tempujt më të bukur në botë. Për shkak se tempulli ndodhet në një kodër, kur të vini këtu, do të ndjeni ajrin e freskët dhe të freskët këtu. Përveç kësaj, tempulli ka një kampus shumë të madh. Është interesante se kur jeni larg, mund të ndjeni zhurmën e tingujve të erës në majë të kullës së faltores.

Buu Long Pagoda - atraksion turistik

Buu Long Pagoda – atraksion turistik

Kur të vini këtu, do të habiteni jashtëzakonisht kur në Vietnam, të ketë një tempull të projektuar si në Tajlandë, vendi i faltores së artë. Pagoda Buu Long ka një arkitekturë shumë të veçantë që nuk ngjan me asnjë tempull tjetër në vendin tonë. Ky është një nga vendet turistike shpirtërore që nuk do të zhgënjeheni ta vizitoni.

2. Zbuloni faltoren më të bukur në botë në Saigon

A pyesni veten se çfarë përfshihet në këtë faltore Buu Long? Le të eksplorojmë me Diachiamthuc.vn pak nga pak.

Gotama Cetiya Stupa

Kur vizitoni faltoren Buu Long, do të jeni jashtëzakonisht të kënaqur me bukurinë e arkitekturës së saj të shkëlqyer dhe tërheqëse. Kjo është stupa Gotama Cetiya. Kjo është një stupa shumë e madhe me një kapacitet prej mbi 2000 njerëz për të vizituar dhe adhuruar. Stupa ka tre kate, e cila konsiderohet stupa më e madhe në Vietnam.

Gotama Cetiya Stupa

Gotama Cetiya Stupa

Duke ardhur në faltoren Buu Long, do të shihni stupa Gotama Cetiya të vendosur dukshëm në peizazhin e pastër këtu. Stupa ka një arkitekturë shumë të veçantë, ndryshe nga çdo tempull tjetër në Vietnam. Gotama Cetiya Stupa ka 4 kulla përreth me një lartësi prej 56 m. Kjo është stupa kryesore e Pagodës Buu Long.

Stupa madhështore Gotama Cetiya

Stupa madhështore Gotama Cetiya

Kur qëndroni në stupa Gotama Cetiya, do të shihni lumin Dong Nai në distancë. Këtu mund ta ndjeni edhe erën e ftohtë. Pika kryesore e stupës është projektuar kryesisht nga ngjyra e bardhë. Përzierja me majën e artë krijon një bukuri unike që asnjë tempull tjetër nuk e ka. Ju do të ndjeni se ky kombinim është pak tajlandez. Veçanërisht arkitektura e stupës është shumë e veçantë, gjithçka është gdhendur me shumë delikatesë.

Tham Khảo Thêm:  10 Mẹo LinkedIn để Thành công Trực tuyến

Dizajn unik i kampusit

Buu Long Pagoda ka një kampus mjaft të madh me një sipërfaqe prej 11 hektarësh. Tempulli është i rrethuar nga pemë të gjelbra. Prandaj, ajri këtu është shumë i freskët dhe i rehatshëm. Nuk do t’ju duhet të keni frikë nga dielli sepse ky vend ka pemë me hije të freskëta për të pushuar. Skena e Pagodës Buu Long ka një liqen bruz përpara. Përzierja me arkitekturën e tempullit këtu krijon bukurinë e saj që magjeps njerëzit.

Dizajn unik i kampusit

Dizajn unik i kampusit

Nëse jeni duke kërkuar për një hapësirë ​​për t’u përzier me hapësirën e pastër, ku ka male dhe pyje natyrore. Së bashku me këtë, distanca për të udhëtuar nuk është larg në qytet. Në qytetin Ho Chi Minh, Pagoda Buu Long është vendi i duhur për ju. Kur të vini, nuk do të ndjeni më ngutje dhe nxitim të jetës, por do të ndjeni hapësirën e qetë dhe të pastër këtu.

3. Arkitektura unike e Pagodës Buu Long në Saigon

Pagoda Buu Long është një tempull me një arkitekturë shumë unike, kur të vini këtu do ta shihni tempullin si tempujt e famshëm në Tajlandë. Kjo faltore ndodhet në qytetin Thu Duc (ish-distrikti 9). Ky tempull njihet nga njerëzit edhe si tempulli tajlandez, është ky emër që turistët shmangin humbjen.

Karakteristikat unike arkitekturore

Karakteristikat unike arkitekturore

Në vitin 1942 u krijua Pagoda Buu Long, nga viti 2007 deri në 2011, tempulli u zbukurua dhe u restaurua shumë herë. Edhe pse i është nënshtruar shumë herë restaurimit dhe ndërtimit, Pagoda Buu Long ende ruan tiparet e veta dalluese arkitekturore.

Karakteristikat unike arkitekturore - Buu Long Pagoda

Arkitektura unike e tempullit

A e dini se nga vijnë këto struktura të veçanta? Është nga idetë e murgut Vien Minh me origjinë nga India e projektuar në stilin budist. Do të shohim se ky tempull Buu Long ka ngjashmëri me tempujt tajlandez. Sepse këto dizajne janë tipike, të njohura në tempuj në vende si Laosi, Tajlanda, etj. Megjithatë, Pagoda Buu Long ende ruan karakteristikat e Vietnamit përmes statujave të dragoit së bashku me motivet e krijuara nga populli vietnamez.Gdhendje shumë e detajuar dhe e përpunuar.

4. Udhëzime për në Buu Long Pagoda

 • Buu Long Pagoda është e hapur çdo ditë nga ora 8:00 deri në 18:00.
 • Faltorja ndodhet në: 81 Nguyen Xien, reparti Long Binh, qyteti Thu Duc (rrethi i vjetër 9), Qyteti Ho Chi Minh.

Për të kaluar në Buu Long Pagoda, ne kemi tre mënyra për në adresën e mësipërme. Kur lëvizni, duhet të jeni të kujdesshëm sepse mund të ketë konfuzion që çon në rrugën e gabuar, sepse ka dy rrugë me emrin Nguyen Xien. Prandaj, për të shmangur konfuzionin, duhet t’u kërkoni familjeve përreth për udhëzime për në faltoren Buu Long ose Tempullin Thai.

Tham Khảo Thêm:  Cách sử dụng công thức NPV trong Google Trang tính

Opsioni 1: Shkoni nga Suoi Tien

Ju shkoni nga kryqëzimi Thu Duc dhe vazhdoni të ndiqni autostradën Hanoi për në Suoi Tien. Më pas, vraponi për rreth 2.5 km dhe takoni stacionin e karburantit Hiep Phu 2 në kryqëzimin e ri rrugor që ndodhet në të djathtë të autostradës Hanoi. Pas kësaj, ju ktheheni në degën e re të rrugës, kaloni nëpër këtë rrugë të shkurtër (rreth 1.5 km) dhe do të takoni kalimin e rrugës Nguyen Xien përpara jush. Më pas, kthehuni djathtas pak përtej urës Dong Tron dhe më pas vazhdoni të vraponi për më shumë se 700 m, do të shihni faltoren Buu Long të vendosur në anën e djathtë të rrugës.

Duke shkuar nga Suoi Tien

Duke shkuar nga Suoi Tien

Opsioni 2: Duke filluar nga kryqëzimi Thu Duc

Nëse filloni nga kryqëzimi Thu Duc, fillimisht kthehuni djathtas në rrugën Le Van Viet, shkoni drejt për rreth 4.5 km deri në fund të rrugës Le Van Viet, menjëherë do të takoni kryqëzimin My Thanh T (përpara stacionit të karburantit My Thanh) , ju ktheni duhet të hyni në rrugën Nguyen Van Tang. Më pas, vraponi rreth 2 km dhe do të shihni një kthesë në rrugën Nguyen Xien. Do të vazhdoni të takoni shkollën e mesme Nguyen Van Tang dhe më pas të shkoni rreth 1 km për të parë faltoren.

Duke filluar nga kryqezimi Thu Duc

Duke filluar nga kryqezimi Thu Duc

Opsioni 3: Shkoni nga tuneli Thu Thiem

Nga Mai Chi Tho Avenue, ju shkoni drejt dhe pastaj kthehuni djathtas në rrugën Nguyen Thi Dinh. Vazhdoni të shkoni rreth 700 m, më pas kthehuni majtas në rrugën Nguyen Duy Trinh dhe shkoni derisa të takoni rrugën Nguyen Xien. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shkoni deri në fund të kësaj rruge dhe më pas të ktheheni djathtas. Dhe pasi keni ecur rreth 3 km, keni arritur atje.

Duke shkuar nga tuneli Thu Thiem

Duke shkuar nga tuneli Thu Thiem

5. Shënim kur vizitoni faltoren Buu Long

Pagoda Buu Long është një destinacion i famshëm turistik shpirtëror në qytetin Ho Chi Minh. Ka një gjë të veçantë që jo të gjithë e dinë. Ky tempull njihet si “tempulli pa temjan”. Prandaj, kur vizitorët vijnë në tempull, ata nuk kanë nevojë të sjellin temjan dhe llamba, por mjafton vetëm t’i luten sinqerisht Budës. Vizitorët duhet të kenë parasysh gjithashtu se kur vijnë këtu, ata duhet të vishen me edukatë pa u zbuluar, por duhet të respektojnë në mënyrë diskrete rregulloret e tempullit.

Shënime kur vizitoni faltoren Buu Long

Vini re kur vizitoni

Kur vijnë këtu, vizitorët nuk do të habiten sepse peizazhi këtu është shumë i qetë dhe paqësor. Për shkak të vendndodhjes së tempullit, ai është i ndarë nga qyteti, së bashku me radhët e pemëve të gjelbra. Duke ardhur këtu, nuk do ta ndjeni më lodhjen dhe ngutje në qytetin e ngarkuar. Është hapësira e pastër këtu që ka tërhequr shumë ndjekës budistë për pelegrinazh dhe meditim. Prandaj, për të mos ndikuar në paqen dhe qetësinë këtu, duhet të vini re nevojën për të ruajtur rendin, të ecni butësisht dhe të flisni me zë të ulët! Peizazhi këtu është shumë i bukur, kështu që ju do të keni foto të bukura si kujtim.

6. Çfarë ushqimi të mirë për të ngrënë në Buu Long Pagoda?

Vegjetarianët nuk duhet të humbasin ushqimin e shijshëm kur vijnë Pagoda e gjatë Buu Ju lutem. Ju mund të provoni ushqimin brenda tempullit ose restorantet përreth.

Supë vegjetariane me petë viçi

Nëse jeni duke kërkuar për një pjatë vegjetariane të shijshme dhe cilësore kur vizitoni tempullin, nuk duhet të humbisni pjatën me petë vegjetariane. Vetëm duke dëgjuar emrin më bën të ndihem shumë tërheqëse. Kjo pjatë me petë është bërë nga përbërës të zgjedhur me kujdes. Është një përzierje e tofu-s me lëngun e yndyrës dhe perimeve. Kur e hani, shtoni pak erëz si satay, është më e shijshme, dhe ky vermiçel vegjetarian është shumë i kursyer dhe i freskët. Kjo pjatë është tërësisht ushqyese kur hahet, do të jetë mjaft e lehtë në stomak.

Supë vegjetariane me petë viçi

Supë vegjetariane me petë viçi

Sugjerime të shijshme për restorantet:

 • Stalla ushqimore në mjediset e tempullit për vizitorët
 • Restorant Golden Lotus: Nr. 8 Dinh Phong Phu, Tang Nhon Phu B Ward, District 9, City. Ho Chi Minh
 • Vegjetarian Bun Bo Hue: Rruga Tang Nhon Phu 253, Tang Nhon Phu B, District 9, City. Ho Chi Minh
 • Orari i hapjes: 9:00 – 22:00
 • Çmimi referencë: 20 000 VND
Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn cơ bản về định dạng có điều kiện trong Google Trang tính

Krem

Kur vini këtu për të vizituar faltoren në sezonin e nxehtë me motin e qytetit. Në qytetin Ho Chi Minh, akullorja është një pjatë që nuk mund ta injoroni. Kur shijojmë akulloren, do të jemi më të rehatshëm, duke e bërë vizitën tonë më të këndshme dhe më të freskët. Do të blini lehtësisht shkopinj akulloreje në tezgat e ushqimit aty pranë. Ose tezgat e ushqimit ndodhen në ambientet e tempullit.

Krem

Krem

Adresa e referencës:

 • Fresh Ice Cream 79 është këtu – Rruga 30 Nr. 359, Phuoc Long B, District 9, Ho Chi Minh City, Vietnam. Orari i hapjes: 8:00 – 21:00. Çmimi referencë: 10.000 VND – 45.000 VND

Vermiçeli vegjetarian

Duke ardhur në faltore, nëse nuk doni të shijoni vermiçelin vegjetarian, mund të provoni vermiçelin vegjetarian. Kjo pjatë është jo më pak se supa vegjetariane me petë viçi. Vermiçeli vegjetarian këtu është jashtëzakonisht tërheqës, është i kombinuar nga përbërës natyralë si perimet, salca vegjetariane e peshkut. Me supë vegjetariane të bërë nga tofu, kërpudha, të gjithë përbërësit përzihen së bashku për të krijuar një pjatë me një aromë të pasur, të shijshme dhe natyralisht të ëmbël. Kjo është një pjatë që duhet ta shijoni, nuk duhet ta humbisni kur vizitoni këtë vend.

Vermiçeli vegjetarian

Vermiçeli vegjetarian

Sugjerime të shijshme për restorantet:

 • Stalla ushqimore në mjediset e tempullit për vizitorët
 • Supë me petë vegjetariane: 63 VND. Në Ngoc Van, Linh Dong, Thu Duc, City. Ho Chi Minh
 • Një supë me petë vegjetariane Lac: 4 VND. Kha Van Can, Hiep Binh Chanh, Thu Duc, Ho Chi Minh City.
 • Orari i hapjes: 7:00 – 22:00. Çmimi referencë: 20 000 VND – 40 000 VND

Epilogu

Më sipër ka informacion të dobishëm në lidhje me veçoritë, si dhe peizazhin e bukur të Pagoda e gjatë Buu. Me informacionin që ofrojmë në këtë artikull, shpresojmë që të keni një udhëtim cilësor! Ju lutemi gjithashtu ndiqni dhe lexoni më shumë artikuj të Diachiamthuc.vn për më shumë informacion!

Pyetje të lidhura

Ku është adresa e Buu Long Pagoda, Diachiamthuc.vn?

Ky tempull është në 81 Nguyen Xien, Long Binh Ward, District 9, City. HCM.

Sa mënyra për të shkuar në Buu Long Pagoda?

Opsioni 1: Shkoni nga Suoi Tien
Opsioni 2: Duke filluar nga kryqëzimi Thu Duc
Opsioni 3: Shkoni nga tuneli Thu Thiem

Çfarë duhet të hani kur vini në faltoren Buu Long?

Mos humbisni pjatat e mëposhtme nëse keni mundësinë të vini në Buu Long Pagoda: vermiçeli vegjetarian, vermiçeli vegjetarian viçi, akullore, …


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Khám phá Chùa Bửu Long – Ngôi chùa Thái nổi tiếng TP. HCM . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Bạn có thể xem ảnh hồ sơ của mình nếu ảnh đó bị chặn trên WhatsApp không?

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *