Hướng dẫn Cách làm gà hấp thuỷ THƠM NGON vàng đẹp

Rate this post

Pulë e zier në avull Edhe pse është thjesht një pjatë e thjeshtë, ka një vlerë të lartë ushqyese. Kjo pjatë është veçanërisht e përshtatshme për ata që sapo janë zgjuar dhe kanë nevojë të rivendosin shëndetin e tyre dhe të forcojnë forcën e tyre fizike. Pula e zier në avull me banjë uji është gjithashtu një pjatë shumë e përshtatshme për gratë shtatzëna dhe fëmijët me efekt përmirësimin e shëndetit dhe rritjen e aktivitetit të gjakut.

Pulë e zier në avull

Pulë e zier në avull

Në këtë postim Diachiamthuc.vn Unë do t’ju prezantoj mënyra të shijshme, tërheqëse dhe shumë të thjeshta për të gatuar pulën në avull në shtëpi. Le ta ndjekim!

Si të avulloni pulën në ujë me pelin ushqyes

Pula e zier në avull është një pjatë shumë ushqyese. Me efektin e rregullimit të gjakut, duke nxitur qarkullimin e gjakut. Ja si ta bëni pulë në avull me pelin e shijshme, tërheqëse dhe jashtëzakonisht e thjeshtë.

Si të avulloni pulën në ujë me pelin ushqyes

Si të avulloni pulën në ujë me pelin ushqyes

Përbërës

 • Pulë: 1 pulë rreth 1-1,2 kg.
 • pelin i freskët: 2 tufa
 • Shafran i Indisë i freskët: 1 copë
 • Xhenxhefil: 1
 • Erëza: kripë, erëza, salcë peshku, piper, petët kryesore, sheqer
Përbërësit e pulës së pelinit të zier në avull

Përbërësit e pulës së pelinit të zier në avull

LEXO MË SHUMË: Si të gatuani gaforre të shijshme në avull, të hani ose të karremi, FITONI TË GJITHA

Si të gatuajmë pulën me avull në ujë me pelin e thjeshtë dhe e shpejtë

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Pasi të keni blerë xhenxhefil dhe shafran i Indisë, lajeni me ujë dhe më pas grijeni. Gjethet dhe kërcelli i pelinit gjithashtu lahen dhe thahen.

Përgatitja e përbërësve të pulës së pelinit të zier në avull

Përgatitja e përbërësve të pulës së pelinit të zier në avull

Blini pula që janë pastruar dhe pastruar. Fërkoni kripë të bardhë në trupin e pulës dhe gjizat e pulës për të eliminuar në mënyrë efektive erën e peshkut. Më pas shpëlajeni me ujë të pastër.

Hapi 2: Marinoni pulën

Marinoni pulën me 1 lugë çaji kripë, 1 lugë çaji erëza, ⅓ lugë çaji piper, xhenxhefil të grirë. Më pas përzieni tërësisht përzierjen e mësipërme. Masën e mësipërme e vendosim në barkun e pulës dhe e marinojmë për rreth 30 minuta që pula të thithë erëzat. Mbushni gjethet e pelinit në barkun e pulës dhe shtrëngoni barkun e pulës. Për të parandaluar rënien e pelinit gjatë gatimit.

Pulë e marinuar në avull me pelin

Pulë e marinuar në avull me pelin

Hapi 3: Pulë e zier në avull

Në fund të tenxhere vendosni një shtresë me gjethe pelini, sipër vendosni pulën. Dhe sipër është një shtresë tjetër pelin, më pas mbulojeni dhe ziejini pulën me avull. Merrni një tenxhere më të madhe, derdhni ujë të vluar dhe vendosni enën e vogël të pulës dhe ziejini për 2 orë. Nëse e zieni pulën me pelin në një tenxhere me presion, pula do të zbutet dhe do të gatuhet mjaft shpejt në rreth 30 minuta. Mos e zieni pulën në avull për një kohë të gjatë, kjo do ta bëjë pulën të butë dhe të mos ketë më aromë. Pasi të jetë gatuar, mund ta ripërpunoni sipas shijes dhe më pas ta shijoni.

Ziej pulën me avull

Ziej pulën me avull

SUGJERON: Ndani se si të bëni sallatë të shijshme të butë, të thartë dhe pikante me salmon, të varur nga të ngrënit

Hapi 4: Produkti i përfunduar

Kur hani, mund ta nxirrni pulën në një pjatë dhe më pas të hidhni lëngun e pulës. Për t’i dhënë më shumë shije pjatave tuaja. Pula e zier në avull me pelin ka aromën e pelinit të përzier me ëmbëlsinë e pulës. Krijoni një pjatë të parezistueshme. Fat i mirë me këtë pjatë të shijshme.

Pulë e përfunduar me pelin në avull

Pulë e përfunduar me pelin në avull

Pulë e zier në avull me qepë të plotë – Mënyrë e thjeshtë për të zier pulën në avull me ujë

Pulë e zier në avull Qepa e plotë është një pjatë ushqyese dhe e shijshme që pëlqehet nga shumë njerëz. Kjo është një pjatë e njohur e shumë familjeve vietnameze. Pula e zier në avull me qepë ka gjithashtu një mënyrë të thjeshtë dhe të shpejtë për t’u përgatitur. Ndiqni recetën e mëposhtme të diachiamthuc.vn. Për të qenë në gjendje të përgatisni menjëherë pjatën më të shijshme dhe të thjeshtë të pulës me avull në shtëpi që mund të bëjë çdokush.

Pulë e tërë e zier në avull me qepë

Pulë e tërë e zier në avull me qepë

Origjinale Nëse

 • Pulë: 1 pulë 1 – 1,5 kg
 • Qepë të vogla të gjelbra: 300 g
 • Xhenxhefil: 1 copë
 • Qepë: 2 të mesme
 • Majdanoz: 1 degë e vogël.
 • Erëza: 3-4 lugë verë të bardhë; piper, salcë peshku, erëza, vaj gatimi.
Përbërësit për pulën me qepë të zier në avull

Përbërësit për pulën me qepë të zier në avull

KUJDES: Si të bëni këmbë të shijshme pule me qepë të zier në avull dhe këshilla për zgjedhjen e blerjes së këmbëve të freskëta të pulës

Si të gatuani pulën në avull në një mënyrë të thjeshtë

Hapi 1: Përpunimi paraprak

Ju mund të zgjidhni llojin e pulës që është pastruar paraprakisht në supermarket për përpunim për të kursyer më shumë kohë.

Qepët, pasi blihen, mblidhen gjethet e dëmtuara, lahen dhe priten në copa. Trupi i bardhë i prerë për së gjati. Lani xhenxhefilin, hiqni lëkurën dhe copëtoni imët. Edhe majdanozi i blerë lahet dhe pritet në copa. Qëroni qepën dhe e prisni në copa sa një kafshatë.

Përgatitni përbërësit për pulën me qepë të zier në avull

Përgatitni përbërësit për pulën me qepë të zier në avull

Hapi 2: Marinoni pulën

Marinojeni pulën me disa përbërës si fara erëza, salcë peshku, vaj gatimi, sheqer, qepë të bardhë të prerë në feta. Të gjithë masën e mësipërme e derdhim në trupin e pulës, pjesën tjetër e hedhim brenda pulës. Erëza duhet të fërkohet në lëkurën e pulës në mënyrë që erëza të depërtojë në mënyrë të barabartë. Marinojeni pulën për rreth 20 minuta në mënyrë që erëzat të përthithen plotësisht në pulë

Pulë e marinuar

Pulë e marinuar

Hapi 3: Ziejini pulën me avull

Lëreni ujin të ziejë dhe më pas shtoni në tenxhere qepën e kuqe, qepën, gjysmën e fetës xhenxhefil dhe dy lugë verë të bardhë. Vendoseni mishin e pulës dhe gatuajeni për rreth 20 minuta, më pas fikni zjarrin. Lëreni mishin e pulës dhe më pas rreth 10 minuta të tjera për mish të butë, më të ëmbël.

Pulë e zier në avull me qepë

Pulë e zier në avull me qepë

Kur mishi i pulës të jetë ftohur, e presim në copa sa një kafshatë dhe e rregullojmë në një pjatë. Hidhni pak më shumë kripë, 1 lugë gjelle verë të bardhë për ta bërë gjellën më të pasur dhe të shijshme. Në fund, shijoni pulën.

SUGJERON: Si të bëni biftek viçi në shtëpi të thjeshtë, të butë, të LLOJIT TË DREJTË

Hapi 4: Produkti i përfunduar

Pula pasi të përpunohet do të jetë e butë, e ëmbël, plot shije, e shijshme dhe jashtëzakonisht tërheqëse. Lëkura e pulës është krokante dhe ngjyrë kafe e artë, pula është e fortë. Pula origjinale e zier në avull është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe e shpejtë për t’u përpunuar. Ju mund ta gatuani këtë pjatë për të trajtuar të gjithë familjen ose për të argëtuar mysafirë në vaktet familjare ose takime dhe ahengje të vogla.

Pulë e përfunduar me qepë të zier në avull

Pulë e përfunduar me qepë të zier në avull

Si të gatuani pulën e shijshme me gjethe të plota zambak uji në avull në shtëpi

Pula e zier në avull me fara zambak uji është një pjatë e shijshme dhe një ilaç popullor jashtëzakonisht ushqyes dhe efektiv për të sëmurët nga pagjumësia. Këtu, le të shohim se si të gatuajmë pulën e shijshme dhe tërheqëse me gjethe zambak uji në shtëpi shumë thjesht.

Si të gatuajmë pulën në avull me gjethe zambak uji

Si të gatuajmë pulën në avull me gjethe zambak uji

LEXO MË SHUMË: 10+ Si të bëni pulë të skuqur të thjeshtë dhe tërheqëse me salcë peshku në shtëpi

Përbërës

 • Pulë 1 pulë: rreth 1.5 kg
 • Fletë Lotus 2 gjethe
 • Kërpudha 20gr
 • Fara të thata zambak uji 50 g
 • Qepë e kuqe: 1 lugë gjelle
 • Hudhra e grirë: 1 lugë gjelle
 • Qepë e gjelbër: 5 degë
 • Shafran i Indisë pluhur: 1 lugë çaji
 • Mjaltë: 1 lugë gjelle
 • Satay djegës: 1 lugë e vogël
 • Salcë peshku: 1 lugë gjelle
 • Erëza për të shtuar: kripë, sheqer, erëza, piper, petë kryesore,
Përbërësit e pulës me gjethe zambak uji të zier në avull

Përbërësit e pulës me gjethe zambak uji të zier në avull

Si të gatuani pulë të shijshme origjinale me gjethe zambak uji në shtëpi

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Zgjidhni pula të pastra të gatuara paraprakisht në supermarket për të kursyer më shumë kohë përgatitjeje. Për të hequr erën e keqe, shpëlajeni me ujë, më pas fërkojeni pulën me kripë dhe shpëlajeni me ujë disa herë që të thahet dhe fshijeni me një peshqir të thatë. Përdorni një zemër ose pirun për të shpuar rreth vetes, në mënyrë që kur marinoni erëzat, ato të depërtojnë më në mënyrë të barabartë

Përgatitja paraprake e përbërësve për pulën me gjethe zambak uji të zier në avull

Përgatitja paraprake e përbërësve për pulën me gjethe zambak uji të zier në avull

Qepët e njoma pas blerjes, hiqni gjethet e rrudhura, hiqni rrënjët, lani dhe lidhni në tufa. Thithni kërpudhat në ujë të ftohtë për rreth 2 orë që kërpudhat të lulëzojnë. Pasi të çelin kërpudhat i nxjerrim dhe i lajmë me ujë të pastër, më pas i kullojmë dhe i presim në copa të vogla. Zieni ujin, më pas vendosni farat e zambakut në të për rreth 30 minuta derisa të zbuten, më pas fikni zjarrin dhe kullojini.

Përpunimi paraprak i qepëve të njoma

Përpunimi paraprak i qepëve të njoma

Në mënyrë që pjesa lëvizëse të kthehet dhe të mos shtypet gjatë procesit të rrotullimit të pulës, duhet ta thani gjethen e zambakut në diell ose ta vendosni në një furrë me mikrovalë me fuqi mesatare për rreth 2 minuta.

Hapi 2: Erëza

Marinojeni pulën me disa nga erëzat e mëposhtme: 1 lugë çaji salcë peshku, 2 lugë çaji piper, 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë, 1 lugë çaji MSG, gjysmë lugë çaji erëza, gjysmë lugë çaji sheqer, 1 lugë çaji mjaltë, 1 lugë çaji spec djegës dhe qepë satay.vjollcë e grirë, hudhër e grirë. Vishni doreza për të fërkuar erëzat nga brenda jashtë dhe marinojini për rreth 1 orë që dhe thithin të gjitha erëzat e mësipërme. Më pas fusni kërpudhat dhe lotusin në barkun e pulës, futni një tufë qepë të njoma dhe rregulloni me një kruese dhëmbësh.

Erëza

Erëza

Hapi 3: Mbështilleni dhe ziejini pulën në avull

Nëse kërpudhat dhe farat e lotusit kanë mbetur, mund t’i vendosni rreth pulës, pulën e mbuloni me 2 gjethe zambak uji dhe e lidhni me fije. Hidhni 1l ujë në një tenxhere, vendoseni në sobë në zjarr të fortë, pasi uji të vlojë, mbuloni me kapak dhe ziejini pulën në avull për rreth një orë.

Mbështilleni dhe ziejini pulën me avull

Mbështilleni dhe ziejini pulën me avull

LEXO MË SHUMË: Si të bëni kimchi të shijshëm, të thjeshtë, të standardit korean

Hapi 4: Produkti i përfunduar

Pula e zier në avull me gjethe zambak uji do të ketë një ngjyrë jashtëzakonisht tërheqëse me ngjyrën e bukur të verdhë të shafranit të Indisë dhe mjaltit. Pjesa e pulës kur hahet do të ketë një aromë të ëmbël, të gjatë dhe aromatike që është jashtëzakonisht tërheqëse. Mund ta lyeni pulën me kripë, piper, limon ose një salcë zhytjeje të përpunuar. Le të shkojmë në kuzhinë dhe të tregojmë talentin tuaj në përgatitjen e kësaj pjate të shijshme dhe ushqyese me pulë për të gjithë familjen. Paç fat!

Produkte të gatshme pule të zier në avull me gjethe zambak uji

Produkt i përfunduar i pulës së zier në avull me gjethe zambak uji

Epilogu

Përmes këtij artikulli, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju se si ta bëni atë pulë në avull E shijshme, e thjeshtë në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të përgatisni një pjatë të shijshme dhe tërheqëse me pulë të zier në avull për të trajtuar familjen dhe të dashurit tuaj. Paç fat. Për më shumë informacione interesante dhe interesante, ndiqni Diachiamthuc.vn!

Pyetje të lidhura

Si të zgjidhni pulë të mirë për të bërë pulë në avull?

Për pulë të shijshme, duhet të zgjidhni pula që kanë të verdhë të lehtë, të holla, të lëmuara, me elasticitet të lartë dhe vetëm të verdhë të errët në disa vende si gjoksi, krahët dhe shpina. Pulat e gatshme zakonisht kanë një trup kompakt, të tonifikuar me gjoks të ngushtë. Pula e mirë ka mish që duhet të duket i freskët, mishi nuk duhet të ketë erë të keqe dhe nuk duhet të ketë mavijosje ose mpiksje gjaku në lëkurë.

Cilat janë përfitimet shëndetësore të pulës?

Rrit metabolizmin, Ndihmon shëndetin e syve, Ndihmon në lehtësimin e depresionit, Burim i mirë i selenit, I pasur me fosfor Burim i pasur me proteina….

Si të gatuaj pulë të shijshme në avull?

Ju mund t’i referoheni mënyrave që Diachiamthuc.vn ka paraqitur në artikullin e mësipërm!


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng dẫn Cách làm gà hấp thuỷ THƠM NGON vàng đẹp . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Làm thế nào để giảm chi phí chăm sóc sức khỏe

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *