Hướng dẫn cách làm bánh hành béo ngậy, mềm ngon tại nhà

Rate this post

Si të bëni tortë me qepë – Torta me qepë është një meze e lehtë sa e shijshme dhe e lehtë për t’u bërë dhe mund të bëhet thjesht në shtëpi.

Si të bëni tortë me qepë

Si të bëni tortë me qepë

Në këtë postim Diachiamthuc.vn Do të ndaj me ju se si të përgatisni një kek me qepë të skuqur me djathë super të shijshëm dhe të thjeshtë. Me siguri me recetën e mëposhtme do t’ju ndihmojë të keni një rostiçeri të mrekullueshme, më tërheqëse. Le ta ndjekim artikullin së bashku!

Si ta bëni tortën tajvaneze me qepë me djathë super të shijshme dhe tërheqëse

Një pjatë me ëmbëlsira krokante, të shijshme me qepë me mbushje djathi super të yndyrshëm. Është një gjë e mrekullueshme, apo jo? Le të shkojmë në kuzhinë me si të bëni tortë me qepë Tajvani është super i shijshëm me Diachiamthuc.vn!

Si të bëni tortë me qepë me djathë tajvanez

Si të bëni tortë me qepë me djathë tajvanez

LEXO MË SHUMË: Si të bëni kallamar të shijshëm të skuqur krokantë, jashtëzakonisht tërheqës të kulluar me vaj

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 20 copë krakera me aromë perimesh AFC
 • 40 g gjalpë pa kripë
 • 75 g mashmallow me aromë vanilje
 • 15 gr djathë pluhur
 • Qepe pranverore
Përbërësit për të përgatitur kekun me qepë djathi

Përbërësit për të përgatitur kekun me qepë djathi

Si të bëni tortë tajvaneze me qepë djathi super të lehtë

Hapi 1: Përgatitni gjalpin e qepës për tortën

Pasi të keni blerë qepë të njoma, hiqni të gjitha gjethet e dëmtuara, lani, prisni rrënjët dhe më pas pritini në copa të vogla. Vendosim tiganin në sobë për të zier 10g gjalpë pa kripë. Në tasin me qepët e grira hidhni gjalpin e shkrirë.

Bëni gjalpin e qepës për tortën

Bëni gjalpin e qepës për tortën

Hapi 2: Piqni tortën

Rregulloni 20 krakera vegjetale AFC dhe më pas shtoni gjalpë qepë. Më pas e vendosim në furrë në temperaturën 110 gradë Celsius për 10 minuta që keku të jetë më krokant dhe më i shijshëm.

Piqni tortën me djathë me qepë

Piqni tortën me djathë me qepë

Hapi 3: Bëni mbushjen e djathit

Vendoseni tiganin në sobë, shtoni 30 gr gjalpë kikiriku, ngrohni derisa të shkrihet gjalpi. Më pas shtoni 75 g marshmallows. Kur karamele të shkrihet, shtoni 15 gr djathë pluhur dhe përzieni mirë në zjarr të ulët.

Përgatitja e djathit të tortës me qepë

Përgatitja e djathit të tortës me qepë

Hapi 4: Kur keku të jetë ftohur, vendosim një shtresë mbushjeje në mes të kekut me qepë. Kapeni me një pjesë tjetër të tortës, përsërisni derisa të mbarojë e gjithë torta.

Vendosim mbushjen në kekun me qepë djathi

Vendosim mbushjen në kekun me qepë djathi

Tortë me djathë me qepë krokante, e shijshme dhe tërheqëse. Kur hahet, do të sjellë shijen yndyrore të djathit, aromën e gjalpit të qepës dhe koren krokante që shkrihet në gojë. Tepër e mrekullueshme. Çfarë po prisni, shkoni në kuzhinë dhe bëni menjëherë këtë tortë super të thjeshtë tajvaneze me qepë.

Tortë me qepë me djathë krokante

Tortë me qepë me djathë krokante

Si të bëni tortë të shijshme koreane me qepë me ushqim deti

Torta me qepë me ushqim deti është një rostiçeri e shijshme që pëlqehet nga shumë njerëz. Kjo është një tortë me një shije të pasur. Dhe plot me lëndë ushqyese. Le të shkojmë në kuzhinë për të bërë menjëherë këtë recetë super të thjeshtë për kek me qepë me ushqim deti.

Si të bëni tortë të shijshme koreane me qepë me ushqim deti

Si të bëni tortë të shijshme koreane me qepë me ushqim deti

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 filxhan kallamar te ndryshme ushqim deti, karkaleca deti, midhje, te prera ne copa sa kafshata
 • 1 lugë gjelle vaj susami
 • 1 tufë e vogël qepë të njoma, të prera në gjysmë për së gjati
 • Gjysmë djegës i kuq, i prerë në feta hollë
 • 2 vezë të rrahura lehtë
 • 200 gram miell
 • 2 lugë miell orizi ngjitës
 • 2 lugë niseshte misri
 • Gjysmë lugë çaji kripë
 • 1 lugë gjelle hudhër të grirë
 • Gjysmë luge çaji xhenxhefil të grirë
 • 1 lugë gjelle salcë soje
 • 1 luge uthull
 • 1 lugë gjelle ujë
 • Gjysmë lugë çaji sheqer
 • 1 majë piper i zi
 • Pak djegës korean pluhur
Përbërësit për të përgatitur tortën koreane me qepë

Përbërësit për të përgatitur kekun korean me qepë

Si të bëni tortë koreane me qepë me ushqim deti super të lehtë

Hapi 1: Ushqimet e detit të blera pastrohen paraprakisht, lahen me ujë dhe më pas kullohen. Kur frutat e detit të jenë kulluar, përzieni me vaj susami. Qepët e njoma heqin gjethet e ngordhura, të dëmtuara, më pas lajini, prisni rrënjët dhe pritini hollë.

Ushqim deti të sapo blerë

Ushqim deti të sapo blerë

Hapi 2: Përzieni miellin me ¾ filxhan ujë të ftohtë, 1 vezë dhe rrihni. Shtoni pak ujë derisa brumi të trashet pak dhe të jetë ende i lakueshëm. Hidhni ⅔ nga prodhimet e detit në një tas.

përzieni miellin

përzieni miellin

Hapi 3: Vendoseni tiganin në sobë, shtoni 3 lugë vaj gatimi, shtoni ½ e masës në tigan. Përhapeni në mënyrë të barabartë në një rreth të hollë.

LEXO MË SHUMË: #7 Si të bëni petë të shijshme dhe të shijshme që nuk janë të pakta

Hapi 4: Sipër brumit i radhisim qepujt në shtresa. Më pas vendosni sipër gjysmën e frutave të detit dhe pak djegës të grirë.

Hapi 5: Sipër kekut vendosni gjysmën e vezës së rrahur. Gatuani për rreth 4 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë, më pas kthejeni. Shtoni 2 lugë vaj dhe ndizni zjarrin që keku të jetë krokant.

Bërja e ëmbëlsirave koreane me qepë

Bërja e ëmbëlsirave koreane me qepë

Hapi 6: Përdorni një shpatull për të shtypur tortën dhe gatuajeni edhe për 4 minuta të tjera. Thjesht përsërisni procesin e mësipërm me brumin dhe shtresën e mbetur. Torta me qepë duhet të hahet e nxehtë në një tigan me salcë zhytjeje.

Tham Khảo Thêm:  Top 20 quán hải sản Hà Nội ngon có tiếng, siêu đông khách

Hapi 7: Pasi të ketë mbaruar petulla me fruta deti, vendoseni në një pjatë. Pritini në copa sa një kafshatë, spërkatni me salcë të shijshme dhe shijojeni.

Tortë e përfunduar me qepë koreane

Tortë e përfunduar me qepë koreane

Si të bëni tortë super të shijshme kineze me qepë të skuqur

E keni provuar tortën me qepë të skuqur kineze? Nëse jo, ju lutemi shikoni artikullin më poshtë për t’u bashkuar me Diachiamthuc.vn për të bërë një tortë qepë super të shijshme dhe tërheqëse në stilin kinez. Dhe thjesht në shtëpi.

Si të bëni tortë me qepë të skuqur në Kinë

Si të bëni tortë me qepë të skuqur në Kinë

REFERENCAT: Si të thahet viçi aromatik dhe i butë pa qenë i fortë

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Miell gruri 150 gr
 • Qepë të njoma 3 lugë gjelle
 • Qumësht i freskët 150 gr
 • Vezë pule 2
 • Pluhur djegës 1 pak
 • Piper i bluar 1 pak
 • Fara erëza 1 lugë gjelle
 • Sheqer 1 lugë gjelle
 • Kripë 1/2 lugë çaji
 • Ujë i filtruar 150 ml
Përbërësit për të përgatitur kekun kinez me qepë

Përbërësit për të përgatitur kekun kinez me qepë

SUGJERON: Si të bëni një tortë të thjeshtë nga lëkura e derrit “jo e shijshme pa marrë para”

Si të bëni tortë tërheqëse dhe të lehtë me qepë të skuqur kineze

Hapi 1: Përpunimi paraprak

Qepët e gjelbra pasi të blini, hiqni gjethet e dëmtuara, prisni rrënjët. Dhe shpëlajeni me ujë më pas priteni në copa të vogla. Shalotat vendosen në një pjatë

Përpunimi paraprak i qepëve

Përpunimi paraprak i qepëve

Hapi 2: Përzieni përzierjen e vezëve

Thyeni në një tas 2 vezë, 1 lugë çaji erëza, 1 lugë çaji sheqer, 1 piper, 1 paprika. Më pas shtoni 150 gr ujë, 150 gr qumësht të freskët. Më pas rrihni përzierjen që të bashkohet.

Përzieni përzierjen e vezëve

Përzieni përzierjen e vezëve

Hapi 3: Përzieni brumin e tortës

Hidhni 150 gr miell në një enë, rrihni derisa të bëhet një masë homogjene. Shtoni qepët e grirë hollë në brumë.

Përzieni brumin e tortës

Përzieni brumin e tortës

Hapi 4: Skuqni tortën

Vendoseni tiganin në sobë, shtoni pak vaj. Kur vaji të nxehet, shtoni ngadalë miellin. Dhe e shtrijmë në një shtresë të hollë në sipërfaqen e tavës. Kthejeni në nxehtësi mesatare dhe skuqeni tortën për rreth 3 minuta. Kur brumi të jetë zier dhe kulluar, lëreni edhe 2 minuta që torta të jetë më krokante. Kur keku të jetë rikthyer, fikni zjarrin, vendoseni në një pjatë dhe shijojeni. Vetëm hapa kaq të thjeshtë. Ju keni përfunduar pjatën e lehtë kineze me qepë. Paç fat.

Skuqja e petullave kineze dhe produkteve të gatshme

Skuqja e petullave kineze dhe produkteve të gatshme

LEXO MË SHUMË: Xhepi si të bëni një tortë filtri të shijshëm, të butë dhe të thjeshtë

Si të bëni tortë super të shijshme krokante me qepë me djathë të skuqur

Nëse jeni adhurues i ushqimeve, shkoni në kuzhinë. Bëni menjëherë një tortë me djathë të skuqur me qepë super të shijshme, super tërheqëse. Më poshtë është receta që Diachiamthuc.vn dëshiron të ndajë me ju.

Si të bëni tortë super të shijshme krokante me qepë me djathë të skuqur

Si të bëni tortë super të shijshme krokante me qepë me djathë të skuqur

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Qepë 2 copë
 • Djathë 20 g
 • Miell gruri 100 g
 • Miell 100 gr
 • 1 vezë
 • Kripë 10 g
Përbërësit për të përgatitur kekun me djathë me qepë

Përbërësit për të përgatitur kekun me djathë me qepë

Si të bëni një tortë me qepë super të lehtë në stil rostiçeri

Hapi 1: Pritini qepën

Qepët e blera, të qëruara, të prera horizontalisht në feta të holla. Hiqni kokën dhe fikni rrathët. Përdorni vetëm pjesën e rrumbullakët, jo pjesën kryesore. Ziejini qepët në ujë me kripë për rreth 3 minuta, më pas nxirrni dhe kullojini

Pritini qepët

Pritini qepët

Hapi 2: Pritini djathin

Tham Khảo Thêm:  Tôi có nên xem xét di chúc trực tuyến không?

Blini djathë të prerë në feta të holla për ta ngrënë

Pritini djathin

Pritini djathin

Hapi 3: Mbushni djathin në qepë

Për qepën vendosini fetat e vogla brenda të mëdhave. Më pas vendosni djathin në mes të dy unazave të qepëve

Mbushja e djathit në qepë

Mbushja e djathit në qepë

SUGJERON: Si të bëni tortën e veshit më të shijshëm, të bukur dhe të lehtë për t’u arritur

Hapi 4: Zhyt brumin dhe vazhdoni të skuqeni

Rrokullisni qepën e djathit përmes një shtrese mielli, më pas rrotulloni përsëri një shtresë veze. Më pas rrokulliset sipër thërrimet e bukës. Vazhdoni ta bëni këtë në të njëjtën mënyrë derisa të gjitha qepët që keni përgatitur të jenë konsumuar.

Lyejeni brumin dhe skuqeni

Lyejeni brumin dhe skuqeni

Vendosni një tigan me vaj në sobë, ngrohni. Kur vaji të nxehet, shtoni qepët dhe skuqini derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Më pas e nxjerrim që të kullojë vaji.

Kur të përfundojë, torta me djathë me qepë do të ketë një ngjyrë të bukur të artë. Një kafshatë do të jetë krokante dhe do të ketë një aromë të mrekullueshme, të shijshme djathi të shkrirë.

Tortë me qepë me djathë të skuqur krokante

Tortë me qepë me djathë të skuqur krokante

Si të bëni tortë të shijshme krokante me qepë

Një meze e lehtë që nuk mund ta humbisni në takimet me miqtë. Është një tortë koreane krokante dhe e shijshme. Nëse jeni ende duke pyetur veten për si të bëni tortë me qepëduke e përpunuar atë, mund të ndiqni recetën e mëposhtme që Diachiamthuc.vn ndan!

Si të bëni tortë të shijshme krokante me qepë

Si të bëni tortë të shijshme krokante me qepë

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Qepë 2 copë
 • Miell gruri 100 g
 • Miell 100 gr
 • 1 vezë
 • Hudhra pluhur 1 lugë çaji
 • Pluhur djegës 1/2 lugë çaji
 • Piper 1/2 lugë çaji
 • Gjethet e rigonit 1 lugë çaji
 • 1 lugë çaji kripë
 • Kos 300 ml
Përbërësit për të përgatitur kekun me qepë krokante

Përbërësit për të përgatitur kekun me qepë krokante

Si të bëni një tortë të freskët me qepë super të lehtë

Hapi 1: Përzieni miellin

Përzieni miellin e thjeshtë me recetën e mëposhtme: për 100 gr miell, gjysmë lugë çaji piper i kuq, 1 lugë çaji hudhër pluhur. Gjysmë lugë çaji, gjysmë lugë çaji kripë, gjysmë lugë çaji rigon në një enë, më pas përzieni mirë masën e mësipërme.

Përzieni miellin

Përzieni miellin

LEXO MË SHUMË: Si të bëni bukë SUPER TË THJESHTË, por tepër të shijshme

Hapi 2: Pritini qepën

Pasi të keni blerë qepë, hiqni lëkurën dhe lajini ato. Më pas priteni në feta horizontale. Lërini rrathët dhe më pas ndajini ato. Merrni vetëm rrathët, jo bërthamat. Hidhni qepën e grirë në një tas. Më pas shtoni 300 ml kos dhe përzieni mirë.

Pritini qepët për të bërë ëmbëlsira krokante

Pritini qepët për të bërë ëmbëlsira krokante

Hapi 3: Lyejeni qepën në thërrimet e bukës

Rrotulloni qepën përmes 1 shtresë mielli, 1 shtresë veze. Pastaj përsëri 1 shtresë miell dhe 1 shtresë vezë. Më pas rrotullojeni mbi koren e bukës. Vazhdoni ta bëni këtë derisa të harxhohen të gjitha qepët e përgatitura.

Zhytni qepët në thërrimet e bukës

Zhytni qepët në thërrimet e bukës

Hapi 4: Piqni qepët

Vendosim qepët në një tepsi dhe pjekim në 200 gradë Celsius për 20-25 minuta.

Qepë të pjekura në skarë

Qepë të pjekura në skarë

Torta me qepë pas pjekjes do të ketë një ngjyrë të bukur kafe të artë. Kur ta shijoni, do të ketë një shije krokante, pikante dhe aromatike. Krijoni një rostiçeri super joshëse të parezistueshme.

Produkt i perfunduar

Produkt i perfunduar

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të bëni tortë me qepë Shume e shijshme, e thjeshte ne shtepi qe cdokush mund ta beje. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të keni një meze të lehtë për të gjithë familjen. Paç fat.

Pyetje të lidhura

Çfarë është torta me qepë Diachiamthuc.vn?

Torta me qepë është një pjatë shumë e njohur në Kore, përveç kësaj, torta me qepë është një pjatë mëngjesi për kinezët.

Cilat janë përfitimet e ngrënies së kekut me qepë?

Siguroni energji, fibra, parandaloni kancerin, parandaloni infeksionin dhe mbroni trupin…

Kush nuk duhet të hajë shumë ëmbëlsira me qepë?

Sepse keku me qepë përmban shumë qepë jeshile. Edhe pse qepa e njoma është shumë e mirë për shëndetin, ky ushqim nuk duhet të abuzohet. Në veçanti, për ata që janë të nxehtë dhe të nxehtë, natyra e nxehtë dhe pikante e qepëve të njoma mund të shkaktojë lehtësisht siklet dhe nervozizëm. Njerëzit me presion të lartë të gjakut, gratë me menstruacione të hershme, menstruacione të rënda nuk duhet të hanë shumë qepë.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng dẫn cách làm bánh hành béo ngậy, mềm ngon tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Nhận giải pháp để sửa lỗi ERR_INTERNET_DISCONNECTED trong Google Chrome

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *