Chùa Ngọc Hoàng – Cổ tự LINH THIÊNG nổi tiếng bậc nhất Sài Gòn

Rate this post

Tempulli i Perandorit Jade Në mes të ngutjes dhe nxitimit të Saigonit, ndonjëherë na duhet një vend ku të ndalemi për t’i lënë shpirtrat tanë të qetësohen dhe të largohen nga të gjitha problemet e jetës. Jade Emperor Pagoda është një nga tempujt idealë të Saigonit për ata që duan heshtjen dhe paqen.

Tempulli i Perandorit Jade

Tempulli i Perandorit Jade

Përveçse është i famshëm për shenjtërinë e tij, ky tempull ka edhe një bukuri të lashtë me arkitekturë kineze që tërheq zemrat e njerëzve. Pra, pse është faltore Ngoc Hoang kaq tërheqëse? Le ta zbulojmë me Diachiamthuc.vn!

Në fakt, faltore Ngoc Hoang lutet për hirin dhe është fëmija më i famshëm në qytet. Qyteti Ho Chi Minh?

Është një tempull i shenjtë i lashtë i vendosur në heshtje në zemër të qytetit të mrekullueshëm Ho Chi Minh. I VJETËRluaj me Ngoc Hoang tërheq vëmendjen e shumë turistëve të huaj si dhe indigjenëve për pelegrinazh. Jo vetëm kaq, thuhet edhe se ky tempull vizitohet nga shumë njerëz për t’u lutur për fat dhe fëmijë. Në udhëtimin e sotëm, Diachiamthuc.vn do t’ju çojë në zbulimin e këtij destinacioni të famshëm turistik në qytetin Ho Chi Minh!

E vërteta e tempullit Ngoc Hoang

E vërteta e tempullit Ngoc Hoang

SHIH GJITHASHTU: Tuneli Thu Thiem – Tuneli i parë që kalon lumin në Vietnam

1. Ku është adresa e Ngoc Hoang Pagoda?

 • Adresa: 73 Đ. Mai Thi Luu, Da Kao, Distrikti 1, Qyteti Ho Chi Minh
 • Orari i hapjes: 07:00-17:30
 • Çmimi: falas
 • Vlerësimi: 4.5/5
 • Numri i telefonit: 02838203102

Pagoda e Perandorit Jade, e njohur zakonisht si Pallati i Perandorit Jade (emri i fjalëpërfjalshëm është Phuoc Hai Tu) ndodhet në zemër të qytetit Saigon në 73, Rruga Mai Thi Luu, District 1. Ky është një tempull i lashtë shumë i famshëm nga njerëzit. Saigon dhe turistët me bukurinë e tij të lashtë, një vend adhurimi dhe hiri i shenjtë.

Adresa e faltores së Perandorit Jade

Adresa e faltores së Perandorit Jade

Edhe pse e izoluar nga zhurma e qytetit, rruga për në tempull është relativisht e lehtë. Jade Emperor Pagoda është zakonisht e hapur nga ora 7 e mëngjesit deri në 6 pasdite çdo ditë të javës për të mirëpritur vizitorët në pelegrinazh dhe ndonjë gjë. Sidomos në hënën e parë dhe të plotë të çdo muaji, tempulli është i hapur nga ora 5 e mëngjesit deri në 7 pasdite. Kur planifikoni të vizitoni faltoren Ngoc Hoang, kushtojini vëmendje orarit të funksionimit të tempullit!

LEXO MË SHUMË: Pho Quang Pagoda Saigon: një destinacion shpirtëror me arkitekturë unike

2. Historia e faltores së Perandorit Jade në Saigon

Pagoda e Perandorit Jade u ndërtua nga një kinez i quajtur Luu Minh (emri ligjor Luu Dao Nguyen) në qytetin Ho Chi Minh në fillim të shekullit të njëzetë. Tempulli ishte më parë një faltore e Perandorit Jade. Në të njëjtën kohë, ajo u përdor nga Luu Minh si një vend takimi sekret për të planifikuar përmbysjen e dinastisë Manchu. Në vitin 1982, tempulli u mor nga një murg i quajtur Thich Vinh Khuong dhe zyrtarisht i përkiste Kishës Budiste Vietnameze. Në 1984, Pallati Ngoc Hoang u riemërua Phuoc Hai Tu.

Historia e faltores së Perandorit Jade

Historia e faltores së Perandorit Jade

Pas një periudhe të gjatë historie, faltorja Ngoc Hoang në rrugën Mai Thi Luu njihet gjithnjë e më shumë. Aktualisht, ai është bërë një destinacion i famshëm turistik shpirtëror në Saigon. Tempulli bën përshtypje në zemrat e njerëzve të qytetit dhe turistëve nga larg me shenjtërinë e tij. Ky vend konsiderohet një vend për t’u lutur për fëmijët, për t’u lutur për fat dhe për t’u lutur për paqe.

Tham Khảo Thêm:  Top #21 Homestay Cần Thơ giá rẻ, view đẹp phong cách độc đáo

3. Arkitektura e faltores së Perandorit Jade në stilin kinez

Jade Perandori Pagoda është një tempull i lashtë, i ndërtuar nga një vendas i Kinës. Prandaj, arkitektura këtu posedon shumë karakteristika të këtij vendi. Pagoda e Perandorit Jade ka arkitekturën e tempujve kinezë me motive dekorative të gjalla. Fagoda u ndërtua nga tulla të pjekura me çati me pllaka yin dhe yang. Përveç kësaj, ajo është gjithashtu e kombinuar për të dekoruar bregun e çatisë dhe këndin e çatisë me shumë statuja qeramike me ngjyra.

Arkitektura e faltores Ngoc Hoang

Arkitektura e faltores Ngoc Hoang

Këto janë tiparet më të spikatura të këtij stili arkitekturor. Në tempull ka edhe shumë vepra arti prej druri, qeramike, mache letre si statuja adhurimi, piktura adhurimi, zarfe, temjan, temjan etj. Kampusi i tempullit është rreth 2300 m2. Përpara është një tempull i vogël me një statujë të Mbrojtësit të Dharma. Porta me tre dyer spikat me vijat e valëzuara në formën e dy dragonjve. Kjo është gjithashtu një pikë e veçantë për arkitekturën e tempullit.

Pagoda e Perandorit Jade me arkitekturë kineze

Pagoda e Perandorit Jade me arkitekturë kineze

Ndryshe nga pamja e lashtë e arkitekturës së lashtë kineze, pjesa e brendshme e tempullit është restauruar pjesërisht deri më tani. Por ende ruajnë tiparet e lashta arkitekturore nga çdo model, cilësi. Fagoda e dekoruar me shkëlqim e bën bukurinë e këtij vendi kulti jashtëzakonisht tërheqëse. Jade Emperor Pagoda do të jetë një destinacion turistik paqësor shpirtëror, por do t’i lërë vizitorët me shumë përshtypje të paharrueshme.

LEXO MË SHUMË: Pallati i Pavarësisë – relike historike ka mbërritur në qytet. HCMC është një DUHET VIZITO!

4. Kë adhuron faltorja Ngoc Hoang?

Pagoda Ngoc Hoang përbëhet nga 3 ndërtesa kryesore: salla kryesore, salla qendrore dhe salla kryesore. Salla kryesore përdoret për të adhuruar Ngoc Hoang Dai, Huyen Thien Bac De dhe gjeneralët qiellorë. Përveç kësaj, tempulli kombinon gjithashtu adhurimin e bodhisattvas dhe disa perëndive të njohura në besimet kineze. Në përgjithësi, besimet në këtë tempull ndjekin taoizmin me mendjen drejt Perandorit Jade.

Kë adhuron Ngoc Hoang Pagoda?

Kë adhuron Ngoc Hoang Pagoda?

Në veçanti, ky vend adhuron edhe Kim Hoa Thanh Mau dhe 12 mami që kujdesen për lindjen e fëmijëve. Kjo është arsyeja pse ky tempull është i famshëm për lutjet e tij shumë efektive për fëmijët. Në përgjithësi, ju mund të luteni sinqerisht për fëmijët tuaj ose paqen për familjen tuaj kur të vini në faltoren Ngoc Hoang. Përveç kësaj, kur vijnë në tempull, të rinjtë mund të luten për dashuri edhe me statujat e Thanh Mau dhe z. To dhe znj. Nguyet.

5. Sacred Jade Perandori Pagoda: duke u lutur për fëmijët, duke u lutur për fatin, duke u lutur për paqe

Me besimet taoiste që adhurojnë shumë perëndi që kujdesen për botën, Ngoc Hoang Pagoda është e famshme dhe e njohur si një vend i shenjtë ku mund të luteni për fëmijët, paqen dhe dashurinë.

Lutuni për fëmijët në faltoren Ngoc Hoang

Është një nga faltoret më të shenjta në Vietnam. Pagoda Ngoc Hoang vizitohet nga shumë çifte për t’u lutur për fëmijët. Jade Perandori Pagoda ka një faltore për Kim Hoa Thanh Mau dhe 12 mami që kujdesen për lindjen e fëmijëve. Prandaj, është këtu që shumë çifte jopjellore dërgojnë urimet e tyre për rrugën e fëmijëve. Pranë faltores kryesore të Perandorit Jade, faltorja e Nënës së Shenjtë është vendi më i vizituar nga pelegrinët në çdo rast, të madh e të vogël, dhe gjatë ditëve të javës.

Lutuni për fëmijët në faltoren Ngoc Hoang

Lutuni për fëmijët në faltoren Ngoc Hoang

Kur të vini këtu, do të udhëhiqeni nga një zonjë e moshuar që qëndron pranë Kim Thoa Thanh Mau se si të luteni. Me një ritual të thjeshtë dhe jo shumë të komplikuar, shumë njerëz janë të gatshëm të vijnë këtu për të falur me respekt lutjet. Kjo faltore e Perandorit Jade është gjithashtu e famshme. Për shkak të efektivitetit kur njerëzit janë sinqerisht të sinqertë dhe jetojnë një jetë të mirë, ata të gjithë do të shpërblehen.

Pagoda perandori i Jade lutet për hir

Përveçse është i famshëm për t’u lutur për fëmijët, lutja për fat në faltoren Ngoc Hoang njihet edhe për shumë dëshira për dashuri të përsosur. Nëse tashmë keni dikë në zemrën tuaj dhe dëshironi të bëheni burrë e grua, mund të vini këtu për t’u lutur sinqerisht.

Pagoda perandori i Jade lutet për hir

Pagoda perandori i Jade lutet për hir

Pasi të keni djegur temjan, lutuni sinqerisht emrin tuaj dhe emrin e personit në zemrën tuaj. Mjafton të prekësh statujën e zotit To dhe zonjës Nguyet për të kërkuar një dashuri të përsosur. Nëna e Shenjtë do të plotësojë dëshirën e saj, në mënyrë që Z. To dhe zonja Nguyet të kenë një dashuri rozë.

Jade Perandori Pagoda lutet për paqe dhe shëndet

Në çdo natë të Vitit të Ri, Pagoda e Perandorit Jade Shumë njerëz vijnë për t’u lutur për paqe dhe shëndet për një vit të ri. Për shkak se tempulli është i famshëm për shenjtërinë e tij, ju mund të vizitoni statujën e murgut të zanave Hoa Da për t’u lutur sinqerisht. Vetëm të qenit i sinqertë me siguri do të shpërblehet.

Jade Perandori Pagoda lutet për paqe dhe shëndet

Jade Perandori Pagoda lutet për paqe dhe shëndet

Në ditëlindjen e Perandorit Jade, në ditën e 9-të të muajit të parë hënor çdo vit, faltore shpesh mban një ceremoni për të adhuruar Perandorin Jade. Me këtë rast, numri i vizitorëve në tempull është shumë i madh, sepse kjo është një ditë e madhe bekimi. Ju mund të vini për t’u lutur, si dhe për të vizituar dhe shijuar atmosferën festive këtu.

LEXO MË SHUMË: Përmbledhja e përvojës së udhëtimit të Can Gio (HCMC) LEXUAR ËSHTËSISË

6. Vende turistike pranë faltores Ngoc Hoang në Distriktin 1

Duke ardhur në turizmin e Saigonit, përveç vendit të famshëm të pelegrinazhit, Ngoc Hoang Pagoda, mund të vizitoni disa nga destinacionet e mëposhtme të preferuara:

Pallati i Pavarësisë

 • Adresa: Nr. 135 Nam Ky Khoi Nghia Street, Ho Chi Minh City
 • Orari i hapjes: 08:00-11:30 dhe 12:30-15:30
 • Çmimi: Të rriturit: 65,000 VND/person. Studenti: 45 000 VND/personi. Fëmijët: 15,000 VND/person.
 • Numri i telefonit: 02838223652
 • Faqja e internetit:
 • Vlerësimi: 4.4/5

Nëse vini në Saigon, mos e humbisni mundësinë për të eksploruar Pallatin e Pavarësisë. Ky është një vend i famshëm historik, një vend ku regjistrohen bëmat heroike të kombit. Pallati i Pavarësisë tërheq një numër të madh turistësh për të vizituar dhe mësuar rreth historisë dhe kulturës.

Pallati i Pavarësisë

Pallati i Pavarësisë

Ardhja në Pallatin e Pavarësisë, përveç të mësuarit për historinë e kombit dhe dëshmitarit të relikeve të gjalla. Vizitorët mund të shijojnë gjithashtu bukurinë e fortë dhe solide arkitekturore të këtij vendi. Pallati ndodhet në rrugën Nam Ky Khoi Nghia, më shumë se 2 km nga faltorja Ngoc Hoang. Në përgjithësi, rruga është e thjeshtë dhe gjithashtu shumë e përshtatshme për të lëvizur.

Tham Khảo Thêm:  Top 20 quán cafe Bình Thạnh (TP. HCM) dành cho team "sống ảo"

Katedralja e Notre Damit

 • Adresa: Nr. 1 Komuna e Parisit, Ben Nghe Ward, District 1, Ho Chi Minh City
 • Orari i hapjes: 5:00-20:00
 • Çmimi: përditësohet
 • Numri i telefonit: 0914122229
 • Vlerësimi: 4.5/5

Ndodhet 1 park nga Pallati i Pavarësisë është Katedralja Notre Dame, një simbol i bukurisë së turizmit të Saigonit. Ky është një destinacion turistik me bukuri të lashta dhe të bukura evropiane. Padyshim që do t’ju sjellë një përvojë të këndshme me foto të shkëlqyera të kontrollit.

Katedralja e Notre Damit

Katedralja e Notre Damit

Duke ardhur në Katedralen Notre Dame, do të admironi hapësirën e mbushur me arkitekturën e lashtë franceze. Me një kombinim harmonik midis stilit të mrekullueshëm romak dhe stilit madhështor gotik. Me një hapësirë ​​të madhe dhe të ajrosur nga jashtë në brendësi të katedrales. Ky vend është një simbol i bukurisë kulturore që e bën dioqezën e Saigonit në veçanti dhe njerëzit e qytetit krenarë.

Tregu Ben Thanh

 • Adresa: Rruga Le Loi, Ben Thanh Ward, District 1, Ho Chi Minh City
 • Orari i hapjes: 4:00-19:00
 • Çmimi: falas
 • Numri i telefonit: përditësohet
 • Vlerësimi: 4/5

E vendosur në rrugën Le Loi, Tregu Ben Thanh është tregu më i ngarkuar në Saigon. Ky është një vend ku mund të mësoni më shumë për stilin e jetës, kuzhinën dhe kulturën e njerëzve. Tregu Ben Thanh është një simbol kulturor i vjetër i qytetit të quajtur pas xhaxhait Ho. Patjetër që ta bëni udhëtimin tuaj më të veçantë dhe interesant.

Tregu Ben Thanh

Tregu Ben Thanh

LEXO MË SHUMË: Çfarë duhet të hani në Saigon? Delikatesat #69 më të mira të Saigonit (HCMC) që ju të FITONI!!

Rruga e ecjes Nguyen Hue

 • Adresa: Rruga Nguyen Hue, District 1, Ho Chi Minh City.
 • Orari i hapjes: falas
 • Çmimi: falas
 • Numri i telefonit: përditësohet
 • Vlerësimi: 4.3/5

Kur udhëtoni në Saigon, patjetër që nuk mund të mos shkoni në rrugën e këmbësorëve Nguyen Hue. Kjo është rruga më e famshme dhe më e ngarkuar në Saigon. Duke ardhur këtu, do të zhyteni në jetën rinore, plot zhurmë dhe plot gjallëri të qytetit. Dinamizmi i njerëzve këtu do t’ju bëjë të mos harroni kurrë.

Rruga e ecjes Nguyen Hue

Rruga e ecjes Nguyen Hue

Jo vetëm kaq, në rrugën e këmbësorëve Nguyen Hue mund të përjetoni edhe aktivitete argëtimi dhe shkëmbimi për të pasur kujtime më të bukura për udhëtimin tuaj.

Pika historike 81

 • Adresa: Nr. 720A Dien Bien Phu, Distrikti Binh Thanh, Qyteti Ho Chi Minh
 • Orari i hapjes: 08:30-23:00
 • Çmimi: falas
 • Numri i telefonit: 0981601620
 • Vlerësimi: 4.6/5

Një vend për check-in që nuk duhet humbur kur të vini në Saigon është Landmark 81. Kjo është ndërtesa më e lartë në Vietnam me 81 kate. Kjo ndërtesë është gjithashtu një vend ideal për t’u çlodhur çdo fundjavë të njerëzve të qytetit.

Pika historike 81

Pika historike 81

Landmark 81 zotëron gjithashtu një sistem gjithëpërfshirës të shërbimeve argëtuese, blerjesh, resort dhe ngrënieje dhe ia vlen të përjetohet. Ka një vend të përshtatshëm transporti dhe është afër shumë vendeve kryesore. Vetëm 5 km nga faltorja Ngoc Hoang.

Epilogu

Shkuarja në tempull në pelegrinazh është një aktivitet i njohur i popullit vietnamez, si dhe i turistëve ndërkombëtarë. Pra, mos harroni të vizitoni Pagoda e Perandorit Jade për të admiruar bukurinë e lashtë qindra vjeçare dhe për t’u zhytur në një vend të qetë dhe paqësor. Ky tempull i shenjtë i famshëm do t’ju sjellë përvoja të turizmit shpirtëror që pak vende i kanë.

Disa pyetje rreth njerëzve Qyteti i faltores Ngoc Hoang. Qyteti Ho Chi Minh

Ku është adresa e Ngoc Hoang Pagoda, Diachiamthuc.vn?

Ju lutemi të na informoni se faltore ndodhet në adresën: Rruga Mai Thi Luu 73, District 1.

Kush e ndërtoi tempullin dhe kur u ndërtua?

Faltorja u ndërtua nga një kinez i quajtur Liu Ming (emri ligjor Liu Daoyuan) në fillim të shekullit të njëzetë.

Cilat vende mund të vizitoj pranë faltores Ngoc Hoang?

Pallati i Pavarësisë, Katedralja Notre Dame, Tregu Ben Thanh, Rruga Walking Nguyen Hue, Landmark 81,…


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Chùa Ngọc Hoàng – Cổ tự LINH THIÊNG nổi tiếng bậc nhất Sài Gòn . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Top #21 Homestay Cần Thơ giá rẻ, view đẹp phong cách độc đáo

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *