Cách nấu lẩu cá bớp ngon nhất, đậm đà dễ làm chuẩn vị ngoài hàng

Rate this post

Si të gatuaj hotpot cobia Cobia është një ushqim deti i shijshëm që shfaqet shpesh në shumë provinca si Nghe An, Hai Phong dhe Quang Ninh. Cobia ka një përmbajtje shumë të lartë ushqyese dhe është shumë e mirë për shëndetin e njeriut. Cobia mund të përpunohet në shumë pjata të ndryshme. Nëse ende po pyesni se si të gatuani cobia, mund t’i referoheni artikullit më poshtë.

Si të gatuaj hotpot cobia

Si të gatuaj hotpot cobia

Në këtë postim Diachiamthuc.vn Unë do të ndaj me ju se si të gatuani një hotpot të shijshëm dhe tërheqës me cobia në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Le ta ndjekim!

Si të gatuajmë një tenxhere të nxehtë për peshkun cobia me gjethe Giang

Cobia përmban shumë lëndë ushqyese që janë të mira për shëndetin e njeriut. Të tilla si: kalciumi, omega, proteina, DHA, … këta përbërës do të ndihmojnë trupin të luftojë aterosklerozën, infarktin e miokardit dhe presionin e lartë të gjakut. Cobia mund të përpunohet në shumë pjata të ndryshme hotpot. Megjithatë, tenxherja e nxehtë me gjethe kobia Giang është ende një zgjedhje e preferuar e shumë njerëzve.

Si të gatuajmë një tenxhere të nxehtë për peshkun cobia me gjethe Giang

Si të gatuajmë një tenxhere të nxehtë për peshkun cobia me gjethe Giang

KUJDES: Si të bëni bukë SUPER TË THJESHTË, por tepër të shijshme

Përbërësit për gatimin e një tenxhere të nxehtë Giang me gjethe kobia

 • 1 kg kobia
 • 1 tufë gjethesh
 • 0,2 kg kërcell bambuje të thartë
 • 1 deri në 2 domate
 • 3 thelpinj hudhre
 • 1 lugë gjelle salcë tenxhere të nxehtë Thai
 • 1 lugë gjelle satay
 • Gjysmë lugë çaji melasë
 • Gjysmë lugë çaji MSG
 • Gjysmë lugë çaji piper
 • 1 luge sheqer
 • 1 lugë gjelle salcë peshku
Përbërësit për të bërë vater cobia të gatuar me gjethe Giang

Përbërësit për të bërë vater cobia të gatuar me gjethe Giang

Disa shënime të vogla kur zgjidhni përbërësit

Ju duhet të blini levrek në vend të kobisë së kultivuar, sepse kobia do të ketë një shije më të shijshme dhe më pak erë peshku. Duhet të blini gjethe të freskëta, jo të thara, të thella dhe kur shijoni, të kenë një shije karakteristike të thartë. Zgjidhni domate të kuqe me kokrra të kuqe që sapo janë pjekur.

Disa shënime të vogla kur zgjidhni përbërësit

Disa shënime të vogla kur zgjidhni përbërësit

Kur zgjidhni cobia, ju duhet të blini cobia në vend të cobia të kultivuar sepse peshku cobia do të ketë një mish peshku më aromatik dhe më pak erë peshku. Gjethet duhet të zgjedhin gjethe të freskëta, jo të thara, të thella, mund të shijojnë nëse ka një shije karakteristike të thartë, atëherë blini. Domatet zgjedhin ato të kuqe, të holla dhe mesatare të pjekura.

Si të gatuajmë një tenxhere të nxehtë për peshkun cobia me gjethe Giang

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Cobia bleu pothuajse paraprakisht të pastruar, të larë me ujë dhe të fërkuar me kripë rreth 3 herë për të hequr erën e peshkut. Pritini në copa sa një kafshatë. Vendoseni në një enë dhe marinoni erëzat për rreth 1 orë në mënyrë që erëza të depërtojë në peshk në mënyrë të barabartë.

Përgatitni dhe marinoni peshkun

Përgatitni dhe marinoni peshkun

Hudhra e grirë. Fidanët e thartë të bambusë lahen, nxirren të thahen. Lani domatet dhe më pas prisni në copa të vogla. Gjethet Giang, të lara, të copëtuara, të grimcuara për të sekretuar një shije të shijshme të thartë kur gatuhen.

Përgatitja paraprake e përbërësve të tjerë për cobia të gatuar në gjethe Giang

Përgatitja paraprake e përbërësve të tjerë për cobia të gatuar në gjethe Giang

Hapi 2: Përpunimi i tenxheres së nxehtë të peshkut cobia me gjethe Giang

Fijet e peshkut i skuqni: Vendoseni tiganin në sobë, hidhni pak vaj zierje, kur vaji të jetë nxehtë, shtoni hudhrën dhe kaurdisni, më pas shtoni copat e përgatitura të peshkut. Më pas, shtoni domatet dhe gatuajeni në zjarr mesatar derisa peshku të gjuajë përsëri.

Skuqeni cobia për të bërë hotpot me gjethe Giang

Skuqeni cobia për të bërë hotpot me gjethe Giang

Zieni rreth 1.5 litra ujë. Kur mishi i peshkut të gjuhet, shtoni ujë të vluar dhe gatuajeni për rreth 10 minuta. Shtoni lastarët e thartë të bambusë dhe ziejini për 5 minuta të tjera, kur uji të vlojë, vendosini gjethet në ishull për rreth 2 minuta dhe më pas fikni zjarrin. Shijoni erëzat që i përshtaten shijes së familjes dhe më pas fikni sobën.

Gatuani tenxheren e nxehtë të peshkut cobia me gjethe Giang

Gatuani tenxheren e nxehtë të peshkut cobia me gjethe Giang

Me këto hapa të thjeshtë, ju keni përfunduar hotpotin e shijshëm dhe tërheqës të verdhë të cobia. Kur hani, do të ndjeni shijen e mishit të peshkut krokan, fidaneve bambuje natyrale të ëmbël, të butë, të thartë, të thartë. Ky kombinim i mrekullueshëm do të rezultojë në një pjatë të parezistueshme.

Hotpot e shijshme kobia me gjethe Giang

Hotpot e shijshme me cobia me gjethe Giang

SUGJERON: #6 Si të skuqni zorrët e viçit në mënyrë të shijshme, të kapni shijen për një vakt më tërheqës

Si të gatuajmë një tenxhere të nxehtë nga kobia dhe lastarët e thartë të bambusë

Hotpot me kërcell bambuje kobia është një pjatë e njohur dhe një specialitet i deteve në vendin tonë. Hotpot me kërcell bambuje të thartë me shije të shijshme, tërheqëse dhe ushqyese. Këtu janë si të gatuaj hotpot cobia Fidane super të thjeshta bambuje kosi në shtëpi që Diachiamthuc.vn do të donte t’ju prezantonte.

Si të gatuajmë një tenxhere të nxehtë nga kobia dhe lastarët e thartë të bambusë

Si të gatuajmë një tenxhere të nxehtë nga kobia dhe lastarët e thartë të bambusë

Përbërësit për vatkën e peshkut me shoots thartë bambu

 • 0.5 kg kobia
 • 0,5 kg kockë derri
 • 0,5 kg kërcell bambuje të thartë
 • 0,5 kg perime për tenxhere (zambak uji, banane e grirë, spinaq ujë, duhet ujë, …)
 • 0,1 kg lakër fasule
 • 1 grusht cilantro
 • 0,2 kg tamarind i thartë
 • 1 kg vermiçel
 • 3 domate
 • 1 lugë gjelle satay
 • 5 deri në 8 degë limoni
 • 3 deri në 5 thelpinj hudhër
 • 1 lugë gjelle salcë peshku
 • 1 lugë gjelle pluhur supe
 • 1 lugë gjelle MSG
 • 1 lugë çaji erëza
Përbërësit për vatkën e peshkut me shoots thartë bambu

Përbërësit për vatkën e peshkut me shoots thartë bambu

Si të gatuani tenxheren e nxehtë të kobisë dhe fidaneve të tharta të bambusë është jashtëzakonisht e thjeshtë në shtëpi

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Përpunimi paraprak i peshkut: Pas blerjes, peshku pastrohet, lahet, hiqet organet e brendshme, pritet në copa sa një kafshatë dhe më pas kullohet. Hidhni gjysmë kilogram cobia të përgatitur paraprakisht në një enë, rregulloni me 1 lugë erëza, 1 lugë gjelle sheqer, 1 lugë salcë peshku, 1 lugë gjelle MSG dhe përzieni mirë me duar në mënyrë që erëza të përthithet në mënyrë të barabartë. peshku.

Pritini peshkun cobia në feta dhe marinojini me erëza

Pritini peshkun cobia në feta dhe marinojini me erëza

Përgatitni përbërës të tjerë

Tham Khảo Thêm:  Cách chơi trò chơi PC trên Linux

Vendoseni tenxheren në sobë, shtoni 1 litër ujë, kockat e derrit dhe zieni. Kur uji të vlojë, shtoni rreth 2 minuta për të hequr mbetjet në kocka. Pasi të keni zbardhur kockat i nxirrni në kosh. Lani perimet si domatet, fidanet e tharta të bambusë dhe pritini në copa sa një kafshatë.

Përgatitja paraprake e përbërësve të mbetur për të gatuar vaten e peshkut kobia

Përgatitja paraprake e përbërësve të mbetur për të gatuar vaten e peshkut kobia

Qëroni hudhrën dhe grijeni. Limoni i larë, i copëtuar, pjesa tjetër rreth 4 pemë, më pas grihet dhe pritet në copa. Hidhni 0,2 kg tamarind të thartë në ujë të nxehtë, ziejini për rreth 5 minuta dhe më pas filtroni ujin.

LEXO MË SHUMË: Zbulimi i mënyrave për të bërë pulë të shijshme në avull për amvisat moderne

Hapi 2: Përgatitni vatër peshku me fije bambu të thartë

Vendosim në sobë një tenxhere me ujë rreth 1.5l dhe më pas vendosim kockat. Vendoseni barin e limonit të prerë në zierje për rreth 46 minuta në nxehtësi mesatare. Në sobë vendosim 1 tigan me vaj, kur vaji të nxehet, shtojmë hudhrën dhe limonin e grirë dhe i skuqim derisa të marrin aromë, më pas skuqim peshkun në zjarr të ulët, më pas shtojmë 1 lugë sate. Skuqini derisa të dyja anët të jenë të forta, më pas fikni zjarrin dhe hiqeni në një pjatë që të kullojë vaji.

Skuqini përbërësit dhe gatuajeni tenxheren e nxehtë

Skuqini përbërësit dhe gatuajeni tenxheren e nxehtë

Për të ndihmuar tenxheren tuaj të nxehtë të ketë një ngjyrë më të bukur, vendosni domatet e grira në një tigan të ri për të skuqur peshkun dhe i përzieni shkurtimisht me nxehtësi të ulët për rreth 3 minuta. Pasi kockat të jenë zier për rreth 45 minuta, shtoni lëngun e marinës dhe domatet. Shtoni 0,3 kg kërcell bambuje të thartë dhe cilantro të copëtuar. Rregulloni erëzat për t’iu përshtatur shijes së familjes suaj. E nxehim tenxheren e nxehte rreth 10 minuta ne zjarr mesatar, kur te vloje shtojme peshkun dhe e kaurdisim edhe per 10 minuta te tjera derisa erezat te zihen ne menyre te njetrajtshme me pas fikim zjarrin.

Produkt i përfunduar i vapës së peshkut me kërcell bambuje të thartë

Me hapa kaq të thjeshtë, ju keni përfunduar një tenxhere të shijshme dhe tërheqëse me fidane cobia dhe bambu të thartë. Kur shijoni, do të ndjeni mishin e peshkut të gatuar të butë dhe të ëmbël kur shërbehet me vermicelli dhe perime, duke krijuar një shije të papërmbajtshme. Në mot të ftohtë me familjen të ulur së bashku dhe duke shijuar një tenxhere të nxehtë me tenxhere të nxehtë, nuk ka asgjë më të mirë se kaq, apo jo?

Pjata e tenxheres së nxehtë me cobia dhe bambu të thartë pas përfundimit

Pjata e tenxheres së nxehtë me cobia dhe bambu të thartë pas përfundimit

Si të gatuaj hotpot cobia të gatuar në tufa

Cobia hotpot e gatuar në tufa është gjithashtu një pjatë jashtëzakonisht e thjeshtë, por ka një shije të mrekullueshme që nuk mund t’i rezistoni. Më poshtë Diachiamthuc.vn do të ndajë recetën si të gatuaj hotpot cobia Gatuani tufa të shijshme në shtëpi që çdokush mund t’i bëjë.

Si të gatuajmë një tenxhere të nxehtë me peshk kobia

Si të gatuaj hotpot cobia të gatuar në tufa

Përbërësit për peshkun në tenxhere të nxehtë të gatuar në tufa

 • 1 kg kobia
 • 0,6 kg kockë derri
 • 0,2 kg kërcell bambuje të thartë
 • 1 kg vermiçeli i freskët
 • 3 domate
 • 2 speca djegës të pjekur
 • 5 qepë të njoma
 • 1 tufë cilantro
 • 2 supa
 • 4 deri në 5 thelpinj hudhër
 • Selino, kamomil, spinaq me ujë ose ndonjë perime tjetër që ju pëlqen
 • 1 lugë gjelle satay
 • Ujë i ftohtë i filtruar
 • Salcë peshku, pluhur supë. MSG, erëza, piper,…
Përbërësit për të bërë hotpot cobia të gatuar në grup

Përbërësit për gatimin e nxehtësisë së kobisë

Si të gatuani hotpot cobia me një grumbull të thjeshtë dhe të shijshëm në shtëpi

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Cobia, pas blerjes, do të pastrohet dhe lahet me ujë dhe do të hiqet organet e brendshme të peshkut. Shmangni prekjen e tëmthit të peshkut sepse kjo do t’i hidhërojë peshkun dhe do t’i ulë shijen. Duhet të lahet peshku me kripë për të reduktuar erën e peshkut. Kockat e derrit i zbardhni me ujë të valë për të hequr mbetjet në kocka.

Përgatitja paraprake e lëndëve të para për nxehtësinë e kobisë e gatuar në tufa

Përgatitja paraprake e lëndëve të para për nxehtësinë e kobisë e gatuar në tufa

Hapi 2: Përgatitni hotpotin e gatuar me cobia

Vendosim një tigan në sobë, më pas shtojmë vajin e zierjes, kur vaji të nxehet, hedhim peshkun e pastër e të përgatitur paraprakisht për ta skuqur. Kur mishi i peshkut të jetë i fortë dhe të zverdhet pak, e nxjerrim dhe e kullojmë vajin. Vendosim në sobë një tenxhere me ujë rreth 1.5l, vendosim kockat e derrit të zbardhura në zierje me zjarr të ulët për rreth 45 minuta.

Gatimi i pjatës së nxehtë cobia të gatuar në tufa

Gatimi i pjatës së nxehtë cobia të gatuar në tufa

Shtoni peshkun e skuqur lehtë dhe gatuajeni për rreth 10 minuta derisa peshku të jetë gatuar. Më pas shtoni perimet, domatet dhe ujin e filtruar që të ziejnë për rreth 5 minuta. Rregulloni erëzat për t’iu përshtatur shijes së familjes suaj.

Pjatë e gatuar me cobia hotpot

Me hapat e thjeshtë të mësipërm, ju keni bërë me sukses një grumbull të shijshëm, tërheqës dhe jashtëzakonisht të ushqyeshëm peshku cobia për të gjithë familjen. Mund të hani me ushqim deti ose viçi, derri.

Pjatë e gatuar me cobia hotpot

Pjatë e gatuar me cobia hotpot

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të gatuaj hotpot cobia E shijshme, tërheqëse, e thjeshtë ushqyese në shtëpi që mund ta bëjë kushdo. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të përgatisni një pjatë të shijshme dhe tërheqëse për ta shijuar të gjithë familjen. Paç fat.

Pyetje të lidhura

Çfarë është cobia, Diachiamthuc.vn?

Cobia, i njohur shkencërisht si Rachycentron canadum, është një peshk detar përfaqësues unik i gjinisë Rachycentron, që i përket rendit të levrekut, por së fundmi gradualisht po klasifikohet në rendin e yjeve të detit. Për sa i përket formës, cobia ka një kokë mjaft të madhe, gojë të gjerë me dhëmbë të mprehtë. Trupi i peshkut duket i rrumbullakët me lëkurë të trashë dhe bark plot yndyrë. Ushqimi i tyre është zakonisht lloje të tilla si: gaforret, kallamarët dhe peshqit.

Ku mund të blej cobia dhe sa kushton?

Ju mund ta blini cobia në tregje, dyqane ushqimesh deti, tezga me prodhime deti ose më lehtë, mund ta blini në faqet e njohura të tregtisë elektronike për dërgesë në shtëpi! Aktualisht me çmimin 155,000 VND mund të blini 500 g trup peshku të pastruar dhe të prerë.

Çfarë bën cobia?

Përveç pjatës së nxehtë me cobia që Diachiamthuc ndau më sipër, mund të gatuani edhe shumë pjata të ndryshme të shijshme, duke pushtuar shijen e të gjithëve nga të skuqura, supa, të ziera apo të pjekura në skarë…


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách nấu lẩu cá bớp ngon nhất, đậm đà dễ làm chuẩn vị ngoài hàng . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Top #23 Quán BBQ Đà Lạt lẩu, nướng ngon cho dân SÀNH ĂN

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *