Cách nấu cháo ngao thơm ngon, đầy dinh dưỡng tại nhà

Rate this post

Si të gatuaj qull molusqeshMishku është një ushqim deti shumë i shëndetshëm sepse përmban nivele të larta të lëndëve ushqyese. Molsat mund të përpunohen në shumë pjata të ndryshme për të ndihmuar në rritjen e imunitetit, për të luftuar aneminë, për të luftuar osteoporozën dhe për të mirë për funksionin e tiroides.

Si të gatuaj qull molusqesh

Si të gatuaj qull molusqesh

Në këtë postim Diachiamthuc.vn do të ndajë me ju se si të gatuani qull të shijshëm, tërheqës dhe super të thjeshtë me molusqe në shtëpi që mund ta bëjë kushdo. Le ta ndjekim artikullin së bashku!

Si të gatuaj qull të thjeshtë molusku mung në shtëpi

Në ditët e nxehta të verës, shijoni një tas të shijshëm dhe ushqyes me qull molusku me fasule jeshile për të qëndruar ngrohtë. Pra, çfarë mund të jetë më mirë se kaq, apo jo? më poshtë Diachiamthuc.vn do të ndajë me lexuesit. Si të gatuaj qull molusqesh Fasulet jeshile më të detajuara, të lehta për t’u bërë.

Si të gatuaj qull të thjeshtë molusku mung në shtëpi

Si të gatuaj qull të thjeshtë molusku mung në shtëpi

LEXO MË SHUMË: Si të gatuajmë qullin e abalones i lehtë, i ushqyeshëm, i shijshëm

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 kg molusqe
 • 200 g oriz të thjeshtë
 • 100 gr bishtaja
 • Lëng kockash (nëse nuk e keni, mund ta zëvendësoni edhe me 100 gr mish derri të grirë)
 • Qepë të thata, gjethe laksa, qepë të njoma
 • Piper, salcë peshku, kripë, pluhur supë
Përbërësit për përgatitjen e qullit të mungës

Përbërësit për përgatitjen e qullit të mungës

Si të gatuajmë qull molusku me bathë të thjeshtë dhe të lehtë për t’u ngrënë

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Pas blerjes, molusqet pastrohen dhe pastrohen, lahen me ujë. Më pas e vendosim në një tenxhere dhe e ziejmë derisa të hapet.

Ziejini molusqet dhe më pas ndani mishin e molusqeve

Ziejini molusqet dhe më pas ndani mishin e molusqeve

Nxirrni molusqet, derdhni ujin veç e veç, filtroni mishin e molusqeve dhe lani, kulloni. Dhe marinojini me ½ lugë salcë peshku, piper, qepë të thatë, djegës për rreth 30 minuta.

Hapi 2: Gatuani supë

Hidhni molusqet në tenxhere, shtoni pak lëng kockash nëse ka. Nëse nuk ka lëng kockash, mund të shtoni 100 gr mish pa dhjamë të grirë me lëng molusqesh. Pasi të jetë gatuar qulli, do të ketë një shije të ëmbël me shumë lëng kockash. Ju mund ta vlerësoni ujin rreth 4 herë më shumë se sasia e orizit, fëmija do të jetë i butë dhe i shijshëm.

Supë gatimi

Supë gatimi

SUGJERON: #5 mënyra për të bërë këmbët e pulës të shijshme me bar limoni, krokante dhe të shijshme

Hapi 3: Gatuani qull

Orizi, bishtajat lahen, lahen për një orë me ujë, pastaj kullohen. Vendosni orizin në tenxheren e qullit, e rregulloni me një lugë pluhur supe për shije. Mund të përdorni tenxheren e orizit për të gatuar qullën në mënyrë të përshtatshme. Shtypni butonin e gatimit derisa të vlojë deri në butonin e ngrohtë. Ziejini për rreth 3 hapa të tjerë dhe qulli do të jetë i butë.

Qull

Qull

Hapi 4: Përgatitni përbërës të tjerë

Hidhni pak vaj në tigan, më pas skuqni qepët e thata, shtoni molusqet e marinuara dhe skuqini së bashku. Kur qulli të jetë zier, hiqeni në një tas, spërkatni disa gjethe laksa, qepë të njoma, molusqe dhe shijojeni.

Përgatitni përbërës të tjerë shoqërues

Përgatitni përbërës të tjerë shoqërues

Si të gatuaj qull molusqe kungulli për foshnjat është shumë e lehtë për t’u bërë

Kungulli është një ushqim që përmban shumë karotinë. Mund të shndërrohet në vitaminë A për të ndihmuar në ruajtjen e fitnesit. Qull molusqe kungull përmban shumë fibra, sheqer natyral, i mirë për shëndetin. Nuk shkakton obezitet dhe është i dobishëm për sistemin tretës, kështu që kjo është një pjatë e shkëlqyer me plumb. Për fëmijët që nënat nuk mund t’i injorojnë. Le të shkojmë në kuzhinë me Diachiamthuc.vn dhe ta përgatisim këtë pjatë të shijshme menjëherë!

Qull molusqe kungull për bebe

Qull molusqe kungull për bebe

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 kg molusqe
 • 200 g oriz të thjeshtë
 • 100 gr kungull
 • Qepë të thata, qepë të njoma, piper dhe disa gjethe laksa
 • Erëzat përfshijnë: salcë peshku, kripë, pluhur supë, …
Përbërësit për përgatitjen e qullit të molusqeve të kungujve

Përbërësit për përgatitjen e qullit të molusqeve të kungujve

Si të gatuaj qull të shijshëm molusqe kungujsh për foshnjat:

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Pasi të keni blerë kungullin e lani, e prisni në copa të vogla dhe më pas e nxirrni të thahet. Lani orizin dhe njomni brenda natës. Nëse dëshironi që qulli juaj të jetë më i shijshëm, mund ta pjekni orizin përpara se ta njomni. Pas njomjes, orizi futet në një kosh dhe kullohet.

Pasi të keni blerë kungullin, e lani dhe e prisni në copa të vogla

Pasi të keni blerë kungullin, e lani dhe e prisni në copa të vogla

Kur blini molusqe, lajini ato dhe zhytini në ujë të ftohtë për rreth 10 minuta për të hequr zhavorrin. I vendosim molusqet ne uje te vluar, i hedhim pak kripe te ziejne derisa molusqet te gjuajne perseri, me pas fikim zjarrin.

molusqet lahen dhe ngjyhen me pak kripë

molusqet lahen dhe ngjyhen me pak kripë

Hapi 2: Përpunimi i molusqeve

Hiqni molusqet në kosh, merrni mishin e molusqeve dhe marinoni pak më shumë erëza si salcë peshku, piper, erëza, vaj gatimi për rreth 30 minuta që molusqet të thithin erëzat. Mbetjet e filtrit me ujë të zier të moluskut, zhavorr për t’u pastruar.

Përpunimi i molusqeve

Përpunimi i molusqeve

Hapi 3: Gatuani qull

Lëngun e molusqeve e vendosim në sobë, i shtojmë orizin, kungullin dhe i ziejmë në zjarr të fortë, e mbulojmë tenxheren derisa të vlojë dhe kokrrat e orizit zgjerohen. Kontrolloni rregullisht tenxheren e qullit, nëse uji është tharë, shtoni pak ujë të vluar në tenxhere, gatuajeni në zjarr të ulët derisa orizi të zihet në qull. Gjatë procesit të zierjes e trazojmë mirë që qulli të mos ngjitet në fund të tenxheres dhe të digjet.

Gatuani qull molusqe kungull

Gatuani qull molusqe kungull

Hapi 4: U krye

Vendosim tiganin e vajit në sobë, shtojmë qepujt e grirë dhe i skuqim derisa të marrin aromë. Hiqni qepët në një pjatë që të ftohen, më pas shtoni mishin e molusqeve dhe skuqini. Hidhni qullën në një enë, spërkatni me qepë, gjethet e laksës, qepët e thata, shtoni mishin e gocës së skuqur, spërkatni me pak piper, paprika dhe shërbejeni të nxehtë. Qulli i molusqeve ka shije të kripur, ka vlera të larta ushqyese, ka efekt pastrues të nxehtësisë, detoksifikues, kuron kollën, ulcerat e stomakut….

Plotësoni qullën e molusqeve të kungujve

Plotësoni qullën e molusqeve të kungujve

Si të gatuaj qull molusqesh Kungulli është shumë i thjeshtë, apo jo? Paç fat.

Qull molusqeje me fara zambak uji është ushqyes dhe qetësues

Farat e lotusit kanë përdorime të mira për shëndetin dhe ndihmojnë për të mbajtur mjaft mirë formë. Qulli i molusqeve të farave të Lotusit është një kombinim i mrekullueshëm për të krijuar një pjatë ushqyese dhe jashtëzakonisht të shijshme. Ja se si të gatuani qull molusku me fara zambak uji që është i thjeshtë, i shijshëm dhe ushqyes në shtëpi, që çdokush mund ta bëjë.

Qull molusqeje me fara zambak uji është ushqyes dhe qetësues

Qull molusqeje me fara zambak uji është ushqyes dhe qetësues

>>> KUJDES: Zbuloni se si të gatuani qull ushqyes të tërshërës, jashtëzakonisht e thjeshtë

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 200 gr oriz
 • 1 kg molusqe
 • Farat e reja të zambakut të freskët, qepë 100g secila
 • 20 g kërpudha shiitake
 • 2 qepë të thata, xhenxhefil
 • 1 lugë çaji erëza, gjysmë luge çaji kripë dhe 6 lugë supë
Përbërësit për përgatitjen e qullit të molusqeve të farave të lotusit

Përbërësit për përgatitjen e qullit të molusqeve të farave të lotusit

Si të gatuaj qull ushqyes, qetësues të molusqeve të farave të zambakut

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Bleni farat e freskëta të zambakut, lajini dhe vendosini në një tenxhere të ziejnë për rreth 5 minuta që të zbuten.

Pasi të keni blerë farat e lotusit, lajini ato me ujë dhe gatuajeni për rreth 5 minuta derisa të zbuten.

Blini molusqe dhe lajini me ujë. Për të hequr të gjitha mbetjet e molusqeve, mund t’i lani molusqet me 3 speca djegës të grirë dhe t’i lani në ujë për rreth dy orë. Zieni një tenxhere me ujë me 1.2 litra ujë, kur uji të vlojë, shtoni molusqet, trazoni dhe ziejini derisa të hapen molusqet, pastaj fikim zjarrin. Ndani molusqet, ndani mishin dhe ujin që të zihet qulli.

Përpunimi paraprak i molusqeve

Përpunimi paraprak i molusqeve

LEXO MË SHUMË: Xhepi 5 mënyra për të bërë kallamar të skuqur të shijshëm krokantë, të kulluar në mënyrë tërheqëse nga vaji

Hapi 2: Përgatitni përbërës të tjerë shoqërues

Lani qepët, prisni në feta të holla. Qëroni xhenxhefilin, lani dhe prisni në copa të vogla. Kur blini qepë të njoma dhe koriandër, hiqeni gjethet dhe rrënjët e rrudhura, më pas lajini me ujë, koka e qepës pritet në copa, gjethet e qepës dhe koriandër priten imët.

Përpunimi i përbërësve të tjerë shoqërues

Përpunimi i përbërësve të tjerë shoqërues

Hapi 3: Gatuani qull

E vendosim tenxheren në sobë, shtojmë 1,5 lugë vaj gatimi dhe e kaurdisim në zjarr mesatar, kur vaji të nxehet, shtojmë qepën e kuqe dhe gjysmën e xhenxhefilit të përgatitur. Kullojeni lëngun e molusqeve dhe hidheni në tenxhere, shtoni 1 lugë çaji sheqer, 2,5 lugë çaji erëza, 1 lugë çaji MSG, 1 pak piper dhe ziejini në zjarr të fortë. Përziejini mirë të gjitha erëzat e mësipërme, kur uji të vlojë, përdorni një copëz për të hequr shkumën dhe më pas fikni zjarrin. Vendosni qullin e bardhë, përzieni farat e zambakut derisa qulli të vlojë, më pas shtoni mishin e moluskut, shtoni 1 lugë çaji salcë peshku, më pas fikni zjarrin.

Qull

Qull

Hapi 4: Përfundoni

Kur qulli të jetë zier, shtoni në tenxhere qepën e tharë, cilantron dhe qepët e grira hollë, gjysmën e rrënjës së xhenxhefilit dhe pjesën tjetër, mbi të spërkatni pak piper dhe qepë jeshile dhe mbaroni.

Kur qulli të jetë zier, në tenxhere shtoni qepën e tharë, cilantron, qepët e grira hollë dhe gjysmë rrënjë xhenxhefili, spërkatni sipër edhe pak piper dhe gjethet dhe mbaroni.

Përsosja e qullit të molusqeve të farës së zambak uji

Përsosja e qullit të molusqeve të farës së zambak uji

Kur të përfundojë, qulli i molusqeve të farave të zambakut do të ketë një aromë dhe shije të shijshme. molusqet e buta, farat e ëmbla të lotusit përzihen me aromën e xhenxhefilit dhe shija pikante e piperit e bën pjatën më të mrekullueshme. Kjo pjatë duhet shijuar kur është e nxehtë për të nxjerrë shijen më të mirë.

SUGJERON: Udhëzime për 3 mënyra për të bërë ëmbëlsira me qepë të yndyrshme, të buta dhe të shijshme në shtëpi

Si të gatuaj qull të shijshëm dhe tërheqës tradicionale molusqesh

Qull molusqe ka qenë gjithmonë një pjatë e shijshme dhe ushqyese e dashur nga shumë njerëz. Mënyra se si të përgatisni gocë molusqesh është shumë e thjeshtë. Ju mund të bëni qull tradicional të molusqeve të shijshme dhe ushqyese me recetën e mëposhtme të Diachiamthuc.vn!

Si të gatuaj qull të shijshëm dhe tërheqës tradicionale molusqesh

Si të gatuaj qull të shijshëm dhe tërheqës tradicionale molusqesh

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 kg molusqe
 • 1 tas me oriz të thjeshtë
 • 1/2 tas me oriz ngjitës
 • 2 qepë të purpurta dhe disa qepë të freskëta, cilantro
 • Erëza: vaj gatimi, vaj shqeme, salcë peshku, piper, kripë, glutamat monosodium, ..
Foto e përbërësve tradicionalë të qullës së molusqeve

Foto e përbërësve tradicionalë të qullës së molusqeve

Mënyra e gatimit të qullit tradicional të molusqeve është e thjeshtë dhe e shijshme

Hapi 1: Përgatitni përbërësit:

Lani orizin dhe ziejini për rreth 30 minuta në mënyrë që qulli të gatuhet më shpejt dhe më i butë.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn phát triển các đội hình mạnh nhất

Edhe molusqet e blera lahen me ujë, më pas ngjyhen për rreth 2 orë, duke shtuar një fetë djegës të freskët për të hequr të gjitha papastërtitë. Më pas në tenxhere vendosim molusqet dhe ziejmë për rreth 10 minuta, kur të hapen molusqet i nxjerrim, i lëmë të ftohen, më pas ndajmë mishin. Lëngu i molusqeve do të përdoret për të gatuar qull.

Përgatitja e molusqeve të gatuara tradicionale

Përgatitja e molusqeve të gatuara tradicionale

LEXO MË SHUMË: 5 mënyrat kryesore për të bërë banh khot të shijshëm dhe të shijshëm si në dyqan

Hapi 2: Gatuani qull

Vendosni 1 litër ujë në sobë, më pas shtoni orizin dhe gatuajeni. Ndërsa prisni që qulli të gatuhet, shtoni një pjesë të molusqeve dhe gatuajeni në zjarr të ulët. Vendosim tiganin me vaj në sobë, skuqim qepën e purpurt. Shtoni pjesën tjetër të molusqeve dhe skuqni dhe rregulloni me erëza duke përfshirë 1 lugë gjelle vaj shqeme, 1 lugë gjelle salcë peshku dhe pak piper, ulni zjarrin dhe përziejini për rreth 5 minuta, më pas fikni zjarrin.

Gatimi i qullit tradicional të molusqeve

Gatimi i qullit tradicional të molusqeve

Hapi 3: U krye

Kur qulli të jetë i butë, shtoni sheqer, erëza, glutamat monosodium dhe piper për t’iu përshtatur shijes së familjes. Hidhni qullën në një enë, shtoni molusqet e skuqura, shtoni pak qepë të gjelbër, piper, koriandër të grirë dhe shijoni.

Plotësimi i qullës tradicionale të molusqeve

Plotësimi i qullës tradicionale të molusqeve

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të gatuaj qull molusqesh E shijshme dhe e thjeshtë në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Shpresojmë se ky artikull do t’ju ndihmojë të përgatisni një pjatë ushqyese për të gjithë familjen. Paç fat.

Pyetje të lidhura

Çfarë është një molusqe? Cilat janë përfitimet shëndetësore?

Molusqet janë molusqe që jetojnë pranë bregut. Për një kohë të gjatë, molusqet janë përdorur për të bërë shumë pjata tërheqëse dhe të shijshme. Jo vetëm kaq, molusqet janë gjithashtu të pasura me vlera ushqyese, duke ndihmuar trupin të rimbush shumë substanca dhe të rrisë rezistencën ndaj sëmundjeve.

Si të zgjidhni molusqet dhe të pastroni molusqet shpejt, mish të freskët?

Duhet të zgjidhni ato me guaska të forta, gojë të shtrënguar, duar të rënda, pa erë. Këto janë molusqe të freskëta.
Sa i përket molusqeve me gojë hapur, nëse e prekin gojën me duar, janë të gjalla dhe të freskëta.
Nëse goca është e lehtë dhe e lehtë për t’u hequr me dorë, goca është e ngordhur.

Çfarë duhet të bëj nëse goca ka një gur Diachiamthuc.vn?

Zhytni molusqet në ujë, shtoni 1 lugë çaji kripë dhe 1 lugë çaji vaj susami në ujë, përzieni butësisht dhe lërini të qëndrojnë. Pas rreth 2 orësh, molusqet do të lëshojnë rërën.
Vendosni molusqet në një enë me ujë të pastër, shtoni 3 lugë gjelle uthull orizi në ujë dhe ziejini për 40 minuta. Në mjedisin e acidit acetik të uthullës, molusqet do të lëshojnë të gjithë rërën shumë shpejt.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách nấu cháo ngao thơm ngon, đầy dinh dưỡng tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách thiết lập Waze, ghi âm giọng nói của chính bạn để điều hướng

Related Posts

Bỏ túi top 11 quán nhậu quận 10 chill chill, menu mồi bén

Pub i rrethit 10 – Pas një dite të lodhshme pune ose një fundjave, dëshironi të rrini me miqtë, por nuk e dini se cilat pijetore janë…

Top 10 quán lẩu bò quận 10 ngon chuẩn vị, vừa túi tiền

Lẩu Bò Quận 10 – Các bạn lẩu bò thân mến! Hôm nay, Diachiamthuc.vn Mình viết bài này để tổng hợp thông tin về những quán lẩu…

Top 20 quán ăn tối quận 10 ngon, hấp dẫn nhất bạn cần lưu lại

Quán ăn tối quận 10 – Nếu vô tình bị cuốn hút với nếp sống Sài Thành và lạc hồn vào thiên đường ẩm thực món ngon Quận…

Điểm danh top 20 Nhà hàng quận 10 menu đa dạng, view thoáng

Nhà hàng quận 10 – Hình như ở quận 10 có rất nhiều nhà hàng ngon, nổi tiếng khiến các bạn khó có thể đưa ra quyết…

Top 19 quán ăn trưa Quận 10 ngon, hấp dẫn, đông khách nhất

Quán ăn trưa quận 10 – Nếu vô tình lạc vào con đường ẩm thực tại Quận 10 ở Sài gòn và đang băn khoăn không biết…

Top những nhà hàng Gia Nghĩa Đắk Nông với món ăn cực đỉnh

Nhà hàng Gia Nghĩa Đắk Nông – Nếu bạn đang đau đầu khi phải tìm địa điểm tổ chức tiệc liên hoan, sinh nhật hay tiệc cưới…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *