Cách nấu bún lòng thơm ngon dễ làm ĐÚNG CHUẨN tại nhà

Rate this post

Si të gatuaj vermiçelin – Zemra e derrit është një pjatë fshatare e njerëzve në të gjithë vendin. Zemra mund të përpunohet në shumë pjata të ndryshme si zorrët e ziera, zorrët e skuqura, zorrët e pjekura në skarë, zemra qull. Çdo pjatë ka shijen e saj unike.

Si të gatuaj vermiçelin

Si të gatuaj vermiçelin

Në këtë postim Diachiamthuc.vn Unë do t’ju prezantoj mënyra të thjeshta, të shijshme dhe tërheqëse për të gatuar vermiçelin në shtëpi që mund t’i bëjë kushdo. Le ta ndjekim!

Si të gatuani petë të shijshme dhe të thjeshta me shafran të Indisë në shtëpi

Këto pjata Hue janë dashur gjithmonë nga shumë njerëz për shkak të sofistikimit dhe shijes së tyre të shijshme, duke sjellë substancën e tyre. Vermiçeli i skuqur me shafran i Indisë është gjithashtu një specialitet i famshëm i Hue me një shije të shijshme, të çuditshme, ushqyese, të shëndetshme dhe është e dashur nga shumë njerëz. Le të ndjekim si të gatuaj vermiçelin Detajet e skuqura më poshtë.

Si të gatuajmë petë të skuqura me shafran të Indisë të shijshme dhe të lehta për t'u bërë

Si të gatuajmë vermiçeli të shijshëm dhe të lehtë për t’u skuqur me shafran i Indisë

LEXO MË SHUMË: Si të gatuani gaforre të shijshme në avull, të hani ose të karremi, FITONI TË GJITHA

Përbërës

 • 0,5 kg vermiçeli i freskët
 • 0.4 kg zorrë e trashë
 • 0.2 kg mëlçi derri
 • 0,2 litra qumësht të freskët pa sheqer
 • 3 lugë lëng shafrani të Indisë
 • 0.2 litra gjak derri
 • 5 thelpinj hudhre
 • 3 speca djegës
 • 4 deri në 5 qiqra të freskëta
 • 1 grusht i vogël gjethe laksa
 • 1 qepë
 • 2 luge uthull
 • 2 lugë verë të bardhë
 • 1 lugë gjelle salcë peshku
 • Erëza të tjera: piper, glutamat monosodium, pluhur supë, fara erëza etj.
 • 2 lugë vaj gatimi
Përbërësit e petëve të skuqura me shafran të Indisë

Përbërësit e petëve të skuqura me shafran të Indisë

Si të gatuani petë të skuqura me shafran të Indisë në detaje është shumë e thjeshtë në shtëpi

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Zorra e trashë e derrit pas blerjes duhet të pastrohet tërësisht përpara përdorimit. E fërkoni me kripë zorrën e trashë të derrit dhe e lani mirë që zorra të mos jetë e yndyrshme. Lërini zorrët të lahen të njomura me 2 lugë alkool për rreth 10 minuta dhe shpëlahen me ujë rreth 2-3 herë që të pastrohen zorrët dhe më pas kullohen. E vendosim tenxheren në sobë, përziejmë 500 ml ujë me 2 lugë uthull dhe e lëmë të vlojë. Kur uji të vlojë, lëreni të qëndrojë për rreth 2 deri në 3 minuta. Kur zorrët të jenë zier i nxjerrim dhe i presim në copa sa një kafshatë.

Përgatitja paraprake e përbërësve për të bërë petë të skuqura me shafran të Indisë

Përgatitja paraprake e përbërësve për të bërë petë të skuqura me shafran të Indisë

Mëlçia e derrit pas blerjes gjithashtu duhet të lahet mirë me ujë. Lyejeni mëlçinë me 0,2 litra qumësht të freskët pa sheqer për rreth 10 minuta, më pas e hiqni dhe e lani mirë me ujë. Pritini mëlçinë në copa sa një kafshatë. Pasi të keni blerë qepën e qëroni, e lani mirë dhe më pas e prisni në pjesë. Edhe qiqrat lahen dhe priten në copa. Marulet lahen dhe priten në copa të vogla.

Përpunimi i mëlçisë së derrit

Përpunimi i mëlçisë së derrit

Hapi 2: Skuqni barkun e derrit

Vendosim tiganin e vajit në sobë, hedhim hudhrën e grirë, djegësin e grirë, 2 lugë rrënjë shafran i Indisë jo aromatike për rreth 2 minuta në zjarr të ulët, më pas shtojmë mëlçinë e derrit dhe e trazojmë derisa të gjuhet, më pas shtojmë gjakun e derrit. në ishull për rreth 4 minuta. Më pas, erëzat përfshijnë 1 lugë gjelle MSG, 1 lugë gjelle pluhur erëza, 1 lugë gjelle salcë peshku, skuqini për rreth 5-10 minuta dhe më pas fikeni.

Zemra e derrit të skuqur

Zemra e derrit të skuqur

Hapi 3: Skuqni vermiçelin

Vendosim tiganin me vaj në sobë, shtojmë 1 lugë shafran i Indisë, qepën, qiqrat, gjethet e laksës dhe i trazojmë për rreth 3 minuta. Hidhni gjysmë kilogrami vermiçeli dhe mishin e derrit të kaurdisur në tigan dhe përzieni për 3 minuta, më pas i rregulloni sipas shijes së familjes suaj, më pas fikeni sobën.

Përzieni vermiçelin e skuqur me zemër, shafranin e Indisë

Përzieni vermiçelin e skuqur me zemër, shafranin e Indisë

LEXO MË SHUMË: Si të gatuaj qull abalone e lehtë, ushqyese, e shijshme

Hapi 4: Produkti i përfunduar

Produkti i përfunduar është një pjatë tërheqëse, e shijshme dhe jashtëzakonisht e veçantë me petë të skuqura me shafran të Indisë. Vetëm disa hapa të thjeshtë dhe ju keni një pjatë të mrekullueshme menjëherë. Paç fat.

Produktet e gatshme të petëve të skuqura me shafran të Indisë

Produktet e gatshme të petëve të skuqura me shafran të Indisë

Si të gatuajmë petë tërheqëse me zorrë pule për familjen

Petë me zemër pule është një pjatë e pëlqyer nga shumë njerëz për shkak të shijes së saj të shijshme, tërheqëse dhe plot lëndë ushqyese. Kjo është një pjatë ideale për mëngjes dhe është e përshtatshme për shijet e shumë njerëzve. Le të ndjekim Diachiamthuc.vn në kuzhinë dhe të përgatisim këtë pjatë të shijshme!

Si të gatuajmë petë tërheqëse me zorrë pule për familjen

Si të gatuajmë petë tërheqëse me zorrë pule për familjen

Përbërës

 • 1 domate
 • 2 degë qepë të freskëta jeshile
 • 300 gram zorrë pule
 • 2 qepë të purpurta
 • 200 gram vermiçel orizi të thatë
 • 30 gram kërpudha shiitake
 • 20 gram vesh druri
 • 1 lugë gjelle vaj gatimi
 • Erëza: Petë kryesore, pluhur supë, piper, kripë, sheqer etj.
Përbërësit për përgatitjen e vermiçelit të pulës

Përbërësit për përgatitjen e vermiçelit të pulës

Si të gatuajmë petë me vermiçeli pule të thjeshta dhe shumë tërheqëse

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Zorrët e pulës pas blerjes duhet të pastrohen mirë, të fërkohen me kripë dhe të lahen me ujë. Lyejeni pulën e zbardhur në ujë të vluar për rreth 3 minuta. Pritini zemrën në copa sa një kafshatë. Thithni kërpudhat shiitake, kërpudhat e veshit të drurit me ujë për rreth 30 minuta që kërpudhat të zgjerohen. Nëse dëshironi që ky proces të jetë më i shpejtë, mund të përdorni ujë të ngrohtë ose të nxehtë. Pasi të lulëzojnë kërpudhat, lajini dhe thani. Përdorni një thikë për të prerë shiitake dhe kërpudhat e veshit të drurit në copa të vogla. Qepët e kuqe gjithashtu qërohen dhe priten hollë, domatet gjithashtu lahen dhe priten në feta. Qepët e njoma heqin gjethet e dëmtuara, lani dhe pritini në copa 3-5 cm.

Përgatitja paraprake e përbërësve për zorrët e pulës

Përgatitja paraprake e përbërësve për zorrët e pulës

Hapi 2: Përpunimi

Tavën e vajit e vendosim në sobë, kur vaji të nxehet shtojmë qepën e purpurt, më pas shtojmë pulën dhe e trazojmë për rreth 2 minuta në zjarr të fortë. Rregullojini me erëza, glutamat monosodium dhe piper që i përshtaten shijes së familjes, në mënyrë që zorrët e pulës të thithin erëzat.

Përpunimi dhe skuqja e zemrave të pulës

Përpunimi dhe skuqja e zemrave të pulës

LEXO MË SHUMË: Mënyra e gatimit të rosës është SHUMË E NXETË, e lehtë për t’u bërë në shtëpi, e ushqyeshme

Hapi tjetër është të gatuani lëngun: shtoni në tenxhere për të skuqur pulën me domate të grira, kërpudha shiitake dhe kërpudha druri dhe skuqeni për rreth 4 minuta. Shtoni rreth 500 ml ujë të filtruar të zier. Kur uji të vlojë, rregullojeni sipas shijes.

Gatuani supë me petë pule

Gatuani supë me petë pule

Thithni 200 ml vermiçel të thatë orizi me ujë ose zbardhni vermiçelin me ujë të vluar për të zgjeruar vermiçelin, më pas hiqni vermiçelin që të kullojë për rreth 10 minuta. Vendosni vermiçelin në një enë, shtoni qepët dhe lëngun dhe shijojeni menjëherë. Mund të shtohen perime për ta bërë gjellën më të shijshme dhe tërheqëse.

Petë të skuqura të përfunduara me zemra pule

Petë të skuqura të përfunduara me zemra pule

SUGJERON: 3 mënyrat kryesore për të gatuar hotpot të shijshëm dhe të pasur me cobia jashtë dyqanit

Si të gatuaj vermiçelin e shijshëm me barkun e derrit, i lehtë për t’u bërë komplimente të gjithëve

Vermiçeli me barkun e derrit është ndoshta një pjatë e njohur dhe mund ta gjeni lehtësisht në restorante dhe bare. Petët me zorrët e derrit janë të shijshme, ushqyese dhe jashtëzakonisht të njohura dhe të përshtatshme për shumë njerëz. Këtu, le të shkojmë në kuzhinë me Diachiamthuc.vn si të gatuaj vermiçelin Provoni këtë petë të shijshme me barkun e derrit tani!

Si të gatuaj vermiçelin e shijshëm me barkun e derrit, i lehtë për t'u bërë komplimente të gjithëve

Si të gatuaj vermiçelin e shijshëm me barkun e derrit, i lehtë për t’u bërë komplimente të gjithëve

REFERENCAT: Zbuloni se si të gatuani qull tërshërë të ushqyeshëm, jashtëzakonisht të thjeshtë

Përbërës

 • Vermiçeli i freskët 1 kg
 • 0.3 kg zemër derri
 • 0,1 kg mëlçi derri
 • 0,4 kg salcice
 • 400 gr bark derri
 • 1 kg kockë derri
 • 1 rrepkë e bardhë
 • 1 qepë
 • 5 qepë të vogla lejla
 • 3 degë qepë të freskëta
 • 1 cilantro e vogël
 • 4 degë limoni të freskët
 • 1 lugë gjelle xhenxhefil të grirë
 • 1 lugë gjelle vaj shqeme
 • 6 lugë uthull
 • Erëzat: kripë, sheqer, vaj gatimi, glutamat monosodium, piper, etj.
Përbërësit për gatimin e vermiçelit me barkun e derrit

Përbërësit për gatimin e vermiçelit me barkun e derrit

Si të bëni petë për barkun e derrit shpejt, e lehtë për t’i bërë të gjithë ta lavdërojnë

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Rrepkë e bardhë, e larë, e qëruar, e prerë në copa rreth 3 deri në 5 cm

Qepët e qëruara dhe të prera në copa

Zieni ujin për të ekspozuar kockat e derrit, më pas shpëlajeni me ujë

Zorrët e derrit përgatiten dhe lahen, fërkohen me kripë për të hequr të gjitha papastërtitë

Pasi të keni blerë zemrën dhe mëlçinë e derrit, zhyteni në ujë të holluar me kripë për rreth 3 minuta dhe më pas lajeni.

Përpunimi paraprak i përbërësve për të bërë petë me barkun e derrit

Përpunimi paraprak i përbërësve për të bërë petë me barkun e derrit

Hapi 2: Përpunimi

Vendosim në sobë një tenxhere me ujë, vendosim të ziejnë zorrët e derrit. Shtoni në tenxhere 1,5 lugë kripë, gjysmë luge çaji MSG, 5 qepë lejla. Kur uji të vlojë, zvogëloni zjarrin dhe gatuajeni edhe për 10 minuta të tjera. Pasi të jetë gatuar, hiqeni barkun e derrit në një enë me ujë të ftohtë akull për ta bërë këtë pjesë më krokante. Pas 3 minutash nxirrni barkun e derrit, pas 10 minutash nxirrni zemrën dhe mëlçinë e derrit. Më pas prisni të gjithë barkun e derrit në copa sa një kafshatë.

Përpunimi i vermiçelit të barkut të derrit

Përpunimi i vermiçelit të barkut të derrit

LEXO MË SHUMË: Detaji 3 Si ta bëni pulën e zier në avull të verdhë të shijshme dhe të bukur

Gatuani lëngun e shijshëm: Hidhni në një tenxhere me rreth 1.5 litër ujë, shtoni pak erëza si 1.5 lugë erëza, 1 lugë çaji sheqer guri, gjysmë lugë çaji kripë, vaj shqeme… më pas shtoni kockat e derrit dhe gatuajeni. për rreth 1 orë me zjarr të ulët për ta bërë lëngun më të shijshëm. Mund ta rregulloni erëzën që t’i përshtatet më së miri shijes së familjes suaj. Hidhni qepët e grira në tenxhere, ziejini edhe për rreth 1 minutë dhe më pas fikni zjarrin.

Gatuani supë të shijshme me vermiçelin e barkut të derrit

Gatuani supë të shijshme me vermiçelin e barkut të derrit

Në fund, vendosni vermiçelin në një tas, shtoni qepë të njoma, zemra, salsiçe derri, perime të gjalla dhe hidhni lëng mishi në tas dhe keni një tas të shijshëm dhe tërheqës me petë të barkut të derrit. Le të gëzojmë së bashku!

Produkti i përfunduar është vermiçeli tërheqës me barkun e derrit

Produkti i përfunduar është vermiçeli tërheqës me barkun e derrit

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me lexuesit si të gatuaj vermiçelin E shijshme dhe tërheqëse në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Një tas me vermicelli që është sa i shijshëm dhe ushqyes, do të jetë një sugjerim perfekt për mëngjesin e familjes suaj, apo jo? Ju uroj suksese me këtë pjatë tërheqëse me petë. Për më shumë informacion interesant dhe interesant, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn!

Pyetje të lidhura

Si të zgjidhni për të blerë zorrët e derrit (zorrët e derrit) sa e shijshme Diachiamthuc.vn?

Duhet të zgjidhni zorrët me tuba të zorrëve të vogla, të rrumbullakëta dhe të freskëta me ngjyrë të bardhë dhe rozë. Shtrydhni një pjesë të zorrëve për të kontrolluar lëngun brenda, zgjidhni ato me lëng të bardhë qumështi, pa erë peshku, që është e shijshme.

Si të përgatisim zorrët standarde të papjekura?

Ju gjithashtu i prisni zorrët e reja në copa të vogla për t’u përpunuar më lehtë, më pas i vendosni zorrët në tas, i shtrydhni limonët me kripë dhe lëkurën e limonit dhe i masazhoni për rreth 5 minuta. Limoni dhe kripa janë dy përbërës të zakonshëm që luajnë një rol jashtëzakonisht efektiv deodorues dhe pastrues. Limonin mund ta zëvendësoni edhe me uthull.

Si të bëni vermiçel të shijshëm nuk duhet humbur?

Mund t’i referoheni mënyrave në artikull për të marrë petë të shijshme vermiçeli ashtu siç dëshironi t’i trajtoni të gjithë familjen!


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách nấu bún lòng thơm ngon dễ làm ĐÚNG CHUẨN tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Trình duyệt của bạn do tổ chức của bạn quản lý trong Edge / Firefox

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *