Cách nấu bò kho chay chuẩn vị, đảm bảo ai ăn cũng ghiền

Rate this post

Si të gatuajmë vegjetarian të zier me viçMishi i zier është një pjatë e shijshme dhe tërheqëse. I dashur nga shumë njerëz. Përveç viçit të zier me kripë, mishi i zier vegjetarian është gjithashtu një pjatë ushqyese për vegjetarianët. Dhe ata që nuk janë vegjetarianë të rregullt. Kjo pjatë ka një shije të pasur dhe të shijshme që nuk është inferiore ndaj viçit të kripur të zier.

Si të gatuajmë vegjetarian të zier me viç

Si të gatuajmë vegjetarian të zier me viç

Në këtë postim Diachiamthuc.vn do të ndajë me ju se si të gatuani viçin super të shijshëm dhe të thjeshtë vegjetarian në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Le ta ndjekim!

Si të gatuajmë viçin e shijshëm tradicional vegjetarian të zier

Mishi i zier vegjetarian është një pjatë tradicionale. Shije e pasur dhe e shijshme, e mirë për shëndetin. Le të shkojmë në kuzhinë për të përgatitur një zierje viçi super të thjeshtë vegjetariane për të trajtuar të gjithë familjen.

Si të gatuajmë viçin e shijshëm tradicional vegjetarian të zier

Si të gatuajmë viçin e shijshëm tradicional vegjetarian të zier

KUJDES: Si të gatuaj qull abalone lehtë, ushqyese, e shijshme

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Mish viçi me feta vegjetariane 100 gram
 • Pluhur viçi i zier vegjetarian 2 lugë gjelle
 • qiqra 2 lugë gjelle
 • Kërpudha kofshë pule 200 gram
 • Karrota 1/2
 • Fasule 1 nga
 • Qepë 1 copë
 • Lakër e bardhë 1 copë
 • Ananasi 1/2 fruta
 • Rrënjë koriandër 5 degë
 • Salcë djegës ose ketchup 1 lugë e vogël
 • Lemongrass 4 degë
Përbërësit e nevojshëm për të përgatitur viçin tradicional vegjetarian të zier

Përbërësit e nevojshëm për të përgatitur viçin tradicional vegjetarian të zier

Një mënyrë super e thjeshtë për të gatuar lëngun tradicional të viçit vegjetarian

Hapi 1: Përpunimi paraprak

Thithni mishin vegjetarian në ujë për rreth 1 orë derisa të jetë i butë, më pas hiqeni dhe kullojeni. Kërpudhat e freskëta të kofshëve të pulës kur blihen gjithashtu zhyten në ujë të holluar me kripë për rreth 10 minuta. Më pas e nxjerrim dhe e presim në copa sa një kafshatë. Qepët e qëruara, të lara, të copëtuara. Pasi të keni blerë bar limoni, hiqni të gjitha gjethet e dëmtuara dhe më pas lajini ato. Thërrmoni dhe prisni në copa të vogla. Karotat qërohen, lahen dhe priten në copa sa një kafshatë. Ose mund të krasitni lulet dhe gjethet në mënyrë që ato të jenë të bukura. Tapiokën, rrepkën hiqni lëkurën dhe priteni në copa sa kafshatë.

Përgatitja paraprake e përbërësve për viçin e zier tradicional vegjetarian

Përgatitja paraprake e përbërësve për viçin e zier tradicional vegjetarian

Hapi 2: Erëza

Erëzat e marinuara përfshijnë: 2 lugë pluhur viçi të zier vegjetarian, 3 lugë salcë soje, 2 lugë fara erëza vegjetariane. 2 lugë sheqer, 1 lugë vaj gatimi me mish viçi vegjetarian. Më pas përzieni mirë dhe marinojini për rreth 10 minuta për të mbushur erëzat.

Marinuar me erëza për të gatuar viçin tradicional vegjetarian të zier

Marinuar me erëza për të gatuar viçin tradicional vegjetarian të zier

Hapi 3: Gatuani lëngun

Hidhni një tenxhere me ujë në sobë, shtoni qepët, tapiokën, ananasin dhe rrënjët noni. Ziejeni për rreth 30 minuta dhe filtroni lëngun.

Gatim supë tradicionale vegjetariane të viçit

Gatim supë tradicionale vegjetariane të viçit

Hapi 4: Skuqni kërpudhat

Vendosim një tigan me vaj gatimi në sobë, më pas shtojmë 1 lugë qepe dhe skuqim derisa të marrin aromë. Më pas shtoni kërpudhat e kofshëve të pulës dhe skuqini, rregulloni me 1 lugë gjelle pluhur erëza vegjetariane. 1 lugë sheqer, 1 lugë salcë soje, përzieni të gjithë përbërësit dhe më pas fikni zjarrin.

Kërpudha të skuqura

Kërpudha të skuqura

Hapi 5: Gatuani viçin e zier vegjetarian

Vendosim një tenxhere në sobë, hedhim pak vaj në të, shtojmë një lugë gjethe qepe. Më pas shtoni barin e limonit, mishin e viçit të prerë hollë, 1 lugë çaji salcë djegës, karotat, 1/4 e rrepkës së bardhë. Përzieni dhe ziejini për 20 minuta. Më pas shtoni kofshët e skuqura të pulës dhe përzieni mirë, më pas fikni zjarrin.

Gatim vegjetarian i zier me viçi

Gatim vegjetarian i zier me viçi

Me hapa kaq të thjeshtë, ju keni përfunduar një zierje viçi vegjetarian super të shijshme dhe tërheqëse. Gatimi i zierjes së viçit është jashtëzakonisht i thjeshtë dhe mund të bëhet në shtëpi. Nëse keni kohë, duhet patjetër të shkoni në kuzhinë dhe të gatuani këtë zierje viçi vegjetarian për të gjithë familjen.

Produkte tradicionale vegjetariane të ziera të viçit

Produkte tradicionale vegjetariane të ziera të viçit

Si të gatuajmë viçin e shijshëm vegjetarian të zier me brinjë vegjetariane

Jashtë si të gatuaj mish viçi të zier vegjetarian tradicionale. Më pas mund të gatuani edhe mish viçi vegjetarian të zier me brinjë vegjetariane të shijshme dhe tërheqëse. Si ta bëni është mjaft e thjeshtë, mund të ndiqni udhëzimet e Diachiamthuc.vn më poshtë!

Si të gatuajmë viçin e shijshëm vegjetarian të zier me brinjë vegjetariane

Si të gatuajmë viçin e shijshëm vegjetarian të zier me brinjë vegjetariane

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 150 gr brinjë derri vegjetarian
 • 100 g patate të ëmbël, 1 karotë
 • 15 g shafran i Indisë i grirë, 5 g xhenxhefil i grirë, 5 g limoni i grirë
 • 20 g satay, 20 g vaj gatimi, 1 pak kripë
 • 34 g sheqer guri, 15 g pluhur supe
 • 35 g miell tapioke, 15 g margarinë
 • 10 g djegës me bri, 3 g djegës të rrezikshëm
Përbërësit për t'u përgatitur për të gatuar viçin e shijshëm vegjetarian të zier me brinjë të reja

Përbërësit për t’u përgatitur për të gatuar viçin e shijshëm vegjetarian të zier me brinjë të reja

SUGJERON: #5 mënyra për të bërë këmbët e pulës të shijshme me bar limoni, krokante dhe të shijshme

Si të gatuaj mish viçi të zier vegjetarian me brinjë të reja super e thjeshtë

Hapi 1: Përgatitja

Vendoseni tiganin në sobë, shtoni vajin e gatimit, kur vaji të jetë nxehtë. Më pas shtoni në tigan xhenxhefilin, sate, limonin dhe shafranin e Indisë, më pas shtoni 1.2 litra ujë të filtruar që të ziejë. Shtoni 12 g kripë. 34 gr sheqer guri dhe 15 gr pluhur supe dhe hidhini ne tenxhere te gatuhen.

Përgatitni dhe vendosni përbërësit në tenxhere

Përgatitni dhe vendosni përbërësit në tenxhere

Hapi 2: Përgatitni përbërësit

Përgatitni përbërësit e mbetur siç janë kofshët e pulës të grira. Karota të grira, patate të qëruara të prera në gjysmë. Thithni brinjët vegjetariane në ujë të ngrohtë për rreth 20 minuta për të zbutur brinjët. Më pas e nxjerrim dhe e presim në copa të vogla.

Skuqini patatet më pas vendosini në lëng mishi.

Kërpudha të skuqura paraprakisht me kofshë pule, brinjë vegjetariane

Kërpudha të skuqura paraprakisht me kofshë pule, brinjë vegjetariane

Hapi 4: Skuqni kërpudhat

Kërpudhat e kofshëve të pulës dhe brinjët vegjetariane skuqen lehtë një herë, më pas hiqen dhe kullohen. Përgatitni një filxhan të pastër dhe më pas shtoni 20 g ketchup, 20 g salcë djegës. 50 g qumësht kokosi, 0,5 g pluhur me pesë erëza, ⅓ lugë çaji pluhur me ngjyrë tullash karkalecash. E përziejmë mirë të gjithë masën dhe më pas e shtojmë në tenxheren e lëngut për të krijuar një ngjyrë më të pasur.

Skuqini përbërësit

Skuqini përbërësit

Hapi 5: Gatuani viçin e zier

Kur uji të vlojë për kërpudhat, brinjët në tenxhere, më pas shtoni 50 gramë ujë, 35 gramë miell tapioke, përzieni mirë që masa të trashet.

Vendoseni në një tenxhere me ujë për të krijuar një ngjyrë të pasur

Vendoseni në një tenxhere me ujë për të krijuar një ngjyrë të pasur

Bëni pure 50 gr kripë, 10 gr piper zile, 3 gr djegës të rrezikshëm dhe më pas gatuajini të gjitha. Vetëm hapa kaq të thjeshtë. Ju tashmë keni një tas me salcë viçi të zier vegjetarian super të shijshëm dhe super tërheqës

Hapi 7: U krye

Ziejeni lëngun për disa minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin. Hidhni mishin e zier në një tas, spërkatni pak cilantro dhe shërbejeni me bukë. Kjo është kaq e mrekullueshme.

Plotësoni viçin e shijshëm të zier vegjetarian me brinjë të reja

Plotësoni viçin e shijshëm të zier vegjetarian me brinjë të reja

Si të gatuaj mish viçi të zier vegjetarian me perime super të shijshme

Mishi i zier vegjetarian është një pjatë e kursyer, ushqyese dhe e shëndetshme. Mishi i zier vegjetarian nëse gatuhet me perime do të jetë shumë i përshtatshëm për vegjetarianët. Personat që kanë humbur peshë dhe janë në dietë. Mishi i zier vegjetarian me perime ka një aromë të shijshme dhe të pasur. Dhe përpunimi është jashtëzakonisht i thjeshtë. Le të shkojmë në kuzhinë dhe ta bëjmë menjëherë këtë mish viçi të zier vegjetarian me perime me Diachiamthuc.vn!

Si të gatuaj mish viçi të zier vegjetarian me perime super të shijshme

Si të gatuaj mish viçi të zier vegjetarian me perime super të shijshme

>>> MË SHUMË: Si të gatuani gaforre të shijshme, të hani ose të karremi, FITO TË GJITHA

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 100 g feta viçi vegjetarian
 • Pluhur viçi i zier vegjetarian
 • 200 g kërpudha kofshë pule
 • 3 copë tofu të bardhë
 • 1 karotë
 • 1 fasule
 • 2 patate
 • 1 qepë
 • 1/2 ananas
 • 5 degë të rrënjëve cilantro
 • 4 degë limoni
 • Erëzat: vaj vegjetal, kripë, sheqer, erëza vegjetariane, salcë djegës, salcë peshku vegjetarian, etj.
Përbërësit për të përgatitur për të gatuar zierje viçi vegjetarian me perime

Përbërësit për të përgatitur për të gatuar zierje viçi vegjetarian me perime

SUGJERON: Zbuloni 3 mënyra për të gatuar në avull një sipërfaqe të shijshme dhe jo të peshkut në shtëpi

Një mënyrë super e thjeshtë për të gatuar viçin vegjetarian me perime

Hapi 1: Përgatitni dhe marinoni viçin

Bleni mish viçi vegjetarian dhe futeni në ujë për rreth 30 minuta që të zbutet. Më pas shtrydheni butësisht dhe kullojini. Vendoseni viçin vegjetarian në një tas, rregulloni me pak më shumë erëza. 2 lugë pluhur viçi të zier vegjetarian, 2 lugë fara erëza vegjetariane, 2 lugë salcë soje, 2 lugë vaj gatimi përzieni të gjithë përzierjen e mësipërme. Dhe marinojini për rreth 20 minuta për të mbushur erëzat.

Marinohet me erëza për të gatuar mish viçi të zier vegjetarian

Marinohet me erëza për të gatuar mish viçi të zier vegjetarian

Hapi 2: Përgatitni perimet

Ndërsa mishi është gati, merrni kofshët e pulës dhe zhytni në ujë të holluar me kripë për rreth 10 minuta. Më pas grijeni përgjysmë dhe shpëlajeni me ujë. Bleni bar limoni, hiqni gjethet e jashtme të forta, lani, thyeni në gjysmë, prisni vetëm pastaj lidhni. Qëroni qepën, lani dhe prisni në copa të vogla.

Përpunimi paraprak i perimeve

Përpunimi paraprak i perimeve

Karotat dhe patatet qërohen, lahen dhe më pas priten në copa sa një kafshatë. Për karotat mund të krasitni lule dhe gjethe. Ose prisni në katrorë sipas dëshirës. Qepët dhe rrepkat e qëruara dhe të prera në kubikë. Merrni gjysmën e ananasit, e prisni përgjysmë për së gjati. Tofu e bardhë e prerë në kube, e skuqur derisa të marrë ngjyrë të artë

Hapi 3: Gatuani lëngun

Në veri në sobë një tenxhere me ujë, pastaj shtoni fasulet, ananasin, qepën, palanquin, cilantro. Ziejini për rreth 30 minuta. Kur gatuani, mos harroni të hapni kapakun dhe të hiqni shkumën, pasi perimet të jenë zier, i nxirrni për të marrë lëngun.

Supë gatimi

Supë gatimi

Hapi 4: Skuqni mishin dhe kërpudhat vegjetariane

Vendosim tiganin në sobë, më pas shtojmë 2 lugë vaj gatimi, shtojmë preshin dhe kaurdisim derisa të marrin aromë. Më pas, shtoni kofshët e pulës dhe rregulloni me disa erëza. Ashtu si 1 lugë çaji sheqer, 1 lugë çaji erëza vegjetariane, 1 lugë çaji salcë soje, përzieni mirë që erëzat të përthithen në mënyrë të barabartë dhe më pas fikeni sobën.

Skuqni mishin dhe kërpudhat vegjetariane

Skuqni mishin dhe kërpudhat vegjetariane

Më pas vendosim një tigan tjetër në sobë, shtojmë vajin dhe kaurdisim qepët e thata. Më pas shtoni mishin e marinuar vegjetarian dhe skuqeni. Shtoni pak erëza si një lugë salcë djegës, supë me karrota, rrepkë, patate. Dhe gatuajeni për rreth 20 minuta. Shtoni kofshët e pulës, tofun e skuqur, i trazoni mirë dhe më pas fikni zjarrin.

Gatimi i viçit me perime dhe perime

Gatimi i viçit me perime dhe perime

Thjesht ndiqni këto hapa të thjeshtë. Pastaj ju keni përfunduar zierjen e shijshme vegjetariane të viçit me perime. Magjepsëse dhe jashtëzakonisht ushqyese. Duhet ta përdorni me bukë të trashë, do të jetë më e shijshme dhe e yndyrshme, më tërheqëse.

Plotësimi i viçit të zier vegjetarian me perime

Plotësimi i viçit të zier vegjetarian me perime

Përzgjedhja e përbërësve për të gatuar viçin e zier vegjetarian

Si të gatuajmë vegjetarian të zier me viç jashtëzakonisht e thjeshtë. Sidoqoftë, duhet t’i kushtoni vëmendje nga përzgjedhja e përbërësve deri në fazën e gatimit si p.sh.

Të gjitha lëndët e para duhet të kontrollohen për cilësi të mirë përpara përzgjedhjes. Nëse është i ndenjur ose i cilësisë së dobët, nuk ka zgjidhje. Perimet duhet të zgjedhin fruta të freskëta dhe të shijshme

Gjatë procesit të gatimit, lëreni nxehtësinë të bjerë në mesatare derisa përbërësit të jenë të buta. Mos lejoni që zjarri të jetë shumë i lartë për të shmangur djegien dhe humbjen e shijes. Së pari duhet të shtoni përbërës të fortë për të gatuar. Më pas shtoni përbërësit e gatimit të shpejtë

Përzgjedhja e përbërësve për të gatuar viçin e zier vegjetarian

Përzgjedhja e përbërësve për të gatuar viçin e zier vegjetarian

Gjatë procesit të gatimit, duhet të hapni shpesh kapakun dhe të hiqni shkumën për ta bërë lëngun më të pastër.

Në varësi të preferencës personale, mund të përdorni mish viçi të zier me bukë, vermiçeli ose pho

Mishi i zier pas përfundimit do të sjellë një aromë karakteristike. Mish viçi i butë i zier, karota të buta, kërpudha, tofu i bardhë i yndyrshëm.

Zierje e shijshme vegjetariane e viçit

Zierje e shijshme vegjetariane e viçit

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të gatuaj mish viçi të zier vegjetarian E shijshme, tërheqëse pikërisht në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të gatuani pjata më të shijshme për të trajtuar të gjithë familjen. Ju uroj suksese me këtë pjatë super të shijshme dhe tërheqëse me mish viçi të zier.

Pyetje të lidhura

Çfarë është e shijshme me viçin e zier Diachiamthuc.vn?

Supë me petë viçi të zier, Supë me petë viçi të zier, Mish viçi të zier me bukë krokante, Mish viçi të zier me oriz të nxehtë…

Këshilla për ta bërë viçin e zier shpejt të butë dhe të shijshëm?

Zgjidhni mishin e duhur për gjellën, Ju duhet të zgjidhni muskulin, tendinin ose pjesën e mbështjellë të mëshqerrës. Përdorni papaja jeshile të prerë në të njëjtën zierje, gjatë procesit të marinimit, shtoni një lugë verë ose uthull për ta marinuar së bashku, …

A mund të udhëzojë Diachiamthuc.vn se si të zgjidhni viçin e mirë?

Mishi i shijshëm është zakonisht i kuq i ndezur, yndyra është e verdhë e lehtë, tendinat janë të bardha dhe të forta nëse shtypen. Duhet të zgjidhni të blini copa mishi me teksturë të butë, të vogla por jo shumë të lëmuara. Shtypni gishtin në mish, nëse mishi ka elasticitet të mirë, nuk ngjitet në duar, është i thatë, jo viskoz dhe nuk ka erë të keqe, është viçi i freskët dhe ende i freskët.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách nấu bò kho chay chuẩn vị, đảm bảo ai ăn cũng ghiền . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách sửa mã lỗi C301, C201 và M20 của ứng dụng thanh toán Zelle

Related Posts

Bỏ túi top 11 quán nhậu quận 10 chill chill, menu mồi bén

Pub i rrethit 10 – Pas një dite të lodhshme pune ose një fundjave, dëshironi të rrini me miqtë, por nuk e dini se cilat pijetore janë…

Top 10 quán lẩu bò quận 10 ngon chuẩn vị, vừa túi tiền

Lẩu Bò Quận 10 – Các bạn lẩu bò thân mến! Hôm nay, Diachiamthuc.vn Mình viết bài này để tổng hợp thông tin về những quán lẩu…

Top 20 quán ăn tối quận 10 ngon, hấp dẫn nhất bạn cần lưu lại

Quán ăn tối quận 10 – Nếu vô tình bị cuốn hút với nếp sống Sài Thành và lạc hồn vào thiên đường ẩm thực món ngon Quận…

Điểm danh top 20 Nhà hàng quận 10 menu đa dạng, view thoáng

Nhà hàng quận 10 – Hình như ở quận 10 có rất nhiều nhà hàng ngon, nổi tiếng khiến các bạn khó có thể đưa ra quyết…

Top 19 quán ăn trưa Quận 10 ngon, hấp dẫn, đông khách nhất

Quán ăn trưa quận 10 – Nếu vô tình lạc vào con đường ẩm thực tại Quận 10 ở Sài gòn và đang băn khoăn không biết…

Top những nhà hàng Gia Nghĩa Đắk Nông với món ăn cực đỉnh

Nhà hàng Gia Nghĩa Đắk Nông – Nếu bạn đang đau đầu khi phải tìm địa điểm tổ chức tiệc liên hoan, sinh nhật hay tiệc cưới…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *