Cách làm xíu mại đơn giản, ngon không khác gì ngoài hàng

Rate this post

Si të bëni sallamXiu mai, një pjatë me origjinë nga Kina me një shije të çuditshme dhe unike, bën që shumë njerëz të dashurohen që në shijen e parë.

Si të bëni sallam

Si të bëni sallam

Sot, Diachiamthuc.vn Do t’ju zbuloj recetën e përgatitjes së shumait me mish derri të kombinuar me përbërës të ndryshëm që do të bëjnë familjen të dashurohet! Sidomos ata fëmijë. Le të ndjekim hapat e Diachiamthuc.vn!

Si të bëni sallam derri me salcë domate për të sjellë oriz në një ditë të ftohtë

Në ditët e ftohta, uluni dhe shijoni kofshën e derrit me salcë domate. Me një tas me oriz të nxehtë, është perfekt! Në mëngjes mund të hani shumai me oriz ngjitës. Shumai sanduiç shumë i shijshëm për të nisur një ditë të re. Bashkoni duart me si te bejme shumai Eja!

Si të bëni sallam derri me salcë domate për të sjellë oriz në një ditë të ftohtë

Si të bëni sallam derri me salcë domate për të sjellë oriz në një ditë të ftohtë

KUJDES: Si të gatuani viçin vegjetarian të zier në një mënyrë standarde për t’u siguruar që të gjithë ta pëlqejnë atë

Materialet e nevojshme

 • Mish derri i grirë: 300g (nëse ju pëlqen të hani yndyrë, duhet të zgjidhni barkun e derrit me pak yndyrë)
 • Qepë: 1 copë
 • Domate të pjekura: 3
 • Erëza: fara erëza, kripë, salcë peshku, vaj gatimi, sheqer
 • Hudhra, piper i bluar, qepë
Përbërësit për të bërë salcë ketchup

Përbërësit për të bërë salcë ketchup

Hapat për të ndërmarrë

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Për qepët, prisni rrënjët, qëroni dhe lani. I LIRËMë pas prisni kokrrat e shegës. Dhe domatet lahen, priten dhe më pas priten në kubikë. Salca e domates bëhet më e lëmuar nëse e qëroni. Lëkurat e domates do të jenë shumë të lehta për t’u qëruar nëse i vendosni në ujë të vluar për 30 sekonda.

Përgatitja paraprake e përbërësve për të bërë salcë ketchup

Përgatitja paraprake e përbërësve për të bërë salcë ketchup

Hapi 2: Rrotulloni qoftet

Më pas, në tas do të vendosni mishin e grirë. Dhe shijoni erëzat si më poshtë: qepë të prerë në kubikë, kripë, erëza, salcë peshku, piper i bluar dhe sheqer. Më pas përzieni përzierjen së bashku. Para se të rrotulloni qoftet në një pjatë, duhet të lyeni duart me një shtresë të hollë vaji. Për të mos ngjitur në mish.

Roll dhe topa shumai të skuqur

Roll dhe topa shumai të skuqur

Pasi të kenë mbaruar qoftet, tenxheren do ta ngrohni me vaj. Prisni derisa vaji të nxehet, më pas shtoni qepët e thata dhe skuqini derisa të marrin aromë. Kur qepët të marrin ngjyrë të artë, vendosni domatet në ekran. Mbulimi do të ndihmojë që domatet të zbuten shpejt, vini re se zjarri është i ulët.

Gatim ketchup me salcë domate

Gatim ketchup me salcë domate

Hapi 3: Gatuani ketchup me ketchup

Pasi domatet janë zbutur në një salcë. Më pas do ta shijoni sipas shijes tuaj. Salcë peshku, fara me erëza, por duhet të jetë e kalitur lehtë. Sepse qoftet tashmë janë marinuar. Më pas hidhni qoftet në tenxhere, mbulojeni. Lëreni mishin të gatuhet shpejt. Kur mishi të jetë zier në salcë, shtoni qepë të njoma të grira dhe spërkateni sipër. Hapi i fundit, ju vendosni mishin në një pjatë. Më pas shijoni me oriz të nxehtë është më i miri.

Produkti i përfunduar është salca e shijshme e domates

Produkti i përfunduar është salca e shijshme e domates

Si të bëni shumai me vezë thëllëza, do ta pëlqejë çdo bebe

Kjo pjatë është shumë e lehtë për t’u kombinuar me shumë pjata të ndryshme. Nga buka te orizi i butë ngjitës ose orizi i nxehtë i yndyrshëm, gjithçka është e shijshme. Në pamje të parë, veza e thëllëzës shumai duket e vështirë për t’u bërë. Por kjo është thjesht një pjatë e lehtë për t’u përgatitur. Lehtë për t’u përgatitur me recetë si te bejme shumai që Diachiamthuc.vn ndan më poshtë.

Si të bëni shumai me vezë thëllëza, do ta pëlqejë çdo bebe

Si të bëni shumai me vezë thëllëza, do ta pëlqejë çdo bebe

SUGJERON: 3 mënyrat kryesore për të gatuar hotpot të shijshëm dhe të pasur me cobia jashtë dyqanit

Materialet e nevojshme

 • Mishi i grirë: 400 gr
 • Roleta të papërpunuara: 250 g
 • Fasule: 3 llamba
 • Qepë: 1 e mesme
 • Vezë thëllëza: 14 vezë
 • Domate të pjekura: 7
 • Qepë e thatë
 • Hudhra
Përbërësit e nevojshëm për të bërë shumai me vezë thëllëza

Përbërësit e nevojshëm për të bërë shumai me vezë thëllëza

Disa këshilla për të zgjedhur përbërës të freskët

Mishi i bluar: me këtë pjatë duhet të zgjidhni mishin pa dhjamë të shpatullave ose të vitheve dhe më pas ta bëni pure. Që shumai të mos thahet, shtoni pak yndyrë.

Domatet: Domatet janë më të mira kur plotësojnë kërkesat e mëposhtme: të kuqe, të pjekura, kërcell të freskët dhe shumë pluhur brenda.

Hapat për të ndërmarrë

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Fillimisht duhet të përgatisni fasulet. Meqenëse zhardhokët shpesh kanë shumë tokë në lëkurën e tyre, ato duhet të lahen. Më pas qëroni, lani sërish dhe më pas priteni në copa të vogla. Për qepët, qepët dhe hudhrat, prisni rrënjët, qëroni dhe lani. Më pas grijeni dhe copëtoni derisa të jetë mirë. Domatet thjesht duhet të lahen. Prisni kërcellin dhe hiqni lëkurën, hiqni farat dhe priteni në copa të vogla. Nëse dëshironi që keçapi të jetë më i butë.

Përgatitja paraprake e përbërësve për të bërë shumai me vezë thëllëza

Përgatitja paraprake e përbërësve për të bërë shumai me vezë thëllëza

Sa i përket mishit të bluar dhe proshutës së papërpunuar, vendoseni në një tas të madh. Së bashku me bizelet e prera më parë, gjysma e qepës dhe erëza. Në sasitë e listuara më poshtë: gjysmë luge kafeje lëng mishi. Një lugë çaji sheqer të bardhë, gjysmë luge çaji MSG, piper i bluar, salcë e pastër peshku, pak vaj gatimi, qepë të grirë dhe hudhër të grirë. Më pas, do t’i përzieni përbërësit së bashku. Dhe lërini përbërësit të pushojnë për 30 minuta.

Hapi 2: Shtrydhni sallamin

Është ende faza e shtrydhjes këtu! Aplikoni një shtresë të hollë vaji në duart tuaja. Për të mos ngjitur në mish. Ju vendosni pak mish në pëllëmbë të dorës. Përdorni dorën tjetër për të prerë mishin në feta të holla. Më pas shtoni në mes vezën e thëllëzës duke e mbuluar gradualisht vezën me mish. Pjata do të jetë më e bukur nëse e lini pak në fillim. Pasi të keni bërë të gjithë mishin dhe vezët e përgatitura. Më pas vendosim mishin e mbështjellë me vezë në avull, rregullojmë që topat të mos ngjiten. Ziejini për rreth 10 minuta që mishi të zbutet, nëse zgjat shumë mishi thahet. Dhe humbet ëmbëlsinë nga ai mish.

Shtrydhni vezët e thëllëzës

Shtrydhni vezët e thëllëzës

Hapi 3: Bëni sallam

Në këtë hap ju përgatisni një tigan të thellë. Shtoni pak vaj gatimi dhe më pas skuqni qepët dhe qepët e thata për të rritur erën. Më pas vendosni domatet në ekran. Më pas shtoni pak ujë dhe mbulojeni tenxheren. Rreth 5 minuta më vonë, merrni një lugë dhe shtypni domatet. Kaq me ketchup!

Tham Khảo Thêm:  Cách kết nối Amazon Echo Dot với loa ngoài

Më pas, shtoni të gjitha qepët dhe skuqini me salcën e domates. Përziejini mirë dhe aromatizoni sipas shijes së secilit. Tani është koha për të hedhur qoftet e mbushura me vezë thëllëza në tenxheren me salcën e domates. Mbulojeni enën në mënyrë që mishi të mbushë salcën në mënyrë të barabartë. Kur masa të vlojë, zvogëloni zjarrin për të zier derisa shumai të jetë gatuar plotësisht.

Të ziera në avull me vezë thëllëza

Të ziera në avull me vezë thëllëza

Në fund të harkut rregulloni në një pjatë çdo copë shumai të mbështjellë me vezë thëllëza. Hidhni më shumë salcë domate sipër dhe shijojeni me bukë, oriz ose oriz ngjitës!

Produkt i shijshëm shumai me vezë thëllëza

Produkti i përfunduar është veza e shijshme e thëllëzës shumai

LEXO MË SHUMË: Mënyra e gatimit të rosës është SHUMË E NXETË, e lehtë për t’u bërë në shtëpi, e ushqyeshme

Si te bejme shumai me avull per bebe

Nëse fëmijët tuaj janë anoreksikë, kjo do të jetë një pjatë që nënat nuk duhet ta injorojnë. Pamje e bukur, por shumë e lehtë për t’u ngrënë. Kështu që do t’i bëjë fëmijët super super të emocionuar!

Si të bëni sallam të zier në avull për foshnjat

Si te bejme shumai me avull per bebe

>>> KUJDES: Si të bëni ëmbëlsira autentike tajvaneze, të shijshme

Materialet e nevojshme

 • Mish derri i bluar: 300 gr
 • Karkaleca tigër e zezë e grirë: 150 g
 • Pureja e peshkut ujëvarë: 100 g (ndihmon në krijimin e qëndrueshmërisë dhe qëndrueshmërisë për shumai)
 • Rrënja e kasavës: 1/2 zhardhok (i copëtuar imët)
 • Karrota: 1/2 zhardhok (i prerë në kubikë)
 • Bizele: 20 g
 • Kokrrat e misrit: 20 gr
 • Predha Wonton
 • Kërpudha Shiitake: 4 copë
 • Vesh druri: 1 vesh
 • Xhenxhefil i bluar: 1 lugë çaji
 • Niseshte misri: 1 lugë çaji
 • Hudhra e grirë: 1 lugë çaji
 • Qepë e kuqe e grirë: 2 lugë çaji
 • Erëza: 3 lugë çaji
 • Kripë: 1/3 lugë çaji
 • Vaji i susamit: 1 lugë gjelle
 • Vaj gatimi: 1 lugë gjelle
 • Piper i bluar: 1/2 lugë çaji
 • Kripë: 1/2 lugë çaji
 • Salcë peshku: 1 lugë çaji
 • Sheqeri: 1 lugë çaji
Përbërësit për sallam të zier në avull

Përbërësit për sallam të zier në avull

Hapat për të ndërmarrë

Hapi 1: Marinoni mishin

Vetëm disa rreshta më poshtë, ju keni një recetë të mrekullueshme për marinimin e mishit. Shtoni mishit 2 lugë çaji fara erëza + qepe e grirë + kripë. Më pas përziejmë mirë dhe më pas shtojmë peshkun skad + karkaleca + niseshte misri për përzierje.

Përpunimi paraprak i karkalecave dhe bluarja e karkalecave

Përpunimi paraprak i karkalecave dhe bluarja e karkalecave

Hapi 2: Përziejini përbërësit

Vendosim një tigan në sobë, më pas shtojmë vajin dhe i skuqim derisa të marrin aromë. Kur të mbaroni, shtoni përbërësit e mëposhtëm në ishull dhe fikni sobën: veshi i drurit + kërpudhat shiitake + rrënjët e kasavës + karotat + 1 lugë çaji salcë peshku + 1 lugë çaji fara erëza. Më pas shtoni vajin e susamit dhe piperin e bluar dhe i trazoni mirë.

SUGJERON: # 6 mënyra për të gatuar vermicelli të shijshëm, të pasur dhe të thjeshtë që i pëlqejnë të gjithëve

Hapi 3: Përziejini

Përzierja sapo është skuqur në hapin 2, më pas e vendosni në një tas me mish të përzier. Shtoni pak sheqer në përzierje. Shumë sheqer do të humbasë ëmbëlsinë natyrale të atij mishi.

Përzieni karkalecat dhe pastën e mishit

Përzieni karkalecat dhe pastën e mishit

Hapi 4: Përgatitni avulloren

Duke pritur që uji të vlojë, mund të përfitoni nga rasti për të krijuar një formë shumai. Vendoseni përzierjen e mishit në qendër të wonton. Sipër vendosim bizelet dhe misrin. E rregullojmë në formë luleje dhe më pas e rrumbullakojmë duke i prerë tepricat. Le të shtojmë një pjesë të bukur për ju djema.

Pako shumai

Paketa shumai

Hapi 5: Shumai me avull

Salsiçet nuk mund të vendosen njëra mbi tjetrën. Xiu Mai zihet me avull për rreth 10 minuta dhe ju do të shihni xiaomi të zier me avull. Nxirreni dhe shijojeni sa është ende nxehtë. Vini re se duke shtuar pak salcë soje do të jetë shumë e pasur!. Qebapët me avull për ata që janë lodhur nga ketchup me ketchup!

Shumai me avull

Shumai me avull

Si të bëni sallam të shijshëm Da Lat

Tingëllon pak e çuditshme, apo jo? Kjo pjatë është po aq e çuditshme sa edhe emri i saj. Ka shumë lëng mishi dhe nuk është i trashë. Shërbehet me lëkurë derri dhe bukë gjithashtu. Është ftohtë për të ngrënë këtë pjatë. Duhet të quhet “dhimbje sqetullash”!

Si të bëni sallam të shijshëm Da Lat

Si të bëni sallam të shijshëm Da Lat

Materialet e nevojshme

 • Barku i derrit: 300 gr
 • Lëkura e derrit: 100 g
 • Yndyra e derrit: 100 g
 • Qepë: 1 copë
 • Hudhra e grirë: 1 lugë çaji
 • Qepë e kuqe e grirë: 1 lugë çaji
 • Bukë
 • Vaj shqeme: 1 lugë çaji
 • Erëza: erëza, kripë, vaj gatimi
 • Koriandër: 2 tufa
Përbërësit për të bërë sallam Dalat

Përbërësit për të bërë sallam Dalat

Hapat për të ndërmarrë

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Lani mishin dhe yndyrën dhe vendoseni në blender

Koriandër: hiqni rrënjët dhe lani ato

Qepët: qërohen, lahen dhe priten në copa

Lëkura e derrit: rruani flokët, lani dhe më pas prisni në katrorë të vegjël për ta ngrënë

Grini mishin për të bërë sallam Da Lat

Grini mishin për të bërë sallam Da Lat

Hapi 2: Marinoni mishin

Mënyra e marinimit të mishit në këtë pjatë është gjithashtu mjaft e thjeshtë, miqtë e mi! Masën e mishit të bluar e vendosim në një enë, shtojmë erëza + kripë + sheqer dhe e përziejmë mirë. Marinojini për rreth 10-15 minuta djema.

Bërja e salsiçeve Da Lat

Bërja e salsiçeve Da Lat

Hapi 3: Gatuani sallamin

Nxehim një tigan me vaj dhe kaurdisim qepën dhe hudhrën e grirë. Më pas, shtoni lëkurën e derrit dhe qepën në ishull me radhë. Pak vaj shqeme do ta bëjë ushqimin më të bukur.

Më pas, shtoni ujë të ftohtë, lëreni të vlojë dhe më pas shtoni Shumai. Gatuani për rreth 10 minuta, pastaj është gatuar mjaftueshëm. Mishi do ta mbajë ujin, jo të thatë dhe të ëmbël. Shtoni erëza dhe keni mbaruar.

Bëj lëng mishi dhe gatuaj shumai

Bëj lëng mishi dhe gatuaj shumai

Më në fund, është koha për të shijuar. Hidhni lëngun në një tas me shumai dhe lëkurë derri, qepë. Sipër shtoni pak cilantro, kjo pjatë shërbehet me bukë. Shtimi i pak piper i bluar do ta bëjë gjellën më aromatike. Dhe nuhatni sërish aromën e mprehtë.

Produktet e gatshme të Dalat shumai

Produktet e gatshme të Dalat shumai

Epilogu

Artikulli i mësipërm, Diachiamthuc.vn ju ka udhëzuar si te bejme shumai mish derri. Dhe pjatat e tjera anësore janë shumë tërheqëse. Ju uroj një vakt të shijshëm me familjen tuaj.

Pyetje të lidhura

Çfarë është xiaomi trade Diachiamthuc.vn?

Xiumai, i njohur gjithashtu si Sumai, është një pjatë me origjinë nga Kina dhe konsiderohet gjithashtu një ushqim i zbehtë për ushqime. Kjo pjatë është modifikuar pak në Japoni dhe vendet e Azisë Juglindore.
Në Vietnam, shumai bëhet nga mishi i derrit të grirë, qepët dhe qepët e kombinuara me salcën e domates dhe shpesh përdoret në vaktet kryesore, të shërbyera me bukë ose oriz të zier në avull.

Ku e ka origjinën shumai?

Xiumai, që daton midis dinastive Qing dhe Ming, gjendet në qytetin e Hohhot, Mongolia e Brendshme. Në atë kohë, shumai shitej nëpër çajtore si një pjatë e domosdoshme dhe konsiderohej një delikatesë kur shërbehej me çaj.

A është mirë të hahet shumë shumai?

Ai përmban shumë lëndë ushqyese dhe energji të nevojshme për trupin. Por ata prej jush që janë në procesin e humbjes së peshës ose në rrezik të obezitetit duhet të kufizojnë ngrënien e kësaj pjate!


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách làm xíu mại đơn giản, ngon không khác gì ngoài hàng . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách sửa mã lỗi Netflix U7111-1331 và U7111-1331-5057

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *