Cách làm lòng xào dưa ngon ăn vừa ngon vừa đỡ ngán tại nhà

Rate this post

Si të gatuajmë pjepër të skuqur Një vakt i shijshëm dhe tërheqës familjar do të ndihmojë që disponimi i gjithë familjes të jetë shumë më i lumtur. Në këtë postim Diachiamthuc.vn Unë do të ndaj me ju një pjatë të thjeshtë, buxhetore dhe ushqyese për një vakt familjar që është zemër me pjepër të skuqur. Kjo është një pjatë e njohur me vietnamezët. Le të mësojmë se si ta bëjmë këtë pjepër të shijshëm të skuqur!

Si të gatuajmë pjepër të skuqur

Si të gatuajmë pjepër të skuqur

Si të bëni një skuqje të thjeshtë por të shijshme të pjeprit

Zemra e pjeprit e skuqur është një pjatë e shijshme që nuk është e çuditshme në vaktin familjar të vietnamezëve. Këtu është receta si të gatuaj pjepër të skuqur E shijshme dhe tërheqëse për të gjithë familjen. Le ta ndjekim!

Si të bëni pjepër të thjeshtë të skuqur

Si të bëni pjepër të thjeshtë të skuqur

LEXO MË SHUMË: 5 mënyra për të gatuar qull të shijshëm dhe ushqyes orizi kafe për foshnjat dhe familjet

Si të zgjidhni shijen e mirë

 • Zgjidhni për të blerë zorrë të reja: Duhet të zgjidhni të verdhat e freskëta, të rrumbullakëta, të bardha rozë, të kontrolloni lëngun duke shtrydhur një pjesë të zorrës, nëse është e bardhë qumështi dhe nuk ka erë peshku, atëherë është e shijshme.
Si të zgjidhni shijen e mirë

Si të zgjidhni shijen e mirë

 • Zgjidhni për të blerë llojin e vjetër: Zgjidhni një zemër të vogël, rozë të lehtë, me një tub të rrumbullakët dhe veçanërisht pa erë të keqe. Mos zgjidhni llojet e zorrëve që janë të lirshme, kanë shenja të rrjedhjes viskoze, ngjyrë të zbehtë dhe kanë erë peshku.

Si të përgatisni zemrën

Përpunimi paraprak është një hap jashtëzakonisht i rëndësishëm për ta bërë më të shijshme pjatën e skuqur me pjepër. Këtu janë disa mënyra shumë të thjeshta dhe efektive për të pastruar zemrën në shtëpi, të cilat mund t’i bëjë kushdo.

Si të përgatisni zemrën

Si të përgatisni zemrën

SUGJERON: Detaji 3 Si ta bëni pulën e zier në avull të verdhë të shijshme dhe të bukur

Përpunimi paraprak i zemrave të reja

Këtu janë metodat e para-përpunimit që duhet të dini:

Përdorni kripë dhe uthull

Pasi të blini zorrën e re, kthejeni përmbys, fshijeni zhulin brenda ose mund të përdorni një copë xhenxhefil për ta filetuar brenda dhe më pas shtrydheni për të nxjerrë jashtë të gjithë zhul dhe për të deodoruar zorrët.

Përdorni kripë dhe uthull

Përdorni kripë dhe uthull

Më pas pastroni zorrët tërësisht me kripë dhe uthull dhe shpëlajeni me ujë. Në fund, zbardhni zorrët në ujë të vluar për të pastruar plotësisht dhe për të eliminuar erën.

Tham Khảo Thêm:  Netflix Premium có quá đắt không? Giảm hóa đơn phát trực tuyến của bạn với các mẹo chính này

Përdorni limon dhe kripë

Ngjashëm si ta bëni në zorrën e hollë pasi ta blini, qëroni me kokë poshtë, lani shtresën e yndyrshme brenda, më pas fërkojeni me limon për të hequr erën dhe shpëlajeni mirë me ujë të kripur për të hequr të gjitha bakteret. Pas kësaj, zieni zorrët me ujë të valuar për t’i bërë më të forta dhe më krokante, më pas përdorni duart për t’i pastruar.

Përdorni limon dhe kripë

Përdorni limon dhe kripë

Përdorni miell dhe limon

Përveç dy metodave të mësipërme, zorrët mund të pastrohen edhe duke përdorur miell dhe limon. Ngjashëm si ta bëni në tavolinë me kokë poshtë dhe më pas lani slimin brenda.

Përdorni miell dhe limon

Përdorni miell dhe limon

Hidhni në të pak miell, kripë, më pas shtrydhni mirë, më pas shpëlajeni mirë me ujë në përpjekje për të hequr erën e keqe të zorrëve. Pasi të jetë pastruar zorra, fërkojeni me limon dhe më pas shpëlajeni me ujë, zorra e hollë do të jetë e pastër dhe pa erë.

Përpunimi i zemrave të vjetra

Zemra e vjetër mund të përpunohet shumë pjata të ndryshme si qull, gatime të ziera ose të skuqura. Megjithatë, nëse nuk dini të gatuani, zorra e vjetër do të ketë një erë të pakëndshme dhe do ta bëjë gjellën të mos jetë më e shijshme dhe tërheqëse. Megjithatë, me këshillat e mëposhtme, mund të përgatisni zorrët e vjetra thjesht dhe shpejt:

Përpunimi i zemrave të vjetra

Përpunimi i zemrave të vjetra

 • Hapi 1: Pasi të keni blerë zemrën e vjetër, priteni në copa sa një kafshatë
 • Hapi 2: Përzieni zorrën e trashë, qepët, xhenxhefilin, verën e bardhë dhe marinojini për rreth 30 minuta
 • Hapi 3: Shtoni në përzierje mbi një lugë miell dhe fërkojeni fuqishëm vazhdimisht
 • Hapi 4: Fshijeni pjesën e yndyrshme të zorrës së trashë, përgatisni një tas me ujë të ngrohtë, më pas vendosni zorrën e trashë për ta larë, në fund shpëlajeni përsëri me ujë.

LEXO MË SHUMË: Si të bëni këmbë të shijshme pule me qepë të zier në avull dhe Këshilla për zgjedhjen e blerjes së këmbëve të freskëta të pulës

Si të bëni barkun e derrit të skuqur me turshi

Përgatitni materialet

 • Barku i derrit 300 gr
 • Lakër turshi 200 gr
 • 1 domate
Barku i derrit i skuqur me turshi

Barku i derrit i skuqur me turshi

 • Qepë të njoma 10 gr
 • Xhenxhefil i vogël 1 copë
 • Verë e bardhë 1 lugë gjelle

Si të bëni barkun e derrit të skuqur me turshi

Hapi 1: Përgatitni zorrët e reja të pastra. Thyejeni zemrën me ujë të kripur të përzier me verë ose uthull dhe më pas e shtrydhni fort. Ju gjithashtu mund ta derdhni kripën direkt në pëllëmbën e dorës dhe më pas ta fërkoni për të hequr të gjitha papastërtitë. Shpëlajini zorrët me ujë, më pas hiqeni dhe kullojini.

Përgatitni zorrët e reja të pastra

Përgatitni zorrët e reja të pastra

Hapi 2: Turshitë që mund t’i blini në market, supermarket ose t’i bëni vetë në shtëpi. Thithni turshitë në ujë të holluar me kripë për të reduktuar kripësinë. Shpëlajeni me ujë, shtrydhni. Pasi të keni blerë domatet, i lani dhe i prisni në forma arrë betel. Bleni qepë të njoma gjithashtu hiqni të gjitha gjethet e dëmtuara, lani dhe pritini në copa të vogla. Xhenxhefili i larë, i prerë në feta dhe i copëtuar.

Si të skuqni zorrët e reja me turshi të shijshme

Hapi 3: Vendosni në sobë 200 ml ujë të filtruar, qepë dhe xhenxhefil të ziejnë. Kur uji të vlojë, vendosni pjesën e brendshme të pastruar në tenxhere dhe zbardhni. Mund të shtoni pak verë të bardhë dhe lëng limoni në tenxhere për të deodoruar në mënyrën më efektive. Gatuani për rreth 5 minuta, më pas fikni zjarrin, hiqni zemrën dhe vendoseni në një enë me ujë të ftohtë për ta bërë më krokante. Shpëlajeni sërish me ujë dhe më pas priteni në copa sa kafshatë.

Si të skuqni zorrët e reja me turshi të shijshme

Si të skuqni zorrët e reja me turshi të shijshme

Hapi 4: Vendoseni tiganin me vaj në sobë, shtoni hudhrën dhe skuqeni derisa të marrë aromë. Më pas shtoni zorrët dhe skuqeni në mënyrë të barabartë për rreth 7 minuta, më pas fikni zjarrin dhe vendoseni në një pjatë për t’u shijuar.

Tham Khảo Thêm:  7 địa điểm tốt nhất để mua Apple Watch tân trang vào năm 2022

Hapi 5: Vazhdoni të ngrohni tiganin me vaj, më pas shtoni 2 lugë vaj gatimi, shtoni domatet dhe skuqeni për rreth 3 minuta. Vazhdoni të shtoni turshitë, 1 lugë gjelle salcë peshku, gjysmë luge çaji MSG, 1 lugë gjelle sheqer dhe në fund vendoseni zemrën në tigan, përzieni për rreth 3 minuta.

SUGJERON: Si të bëni petë të skuqura të shpejta dhe të shijshme për mëngjes

Produkt i perfunduar

Pjata e përfunduar do të ketë një ngjyrë tërheqëse dhe një aromë tërheqëse. E freskët, pa shije peshku, e përzier me lakër të thartë, e bën këtë pjatë tashmë të shijshme edhe më tërheqëse.

Zemër e butë krokante

Zemër e butë krokante

Si të bëni barkun e derrit të skuqur me turshi

Përgatitni materialet

 • Zemra e vjetër 1 kg
 • Turshi 500 gr
 • Selino 100 gr
bark derri i skuqur me turshi

bark derri i skuqur me turshi

 • Ananasi 200 gr
 • Qepë, djegës, hudhër të grirë
 • Vaj gatimi
 • Erëza: Erëza, kripë, salcë peshku, glutamat monosodium, satay, sheqer

LEXO MË SHUMË: Si të bëni shumai është e thjeshtë, e shijshme si jashtë

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Pas blerjes së ananasit, pritet në copa sa kafshatë, selinoja dhe qepët e njoma merren me gjethe të vyshkura, lahen dhe priten. Ftonjtë e larë dhe të copëtuar. Pasi pastrohet, zorra e vjetër pritet në copa sa një kafshatë.

djegës i larë dhe i copëtuar

djegës i larë dhe i copëtuar

Marinojini erëzat sipas raportit: 1 lugë gjelle salcë peshku, 1 lugë sate, 1 lugë gjelle glutamate monosodium, 1 lugë gjelle erëza përziejini të gjitha dhe marinojini për rreth 15 minuta për të mbushur erëzat.

Hapi 2: Bëni barkun e derrit të skuqur me turshi

Tavën e vajit e vendosim në sobë, kur vaji të nxehet shtojmë hudhrën e grirë dhe e skuqim derisa të marrë aromë. Më pas shtoni ananasin dhe skuqeni dhe shtoni 1 lugë sheqer, skuqeni për rreth 2 minuta, më pas shtoni zemrën dhe skuqeni.

Vendoseni zemrën në përzierje

Vendoseni zemrën në përzierje

 • Shënim: kur futni zorrët, duhet ta mbani zjarrin shumë të lartë në mënyrë që zemra pas skuqjes të mos jetë e fortë dhe e holluar me ujë. Kur zemra të jetë e fortë, shtoni turshitë dhe skuqini, mbulojeni dhe ziejini derisa zemra të jetë gatuar. Herë pas here hapni kapakun e tenxheres, përzieni mirë, gatuajeni për rreth 15 minuta derisa zemra të jetë gatuar.

Produkt i perfunduar

Pas përfundimit të pjeprit të skuqur ka një shije të pasur, krokante, jo të pështirë të lakrës së thartë dhe ananasit.Është e mrekullueshme të hahet me oriz të nxehtë. Le të shkojmë në kuzhinë dhe të bëjmë këtë pjatë me zemër me pjepër të skuqur për ta shijuar të gjithë familjen!

Zemra e pjeprit e skuqur pas përfundimit

Zemra e pjeprit e skuqur pas përfundimit

SUGJERON: Ndani se si të bëni sallatë të shijshme të butë, të thartë dhe pikante me salmon, të varur nga të ngrënit

Si të bëni mish viçi të skuqur me turshi

Përgatitni materialet

 • Zorrë viçi 400 gr
 • Lakër turshi 200 gr
 • Ujë kokosi 200 ml
Bëni mish viçi të skuqur me turshi

Bëni mish viçi të skuqur me turshi

 • Qepë të njoma 20 gr
 • Qepë vjollce 2 copë
 • Hudhra 1 llambë
 • erëz

Hapi 1: Përgatitni zorrët e viçit

Ngjashëm me përpunimin paraprak të zorrëve të derrit, ju duhet të njomni zorrët e viçit në ujë të kripur të përzier me verë ose uthull, kështu që fërkoni butësisht duart tuaja për të shmangur hidhërimin e viçit. Duhet të zhyteni në ujë të kripur për rreth 5 minuta, më pas të shpëlahen me ujë, të shtrydhen dhe të thahen.

Përpunimi i zorrëve të viçit

Përpunimi i zorrëve të viçit

Hapi 2: Thyejeni lakër turshi me ujë akull

Ky hap për të reduktuar kripësinë, më pas shpëlajeni me ujë, nxirreni të thahet. Pritini turshitë në copa sa një kafshatë, marinojini me 1 lugë gjelle sheqer, ⅓ lugë çaji erëza. Bleni hudhër të qëruar dhe të grirë.

Thith lakër turshi në ujë me akull

Thith lakër turshi në ujë me akull

Hapi 3: Zieni paraprakisht mishin e viçit

Hidhni në një tenxhere ujin e kokosit, shtoni 1 lugë çaji kripë, më pas lëreni të vlojë. Kur uji të vlojë, shtoni zorrët e viçit, mbulojeni dhe ziejini për rreth 40 minuta. Kur zemra të jetë zier e nxjerrim dhe e vendosim në një enë me ujë të ftohtë që të jetë krokante. Më pas e presim mishin e viçit në copa sa kafshatë.

Mish viçi i zier paraprakisht

Mish viçi i zier paraprakisht

Hapi 4: Bëni viçin e skuqur me turshi

Vendosim tiganin me vaj në sobë, më pas shtojmë qepën dhe hudhrën e grirë dhe i skuqim derisa të marrin aromë. Vendosni zorrët dhe ziejini në zjarr mesatar për rreth 7 minuta. I rregullojmë sipas shijes dhe më pas i shtojmë turshitë dhe i kaurdisim për 3-5 minuta të tjera, më pas fikim zjarrin.

Vendoseni zemrën dhe skuqeni në nxehtësi mesatare

Vendoseni zemrën dhe skuqeni në nxehtësi mesatare

Produkt i perfunduar

Zorra e viçit të skuqur me pjepër pas përfundimit do të ketë një shije shumë tërheqëse dhe të shijshme. Mund të shtoni disa qepë të grira hollë dhe piper për të përmirësuar shijen e gjellës. Zemra ka një shije të yndyrshme, krokante të mishit të viçit, e kombinuar me shijen e thartë të lakrës së thartë për ta ndihmuar këtë pjatë të hajë përgjithmonë dhe të mos mërzitet. Fat i mirë me recetën si të gatuaj pjepër të skuqur kjo eshte!

Zemra ka një shije të yndyrshme viçi

Zemra ka një shije të yndyrshme viçi

Zorrët e viçit të skuqura me lakër turshi (recetë e ndarë nga përdoruesit)

Përgatitni materialet

 • Zorrë viçi 100 g
 • Lakra turshi 1 pak
 • Zhardhokët e ngjeshur 10g
 • Shafran i Indisë pluhur 1/3 lugë çaji
Bëni mish viçi të skuqur me turshi

Bëni mish viçi të skuqur me turshi

 • Qepë e gjelbër 1 copë
 • Salcë peshku 1 lugë çaji
 • Vaj gatimi 2 lugë gjelle
 • Erëza e zakonshme 1 pak

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Vendosim në sobë një tenxhere me ujë, kur uji të vlojë, ziejmë zorrët e pastruara derisa të zbuten, më pas nxjerrim një enë me ujë akull që zorrët të bëhen krokante.

Turshitë e blera dhe të lara

Turshitë e blera dhe të lara

I kullojmë dhe e presim në copa sa një kafshatë. Bleni turshitë, lajini me ujë, kullojini dhe pritini në copa të shkurtra.

LEXO MË SHUMË: 3 mënyra për të gatuar vermiçelin e shijshëm, SAKTË në shtëpi

Hapi 2: Bëni viçin e skuqur me turshi

Në veri në sobë 1 tigan me vaj, kur vaji të jetë i nxehtë, shtoni pak zhardhok të ngjeshur për të skuqur. Më pas shtoni ⅓ lugë çaji pluhur shafran i Indisë, ⅓ lugë çaji kripë, 1 lugë gjelle salcë peshku, ⅓ lugë çaji sheqer, përzieni mirë.

Përziejini turshitë

Përziejini turshitë

Shtoni turshitë dhe skuqini për të thithur erëzat, më pas shtoni ⅓ lugë çaji piper, qepët e prera në feta, rregulloni sipas shijes dhe më pas fikni sobën.

Produkt i perfunduar

Pjata e përfunduar e zorrëve të viçit do të ketë një aromë tërheqëse që i bën të gjithë të dashurohen kur shijojnë. Zorrët e viçit ngjyhen me erëza të përziera me shijen e thartë të turshive dhe i hanë gjatë gjithë kohës pa e ditur se çfarë është e mërzitshme. Kjo është një pjatë që duhet ta provoni një herë. Paç fat.

Zorrët e viçit ngjyhen me erëza

Zorrët e viçit ngjyhen me erëza

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të gatuaj pjepër të skuqur Kosi i shijshëm dhe tërheqës në shtëpi që mund ta bëjë kushdo. Shpresojmë, informacioni i mësipërm do t’ju ndihmojë të përgatisni me sukses këtë pjatë të shijshme dhe tërheqëse për të argëtuar të gjithë familjen. Paç fat. Për më shumë informacione interesante dhe interesante, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn!

Pyetje në lidhje me mënyrën e përgatitjes së pjeprit të skuqur

Si të zgjidhni shijen e mirë?

Zorrët me tuba të zorrëve të holla, të rrumbullakëta dhe të freskëta me ngjyrë të bardhë dhe rozë, pa erë të keqe do të jenë të shijshme.

Çfarë recetash ka për pjepër të skuqur Diachiamthuc.vn?

Sugjerime për ju: Zorrët e derrit të rinj të skuqura me turshi, zorrët e derrit të vjetër me turshi, zorrët e viçit me lakër turshi, …

A është barku i derrit me kalori të lartë?

Sipas hulumtimeve, me 100 g zorrë të re përmban 85 kcal kalori.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách làm lòng xào dưa ngon ăn vừa ngon vừa đỡ ngán tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Thành phố Bảo Lộc ở đâu? Tất tần tật thông tin , lịch sử về Tp này

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *