Cách làm gỏi củ hủ dừa hấp dẫn ngon khó cưỡng ngay tại nhà

Rate this post

Si të bëni sallatë me petë kokosi Tofu i kokosit është një pjatë specialiteti perëndimor që pëlqehet nga shumë njerëz. Zhardhokët tofu të kokosit mund të kombinohen me karkaleca, mish, veshë derri, ushqim deti, kikirikë dhe perime për të krijuar një sallatë të shijshme.

Si të bëni sallatë me petë kokosi

Si të bëni sallatë me petë kokosi

Sallata është e shijshme, tërheqëse, ushqyese dhe e freskët me një recetë shumë të thjeshtë që çdokush mund ta bëjë në shtëpi. Në këtë postim Diachiamthuc.vn Unë do të ndaj me ju se si të përgatisni sallatën e vjetër të kokosit në shtëpi. Le ta ndjekim artikullin së bashku!!!

Disa veçori të veçanta për sallatën tofu me kokos

Sallata e kokosit tofu është një pjatë jashtëzakonisht e njohur me një kombinim të shumë shijeve si ëmbëlsia e tofus së kokosit dhe thartirës për të sjellë një pjatë jashtëzakonisht mbresëlënëse. Prandaj, kjo është një pjatë që duhet ta provoni patjetër dhe çfarë mund të jetë më mirë nëse mund të bëni pjata të shijshme për familjen dhe të dashurit tuaj. Këtu është receta Si të bëni sallatë tofu me kokos E shijshme dhe tërheqëse për të gjithë familjen. Le ta ndjekim !!!

Disa veçori të veçanta për sallatën tofu me kokos

Disa veçori të veçanta për sallatën tofu me kokos

KUJDES: Sekreti për të zier në avull sipërfaqe të shijshme dhe jo të peshkut në shtëpi

Si të bëni sallatë të thjeshtë dhe të shijshme me kokosi me mish derri tofu

Tofu e kokosit të veshit të derrit është një pjatë e shijshme dhe tërheqëse që nuk mund ta injoroni. Më poshtë, diachiamthuc.vn do të ndajë recetën për një pjatë shumë të thjeshtë me tofu kokosi me veshë derri. Le të shkojmë në kuzhinë së bashku!

Përbërës

 • 400 g veshë derri
 • 500 g tofu kokosi
 • 1 karotë
 • 3 kërcell gjethe laksa
 • 10 qepë të purpurta
 • 8 djegës
Përbërësit e sallatës tofu me kokosin e veshit të derrit

Përbërësit për sallatën tofu me kokosin e veshit të derrit

 • 1 llambë hudhër
 • 2 limonë
 • 100 ml vaj gatimi
 • 4 lugë çaji salcë peshku
 • ½ filxhan salcë peshku (tas orizi)
 • Sheqer/kripë/glutamat mononatriumi

Zgjidhni për të blerë përbërës

Si të blini zhardhokët tofu të kokosit: Kur blini tofu të kokosit, hiqni shtresën e jashtme fibroze për të zbuluar një zhardhok në formë kulle, trapezoid, të bardhë dhe të butë. Ky është zhardhokja më e ëmbël në pemën e kokosit. Duhet të blihen zhardhokët e kokosit të grira, me madhësi mesatare, me dorë të fortë, brenda të bardhë, të freskët, jo të thatë. Mos zgjidhni fruta të mëdha dhe të vjetra, sepse kështu pjata do të jetë e fortë dhe nuk garantohet për shije.

Si të blini tofu të kokosit

Si të blini tofu të kokosit

Si të zgjidhni veshët e derrit me cilësi të mirë: Vëzhgoni përzgjedhjen e veshëve të derrit rozë, të freskët, jo të errët dhe me ngjyra të çuditshme. Zgjidhni veshët e derrit me elasticitet të mirë, kur shtypet, ndihet i fortë, duke u mbajtur fort në dorë. Mos zgjidhni veshët e derrit që kanë një erë të mprehtë, të keqe ose të çuditshme, sepse ky mund të jetë një lloj veshi i derrit që është zhytur në kimikate.

Si të zgjidhni të blini veshët e derrit

Si të zgjidhni të blini veshët e derrit

Materialet e procesit

Pas blerjes lani veshët e derrit, rruani flokët dhe papastërtitë jashtë, më pas lajini me ujë të kripur, lëng limoni dhe zieni.Vendosni 500 ml ujë në sobë dhe lërini të vlojnë. Kur uji të vlojë, fusni veshët e derrit dhe gatuajeni për rreth 40 minuta, pastaj fikni zjarrin. I nxirrni veshët e derrit, i prisni në copa të vogla për t’i ngrënë për të përzier sallatën.

Si të hiqni erën e veshëve të derrit: Pas pastrimit të veshëve të derrit, fërkojeni me kripë ose uthull ose lëng limoni për të hequr erën. Zhytini duart e derrit në një përzierje me lëng limoni ose uthull për rreth 5 minuta, më pas shpëlajini me ujë, kullojini.

Materialet e procesit

Materialet e procesit

Bleni zhardhokët tofu të kokosit, lajini, prisni në copa të vogla, vendosni gjysmë limoni në ujë që tofuja e kokosit të bëhet më e bardhë. Thithni derisa sallata të jetë gati për t’u përzier, më pas nxirreni tofu-në e kokosit për t’u kulluar.

Bleni karota, qëroni, lani dhe pritini në copa të vogla. Për të hequr erën e fortë të karotave, mund të shtoni gjysmë limoni, një lugë çaji sheqer dhe ta shtrydhni dhe të shtrydhni lëngun. Marule larë, prerë në copa të vogla. Hudhra e qëruar. Vendosini të dyja në një blender.

Hapat për të bërë sallatë tofu me kokosin e veshit të derrit

Qepët qërohen, lahen dhe priten hollë. Vendosim tiganin në sobë, hedhim pak vaj zierje, kur vaji të nxehet shtojmë qepën e kuqe dhe kaurdisim.

Hapi 3: Përgatitni salcën e peshkut

Për të pasur një përzierje të shijshme salce peshku, mund të përzieni sipas kësaj recete: 3 lugë sheqer, 1 lugë MSG, djegës, hudhër të shtypur, gjysmë limoni, gjysmë filxhani salcë peshku, më pas përzieni përzierjen e mësipërme.

bëni salcë zhytjeje

bëni salcë zhytjeje

Hapi 4: Përzieni sallatën

Përgatitni një tas me salcë sallate. Vendosni veshët e derrit, më pas shtoni dy lugë salcë peshku, përzieni mirë, shtoni tofu-në e kokosit dhe karotat e grira. Më pas shtoni 3 lugë gjelle salcë peshku në tasin me hudhër të përzier me sallatë, lëngun e gjysmë limoni dhe përzieni mirë. Vendosini sërish në ishull gjethet e laksës dhe qepët e thata, më pas vendosini në një pjatë dhe shijojeni.

Përzieni sallatën

Përzieni sallatën

Produkt i perfunduar

Vetëm me hapat e mësipërm të thjeshtë, ju keni përfunduar një pjatë të shijshme, tërheqëse dhe jashtëzakonisht tërheqëse të sallatës së veshit të derrit me tofu kokosi. Le të shkojmë në kuzhinë dhe ta përgatisim këtë pjatë menjëherë.

Produkt i përfunduar me sallatë tofu me kokosin e veshit të derrit

Produkt i përfunduar me sallatë tofu me kokosin e veshit të derrit

Sallata tofu e kokosit me ushqim deti është super e shijshme

Sallata tofu e kokosit me ushqim deti është një pjatë e njohur, por e pëlqyer nga shumë njerëz për shkak të shijes së saj të shijshme, tërheqëse dhe jashtëzakonisht të pasur, veçanërisht shumë ushqyese dhe e mirë për shëndetin. Këtu është një recetë për një sallatë super të thjeshtë me petë kokosi me ushqim deti në shtëpi që diachiamthuc.vn do të donte t’ju prezantonte.

Sallata tofu e kokosit me ushqim deti është super e shijshme

Sallata tofu e kokosit me ushqim deti është super e shijshme

Përbërës

 • 500 g tofu kokosi
 • 500 g oktapod
 • 300 g karkaleca
 • 200 ml lëng limoni
Përbërësit për sallatën tofu me kokos me ushqim deti

Përbërësit për sallatën tofu me kokos me ushqim deti

 • 3 lugë çaji sheqer
 • 3 lugë çaji kripë
 • Bimë të ndryshme
 • Kikiriku i pjekur

Si të bëni sallatë tofu me kokos me ushqim deti

Zgjidhni përbërësit

 • Si të zgjidhni karkaleca të shijshme të freskëta: zgjidhni ato me lëvozhgë të pastër dhe të fortë, mishi brenda mund të shihet. Mos zgjidhni predha të buta, koka nuk ngjitet në trup.
 • Si të blini oktapod të freskët: zgjidhni ato me sy të shndritshëm, mish të fortë dhe të fortë. Mos blini ato që kanë rënë të verdha, të buta dhe viskoze në prekje
Si të zgjidhni përbërësit?

Si të zgjidhni përbërësit?

LEXO MË SHUMË: 6 mënyra për të bërë vermicellin e përzier të ëmbël dhe të thartë, të thjeshtë dhe të shijshëm

Materialet e procesit

Pasi të keni blerë tofu të kokosit, qëroni lëvozhgën, lajeni dhe më pas priteni në copa të vogla për ta ngrënë. Thithni tofun e kokosit me kripë dhe lëng limoni të holluar për ta bërë atë më të bardhë.

Lani oktapodin, për të hequr erën e peshkut mund të shtoni pak kripë, ta shtrydhni mirë dhe më pas ta lani disa herë me ujë. Vendosni një tenxhere me ujë në sobë, vendosni oktapodin dhe gatuajeni për rreth 10 minuta. Hiqni tentakulat, pritini xhufkat përgjysmë, majat i mbani të ndara.

Karkalecat e blera lahen, zihen dhe më pas kullohen. Kur karkaleca të jetë ftohur, hiqni lëvozhgën

Përpunimi paraprak i përbërësve të tofus së kokosit

Përpunimi paraprak i përbërësve të tofus së kokosit

Hapi 3: Bëni salcë peshku të përzier me sallatë

 • Shtoni 200 ml lëng limoni, 4 lugë sheqer derisa sheqeri të tretet

Hapi 4: Përzieni sallatën

Vendosni tofun e kokosit në një tas, shtoni salcën e sallatës dhe përzieni mirë. Më pas shtoni frutat e detit, përziejini mirë dhe ripërziejini sipas shijes së familjes. Vendoseni në një pjatë, shtoni disa barishte, kikirikë sipër dhe shijoni.

Përzieni sallatën tofu të kokosit me ushqim deti

Përzieni sallatën tofu me kokos me ushqim deti

Produkt i perfunduar

Sallata tofu e kokosit me ushqim deti ka një shije të shijshme dhe tërheqëse të bërë nga përbërës të lehtë për t’u gjetur. Kjo sallatë ka shijen krokante të tofus së kokosit, ushqim deti aromatik, të butë dhe të ëmbël që me siguri do t’ju bëjë të bini në dashuri.

produkt i përfunduar me sallatë tofu kokosi me ushqim deti

produkt i përfunduar me sallatë tofu kokosi me ushqim deti

Si të bëni sallatë vegjetariane tofu me kokos

Sallata vegjetariane tofu e kokosit me një shije karakteristike të shijshme, krokante, e thartë, e ëmbël dhe e thartë do të jetë një meze perfekte për ditët vegjetariane. Ja si të bëni një supë të thjeshtë vegjetariane me petë kokosi për amvisat

Si të bëni sallatë vegjetariane tofu me kokos

Si të bëni sallatë vegjetariane tofu me kokos

Përbërës

 • 300 g tofu kokosi
 • 100 gr kikirikë
 • 2 copa tofu
 • 1 piper zile
Përbërësit e sallatës vegjetariane të kokosit tofu

Përbërësit e sallatës vegjetariane të kokosit tofu

 • ananasi
 • Laksa largohet
 • Uthull, salcë soje, limon
 • Sheqer guri, kripë, piper

Si të bëni një sallatë të thjeshtë dhe të kursyer vegjetariane tofu me kokos

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Blini zhardhokët tofu të kokosit, lajini disa herë me ujë dhe më pas pritini në feta të holla për t’i ngrënë. Vendoseni tofun e kokosit në një tas me lëng limoni të holluar dhe ziejini për rreth 10 minuta për ta bërë tofun e kokosit më të bardhë. Tofu e skuqur thellë, më pas e prerë në copa sa kafshatë.

Përpunimi paraprak i tofus së kokosit

Përpunimi paraprak i tofus së kokosit

Bleni speca zile për përpunim paraprak, lani dhe prisni në copa të vogla. Qëroni ananasin dhe e prisni në copa sa një kafshatë. Lani marulen, hiqni gjethet e dëmtuara. Piqini kikirikët derisa të marrin ngjyrë kafe të artë, më pas hiqni lëvozhgën dhe grijeni.

Hapi 2: Zbatoni

Vendosim një tenxhere me 300 ml ujë në sobë, kur uji të vlojë, shtojmë ananasin të ziejë. Shtoni sheqerin guri, salcën e sojës të kripur dhe gatuajeni për 5 minuta të tjera, më pas fikni zjarrin. Hidhni 1 lugë çaji lëng limoni, 2 lugë çaji sheqer, 1 lugë çaji uthull në një tas me lëng ananasi dhe përzieni përzierjen e mësipërme për të bërë salcë sallatë.

Përgatitni një tas të madh sallate, vendosni specat zile, tofu kokosi dhe tofu në një tas, më pas derdhni salcën e sallatës në të, përzieni të gjithë përbërësit që erëza të depërtojë. Shtoni gjethet e laksës, kikirikët e grimcuar dhe shijoni.

LEXO MË SHUMË: Si të bëni biftek viçi në shtëpi të thjeshtë, të butë, të LLOJIT TË DREJTË

Produkt i perfunduar

Sallatë vegjetariane tofu me kokos me shije të shijshme, tërheqëse dhe të freskët. Kjo është një pjatë ideale për t’u shijuar në rastet vegjetariane, festat vegjetariane ose hënën e plotë. Fat i mirë me recetën si të bëni sallatë tofu me kokos ja ku shkoni!!!

produkt i përfunduar i sallatës vegjetariane të kokosit tofu

produkt i përfunduar i sallatës vegjetariane të kokosit tofu

Epilogu

Në artikullin në Diachiamthuc.vn ndau me ju si të bëni tofu të shijshëm të kokosit, tërheqëse dhe super e thjeshtë në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Shpresojmë që përmes artikullit të mësipërm do t’ju ndihmojë të përgatisni këtë pjatë të mrekullueshme tofu me kokos për ta shijuar të gjithë familjen. Paç fat. Për më shumë informacion interesant dhe interesant, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn!

Pyetje në lidhje me mënyrën e përgatitjes së sallatës tofu me kokos

Çfarë është sallata tofu e kokosit?

Është një pjatë popullore e popullit perëndimor me një shije shumë unike. Shija krokante e ëmbël dhe krokante e tofus së re të kokosit e kombinuar me erëza ka sjellë një pjatë të mrekullueshme.

Çfarë recetash ekzistojnë për të bërë sallatë tofu me kokos?

Sugjerime për ju: Sallatë vegjetariane tofu me kokos, Sallatë me butak kokosi me veshë derri, Sallatë me petë me kokos me fruta deti.

Cilët përbërës mund të gatuhen me tofu të kokosit?

Zhardhokët tofu të kokosit mund të kombinohen me shumë përbërës të ndryshëm si viçi, mish derri, ushqim deti, … dhe të bëhen pjata nga sallatat deri te pjatat e skuqura.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách làm gỏi củ hủ dừa hấp dẫn ngon khó cưỡng ngay tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách tải xuống trang web hoặc bài viết để đọc ngoại tuyến

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *