Cách làm cua rang me siêu ngon, đơn giản tại nhà

Rate this post

Si të bëni gaforre të skuqur me tamarind – Gaforrja e pjekur në marinë është një pjatë jashtëzakonisht tërheqëse dhe e shijshme e dashur nga shumë njerëz. Mishi i gaforres përmban shumë proteina, yndyra, vitamina dhe shumë minerale që janë të dobishme për shëndetin.

Si të bëni gaforre të skuqur me tamarind

Si të bëni gaforre të skuqur me tamarind

Në këtë postim Diachiamthuc.vn Do të ndaj me ju se si të bëni gaforren e skuqur më të shijshme dhe tërheqëse me tamarindë që mund të gatuani në shtëpi. Le ta ndjekim!

Si të bëni gaforre të skuqur të ëmbël dhe të thartë me shije të shijshme

Gaforrja e skuqur me tamarind është një pjatë e shijshme dhe tërheqëse e dashur nga shumë njerëz për shkak të shijes së saj unike të ëmbël dhe të thartë. Përveç kësaj, kjo pjatë i siguron trupit edhe minerale thelbësore dhe ushqyese. Si të bëni gaforre të skuqur me tamarind Është gjithashtu mjaft e thjeshtë dhe mund ta bëni në shtëpi për të argëtuar të gjithë familjen. Mishi i ëmbël dhe i kripur i gaforres i kombinuar me shijen e thartë të tamarindës së bashku me aromën joshëse krijon një pjatë të parezistueshme. Le të shkojmë në kuzhinë për ta përgatitur këtë pjatë menjëherë!

Si të bëni gaforre të skuqur të ëmbël dhe të thartë me shije të shijshme

Si të bëni gaforre të skuqur të ëmbël dhe të thartë me shije të shijshme

KUJDES: Sinteza e mënyrave për të bërë çaj durian të çuditshëm dhe aromatik

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 gaforre deti.
 • 200 gr tamarindë.
 • 15 g niseshte misri.
 • 1 marule.
 • 100 g brumë i skuqur
 • 5 degë limoni.
 • 1 marule.
 • 4 speca djegës.
 • 2 copa xhenxhefil.
 • 6 thelpinj hudhre.
 • 4 qepë të purpurta.
Përbërësit për të përgatitur tamarind të skuqur me gaforre të ëmbël dhe të thartë

Përbërësit për të përgatitur tamarind të skuqur me gaforre të ëmbël dhe të thartë

Si ta bëni gaforren e ëmbël dhe të thartë me tamarind të parezistueshme

Materialet e procesit

Gaforret zgjedhin më të mirët, më pas i lajnë, me një thikë të mprehtë shpojnë pjesën e poshtme të kapakut të gaforres në mënyrë që gaforrja të mos lëvizë.Më pas përdorni gërshërë për të ndarë lëvozhgën dhe ndani trupin në 4 segmente.

Përpunimi paraprak i gaforres së ëmbël dhe thartë me tamarind

Përpunimi paraprak i gaforres së ëmbël dhe thartë me tamarind

Marinojini gaforret me erëza të përgatitura në përmasat e mëposhtme: 1 lugë çaji erëza, 1 lugë çaji piper, 1 lugë çaji MSG, gjysmë luge çaji kripë, 10 g qepë të grirë, 10 g hudhër të grirë. Marinojini erëzat për 5 minuta në mënyrë që gaforret të thithin erëzat në mënyrë të barabartë, më pas zhytni gaforret në thërrimet e bukës në mënyrë që brumi të ngjitet në mënyrë të barabartë me mishin e gaforres. Gaforret i vendosim në një tigan me vaj të nxehtë dhe i skuqim derisa të marrin ngjyrë kafe të artë, më pas i nxjerrim dhe i kullojmë vajin.

Tham Khảo Thêm:  7 dấu hiệu của phần mềm độc hại và cách loại bỏ nó

Bëni salcën e ëmbël dhe të thartë

Për të përgatitur salcën e ëmbël dhe të thartë për këtë pjatë, fillimisht skuqni qepën e purpurt, hudhrën, limonin dhe xhenxhefilin derisa të kenë aromë, më pas shtoni 200 ml ujë të vluar, karkasën e marinës, pluhurin djegës dhe kërpudhat. Shtoni 1 lugë gjelle MSG, 1 lugë çaji kripë dhe 1 lugë gjelle salcë peshku. Lëreni përzierjen të ziejë dhe më pas shtoni djegës të grirë për shije. Tretni 15 gramë niseshte misri me ujë, më pas përzieni tamarind për të formuar salcën e tamarindës. Në fund vendoseni gaforren në shok, më pas hidhni salcën mbi gaforre, nëse dëshironi të hani pikante, mund të shtoni salcën mbi gaforre, nëse ju pëlqen ushqimi pikant, mund të shtoni pak sate pikante. E vëmë salcën të vlojë dhe më pas e shtojmë në zjarr. Pjata, zbukurojeni dhe shijoni.

Bëni salcën e ëmbël dhe të thartë

Bëni salcën e ëmbël dhe të thartë

LEXO MË SHUMË: Si të bëni këmbë të shijshme pule me qepë të zier në avull dhe këshilla për zgjedhjen e blerjes së këmbëve të freskëta të pulës

produkt i perfunduar

Gaforrja e përfunduar do të ketë një shije të shijshme të ëmbël dhe të thartë. Të gjithë përbërësit bashkohen për të krijuar një pjatë të parezistueshme. Hyni në kuzhinë dhe përgatiteni menjëherë këtë pjatë të mrekullueshme!

Produkt i përfunduar i gaforres së skuqur të ëmbël dhe të thartë

Produkt i përfunduar i gaforres së skuqur të ëmbël dhe të thartë

Si të bëni oriz të skuqur me gaforre tamarinde

Pjata e ëmbël dhe e thartë me gaforre, e shijshme dhe aromatike, me siguri do t’i bëjë të dashuruar me gaforre. Ja një recetë shumë e thjeshtë për gaforren e pjekur të marinës që mund ta bëni në shtëpi.

Si të bëni oriz të skuqur me gaforre tamarinde

Si të bëni oriz të skuqur me gaforre tamarinde

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Gaforrja e bakrit 1 kg.
 • Fruta tamarinde e pjekur 50 g.
 • 100 gr miell tapioke.
 • 50 g shqeme.
 • 1 llambë hudhër.

Si të zgjidhni një gaforre të shijshme fushore

Kur blini gaforre, e ktheni gaforren me kokë poshtë dhe më pas shtypni bishtet e gaforreve nëse nuk fundoset, është gaforre e fortë, e shijshme. Nëse gryka është e butë dhe fundoset, është një gaforre me pak mish dhe jo e shijshme.

Si të zgjidhni një gaforre të shijshme fushore

Si të zgjidhni një gaforre të shijshme fushore

Këshillohet që gaforret e fushës të blini në fillim ose në fund të muajit hënor, sepse gaforret në mes të muajit shpesh ndryshojnë guaskën e tyre, kështu që ngrënia është e lehtë për t’u sëmurur dhe jo e shijshme. Sa më shumë shap portokalli të jetë gaforrja, aq më e fortë dhe më e shijshme është.

Si të bëni një gaforre të shijshme të skuqur

SUGJERON: Përmbledhje se si të bëni petë të skuqura të shpejta dhe të shijshme për mëngjes

Materialet e procesit

Pasi të keni blerë gaforret, lajini ato, më pas shtoni pak akull për të mbajtur gaforret të palëvizshme, më pas qëroni lëvozhgat dhe lajini për të zvogëluar erën e peshkut. Nëse gaforrja është e madhe, mund ta thyeni.

Përpunimi paraprak i lëndëve të para të gaforres së pjekur me tamarind

Përpunimi paraprak i lëndëve të para të gaforres së pjekur me tamarind

Hiqni të gjitha tullat në guaskën e gaforres dhe vendoseni në tas, pjesa e fortë e gaforres është e ndarë nga trupi i gaforres, mjafton të trokitni guaskën për t’u thyer. Sidomos për trupin e gaforres dhe këmbët e vogla, mjafton ta ndani në 2 gjysma.

Marinojini gaforret me pak erëz në përmasat e mëposhtme: 1 lugë çaji sheqer, 1 lugë çaji MSG, 1/2 lugë çaji piper, 1/2 lugë çaji kripë, 1 lugë çaji vaj gatimi dhe 1 lugë çaji hudhër të grirë. Thithni tamarindën në ujë të nxehtë për rreth 15 minuta, më pas shtypeni për të hequr farat dhe trupin e marinës. Më pas shtoni 1 lugë çaji salcë peshku, 1 lugë çaji sheqer, 1 lugë çaji kripë dhe përzieni mirë. Shpërndani niseshtenë e tapiokës me 50 ml ujë.

Marinojini gaforret me pak erëz

Marinojini gaforret me pak erëz

Bëni gaforre të skuqur me tamarind

Ngrohni një tigan me vaj, më pas përzieni shpejt shqeme, më pas ulni zjarrin në minimum dhe derdhni në një pjatë. Vendosni një tigan të ri me vaj në sobë, më pas shtoni hudhrën e grirë dhe skuqeni derisa të marrë aromë, më pas shtoni tullat e gaforreve dhe përzieni së bashku, më pas fikni zjarrin.

Tham Khảo Thêm:  TOP 10 đặc sản Ba Vì hấp dẫn không nên bỏ qua khi đến đây

Hidhni në tenxhere lëngun e tamarindës, pluhurin e tretur, vajin e shqemit, më pas e rregulloni me 1 lugë çaji salcë peshku, gjysmë luge çaji kripë dhe shtoni gaforren që të përzihet mirë që trupi dhe kthetrat të thithin erën. Kur të shihni se tulla e kuqe e gaforres është gatuar dhe lëngu i tamarindës është trashur, fikeni sobën.

Bëni gaforre të skuqur me tamarind

Bëni gaforre të skuqur me tamarind

produkt i perfunduar

Kjo gaforre e skuqur me tamarind pas përfundimit do të ketë një shije të shijshme me ëmbëlsinë e mishit të gaforres, shijen e kripur të salcës së peshkut dhe shijen e ëmbël dhe të thartë të lëngut të marinës. Të gjitha të kombinuara për të krijuar një shije të parezistueshme. Me vetëm disa hapa të thjeshtë, mund të përgatisni një pjatë të shijshme për të gjithë familjen. Le të shkojmë në kuzhinë tani!

Produkt i përfunduar prej gaforre bakri të pjekur me tamarind

Produkt i përfunduar prej gaforre bakri të pjekur me tamarind

LEXO MË SHUMË: Si të bëni një tortë të shijshme të thekur me kasava në shtëpi

Si të bëni gaforre të skuqur krokante me salcë tamarinde

Një pjatë e shijshme, tërheqëse do të jetë zgjedhja e parë për vaktin tuaj familjar. Le të shkojmë në kuzhinë për të bërë gaforre të skuqur të qëruar krokante me salcë tamarinde me një shije të parezistueshme por edhe plot lëndë ushqyese.

Si të bëni gaforre të skuqur krokante me salcë tamarinde

Si të bëni gaforre të skuqur krokante me salcë tamarinde

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Gaforrja 4 fëmijë.
 • Vezë: 1 vezë.
 • Miell krokant.
 • Salcë peshku, fara erëza, kripë, pluhur djegës, tamarind.
 • Marule, domate, kastravec.
Përbërësit për të përgatitur gaforre të skuqur të qëruar krokante me salcë marine

Përbërësit për të përgatitur gaforre të skuqur të qëruar krokante me salcë marine

Si të bëni gaforre të shijshme dhe të buta të skuqura me gaforre marinde

Materialet e procesit

Pasi të blejnë gaforret, duhet t’i heqin bishtet, t’i lajnë për të zvogëluar sasinë e peshkut, pastaj t’i nxjerrin për t’u kulluar, t’i presin këmbët e gaforres në gjysmë. Më pas marinojini gaforren me pak erëza si erëza, kripë, sheqer etj., më pas marinojini për rreth 40 minuta që gaforrja të thithë plotësisht erëzat.

Përgatitja paraprake e gaforres së skuqur thellë me salcë tamarinde

Përgatitja paraprake e gaforres së skuqur thellë me salcë tamarinde

Thyejeni vezët dhe rrihni vezët, mielli i skuqur është në një enë të veçantë, gjethet e laksës pas blerjes merren, lahen me ujë të kripur të holluar dhe më pas kullohen.

Domatet zgjidhni të shijshmet më pas lajini, prisni në copa të holla ose shtoni areka, lajeni kastravecin më pas qëroni majat dhe priteni në feta të holla vetëm për t’i ngrënë.

Pas marinimit të gaforres, e vendosni gaforren në vezën e rrahur. Më pas zhytni gaforret në thërrimet e bukës në mënyrë që brumi të ngjitet në mënyrë të barabartë mbi gaforret.

Përgatitja e orizit të skuqur krokant me salcë tamarinde

Përgatitni një tigan me vaj të nxehtë, më pas skuqni gaforret deri në kafe të artë nga të dyja anët. Kur gaforrja të jetë zier e nxjerrim dhe e vendosim në peshqir letre që të thithë vajin. Shtoni salcën e peshkut, sheqerin, pluhurin e marinës, pluhurin djegës dhe ujin e vluar, më pas e rregulloni sipas shijes, përzieni masën derisa të jetë homogjene.

Përgatitja e orizit të skuqur krokant me salcë tamarinde

Përgatitja e orizit të skuqur krokant me salcë tamarinde

produkt i perfunduar

Pasi të keni përfunduar pjatën e shijshme me gaforre, rregulloni në një pjatë për ta dekoruar me pak marule, kastravec dhe domate për ta bërë atë të bukur, më pas hidhni salcën e tamarindës sipër gaforres së skuqur dhe shijojeni. Fat të mirë në përgatitjen e kësaj pjate të shijshme!

Produkt i përfunduar Gaforrja e qëruar e skuqur thellë me salcë marine

Produkt i përfunduar Gaforrja e qëruar e skuqur thellë me salcë marine

Si të bëni gaforre të shijshme me bar limoni tamarind

Shtoni një si të bëni gaforre të skuqur me tamarind Një pjatë tërheqëse e shijshme që nuk mund ta anashkaloni është gaforrja e skuqur me tamarind me limon dhe xhenxhefil. Kjo pjatë ka një shije të veçantë të shijshme që i bën shumë njerëz të dashurohen. Le të shkojmë në kuzhinë me Diachiamthuc.vn dhe ta përgatisim këtë pjatë menjëherë!

Si të bëni gaforre të shijshme me bar limoni tamarind

Si të bëni gaforre të shijshme me bar limoni tamarind

LEXO MË SHUMË: Si të bëni yndyrë të shijshme dhe të thjeshtë qepë në shtëpi

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 3 gaforre deti.
 • 3 lugë tamarind.
 • 2 speca djegës.
 • 2 llamba limoni.
 • 1 shkop xhenxhefil.
 • 3 thelpinj hudhre.
 • 1 pluhur i vogël sheqer/supë.
 • 1/2 lugë salcë peshku.
 • 2 lugë vaj gatimi.
Përbërësit për të përgatitur gaforren me tamarind dhe limon

Përbërësit për të përgatitur gaforren me tamarind dhe limon

Si të bëni një gaforre të shijshme të skuqur

Materialet e procesit

Pasi të blini gaforret, vendosini në një enë me ujë të ftohtë me akull për rreth 20 minuta që gaforret të dalin. Më pas nxirreni gaforren dhe pastroni gaforren. Më pas, ndani karapacën dhe trupin. Hidhni rreth 1 gotë ujë të vluar në tamarind, filtroni që të marrë lëngun.

Përpunimi paraprak i gaforres së pjekur me bar limoni tamarindi

Përpunimi paraprak i gaforres së pjekur me bar limoni tamarindi

SUGJERON: #5 mënyrat kryesore për të bërë kos të thjeshtë dhe të shijshëm në shtëpi

Bëni gaforre të skuqur me limon dhe xhenxhefil

Tavën e vajit e vendosim në sobë, kur vaji të nxehet shtojmë qepën, hudhrën, limonin, xhenxhefilin dhe djegësin për t’i skuqur derisa të marrin aromë. Më pas vendosni gaforren dhe ndizni flakën. I trazojmë mirë për rreth 5 minuta dhe më pas shtojmë lëngun e marinës, 2 lugë sheqer, gjysmë lugë çaji miell tapiokë dhe i trazojmë mirë. Gatuani për 20 minuta të tjera, më pas fikni zjarrin dhe vendoseni në një pjatë. Sipër spërkatni pak kikirikë të pjekur dhe shijoni.

Bëni gaforre të skuqur me limon dhe xhenxhefil

Bëni gaforre të skuqur me limon dhe xhenxhefil

produkt i perfunduar

Me këto hapa të thjeshtë, ju keni një gaforre të shijshme të skuqur me tamarind. Dhe është shumë tërheqëse. Le të tregojmë talentin tuaj dhe të gatuajmë një pjatë të mrekullueshme për familjen tuaj tani. Ju uroj suksese me këtë gaforre të skuqur me tamarind.

Produkt i përfunduar i gaforres së pjekur të marinës me bar limoni dhe xhenxhefil

Produkt i përfunduar i gaforres së pjekur të marinës me bar limoni dhe xhenxhefil

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju recetat, si të bëni gaforre të skuqur me tamarind tërheqëse e shijshme. Dhe është kaq e thjeshtë sa çdokush mund ta bëjë në shtëpi. Fat të mirë me këtë recetë. Për më shumë informacion interesant dhe interesant, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn. Faleminderit që lexuat artikullin tonë.

Pyetje të lidhura

Cilat janë përfitimet shëndetësore të gaforreve Diachiamthuc.vn?

Mishi i gaforres përmban shumë antioksidantë që ndihmojnë në përmirësimin e sistemit imunitar të trupit. Seleni dhe riboflavina janë dy minerale që gjenden në mishin e gaforres dhe luajnë një rol të rëndësishëm në përmirësimin e funksionit të sistemit imunitar dhe luftimin e një sërë sëmundjesh kronike.

Si të bëni një gaforre të shijshme të skuqur me tamarind të thjeshtë?

Mënyrat e përgatitjes së gaforres së pjekur ëmbël dhe të thartë me tamarind, gaforres së skuqur me tamarind etj mund t’i referoheni në artikull!

Cilët janë përbërësit për të bërë gaforre të skuqur me tamarind?

Gaforrja e detit, tamarinda, erëzat, qepa, hudhra… janë përbërësit kryesorë të kësaj pjate.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách làm cua rang me siêu ngon, đơn giản tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  7 dấu hiệu của phần mềm độc hại và cách loại bỏ nó

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *