Cách làm bò bít tết tại nhà đơn giản, MỀM NGON ĐÚNG ĐIỆU

Rate this post

Si të bëni biftek viçi – Bifteku i viçit është një pjatë e shijshme dhe tërheqëse perëndimore për të takuar njerëz që e duan. Si të bëni biftek viçi është shumë e thjeshtë dhe çdokush mund ta bëjë atë në shtëpi.

Si të bëni biftek viçi

Si të bëni biftek viçi

Në këtë postim Diachiamthuc.vn do të ndajë me ju se si të bëni biftek viçi të shijshëm, tërheqës dhe të thjeshtë me shije restoranti. Le ta ndjekim artikullin së bashku!

Çfarë mishi viçi përdoret për biftek?

Çdo copë viçi mund të përpunohet në shumë pjata të shijshme dhe tërheqëse. Për biftekun e zakonshëm të viçit. Do të përdorë fileton e viçit. Filetoja e viçit ndahet në dy lloje kryesore:

Çfarë mishi përdoret për biftek viçi?

Çfarë mishi përdoret për biftek viçi?

Fileto viçi: Kjo është pjesa e pjesës së pasme të viçit me një shtresë yndyre që mbulon mishin me mish të madh e të rrumbullakët. Për shkak se ka një shtresë të jashtme yndyre, gjatë përpunimit të biftekit, ai do të jetë i butë dhe jo i thatë.

Fileto viçi

Fileto viçi

Fileto viçi: Zakonisht ndodhet pranë kofshës. Kjo pjesë nuk ka yndyrë dhe ka një kokërr të vogël mishi. Për këtë pjesë, për shkak se nuk ka yndyrë, thahet lehtë gjatë përpunimit të mishit.

Fileto viçi

Fileto viçi

Përveç kësaj, kuzhinierët shpesh përdorin buzë të majme. Për të bërë biftek viçi sepse ky mish ka një raport ideal të dhjamit dhe të hapur. Kur përpunohet, është i butë, i shijshëm dhe ka një qëndrueshmëri të moderuar.

Për të qenë në gjendje të zgjidhni biftekun më të mirë. Ju duhet t’i kushtoni vëmendje disa prej faktorëve të mëposhtëm:

Ngjyrë: Zgjidhni një copë viçi me një ngjyrë të ndritshme, të ndritshme, yndyrë të verdhë të errët, fibra të mëdha viçi.

Zgjidhni një biftek të mirë

Zgjidhni një biftek të mirë

Elasticiteti: Shtypni gishtin në mish, nëse mishi i viçit është elastik dhe nuk ju ngjit në dorë, është viçi i mirë.

Erë: Mishi i mirë i viçit do të ketë një erë karakteristike të viçit, nëse mendoni se viçi është i butë dhe ka një erë të çuditshme, mos e blini.

SUGJERON: Xhepi si të bëni një tortë filtri të shijshëm, të butë dhe të thjeshtë

Si të bëni biftek francez me salcë vere të kuqe

Franca është vendi i verës, francezët shpesh përdorin verën. Për të bërë salcë për biftek të shijshëm viçi, tërheqëse. Për të dhënë një shije të mrekullueshme.

Si të bëni biftek francez me salcë vere të kuqe

Si të bëni biftek francez me salcë vere të kuqe

Përbërës

 • Mish viçi: 500 g
 • Vaji i rapes: 45 ml
 • Verë e kuqe: 15 ml
 • Kripë, piper
 • Patate: 4 patate
 • 4 vezë
 • Hudhra, xhenxhefil: 1 llambë
 • Lëng limoni: 1 frut
Përbërësit për përgatitjen e biftekut francez me salcë vere të kuqe

Përbërësit për përgatitjen e biftekut francez me salcë vere të kuqe

Duke bërë

Hapi 1: Përgatitni viçin

Pasi të keni blerë viçin, lajeni me ujë. Më pas thajeni dhe priteni në copa 2 cm. Hiq dhjamin dhe tendinat e viçit. Përdorni një rrahëse viçi për ta bërë atë më të butë gjatë gatimit.

Përpunimi i viçit

Përpunimi i viçit

Hapi 2: Si të marinoni biftek viçi

Pasi të keni rrahur viçin e marinuar me 2 lugë hudhër dhe xhenxhefil të shtypur, duke e bërë këtë, hudhra nuk do të digjet kur skuqni hudhrat. I shtoni pak kripë dhe piper mishit dhe marinoni mishin për rreth 30 minuta.

Si të marinoni biftek viçi

Si të marinoni biftek viçi

Hapi 3: Skuqni patatet, vezët

Skuqini patatet deri në kafe të artë, më pas hiqni dhe kulloni vajin. Vezë të fërguara derisa të gatuhen

Patate të skuqura, vezë

Patate të skuqura, vezë

SUGJERON: Zbulimi i mënyrave për të bërë pulë të shijshme në avull për amvisat moderne

Hapi 4: Skuqni hudhrën

Qëroni hudhrën dhe priteni në feta të holla.

E vendosim tiganin në zjarr mesatar, hedhim pak vaj, kur vaji të nxehet, shtojmë hudhrën dhe kaurdisim derisa hudhra të marrë ngjyrë kafe të artë, më pas e nxjerrim dhe e kullojmë vajin.

Hapi 5: Si të bëni biftek viçi me një tigan

Vendoseni tiganin në sobë, shtoni pak vaj, ngrohni në zjarr mesatar derisa vaji të nxehet. Vendoseni viçin dhe skuqeni për rreth 1.5 minuta, shtypni butësisht mishin për të tharë shpejt viçin. Pas 15 minutash e kthejmë nga ana tjetër dhe e skuqim edhe 1.5 minuta. Nëse jeni duke përdorur viçin amerikan Kobe, skuqeni për rreth 2 minuta nga secila anë.

Si të bëni biftek viçi me një tigan

Si të bëni biftek viçi me një tigan

Shtrydhni lëngun e limonit dhe verën në mënyrë të barabartë në të dyja anët e mishit, më pas vendoseni në një pjatë dhe përgatiteni ta shijoni me sallatë, patatet e skuqura dhe hudhrat.

Bëni salcë bifteku viçi

Përbërësi:

 • Piper i zi: 20 gr
 • Vaj perle: 1 lugë gjelle
 • Verë e bardhë: 1 lugë
 • Hudhra: 3 thelpinj
 • Domate: 1 frut
 • Xhenxhefil: 1 degë
 • Uthull” gjysmë luge
 • salcë soje: gjysmë luge
 • pluhur tapioke: 1 lugë gjelle
 • sheqer: gjysmë luge
 • vaj gatimi: 2 lugë gjelle

Duke bërë

Piper i zi i grirë, Domate të lara, të qëruara, të prera në kubikë. Hudhra e qëruar, e grirë, xhenxhefil të qëruar, e larë, e prerë në feta

Bëni salcë bifteku viçi

Bëni salcë bifteku viçi

Përzieni përzierjen e: salcës së gocave të detit, sheqerit, salcës së sojës, verës, uthullës, përzieni mirë, më pas shtoni niseshtenë e tapiokës dhe përzieni mirë.

Vendoseni tiganin në sobë, shtoni vajin e gatimit, kur vaji të jetë nxehtë, shtoni hudhrën e grirë dhe xhenxhefilin e prerë në feta dhe skuqeni derisa të marrë aromë. Më pas shtoni domatet dhe skuqini, më pas shtoni specin e shtypur. Shtoni masën e mësipërme dhe përzieni mirë me dorë. Ulni nxehtësinë dhe gatuajeni kur salca të jetë trashur.

Si të bëni salcë bifteku me mish viçi

Si të bëni salcë bifteku me mish viçi

Produkt i perfunduar

Bifteku i përfunduar do të ketë një ngjyrë kafe të kuqërremtë, me një buzë që bie në sy. Kur hahet mishi i gatuar është i butë, i ëmbël, jo i përtypur. Pjata do të jetë më e shijshme dhe tërheqëse nëse shërbehet me patate dhe vezë ose bukë.

Biftek francez me salcë vere të kuqe

Biftek francez me salcë vere të kuqe

Si të bëni biftek viçi me tigan të stilit vietnamez

Pjata e biftekut të viçit pas kthimit në Vietnam është modifikuar gjithashtu. Për t’iu përshtatur më shumë shijeve të vendasve. Më poshtë do të jetë si të bëni biftek viçi Stili vietnamez me nipin është shumë i thjeshtë që çdokush mund ta bëjë.

Si të bëni biftek viçi me tigan të stilit vietnamez

Si të bëni biftek viçi me tigan të stilit vietnamez

Përbërësi:

 • Mish viçi: 500 g
 • Pate: 200 gr
 • Vezë pule: 2 vezë
 • Patate: 1
 • Kastravec: 1 frut
 • Bimët: marule, koriandër
 • Kripë, piper, miell tapioke, salcë goca deti,…
Përbërësit për biftek viçi

Përbërësit për biftek viçi

Duke bërë

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Pasi të keni blerë viçin, lajeni, thajeni dhe thajeni me peshqir letre, më pas priteni në copa të mëdha me trashësi mesatare.

Përdorni një shtypës ose çekiç për të rrahur mishin për ta bërë viçin më të butë

Përgatitni përbërësit

Përgatitni përbërësit

Blini patate, të qëruara, të lara, më pas të prera në copa sa një kafshatë

Kastravecat lahen dhe priten në feta. Bimët heqin gjethet e dëmtuara, lëkurën më pas lajnë. Thithni perimet në ujë të holluar me kripë për rreth 10 minuta për të hequr papastërtitë.

Përgatitni përbërës të tjerë

Përgatitni përbërës të tjerë

SUGJERON: #8 Si të bëni pulë të skuqur krokante të artë si nga jashtë, është SHUMË Nxehtë

Hapi 2: Përpunoni përbërësit

Për si të bëni biftek viçi Në stilin vietnamez, ju përdorni përbërës të tillë si salca e gocave deti, miell tapioke për të marinuar mishin.

Marinojeni mishin e viçit me pak niseshte tapioke, pak kripë, gjysmë luge çaji piper, 1 lugë gjelle salcë goca deti. Përzieni të gjithë përzierjen e mësipërme dhe lëreni të qëndrojë për rreth 30 minuta që mishi të mbushë erëzat.

përpunimi i përbërësve

përpunimi i përbërësve

Vendoseni tiganin në sobë, shtoni pak vaj, më pas skuqni patatet e prera në feta deri në kafe të artë. Ju gjithashtu mund të skuqni patatet në një tigan me ajër për të kufizuar yndyrën.

Hapi 3: Bëni biftek viçi

Vendosim tiganin në sobë, lyejmë me pak vaj në sipërfaqe. Kur vaji të nxehet, shtoni mishin e marinuar dhe skuqeni deri në kafe të artë nga të dyja anët. Rekomandohet të rrokulliset vazhdimisht në mënyrë që viçi të mos digjet.

Në varësi të shijes dhe preferencës suaj, mund të skuqni mish viçi të gatuar ose të rrallë

Bëni biftek viçi

Bëni biftek viçi

Kur mishi i viçit të jetë gatuar, lëreni mënjanë mishin dhe më pas çani omëletën – bërtisni. Nëse vezët duhet të zihen, do të jetë më e shijshme.

Shtoni më shumë pate, patate të skuqura në tigan dhe shijoni biftek të shijshëm të stilit vietnamez.

Produkt i perfunduar

Biftek viçi i stilit vietnamez, kur të përfundojë, do të ketë një shije të shijshme dhe tërheqëse. Pate me yndyrë, omëletë aromatike dhe mish viçi i marinuar me erëza krijojnë një pjatë të parezistueshme. Mund të hani biftek me patate të skuqura, kastravec, sallata me shqeme është jashtëzakonisht e shijshme ose ta hani vetëm me bukë është po aq e shijshme.

Biftek viçi i stilit vietnamez

Biftek viçi i stilit vietnamez

LEXO MË SHUMË: Si të bëni petë të shijshme po aq të shijshme sa në dyqan

Gabimet që duhen shmangur kur bëni biftek viçi

Mos e skuqni biftekin në zjarr të ulët dhe skuqeni për një kohë të gjatë pasi kjo do ta bëjë mishin të fortë, të thatë dhe të fortë

Tham Khảo Thêm:  Làm thế nào để nhận được khoản tiền hoàn lại lớn hơn với phần mềm thuế

Mos vendosni shumë erëza mbi viçin gjatë skuqjes, sepse duke e bërë këtë është shumë e lehtë për t’u djegur, duke ndikuar në shijen.

Gabimet që duhen shmangur kur bëni biftek viçi

Gabimet që duhen shmangur kur bëni biftek viçi

Mos i vendosni shumë kripë mishit të viçit sepse është e lehtë të bëhet i kripur dhe të humbasë shijen.

Zgjidhni një biftek të mirë për të ofruar një pjatë të shkëlqyer dhe cilësore.

Disa shënime se si të bëni biftek viçi

Përgatitja e biftekit të viçit është e thjeshtë, por kërkon edhe kujdes dhe vëmendje ndaj detajeve në mënyrë që gjella të ketë shije të duhur, të shijshme dhe tërheqëse.

Skuqni biftek viçi me gjalpë apo vaj gatimi për të përgatitur sa më mirë?

Shumë njerëz ende mendojnë se skuqja e biftekut me gjalpë do të sjellë shije më të shijshme, por realiteti është i kundërt. Kuzhinierët e famshëm zakonisht skuqin biftek vetëm me pak vaj, sepse skuqja me gjalpë e bën mishin shumë të lehtë për t’u djegur dhe për të humbur shijen e tij të brendshme të shijshme. Nëse ju pëlqen shija yndyrore e gjalpit, mund të lyeni me një shtresë gjalpë mishin e viçit kur të jeni gati për të përfunduar gjellën.

Skuqni biftek viçi me gjalpë ose vaj gatimi

Skuqni biftek viçi me gjalpë ose vaj gatimi

Një shënim i vogël për ju është që kur skuqni mishin e viçit, nuk duhet të përdorni shumë vaj gatimi, por përdorni vetëm një shtresë të hollë dhe rregulloni flakën aq sa ta gatuani viçin ngadalë. Është më mirë të përdorni vaj sojë, vaj kanola ose vaj luledielli për një shëndet më të mirë.

Pse bifteku është i ashpër?

Janë dy arsye kryesore pse biftekët bëhen të lënduar: ju zgjidhni pjesën e gabuar të biftekit ose e gatuani mishin. Për ta bërë biftekin tuaj më aromatik, të butë dhe të shijshëm, mund të përdorni salca me limon, uthull ose acide.

Pse bifteku është i ashpër?

Pse bifteku është i ashpër?

Sa kalori përmban një biftek?

Sipas llogaritjeve të Fatsecret, çdo 100 gr biftek i gatuar do të përmbajë rreth 252 kalori. Përveç kësaj, përmbajtja e lëndëve ushqyese në këtë shërbim do të jetë si vijon: përmbajtja e yndyrës rreth 15 g, përmbajtja e kolesterolit rreth 82 mg, natriumi rreth 373 mg, proteina 27,29 g, kalcium 16 mg, hekur 1,9 mg, kalium 305 mg.

Sa kalori përmban një biftek?

Sa kalori përmban një biftek?

A është mirë të hash biftek?

Sipas nutricionistëve, biftek viçi sjell shumë lëndë ushqyese që janë të dobishme për shëndetin e njeriut. Disa nga përfitimet e biftekut të viçit mund të përmenden si:

Ofron një sasi të madhe të proteinave për trupin

Parandalimi i mungesës së hekurit

Suplement me vitamina B, zink,…

Zvogëloni rrezikun e depresionit ose problemeve mendore

I mirë për sistemin kardiovaskular

A është mirë të hani biftek viçi?

A është mirë të hani biftek viçi?

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të bëni biftek viçi E shijshme, super e thjeshtë në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të përgatisni një pjatë të shijshme dhe të mrekullueshme për të gjithë familjen. Paç fat!

Pyetje të lidhura

Çfarë duhet të pini kur hani viçi dhe biftek Diachiamthuc.vn?

Mund të hani biftek viçi me gatime të ndryshme si sallatë perimesh, patate të skuqura, bukë, domate, kastravec, i cili është jashtëzakonisht i shijshëm. Për sa i përket pijeve, për shijen më të mirë, duhet të pini një gotë verë të kuqe kur shijoni një biftek të butë dhe aromatik. Shije e pasur, pak e athët, amëz e ëmbël do ta bëjnë vaktin edhe më tërheqës.

Sa kohë duhet për të gatuar biftek?

Në varësi të preferencës personale, mund ta skuqni biftekin në masën më të përshtatshme. Normalisht, për biftekët me trashësi rreth 22 mm, duhet të skuqet për rreth 2 minuta nga secila anë. Më pas ulni zjarrin dhe skuqeni edhe për rreth 5 minuta derisa mishi të jetë gatuar mirë.

Sa kohë duhet marinuar biftek?

Zakonisht koha minimale e marinimit për biftek është 30 minuta dhe maksimumi është 8 orë. Megjithatë, shefi i kuzhinës këshillon që mishi i viçit të mos marinohet për një kohë të gjatë, sepse do të bëjë që acidi në salcë të prishë strukturën e proteinave, duke e bërë viçin pa shije dhe të butë.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách làm bò bít tết tại nhà đơn giản, MỀM NGON ĐÚNG ĐIỆU . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Chuỗi thức ăn là gì và phân loại chuỗi thức ăn hiện nay?

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *