Cách làm bánh trung thu Đài Loan chính gốc, NGON KHÓ CƯỠNG

Rate this post

Si të bëni ëmbëlsira hënore tajvanezeTortat e hënës nuk janë shumë të çuditshme, por edhe shumë të njohura sa herë që vjen festivali i mesit të vjeshtës. Zakonisht shihen lloje të ndryshme të ëmbëlsirave të hënës, si p.sh. Kohët e fundit ekziston një lloj keku hënor tajvanez me mijëra shtresa që është shumë i popullarizuar nga shumë njerëz për shkak të veçantisë dhe shijes së tij të veçantë.

Si të bëni ëmbëlsira hënore tajvaneze

Si të bëni ëmbëlsira hënore tajvaneze

Postimi i sotëm Diachiamthuc.vn Unë do t’ju dërgoj mënyrat për të bërë ëmbëlsira të shijshme tajvaneze me mijëra shtresa për t’i shijuar.

Si të bëni ëmbëlsira tajvaneze të mbushura me bishtaja

Pasta e bishtajave është një mbushje shumë e njohur për kek. Sepse është e shijshme dhe shumë e lehtë për t’u ngrënë. Për të bërë një mijë shtresa të ëmbëlsirave tajvaneze me mbushje fasule mung. Më pas ju duhet vetëm të përgatisni disa përbërës të thjeshtë më poshtë dhe një tigan me ajër.

Si të bëni ëmbëlsira tajvaneze të mbushura me bishtaja

Si të bëni ëmbëlsira tajvaneze të mbushura me bishtaja

KUJDES: Si të bëni ëmbëlsira po aq të shijshme sa dyqani – Gjëra që duhen mbajtur parasysh?

Përbërës

 • 150 gram miell
 • 20 gram gjalpë pa kripë
 • 10 gram sheqer
 • 50 ml ujë të filtruar
 • 50 gram vaj gatimi
 • 600 gram bishtaja
 • Ngjyrosja e ushqimit mund të zgjedhë vjollcë ose jeshile
 • Enë: Tas, fryer pa vaj, shkopinj,…
Përbërësit për përgatitjen e ëmbëlsirave tajvaneze me fasule mung

Përbërësit për përgatitjen e ëmbëlsirave tajvaneze me fasule mung

Si të bëni ëmbëlsira hënore tajvaneze me mijëra shtresa paste fasule jeshile në shtëpi

Hapi 1: Përzieni brumin

Duke përdorur një tas të madh, shtoni 75 gramë miell, 20 gramë gjalpë pa kripë dhe 10 gramë sheqer të grirë. Dhe 35 ml ujë së bashku më pas përzieni derisa masa të bëhet e njëtrajtshme. Ju mund të përdorni duart tuaja për të përzier brumin për ta bërë atë të njëtrajtshëm dhe të lëmuar. Pasi brumi të jetë i njëtrajtshëm dhe min, mbulojeni me film ushqimor dhe lëreni të pushojë për 20-30 minuta.

Përzierja e ëmbëlsirave tajvaneze me fasule mung

Përzierja e ëmbëlsirave tajvaneze me fasule mung

LEXO MË SHUMË: 4 mënyra për të bërë bukë SUPER TË THJESHTË, tepër të shijshme

Hapi 2: Përzieni pigmentet

Duke përdorur një enë tjetër të madhe, shtoni 75 gram miell, 50 ml vaj gatimi dhe vazhdoni të përzieni mirë. Është koha për të krijuar një bllok me duktilitet të mirë pa tharje. Pasi të jetë përzier brumi e ndajmë në dy pjesë të barabarta. Përdorni ngjyrosjen e ushqimit për të vazhduar përzierjen derisa brumi të marrë ngjyrë, gjysmë blu, gjysmë vjollcë. Më pas lëreni brumin të pushojë për 30 minuta.

Përzieni gouache

Përzieni gouache

Hapi 3: Rrotulloni brumin

Hapi tjetër është përgatitja e një pjate të madhe të sheshtë ose dërrasë prerëse. Sipër vendosim një shtresë mielli që të mos ngjitet brumi. Merrni një shtresë të hollë mielli të bardhë, vazhdoni të shtoni pak pluhur jeshil sipër dhe rrotulloni përsëri. Kapeni buzën dhe rrotullojeni dhe rrotullojeni ashtu 3-4 herë. Ju do të shihni skajet e tortës së bardhë, blu dhe vjollcë duke alternuar bukur.

Rrotulloni brumin

Rrotulloni brumin

Hapi 4: Piqni tortën

Përdorni brumin e mbështjellë për të vendosur në mes 1 pjesë të bishtajave. Dhe rrumbullakët për të vulosur grykën e tortës, bëni të gjithë koren me bishtaja.

Bërja e ëmbëlsirave tajvaneze të mbushura me fasule jeshile

Bërja e ëmbëlsirave tajvaneze të mbushura me fasule jeshile

Hapi 5: Piqni tortën

E vendosim tiganin me ajër në 180 gradë Celsius, e vendosim kekun dhe e pjekim fillimisht për 10 minuta. Vazhdoni ta ulni temperaturën e tiganisjes në 160 gradë celcius dhe piqni edhe për 20 minuta dhe keku do të piqet në mënyrë të barabartë.

Piqem

Piqem

Hapi 6: Produkti i përfunduar

Torta pas pjekjes do të jetë shumë aromatike, ngjyra është shumë e bukur dhe duket tërheqëse. Kur kafshoni një shtresë të jashtme, do të ndjeni krokantinë e kores. Pastaj është ëmbëlsia yndyrore e bishtajave brenda. Ia vlen përpjekja që bëni.

Produkt i përfunduar i tortës së hënës me fasule jeshile të Tajvanit

Produkt i përfunduar i tortës së hënës me fasule jeshile të Tajvanit

Si të bëni tortë të shijshme tajvaneze të hënës me vezë të kripur në shtëpi

Është e pamohueshme që mbushja e vezëve të kripura është gjithashtu shumë e popullarizuar tek shumë njerëz, nga fëmijët tek të rriturit. Pra, cila do të jetë shija e ëmbëlsirave të hënës tajvaneze me mijëra shtresa mbushjeje me vezë të kripura? Le t’i referohemi përbërësve që duhen përgatitur dhe Si të bëni tortën e hënës në Tajvan e tutje.

Si të bëni tortë të shijshme tajvaneze të hënës me vezë të kripur në shtëpi

Si të bëni tortë të shijshme tajvaneze të hënës me vezë të kripur në shtëpi

LEXO MË SHUMË: Udhëzime për 3 mënyra për të bërë ëmbëlsira me qepë të yndyrshme, të buta dhe të shijshme në shtëpi

Përbërës

 • 50 gram gjalpë pa kripë
 • 220 gram miell shtëpiake
 • 45 gram sheqer pluhur
 • 40 ml ujë të filtruar
 • 50 gram gjalpë pa kripë për t’u zbutur
 • 1 e verdhe veze
 • 12 të verdha veze të kripura
 • 5 gram susam të zi të pjekur
 • 240 gram pastë fasule të kuqe
 • 5 ml salcë soje
 • Një lugë çaji vaj susami
Përbërësit për të bërë ëmbëlsira tajvaneze me vezë të kripura

Përbërësit për të bërë ëmbëlsira tajvaneze me vezë të kripura

Si të bëni një mijë shtresa të ëmbëlsirave tajvaneze me vezë të kripura

Hapi 1: Bëni brumin

Shtojmë 100 gram miell, 50 gram gjalpë pa kripë me pak ujë dhe i përziejmë mirë me dorë. Derisa brumi të jetë fleksibël dhe i lëmuar, mund të formojë një bllok. E vendosim brumin në një tas, e mbulojmë me film ushqimor dhe e lëmë brumin të pushojë për 30 minuta.

Bëni brumin e tortës

Bëni brumin e tortës

Hapi 2: Bëni brumin me ujë

Në një enë tjetër shtoni miellin e mbetur, 45 gram sheqer pluhur, gjalpin pa kripë dhe 40 ml ujë. Përdorni doreza për ta përzier mirë këtë përzierje. Derisa brumi të jetë sa më i butë dhe i lëmuar. Mbulojeni me film ushqimor dhe lëreni brumin të pushojë për 20 minuta. Pas 20 minutash e ndajmë brumin në pjesë të barabarta.

Bëni brumin e ujit pjesë

Bëni brumin e ujit pjesë

Hapi 3: Bëni tortën

Për të verdhat e vezëve të kripura, lyeni me një shtresë të hollë vaj susami nga jashtë dhe piqini në një tigan pa vaj në temperaturën 160 gradë Celsius për 5 minuta. Pastën e fasules së kuqe e ndani në 12 pjesë të barabarta, e rrotulloni hollë. Për secilën pjesë, shtoni një të verdhë veze të kripur dhe rrokullisni butësisht në një top

Bërja e tortës

Bërja e tortës

Hapi 4: Piqni tortën

Përdorni një oklla për të rrotulluar 2 pjesë miell të thatë dhe pluhur uji. E vendosim brumin me ujë në fund, vazhdojmë ta thajmë brumin sipër dhe më pas e mbështjellim hollë, e vendosim në mes mbushjen, më pas e formojmë në formë rrethi që të mbyllet në mënyrë që të piqet shpejt dhe të duket më mirë gjatë pjekjes.

Tortë e derdhur

Tortë e derdhur

Hapi 5: Piqni një mijë shtresa ëmbëlsirash tajvaneze

Fituesin e vendosim në 180 gradë Celsius dhe i vendosim ëmbëlsirat në furrë për 15 minuta. Merrni një të verdhë veze, shtoni një lugë çaji salcë soje, më pas rrihni masën, lyeni me një shtresë të hollë tortën, shtoni pak susam të zi përreth për aromë. Ngroheni në 180 gradë Celsius dhe piqeni edhe për 10 minuta të tjera, më pas nxirreni kekun.

Piqni një mijë shtresa të ëmbëlsirave të hënës tajvaneze

Piqni një mijë shtresa të ëmbëlsirave të hënës tajvaneze

LEXO MË SHUMË: #7 Si të bëni petë të shijshme dhe të shijshme që nuk janë të pakta

Hapi 6: Produkti i përfunduar

Aroma e susamit dhe kores do t’ju bëjë të papërmbajtshëm. Kore krokante, mbushje keku me fasule të kuqe dhe vezë unike të kripura të kripura me yndyrë. E thjeshtë dhe e lehtë për t’u bërë, por e shijshme. Le të bëjmë mijëra shtresa ëmbëlsirash tajvaneze për t’i shijuar dhe trajtuar miqtë.

Produkt i përfunduar i tortës së hënës me mijëra shtresa të Tajvanit

Produkt i përfunduar i tortës së hënës me mijëra shtresa të Tajvanit

Si të bëni një mijë shtresa të ëmbëlsirave tajvaneze të mbushura me vezë të shkrirë

Mbushja me vezë të shkrirë mund të jetë mjaft e njohur në Tajvan, por me siguri në Vietnam, ka ende shumë njerëz që nuk e njohin këtë lloj keku. Pra le t’i referohemi Si të bëni tortën e hënës në Tajvan mu poshtë.

Si të bëni një mijë shtresa të ëmbëlsirave tajvaneze të mbushura me vezë të shkrirë

Si të bëni një mijë shtresa të ëmbëlsirave tajvaneze të mbushura me vezë të shkrirë

>>>SHËNIM: Si të pini kafe për të humbur peshë, për të djegur dhjamin në mënyrë efektive dhe të sigurt

Përbërës

 • 230 gram miell numër 8
 • 40 gram miell numër 13
 • 2 gram pluhur xhelatine
 • 10 gram krem ​​pluhur
 • 45 gram gjalpë pa kripë
 • 10 gram krem ​​djathi
 • 70 ml krem ​​pana
 • 3 te verdha veze te kripura
 • 1 e verdhe veze
 • 50 gram sheqer pluhur
 • 45 ml vaj gatimi
 • 10 gram susam të zi
 • Mjetet: tenxhere për pjekje, enë e madhe,…
Përbërësit për ëmbëlsirat e hënës tajvaneze me vezë të shkrira

Përbërësit për ëmbëlsirat e hënës tajvaneze me vezë të shkrira

SUGJERON: Si të bëni një tortë të thjeshtë nga lëkura e derrit “jo e shijshme pa marrë para”

Si të bëni një mijë shtresa të ëmbëlsirave tajvaneze të mbushura me vezë të shkrirë

Hapi 1: Bëni tortën

Hidheni xhelatinën në një enë dhe shtoni 10 ml ujë dhe përzieni mirë, ziejini për 10 minuta që xhelatina të zgjerohet. E vendosim tiganin në zjarr të ngadaltë, shtojmë kremin e rrahur, kremin e djathit, kremin pluhur, 20 gr sheqer pluhur dhe xhelatinën e shkrirë. Përdorni shkopinj për t’i përzier butësisht dhe në mënyrë të barabartë derisa të treten të gjithë përbërësit. Vazhdoni të merrni purenë e kripur të të verdhës së vezës në tigan. Dhe gatuajeni me masën për 3 minuta të tjera dhe më pas fikni zjarrin. Prisni që përzierja të ftohet dhe vendoseni në një enë hermetike. Vendoseni në frigorifer për 2-3 orë.

Bërja e tartave tajvaneze me vezë

Përgatitja e tortës me vezë tajvaneze

Hapi 2: Bëni brumin me ujë

Për të bërë pluhurin e ujit, shtoni 20 gram miell numër 13, 130 gram miell numër 8, 20 ml vaj gatimi. Dhe 20 gram gjalpë të shkrirë pa kripë në një tas të madh dhe përzieni mirë. Vazhdoni të shtoni 30 gram sheqer pluhur dhe 80 ml ujë në përzierjen e mësipërme dhe përdorni doreza për ta përzier mirë masën. Formoni një përzierje fleksibël dhe të lëmuar që mund të masazhohet.

Bëni brumin për ëmbëlsirat e hënës tajvaneze me vezë të shkrira

Bëni brumin për ëmbëlsirat e hënës tajvaneze me vezë të shkrira

Hapi 3: Bëni brumë vaji

Vendosni të 2 pjesët e miellit numër 8 dhe numër 13 në një tas. Shtoni pak vaj gatimi, gjalpë pa kripë dhe përzieni mirë, do të keni një përzierje vaji pluhur.

Bëni brumë vaji

Bëni brumë vaji

Hapi 4: Piqni tortën

Ndani brumin e ujit dhe vajit në pjesë të barabarta. Merrni 1 pjesë të pluhurit të ujit, mbështillni pluhurin e ujit rreth brumit me vaj dhe rrotullojeni në një top. Përdorni një pluhur për të përhapur brumin mbi brumë.

Pasi e nxjerrim kekun nga frigoriferi e presim ne katrorka te vegjel. Më pas formoni secilën në një top. Marrim brumin e shtruar, vendosim mbushjen në mes dhe më pas e mbështjellim. Më pas formësoni tortën në mënyrë që kur të mbarojë pjekja, torta të jetë më e bukur. Mund ta vendosni tortën në një kallëp letre ose të vendosni një shtresë të hollë pergamenë poshtë tortës. Mbajeni tortën që të mos ngjitet në furrë. Përpara pjekjes, lyejmë sipër kekut një shtresë me vaj dhe të verdhë veze. Më pas spërkatni me pak susam të zi.

Përgatitja e ëmbëlsirave tajvaneze me vezë të shkrira

Përgatitja e ëmbëlsirave tajvaneze me vezë të shkrira

Përhapeni brumin, vendosni mbushjen në mes. Më pas e formojmë në formë rrethi, mbyllim grykën e tortës në mënyrë që gjatë pjekjes të jetë më e bukur dhe e shijshme, pa e hapur gojën. Lyeni me furçë një shtresë vaj gatimi të përzier me të verdhën e vezës dhe spërkatni sipër me pak susam përpara se ta pjekni. Për ta bërë kekun më aromatik dhe të mos ngjitet në tenxhere.

LEXO MË SHUMË: Si të bëni ëmbëlsira të shijshme taro, mund ta bëjë çdokush

Hapi 5: Piqni tortën

Fituesin e vendosim në temperaturë 200 gradë celcius, e shtrojmë me letër furre dhe e vendosim kekun në furrë për 10 minuta, keku është i gatuar dhe i shijshëm. Për shkak se keku është i vogël dhe korja është e hollë, piqet shumë shpejt, duhet t’i kushtoni vëmendje kohës së pjekjes.

Ëmbëlsira hënore tajvaneze të pjekura me vezë të shkrira

Ëmbëlsira hënore tajvaneze të pjekura me vezë të shkrira

Hapi 6: Torta e përfunduar e hënës me mijëra shtresa vezësh të shkrira

Ëmbëlsira janë të vogla, por shija është jashtëzakonisht e shijshme. Duke e bërë të vështirë për këdo që të rezistojë. Korja është krokante dhe aromatik, kur kafshoni në mbushje, do të ndjeni shijen e kripur dhe yndyrore të vezës jashtëzakonisht të shijshme.

Produkt i përfunduar i tortës së hënës me vezë të shkrirë në Tajvan

Produkt i përfunduar i tortës së hënës me vezë të shkrirë në Tajvan

Epilogu

Këto Si të bëni tortën e hënës në Tajvan E mësipërme është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe e lehtë për t’u bërë.

Pyetje të lidhura

Si të ruani ëmbëlsirat e hënës me mijëra shtresa Diachiamthuc.vn?

Tortën e ruani në frigorifer për 8-10 ditë, kur e hani, mjafton ta piqni në një tigan pa vaj.

A është e mundur të përgatisni ëmbëlsira tajvaneze me një tenxhere orizi?

Ju mund të përdorni ende pajisje të zakonshme kuzhine si p.sh. tenxhere me oriz dhe tiganisje me ajër për të bërë këtë tortë

A është mirë të hani shumë ëmbëlsira të hënës?

Kekët e hënës përmbajnë shumë yndyrë, saharozë dhe niseshte, ngrënia e tepërt do të krijojë një ndjenjë yndyre dhe lehtë do të çojë në fryrje dhe do të shkaktojë dispepsi, humbje të oreksit, sheqer të lartë në gjak dhe probleme të tjera. Të moshuarit dhe fëmijët nuk duhet të hanë shumë, përndryshe do të shkaktojë dhimbje barku, diarre ose të vjella.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách làm bánh trung thu Đài Loan chính gốc, NGON KHÓ CƯỠNG . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  8 mẹo nhanh để tăng tốc độ Wi-Fi

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *