Cách làm bánh mì nguyên cám SIÊU ĐƠN GIẢN mà ngon không tưởng

Rate this post

Si të bëni bukë integraleBuka prodhohet nga 100% miell gruri integral me ngjyrë kafe të errët, duke mbajtur shumë lëndë ushqyese dhe është shumë e mirë për shëndetin. Kjo lloj buke është shumë e përshtatshme për personat që janë në proces diete. Këtë bukë mund ta blini në furra të ndryshme buke. Megjithatë, nëse keni kohë, mund ta bëni edhe vetë sepse edhe metoda është jashtëzakonisht e thjeshtë.

Si të bëni bukë integrale

Si të bëni bukë integrale

Në këtë postim Diachiamthuc.vn Do të ndaj me ju si të bëni bukë integrale të shijshme dhe jashtëzakonisht të thjeshtë. Le ta ndjekim!

Si të bëni bukë të thjeshtë me grurë integrale në shtëpi

Këtu janë si të bëni bukë integrale Më e lehtë për fillestarët. Përbërësit për përgatitjen e kësaj pjate gjenden mjaft lehtë. Dhe thjesht ndiqni këto hapa të thjeshtë dhe keni mbaruar. Paç fat!

Si të bëni bukë të thjeshtë me grurë integrale në shtëpi

Si të bëni bukë të thjeshtë me grurë integrale në shtëpi

KUJDES: Përmbledhje se si të bëni petë të skuqura të shpejta dhe të shijshme për mëngjes

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 gote uje
 • filxhan qumësht
 • 3 lugë mjaltë
 • 2 lugë çaji maja (lloji buke)
 • 3 gota miell gruri integral
 • 1 lugë çaji kripë
 • 3 lugë gjalpë pa kripë (mund të pritet në 6 pjesë dhe të zbutet)
Përbërësit për të përgatitur për të bërë bukë të thjeshtë të grurit

Përbërësit për të përgatitur për të bërë bukë të thjeshtë të grurit

Si të bëni bukë të thjeshtë dhe të detajuar me grurë

Hapi 1: Hidhni qumështin dhe ujin në një filxhan dhe vendosini të ziejnë në mikrovalë në 105-115°F. Nëse nuk keni mikrovalë, mund ta ngrohni gjithashtu pikërisht në sobë.

Përzieni brumin e tortës

Përzieni brumin e tortës

Hapi 2: Hidhni qumështin dhe ujin në një enë, shtoni mjaltin, majanë dhe përzieni mirë. Lëreni brumin të pushojë për rreth 10 minuta në mënyrë që majaja të shkumëzojë, më pas vendosni miellin e bukës integrale, kripën dhe gjalpin në një enë dhe përzieni mirë.

Gatuani brumin e tortës

Gatuani brumin e tortës

Hapi 3: Ziejeni brumin ngadalë për rreth 8 minuta, fillimisht prekja e brumit do të ndihet paksa ngjitëse, por gatuajeni brumin shumë herë, brumi nuk do të ngjitet më në duar. Nëse ju duket ngjitëse në dorë, mund të spërkatni pak më shumë miell rreth 1 lugë çaji në të njëjtën kohë, sepse nëse e spërkatni shumë, keku do të thahet.

Inkuboni brumin e tortës

Inkuboni brumin e tortës

Hapi 4: Merrni një enë të pastër, lyeni tasin me yndyrë, hidhni miellin, kthejeni përmbys në mënyrë që vaji të mbulojë brumin në mënyrë të barabartë. Mbulojeni me një leckë të lagur dhe inkuboni në një vend të ngrohtë për rreth 40 minuta. Në varësi të temperaturës së dhomës, brumi mund të inkubohet për kohë të ndryshme. Inkuboni derisa brumi të jetë dy herë më i madh. Pas inkubacionit, nxirreni brumin, merrni pak miell, gatuajeni me dorë. Ziejeni kur brumi të jetë i butë, ndaloni, mbulojeni me një leckë të lagur dhe lëreni brumin të pushojë për rreth 10 minuta.

I jepni formë tortës

I jepni formë tortës

Hapi 5: Ngrohni furrën në 170 gradë para pjekjes. Për shijen më të mirë, duhet të rregulloni temperaturën me një termometër furre.

Piqem

Piqem

Hapi 6: E pjekim kekun ne furre per rreth 40 minuta dhe me pas e nxjerrim

Produkt i perfunduar

Me hapa kaq të thjeshtë, keni përfunduar një bukë integrale super tërheqëse. E heqim kekun nga furra dhe e leme te ftohet per 20 minuta, me pas e presim kekun dhe e shijojme. Ëmbëlsira mund të ruhen për përdorim afatgjatë. Pas përfundimit, buka do të jetë e njomë, e butë, sfungjerore, aromatike.

Përfundoi bukë të thjeshtë të grurit

Përfundoi bukë të thjeshtë të grurit

Si të bëni bukë me drithëra me fara ushqyese

Ju gjithashtu mund të bëni bukë gruri të përzier me arra ushqyese. Shumë e thjeshtë por shumë e mirë për shëndetin. Përbërësit për të bërë bukë janë mjaft të lehtë për t’u gjetur dhe ekonomik. Ndiqni recetën e mëposhtme dhe përgatiteni për të gjithë familjen!

Si të bëni bukë me drithëra me fara ushqyese

Si të bëni bukë me drithëra me fara ushqyese

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 514 g miell gruri integral
 • 25 g fara chia
 • 40 g fara luledielli
 • 40 gr fara kungulli
 • 17 g fara susami të bardhë
 • 6 g kripë
 • 6 g maja miell
 • 60 ml vaj ulliri
 • 55 g mjaltë
 • 350 ml ujë të ngrohtë
Përbërësit që duhen përgatitur për të bërë përzierjen e bukës me drithëra të plota

Përbërësit që duhen përgatitur për të bërë përzierjen e bukës me drithëra të plota

SUGJERON: Udhëzime për 3 mënyra për të bërë ëmbëlsira me qepë të yndyrshme, të buta dhe të shijshme në shtëpi

Si të bëni një përzierje të detajuar të bukës me drithëra të plota

Hapi 1: Hidhni në një enë 514 gramë miell, 25 gramë fara chia të zeza, 40 gramë fara luledielli, 40 gramë fara kungulli, 17 gramë susam të bardhë, 6 gramë kripë dhe 6 gramë maja pluhur. Më pas shtoni 60 ml vaj ulliri, 55 gr mjaltë dhe përzieni mirë, më pas shtoni ngadalë 350 ml ujë të ngrohtë në enën me miell dhe përzieni mirë derisa brumi të jetë i butë dhe i lagësht.

Përzieni farat me miell

Përzieni farat me miell

Hapi 2: Ziejeni brumin me dorë derisa brumi të jetë i lagësht, ndërsa gatuani, rrahni lehtë derisa brumi të jetë elastik, i lëmuar dhe të mos ngjitet në duar. E vendosim brumin në një tas, e mbulojmë me film ushqimor dhe e lëmë brumin të pushojë për rreth 2 orë.

Gatuani brumin me dorë

Gatuani brumin me dorë

Hapi 3: Pasi brumi të jetë fermentuar, spërkatet me pak miell të thatë që të rrafshohet, rrafshohet brumin dhe paloset disa herë dhe brumin e bëjmë në një cilindër të gjatë, spërkasim miellin e përgatitur më sipër dhe e përziejmë mirë.

Shtypeni brumin dhe paloseni disa herë

Shtypeni brumin dhe paloseni disa herë

Hapi 4: Lyejeni kallëpin me një shtresë të hollë vaji dhe më pas vendoseni tortën në kallëp. Mbulojeni me film ushqimor dhe lëreni brumin të pushojë për rreth 1 orë. Gjatë kësaj kohe ngrohni mikrovalën në 220F për 15 minuta.

Pluhur i pjekur

Pluhur i pjekur

Hapi 5: Pasi keku të ketë mbaruar pjekjen e ulim temperaturën e furrës në 165 gradë Celsius, kallepin e kekut e vendosim në furrë për 30 minuta. Nxirreni tortën, përdorni një kruese dhëmbësh të mprehtë për ta futur brenda dhe shikoni nëse kruese dhëmbësh del e thatë, torta është gati.

Formoni bukën me drithëra të përziera me fara

Formoni bukën me drithëra të përziera me fara

Produkt i perfunduar

Kur keku të jetë zier, hiqeni nga forma dhe prejeni në copa sa një kafshatë. Përzierja e bukës me drithëra integrale me fara është jashtëzakonisht e thjeshtë për t’u përgatitur. Nga jashtë, është e butë nga brenda, me një mbushje mishi dhe yndyrore. Mund të hani bukë me qumësht të kondensuar, proshutë, vezë, sallam, sallatë, domate. Të gjitha shumë të shijshme.

Përzierje e përfunduar e bukës me drithëra të plota

Përzierje e përfunduar e bukës me drithëra të plota

Si të bëni bukë gruri integral me gjalpë

Gjalpi është një përbërës që mund t’i shtohet bukës së grurit. Për t’i dhënë më shumë shije kësaj pjate. Kombinimi i bukës së grurit integral me gjalpë. Do ta bëjë gjellën më aromatike dhe sfungjerore. Le të mësojmë recetën si të bëni bukë integrale me gjalpë

Si të bëni bukë gruri integral me gjalpë

Si të bëni bukë gruri integral me gjalpë

>>> KUJDES: Zbuloni #8 se si të përgatisni siç duhet tërshërën e shijshme dhe ushqyese

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 250 g miell gruri integral
 • 250 g kos pa sheqer
 • 20 ml qumësht të freskët pa sheqer
 • 3 gram maja
 • 20 ml mjaltë
 • 20 g gjalpë pa kripë
 • 1 vezë
 • 1 majë susam
 • 70 ml ujë të filtruar
 • 1 lugë çaji kripë
Përbërësit për të bërë bukë integrale me gjalpë

Përbërësit për të bërë bukë integrale me gjalpë

Si të bëni bukë gruri integral me gjalpë

Hapi 1: Hidhni 20 ml mjaltë në një filxhan me ujë të filtruar dhe më pas përzieni mirë. Thyejeni ½ vezë dhe rrihni mirë. Shtoni 3 gr maja, 50 gr kos të parregullt dhe përziejini mirë me dorë.

Thith majanë për të bërë bukë me gjalpë

Thith majanë për të bërë bukë me gjalpë

Hapi 2: Në një enë hidhni 250 gr miell, shtoni pak kripë, përzieni mirë, më pas shtoni masën sipër dhe përzieni mirë.

Përzieni brumin e bukës me grurë të plotë me gjalpë

Përzieni brumin e bukës me grurë të plotë me gjalpë

Hapi 3: Kur brumi të jetë ngjitur pak, gatuajeni derisa brumi të jetë i njëtrajtshëm, më pas shtoni 20 gr gjalpë pa kripë dhe gatuajeni për herë të dytë.Kur shikoni gjalpin të shkrihet, brumi është fleksibël, elastik dhe nuk ngjitet në duar, mbyllni kapak dhe lëreni brumin të pushojë për rreth 2 orë që brumi të dyfishohet në masë.

Gatuani brumin dhe gatuajeni brumin

Gatuani brumin dhe gatuajeni brumin

Hapi 4: Kur brumi të ketë ardhur, e ndajmë në 8 pjesë të barabarta, e mbulojmë me film dhe e lëmë brumin të pushojë për rreth 1 orë.

Ndani brumin dhe përdorni film ngjitës për të pushuar brumin

Ndani brumin dhe përdorni film ngjitës për të pushuar brumin

Hapi 5: Ngrohni paraprakisht fryerjen me ajër në 160 gradë Celsius për 15 minuta, lyeni me letër furre. Përzieni qumështin e freskët të pa ëmbëlsuar me gjysmën e mbetur të vezëve dhe rrihni masën që të bashkohet. Përdorni një furçë për ta përhapur masën në mënyrë të barabartë mbi bukë, spërkatni edhe pak susam të thekur dhe piqeni në 160 gradë për rreth 10-15 minuta.

Përgatituni të piqni bukë gruri integral me gjalpë

Përgatituni të piqni bukë gruri integral me gjalpë

SUGJERON: Si të bëni një tortë të thjeshtë nga lëkura e derrit “jo e shijshme pa marrë para”

Produkt i perfunduar

Kur të mbaroni, prisni tortën, ajo do të ketë një shtresë shumë tërheqëse në të verdhë të errët. Gjatë ngrënies do të ndjeni aromën e gjalpit, të butë dhe mjaft të shijshme. Mund ta servirni me reçel frutash. Ose mish të ftohtë për të përmirësuar shijen e bukës.

Bukë gruri të përfunduar me gjalpë

Bukë gruri të përfunduar me gjalpë

Bëni bukë gruri integral në një tigan pa vaj

Nëse nuk keni mikrovalë, mund të bëni bukë integrale. Një mënyrë e thjeshtë me një fryerje me ajër. Këtu është një recetë super e thjeshtë për të bërë bukë me drithëra të plota duke përdorur një tigan me ajër. Atë që Diachiamthuc.vn dëshiron ta ndajë me ju. Le ta ndjekim!

Bëni bukë gruri integral në një tigan pa vaj

Bëni bukë gruri integral në një tigan pa vaj

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 250 g miell gruri integral
 • 3 gram maja
 • 170 ml ujë të filtruar
 • 10 ml vaj gatimi
 • ½ lugë çaji kripë
Përbërësit për të bërë bukë me drithëra integrale me një tigan pa vaj

Përbërësit për të bërë bukë me drithëra integrale me një tigan pa vaj

Si të përgatisni bukë integrale me një tigan pa vaj në detaje

Hapi 1: Hidhini të gjithë përbërësit e përgatitur më sipër në një tas. Përziejini në mënyrë të barabartë dhe gatuajeni me dorë derisa brumi të jetë ngjitës.

Përzieni brumin e bukës së zezë

Përzieni brumin e bukës së zezë

Udhëzime se si të gatuajmë brumin: Së pari dyfishojmë brumin. Përdorni duart tuaja për të shtypur dhe përhapur brumin hollë. Një shënim i vogël është se brumin duhet ta rrafshoni, jo ta rrafshoni. Kthejeni brumin 90 gradë dhe vazhdoni të shtypni, gatuajeni brumin për rreth 15 minuta. Vazhdoni ta bëni këtë derisa brumi të jetë i qetë, elastik dhe të mos ngjitet në duart tuaja.

Hapi 2: Vendoseni brumin në një tas, mbulojeni me film ushqimor. Dhe lëreni brumin të pushojë për rreth 40 minuta deri në 2 orë që brumi të dyfishohet në masë.

Vendoseni brumin në një tas, mbulojeni me film ushqimor

Vendoseni brumin në një tas, mbulojeni me film ushqimor

Hapi 3: E nxjerrim brumin dhe e gatuajmë për rreth 1 minutë, i japim formë petike dhe më pas e vendosim në kallëp. Vazhdoni të mbuloni brumin dhe lëreni brumin të pushojë për rreth 1 orë që brumi të dyfishohet në masë. Përdorni një thikë për të prerë 3 vija të vogla në tortë, aplikoni një shtresë të hollë uji. Dhe sipër tortës spërkatni pak susam të thekur.

Nxirreni brumin dhe gatuajeni

Nxirreni brumin dhe gatuajeni

Hapi 4: Ngrohim paraprakisht tiganin me ajër në 150 gradë për 5 minuta, më pas vendosim kekun dhe e pjekim në temperaturë 140°C për rreth 30 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë në sipërfaqe.

Ngrohni tiganin

Ngrohni tiganin

LEXO MË SHUMË: Si të bëni tortën origjinale tajvaneze të hënës, e vështirë e shijshme

Produkt i perfunduar

Vetëm hapa kaq të thjeshtë. Ju keni mbaruar bukën e grurit. Me një tigan pa vaj, është shumë e thjeshtë. Buka e përfunduar do të jetë aromatik. Kur hahet, torta do të jetë e butë, e përtypur, me mish, pak e ëmbël. Mund të hahet me reçel ose mish të ftohtë, salsiçet janë shumë të shijshme.

Bukë e zezë e përfunduar e bërë me fryerje ajri

Bukë e zezë e përfunduar e bërë me fryerje ajri

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të bëni bukë integrale Super e shijshme dhe e thjeshtë. Në shtëpi, kushdo mund ta bëjë këtë. Shpresoj se artikulli i mësipërm ishte i dobishëm për ju. Fat i mirë me këtë bukë gruri. Për më shumë informacion interesant dhe interesant, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn!

Pyetje të lidhura

Çfarë është mielli i grurit?

Miell gruri integral, i njohur gjithashtu si miell gruri integral dhe emri në anglisht është miell gruri i plotë. Ky miell bëhet duke bluar ose grimcuar tërë bërthamën e grurit, duke përfshirë: krundet (lëvozhgën e jashtme), embrionin dhe endospermën. Prandaj, mielli i grurit të plotë ruan shumicën e lëndëve ushqyese dhe aromën karakteristike të natyrshme të kokrrës së grurit.

Si ndryshon buka me drithëra nga buka e zakonshme?

Në bukën e bardhë, mielli është më i rafinuar sesa në bukën e grurit. Gjatë përpunimit, lini vetëm endospermën e bardhë, niseshte dhe hiqni krundet mikrobe të bërthamës së grurit. Embrionet dhe krundet lihen në miellin e grurit, prandaj ka më shumë fibra dhe lëndë ushqyese se mielli i bardhë.

Ushqimi i bukës së grurit është yndyrë?

Buka e grurit integral nuk është vetëm pa yndyrë, por është gjithashtu një ushqim jashtëzakonisht i shëndetshëm për humbje peshe.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách làm bánh mì nguyên cám SIÊU ĐƠN GIẢN mà ngon không tưởng . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Danh sách các Nhân vật Hero tốt nhất

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *