Cách làm bánh da lợn đơn giản “không ngon không lấy tiền”

Rate this post

Si të bëni kek me lëkurë derri – Torta me lëkurë derri është një pjatë me shije të shijshme, e pasur me bishtaja, gjethe pandani dhe qumësht kokosi. Ky është një rostiçeri shumë popullor. Kjo pjatë duket e vështirë për t’u përgatitur, por me pak kohë, mund të përfundoni një tortë të shijshme me lëkurë derri.

Si të bëni kek me lëkurë derri

Si të bëni kek me lëkurë derri

Në këtë postim Diachiamthuc.vn Unë do të ndaj me ju se si të bëni ëmbëlsira të shijshme dhe të thjeshta nga lëkura e derrit në shtëpi që mund t’i bëjë kushdo. Le ta ndjekim artikullin së bashku!

Nga çfarë mielli është bërë keku i lëkurës së derrit?

Shumë njerëz ende kanë pyetjen se ëmbëlsirat e lëkurës së derrit janë bërë nga mielli. Pastaj më poshtë është përgjigja për ju. Normalisht, keku i lëkurës së derrit do të bëhet nga 2 lloje kryesore të miellit: miell orizi ngjitës dhe miell orizi ngjitës. Raporti i përzierjes së miellit është 2:1, 2 lugë miell orizi të thjeshtë janë 1 lugë gjelle miell orizi ngjitës. Shtimi i miellit ngjitës të orizit do të ndihmojë që keku të bëhet i butë, fleksibël dhe të arrijë sa më standarde. Përveç kësaj, shumë njerëz shtojnë edhe miell tapioke për ta bërë lëkurën e derrit të pastër, të përtypur dhe më të bukur.

Nga çfarë mielli është bërë keku i lëkurës së derrit?

Nga çfarë mielli është bërë keku i lëkurës së derrit?

KUJDES: Si të bëni tortën e veshit më të shijshëm, të bukur dhe të lehtë për t’u arritur

Bëni ëmbëlsira nga lëkura e derrit me miell tapioke

Bëni ëmbëlsira nga lëkura e derrit me miell tapioke

Bëni ëmbëlsira nga lëkura e derrit me miell tapioke

Përbërësi:

 • Bishtaja të qëruara: 110 g
 • Miell tapioke: 300 gr
 • Qumësht kokosi: 650 ml
 • Gjethet e pandanit: 10 gjethe
 • Miell orizi i thjeshtë: 100 g
 • Sheqeri: 370 g
Përbërësit për të bërë kek me lëkurë derri me miell bishtajash

Përbërësit për të bërë kek me lëkurë derri me miell bishtajash

Hapat për të ndërmarrë

Hapi 1: Pasi të keni blerë gjethet e ananasit, i lani me ujë, më pas i prisni në copa të shkurtra dhe i bëni pure. Kullojeni përmes një sitë dhe hiqni lëngun, duke hedhur mbetjet.

Përzieni me dorë 370 gr sheqer, 300 gr miell tapioke, 100 gr miell orizi të thjeshtë për të formuar një përzierje homogjene.

Shpërndani 350 ml ujë me qumësht kokosi.

Përpunimi paraprak i gjetheve të pandanit

Përpunimi paraprak i gjetheve të pandanit

Qitni qiqrat në ujë të ftohtë derisa të zbuten, më pas vendosini në një tenxhere, derdhni pak ujë dhe lërini të vlojnë. Kur uji të vlojë, derdhni ujin dhe mbulojeni tenxheren derisa fasulet të zihen nga avulli. Pasi të jenë zier fasulet i derdhim të ftohen.

Përpunimi i bishtajave

Përpunimi i bishtajave

Hapi 2: Masën e përgatitur e përziejmë me 1l qumësht kokosi, e filtrojmë në sitë për një masë më të butë. Më pas e ndajmë brumin në 2 pjesë, një pjesë bluhet me bishtaja dhe pjesa tjetër përzihet me lëngun e gjetheve të pandanit.

Përzierja

Përzierja

Hapi 3: Për të shmangur ngjitjen e kekut në kallëp, para se të ziejë me avull, duhet të lyeni me një shtresë vaji mbi kallëpin e avullit. Ose e shtrojmë me një shtresë letre pergamene. Hidhni një shtresë pluhuri të gjetheve pandan, mbulojeni me një leckë. Mbulojeni dhe ziejini me avull derisa brumi të bëhet i pastër, më pas shtoni një shtresë tjetër me bishtaja. Vazhdoni ta bëni këtë derisa t’ju mbarojë brumi.

Lëkura e derrit të zier në avull me miell fasule jeshile

Lëkura e derrit të zier në avull me miell fasule jeshile

Kur torta të jetë gatuar, fikeni sobën, prisni që torta të ftohet, kur torta të jetë ende e ngrohtë, rrotullojeni. Për të parandaluar rrëshqitjen e ëmbëlsirës, ​​ajo duhet të rrotullohet fort dhe fort.

Tortë me lëkurë derri me miell fasule jeshile me tapiokë

Tortë me lëkurë derri me miell fasule jeshile me tapiokë

Si të bëni tortë me lëkurë derri Taro

Si të bëni tortë me lëkurë derri Taro

Si të bëni tortë me lëkurë derri Taro

Përbërësi:

 • Miell tapioke: 300 gr
 • Qumësht kokosi: 370 ml
 • Pasta e bishtajave: 4 lugë gjelle
 • Taro: 2 copë
 • Sheqer i bardhë 160 gr
Përbërësit e tortës së lëkurës së derrit taro

Përbërësit e tortës së lëkurës së derrit taro

Hapat për të bërë kek me lëkurë derri

Hapi 1: Përpunimi paraprak dhe përgatitja e brumit

– Si të bëni pluhurin e bardhë: Përzieni 150 gr miell tapioke, 2 lugë gjelle pluhur bathë mung, 250 ml qumësht kokosi, 60 ml ujë të ftohtë, 80 gr sheqer të bardhë dhe përzieni masën derisa të përzihen së bashku. Hidheni përzierjen në një blender dhe bëjeni pure.

Përpunimi paraprak dhe përgatitja e pluhurit

Përpunimi paraprak dhe përgatitja e pluhurit

Pasi të keni blerë taron, e qëroni, e lani, e prisni në copa, e ziejini me avull, më pas e grini imët.

Si të përgatisni pluhurin e purpurt: shtoni 150 gr niseshte tapioke, 2 lugë gjelle bishtaja, 120 ml qumësht kokosi, 80 gr sheqer, taro të grirë, 200 ml ujë, përziejini mirë, më pas vendoseni në blender dhe bëjeni pure.

Hapi 2: Tortë me lëkurë derri me avull

Masën e bardhë e vendosim në një enë, e vendosim në avull për rreth 4 minuta që brumi të qëndrojë. Më pas, vendosni sipër masën e purpurt, mbuloni me kapak dhe ziejini me avull për rreth 4 minuta. Vazhdoni ta bëni këtë që torta të ketë më shumë shtresa për t’u dukur më bukur.

Tortë me lëkurë derri me avull

Tortë me lëkurë derri me avull

E plotë: Me Si të bëni kek me lëkurë derri Siper, pasi keku te jete zier, e nxjerrim, e leme te ftohet dhe e presim ne copa sa kafshata. Mund ta ruani në një enë, ta mbuloni fort dhe ta vendosni në frigorifer për ta ngrënë ngadalë.

Produkt i përfunduar me tortë me lëkurë derri Taro

Produkt i përfunduar me tortë me lëkurë derri Taro

SUGJERON: Si të bëni petë të shijshme po aq të shijshme sa jashtë

Si të bëni tortë me lëkurë derri me gjethe pandan me pesë ngjyra

Si të bëni tortë me lëkurë derri me gjethe pandan me pesë ngjyra

Si të bëni tortë me lëkurë derri me gjethe pandan me pesë ngjyra

Përbërësi:

 • Miell tapioke: 250 gr
 • Miell orizi: 70 gr
 • Bishtaja pa lëvozhgë: 70 g
 • Sheqeri: 150 g
 • Qumësht kokosi: 100 ml
 • Qumësht i freskët: 50 ml
 • Gjethet e pandanit: 5 gjethe
 • Gjethet e kamelias: 1 majë
 • Lule e freskët bizele: 6 lule
Përbërësit për të bërë kek me lëkurë derri me pesë ngjyra

Përbërësit për të bërë kek me lëkurë derri me pesë ngjyra

Udhëzime se si ta bëni atë

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Tham Khảo Thêm:  Cách làm cho Windows 10 giống Windows 7 hơn

Përzieni miellin e orizit, miellin e tapiokës së bashku më pas ndajeni në 5 pjesë të barabarta.

Shtoni sheqerin në qumështin e kokosit, përzieni dhe më pas ndajeni në 5 pjesë të barabarta

Përzieni përbërësit pluhur

Përzieni përbërësit pluhur

Bishtajat e njomura më pas zihen në avull dhe futen në blender, përzihen me 50 ml ujë dhe një pjesë qumësht kokosi, kemi një përzierje të verdhë.

Për të ngjyrosur kekun mund të bëni si më poshtë: vendosni gjethet në tenxhere dhe merrni 50 ml. Pasi të keni blerë gjethet e ananasit, i lani, i prisni në copa të vogla, i vendosni në një blender me ujë dhe më pas i filtroni 50 ml lëng. Lahet edhe lulja e bizeles, vendoset në një enë dhe në të hidhet 50 ml ujë të vluar. Për ta bërë tortën të bardhë, merrni 50 ml qumësht të freskët.

Krijo ngjyrën e tortës së lëkurës së derrit me pesë ngjyra

Krijo ngjyrën e tortës së lëkurës së derrit me pesë ngjyra

Përzieni ngjyrën përkatësisht me një pjesë miell dhe një pjesë qumësht kokosi dhe do të keni 5 tasa me pigmente të ndryshme.

LEXO MË SHUMË: Si të bëni banh khot të shijshëm të papërmbajtshëm në shtëpi

Hapi i dytë: kek me lëkurë derri të zier në avull

Për të parandaluar ngjitjen e kekut në kallëp, lyeni me pak vaj gatimi në tavën e kekut. Vendosni kallëpin në sobë. Vendosni në kallëp një shtresë me ngjyrë pluhuri sipas dëshirës tuaj, më pas mbylleni kapakun për rreth 2 minuta, shikoni që shtresa e parë është e qartë, më pas shtoni një shtresë të dytë, vazhdoni kështu dhe bëni secilën shtresë, çdo ngjyrë është e ndryshme.

Hidhni kallëpin dhe ziejini tortën me avull

Hidhni kallëpin dhe ziejini tortën me avull

Një shënim i vogël në Si të bëni kek me lëkurë derri Kjo recetë për ju është që duhet të hidhni mbushjen e verdhë në mes (shtresa e 3-të), keku do të ketë një shije më të shijshme.

Tortë e përfunduar me lëkurë derri me pesë ngjyra

Tortë e përfunduar me lëkurë derri me pesë ngjyra

LEXO MË SHUMË: Si të bëni bukë SUPER TË THJESHTË, por tepër të shijshme nga gruri

Përgatitja e tortës nga lëkura e derrit me fasule jeshile

Përgatitja e tortës nga lëkura e derrit me fasule jeshile

Përgatitja e tortës nga lëkura e derrit me fasule jeshile

Përbërësi:

 • Lëkura blu e tortës
 • Miell tapioke: 200 gr
 • Miell orizi 70 gr
 • Qumësht kokosi: 400 ml
 • Ujë i ftohtë: 100 ml
 • Lëng ananasi: 100 ml
 • Sheqeri: 300 gr
 • Kripë
Përbërësit për përgatitjen e tortës së lëkurës së derrit me fasule jeshile

Përbërësit për përgatitjen e tortës së lëkurës së derrit me fasule jeshile

Lëkura e verdhë e tortës

 • Bishtaja pa lëvozhgë: 150 g
 • Miell tapioke: 100 gr
 • Miell orizi: 30 gr
 • Qumësht kokosi: 200 ml
 • Ujë të ftohtë 150 ml
 • Sheqer 200 gr
 • Kripë

SUGJERON: Udhëzime se si të bëni ëmbëlsira me qepë të yndyrshme, të buta dhe të shijshme në shtëpi

Duke bërë

Hapi 1: Vendosim një tenxhere me ujë në sobë, vendosim sheqerin të shkrihet, mos ziejmë shumë, kur sheqeri të tretet, fikim sobën.

Hapi 2: Përzieni niseshtenë e tapiokës, miellin e orizit, kripën, qumështin e kokosit, gjethet e pandanit, ujin me sheqer së bashku, më pas krehni në një sitë për ta bërë miellin më të butë.

Pluhur paraprak

Pluhur paraprak

Bëni koren e verdhë të byrekut:

Hapi 1: Pasi t’i njomni gjatë natës bishtajat, i nxirrni, i lani dhe i lini të thahen.

Tham Khảo Thêm:  List #21 Nhà Hàng quận Đống Đa nên thử một lần trong đời

Hapi 2: Në një tenxhere hidhni ujin dhe sheqerin që të shkrihet

Hapi 3: Hidhni bishtajat, ujin me sheqer, qumështin e kokosit, miellin e tapiokës, kripën, miellin e orizit në blender dhe më pas bëni pure përzierjen e mësipërme, krehni gjatë ditës për të marrë pjesën më të butë.

Përpunimi paraprak i bishtajave për të bërë kek me lëkurë derri

Përpunimi paraprak i bishtajave për të bërë kek me lëkurë derri

Bëni derdhjen e tortës

Hapi 1: Gatuani një tenxhere me ujë, vendoseni mykun në avull për rreth 5 minuta para se myku të nxehet. Vendosni një shtresë të hollë pluhuri blu në kallëp.

Bëni derdhjen e tortës

Bëni derdhjen e tortës

Hapi 2: Ziejini për rreth 4 minuta, më pas hidhni sipër pastën e bishtajave dhe ziejini në avull edhe për 5 minuta të tjera. Vazhdoni ta bëni këtë dhe prisni që njëra të piqet dhe derdhni një shtresë tjetër. Kur keku të jetë zier e lëmë të ftohet dhe më pas e presim në copa sa një kafshatë dhe e shijojmë.

Shënim: në mënyrë që brumi të jetë i njëtrajtshëm, duhet të përdorni një lugë të barabartë brumë

Tortë e përfunduar nga lëkura e derrit me fasule jeshile

Tortë e përfunduar nga lëkura e derrit me fasule jeshile

Disa shënime kur bëni ëmbëlsira

Në procesin e përgatitjes së ëmbëlsirave nga lëkura e derrit, shumë njerëz do të hasin në situata të tilla si ëmbëlsira me brumë, ëmbëlsira ngjitëse, .. , Si ta trajtojmë situatën e mësipërme?

Si të prisni tortën pa ngjitur

Mos e prisni tortën e lëkurës së derrit me thikë sepse është e lehtë të thyhet dhe të ngjitet në teh

Disa shënime kur bëni ëmbëlsira

Disa shënime kur bëni ëmbëlsira

Për të ndarë tortën në pjesë të barabarta, duhet të përdorni një fije, butësisht, por fort ta rrotulloni tortën poshtë.

Pas zierjes së tortës në avull, mund ta vendosni tortën në banjë akulli për rreth 30 minuta. Kjo do të ndihmojë që lëkura e derrit të jetë e përtypur dhe jo e thatë.

A është e mundur të bëni simite derri me një tenxhere orizi?

Përveç mënyrës së zakonshme të zierjes me avull, mund të përdorni edhe një tenxhere orizi për të bërë ëmbëlsira nga lëkura e derrit në mënyrë të thjeshtë.

Fillimisht vendoseni tepsinë për avull në tenxhere me oriz, shtoni ujë dhe mbulojeni derisa uji të vlojë

Vendosni brenda kallëpin e kekut, lyeni me vaj në tenxhere me oriz, gatuajeni për rreth 5 minuta dhe filloni të derdhni lëkurën e derrit.

E ziejme kekun me avull per rreth 1 ore kur keku te jete zier, e nxjerrim, e leme te ftohet dhe e shijojme. Për ta bërë më të bukur kekun e lëkurës së derrit, duhet t’i kushtoni vëmendje që të rregulloni sasinë e brumit që të përputhet dhe të ketë të njëjtën gjatësi. Absolutisht mos e derdhni tortën shumë të trashë apo shumë të hollë.

Bërja e ëmbëlsirave me lëkurë derri me tenxhere orizi

Bërja e ëmbëlsirave me lëkurë derri me tenxhere orizi

Para se të përzieni miellin, duhet të filtroni miellin përmes një sitë për të siguruar që torta e lëkurës së derrit të jetë më e bukur, e lëmuar dhe e lëmuar.

Për të shkruar nëse lëkura e derrit është gatuar apo jo, mund të shponi kekun me një kruese dhëmbësh, nëse brumi nuk ngjitet në kruajtëse, atëherë keku është gatuar.

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju Si të bëni kek me lëkurë derri E shijshme dhe e thjeshtë në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të bëni ëmbëlsira të shijshme dhe tërheqëse nga lëkura e derrit për t’i shijuar të gjithë familjen. Paç fat!

Pyetje të lidhura

Sa kalori ka keku i lëkurës së derrit Diachiamthuc.vn?

Është vlerësuar se një pjesë mesatare e kekut me lëkurë derri me një peshë prej 100 g përmban rreth 1024 kalori. Për shkak se kaloritë në kek janë mjaft të larta, mjekët rekomandojnë që ta hani vetëm një herë në një sasi të vogël, jo shumë shpesh.

Çfarë duhet të bëni me tortën e lëkurës së derrit?

Torta e lëkurës së derrit është e butë sepse gjatë procesit të zierjes në avull ka pika uji në sipërfaqen e kekut, kështu që për të mos lejuar që torta të bëhet e butë, duhet të përdorni një peshqir të pastër për të mbyllur kapakun përpara se të filloni të zieni në avull.

Pse torta është e shurdhër?

Në mënyrë që lëkura e derrit të ketë një ngjyrë që bie në sy, duhet të siguroni një temperaturë të qëndrueshme gjatë procesit të avullimit. Nëse zihet shumë gjatë, keku nuk do të jetë i shijshëm, i fortë dhe ngjyra nuk është sipas dëshirës, ​​përveç kësaj mund të digjet tenxherja për shkak të mungesës së ujit.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách làm bánh da lợn đơn giản “không ngon không lấy tiền” . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách khắc phục lỗi "Một bước nhảy được trả về từ máy chủ" trong Windows 10

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *