Cách kho cá nục thơm ngon, đậm đà, CỰC HAO CƠM

Rate this post

Si të ruani scad – Braised scad është një pjatë fshatare, e thjeshtë dhe mjaft e lehtë për t’u përgatitur. Skumbri është një peshk shumë i shëndetshëm, me përfitime për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, zvogëlimin e rrezikut të diabetit dhe përmirësimin e funksionit të trurit. Ky peshk është i mirë si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit.

Si të ruani scad

Si të ruani scad

Në këtë postim Diachiamthuc.vn do t’ju prezantojë mënyra për të gatuar lëngun e shijshëm, të pasur dhe jo të peshkut, në mënyrë që familja juaj të ketë ushqime të shijshme dhe më të pasura. le ta ndjekim!

Si të gatuajmë peshk të shijshëm në rajonin qendror është shumë e thjeshtë

Mënyra për të gatuar scad në stilin Central është mjaft e thjeshtë. Së pari ju duhet të përgatisni disa nga përbërësit e mëposhtëm:

Përbërës

 • Deti i freskët i detit
 • Domate
 • Salce peshku
 • Kripë
 • djegës
 • Sheqeri i verdhë
 • Vaj gatimi
Si të gatuajmë peshk të shijshëm në rajonin qendror është shumë e thjeshtë

Si të gatuajmë peshk të shijshëm në rajonin qendror është shumë e thjeshtë

KUJDES: Përmbledhje se si të gatuajmë çaj gështenjë të shijshëm dhe ushqyes për të gjithë familjen

Udhëzimet për gatimin e peshkut të shijshëm në rajonin qendror janë shumë të thjeshta

Hapi 1: Përpunimi paraprak i skarës së detit

Duhet të zgjidhni peshk të vogël dhe të freskët kur grumbulloni këto peshq do të jenë më të shijshëm se peshqit e mëdhenj. Përgatitni, hiqni gushat, hiqni zorrët, hiqni luspat dhe hiqni pendët. Për të reduktuar erën e peshkut, duhet ta lani peshkun me kripë. Në fund shpëlajeni me ujë të pastër dhe thajeni.

Hapi 2: Skad i marinuar

Hidhni të gjithë peshqit në tenxhere, rregulloni me pak salcë peshku, sheqer, kripë dhe përziejini mirë. Marinoni peshkun për rreth 1 orë që erëza të depërtojë në peshk, në këtë kohë stoku i peshkut do të jetë më i shijshëm.

Udhëzimet për gatimin e peshkut të shijshëm në rajonin qendror janë shumë të thjeshta

Udhëzimet për gatimin e peshkut të shijshëm në rajonin qendror janë shumë të thjeshta

Hapi 3: Kryerja e magazinës së peshkut

Hidhni pak vaj gatimi në qullin e peshkut dhe vendoseni në sobë të ziejë në zjarr të fortë. Kur tenxherja e peshkut të vlojë, ulni zjarrin në minimum që uji të depërtojë në peshk dhe të trashet, më pas fikeni sobën. Mos shtoni ujë gjatë ruajtjes së peshkut.

Një tenxhere peshku e zier siç duhet do të sjellë një aromë tërheqëse, shije të shijshme dhe peshk të zhytur në mënyrë të barabartë. Mund të hani me oriz të bardhë, kimchi. Ose turshitë vietnameze janë shumë të shijshme. Ju uroj suksese me këtë skarë të pjekur në stil qendror.

Një tenxhere me peshk të zier siç duhet në rajonin qendror

Një tenxhere me peshk të zier siç duhet në rajonin qendror

Si të gatuajmë peshk skad në veri, i shijshëm dhe i lehtë për t’u bërë

Braised scad është një pjatë e thjeshtë, e thjeshtë dhe vendase. Pas grumbullimit, peshku do të ketë një shije yndyrore të lehtë për t’u ngrënë, të shijshme dhe të pasur. Kjo nuk është vetëm një pjatë e shijshme, por edhe shumë e shëndetshme. Mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të trurit, uljen e diabetit, rregullimin e presionit të gjakut dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Më poshtë do të jetë si të ruani scads Veriu është i shijshëm dhe i përgatitur. Le t’i referohemi offline!

Tham Khảo Thêm:  Ứng dụng Streaming và Discovery Plus trên Comcast Xfinity Flex / X1

Përbërës

 • Skada: 500 g
 • Qepe pranverore
 • Koriandër
 • djegës i freskët
 • Qepë e tharë e grirë
 • Erëza të zakonshme si piper, vaj gatimi, salcë peshku, sheqer, erëza
Si të gatuajmë peshk skad në veri, i shijshëm dhe i lehtë për t'u bërë

Si të gatuajmë peshk skad në veri, i shijshëm dhe i lehtë për t’u bërë

LEXO MË SHUMË: Si të bëni një zemër të shijshme pjepri të skuqur që është sa e shijshme dhe e mërzitshme në shtëpi

Stoku i peshkut të Veriut është aromatik, i shijshëm dhe i shijshëm

Hapi 1: Përgatitni të gjithë përbërësit

Zgjidhni gërvishtje të freskëta, jo shumë të vogla për dorën tuaj. Pas blerjes, lani dhe hiqni të gjitha zorrët e peshkut. Peshku duhet të lahet me ujë disa herë dhe më pas priteni në 2 ose 3 pjesë sipas dëshirës.

Marinoni peshkun me erëza të tilla si fara erëza, qepë të grira, salcë peshku, piper. Në rreth 30 minuta që peshku të mbushë erëzat kur mbushet. Pasi të keni blerë domatet, i lani, prisni kërcellin dhe i prisni në copa në formë beteli. Përbërësit e mbetur si qepa, koriandër, xhenxhefil lahen dhe priten gjithashtu.

Stoku i peshkut të Veriut është aromatik, i shijshëm dhe i shijshëm

Stoku i peshkut të Veriut është aromatik, i shijshëm dhe i shijshëm

Hapi 2: Kryerja e magazinës

E vendosim tenxheren në sobë, shtojmë 2 lugë sheqer, 3 lugë ujë dhe e ziejmë në zjarr të ulët. Përziejini derisa sheqeri të jetë tretur. Shtoni peshkun dhe përziejini mirë, shtoni pak vaj gatimi dhe erëza si sheqer, erëza dhe salcë peshku për të mbuluar fytyrën e peshkut. Gjatë procesit të ruajtjes, mund të përzieni butësisht për të siguruar që erëzat të përthithen në mënyrë të barabartë në të dy anët e peshkut. Megjithatë, mos e përsërisni shumë herë sepse peshku do të jetë i grimcuar dhe jo i shijshëm.

Kur të shihni që lëngu është tharë dhe peshku është i butë, vendosni në tenxhere pak qepë të gjelbër, cilantro të grirë dhe piper. Për t’i dhënë më shumë shije gjellës. Pjata e zierjes standarde e Veriut ka përfunduar. Në këtë pikë, mund ta vendosni në një tabaka dhe të shijoni ditën.

Mënyra e gatimit të peshkut të ëmbël dhe të kripur është shumë e shijshme

Mënyra e gatimit të peshkut të ëmbël dhe të kripur është shumë e shijshme

KUJDES: Përmbledhje se si të bëni petë të skuqura të shpejta dhe të shijshme për mëngjes

Si të ruani kaskat e ëmbla dhe të kripura për t’i ngrënë shumë mirë

Mënyra se si të përgatisni skarë të zier të ëmbël dhe të kripur është shumë e thjeshtë dhe mund të bëhet në shtëpi. I pajisur në këtë mënyrë, peshku do të ketë një aromë shumë karakteristike, tërheqëse dhe të parezistueshme. Le të ndjekim se si të përgatisim këtë skarë të zier të ëmbël dhe të kripur.

Përbërës

 • Skada: 1 kg
 • Qepë vjollcë: 10 copë
 • Sheqeri: 30-40 gr
 • djegës: 2-3
 • Hudhra: 6 thelpinj
 • Salcë e shijshme e peshkut: 35 ml
 • Kripë: mjafton
 • Ujë i filtruar: 10 ml
Udhëzime për stokun më të thjeshtë të ëmbël dhe të kripur

Udhëzime për stokun më të thjeshtë të ëmbël dhe të kripur

Udhëzime për stokun më të thjeshtë të ëmbël dhe të kripur

Hapi 1: Përpunimi paraprak i scad

Përzgjidhni copa të freskëta, përshtatni dorën tuaj, jo shumë të vogla. Pastroni paraprakisht, hiqni papastërtitë nga zorrët e peshkut, hiqni gushat, lani peshkun me kripë për të reduktuar erën e peshkut. Pasi të jetë larë peshku, nxirreni dhe lëreni të thahet

Tham Khảo Thêm:  Cách ghi lại cuộc gọi trên điện thoại Android của bạn

Hapi 2: I skuqur me skandal

Vendosim tiganin me vaj në sobë, gatuajmë me zjarr mesatar kur vaji të jetë nxehtë, shtojmë sardelet e kulluara dhe skuqim derisa peshku të jetë i fortë dhe të marrë ngjyrë të artë, më pas e heqim peshkun në një pjatë.

Thjesht shikoni atë

Thjesht shikoni atë

LEXO MË SHUMË: Pocket 5 mënyra për të bërë kallamar të skuqur të shijshëm krokantë, të kulluar në mënyrë tërheqëse nga vaji

Hapi 3: Bëni salcën

Përbërësit si hudhra, djegësi pastrohen paraprakisht, më pas rrahen dhe më pas përzihen me sheqer. E gjithë këtë përzierje të përzier e vendosim në një enë, shtojmë pak salcë peshku, ujin e filtruar dhe e trazojmë mirë që të gjitha erëzat të përzihen së bashku. Ju mund të ri-sezoni për t’iu përshtatur shijes tuaj dhe familjes suaj!

Hapi 4: Vazhdoni të ruani ngjitësin

Hidhni të gjithë masën e përzier më sipër në tiganin e peshkut dhe skuqni peshkun nga të dyja anët derisa të marrin ngjyrë të artë. Lyejeni tiganin e peshkut të ziejë, më pas zvogëloni nxehtësinë në zjarr të ziejë në mënyrë që salca të jetë e trashë dhe aromatik, më pas fikeni zjarrin.

Vetëm me hapa kaq të thjeshtë, ju keni përfunduar skarën e shijshme dhe tërheqëse të kripur dhe të ëmbël të zier. Përgatitni këtë pjatë të shijshme për të gjithë familjen për një vakt të shijshëm dhe të përzemërt.

Pjatë e shijshme dhe tërheqëse e ëmbël dhe e kripur me peshk të zier

Pjatë e shijshme dhe tërheqëse e ëmbël dhe e kripur me peshk të zier

Si të ruani scad me piper

Skada e pjekur me piper është gjithashtu një pjatë jashtëzakonisht tërheqëse me oriz të bardhë, e vështirë për t’u refuzuar. Peshku pasi të zihet do të jetë shumë aromatik, i yndyrshëm, me një aromë karakteristike mjaft tërheqëse. Le të zbulojmë se si të gatuajmë këtë skarë të thjeshtë, por jashtëzakonisht të shijshme.

Përbërës

 • Kërmijtë 1 kg
 • Piper jeshil 60 gr
 • Hudhra 4 thelpinj
 • Qepë vjollce 2 copë
 • 2 speca djegës
 • Ketchup
 • Salcë djegës
 • Salce peshku
 • Vaj gatimi
 • Erëza e zakonshme 1 pak
Si të ruani scad me piper

Si të ruani scad me piper

KUJDES: 3 mënyra për të bërë kanaçe të thjeshtë, të shijshme, krokante dhe të qëndrueshme

Udhëzime për stokun e peshkut të thjeshtë dhe tërheqës të zier

Hapi 1: Materialet e procesit

Pas blerjes, gërvishtjet pastrohen, kruahen luspat, hapet barku, hiqen zorrët e peshkut dhe priten gushat. Fërkojeni lëkurën e peshkut me kripë për të hequr erën e peshkut, më pas shpëlajeni me ujë dhe thajeni. Përbërësit e mbetur si hudhra, qepa e kuqe e copëtuar. Ftonjtë e gjelbër lahen, hidhen në llaç dhe grihen dhe disa hidhen në tenxhere me supë.

Udhëzime për stokun e peshkut të thjeshtë dhe tërheqës të zier

Udhëzime për stokun e peshkut të thjeshtë dhe tërheqës të zier

Hapi 2: Gatuani salcën me piper jeshil

Vendosim tenxheren në sobë dhe shtojmë në tenxhere: 2 lugë vaj gatimi, djegësin, qepën e kuqe, hudhrën e grirë dhe i trazojmë për rreth dy minuta. Më pas shtoni 2 gota ujë, djegës jeshil, 1/3 e lugës së çajit erëza, 1/3 lugë çaji MSG, gjysmë lugë çaji sheqer, 3 lugë gjelle ketchup, 2 lugë salcë peshku, 1 lugë çaji salcë djegës, 40 gram djegës jeshil dhe kryeni përzierjen.

Peshku i pjekur i zier është një pjatë e mrekullueshme

Peshku i pjekur i zier është një pjatë e mrekullueshme

LEXO MË SHUMË: Ndani se si të bëni sallatë të shijshme të salmonit të butë, të thartë dhe pikante, të varur nga të ngrënit

Hapi 3: Stoqet e peshkut

Ne masen e mesiperme vendoseni skadin, me pas ziejme, tenxheren e mbulojme dhe e ziejme ne zjarr te ulet per rreth nje ore, me pas fikim zjarrin, vendosim peshkun e zier ne nje pjate dhe e shijojme. Pjata e skalit të zier me piper është ndoshta një pjatë shumë e njohur për çdo familje vietnameze. Qepët e petëzuara sjellin një aromë yndyrore, shija e butë pikante e djegës dhe piperit sjell një ndjenjë të shijshme në sythat e shijes. Mund ta hani me oriz të bardhë, duke e zhytur me perime të vjetra, gjë që është jashtëzakonisht e shijshme.

Skada e pjekur me piper është ndoshta një pjatë e njohur

Skada e pjekur me piper është ndoshta një pjatë e njohur

Si të ziejmë skadën me kërcell bambuje

Nëse jeni shumë të mërzitur me skafin tradicionale të zier, provoni këtë pjatë të çuditshme, por jashtëzakonisht të shijshme. Këtu janë si të ruani scads Stok i thjeshtë bambuje, i lehtë për t’u bërë në shtëpi.

Tham Khảo Thêm:  Nhận sửa chữa miễn phí để khắc phục sự cố sạc Apple Watch 5, SE của bạn

Përbërës

 • 2 skada
 • 3 ons fidaneve të freskëta bambuje
 • Qepë e gjelbër, hudhër, piper i kuq, salcë peshku
 • Salcë peshku, piper, vaj gatimi, ujë me ngjyrë, sheqer
Si të ziejmë skadën me kërcell bambuje

Si të ziejmë skadën me kërcell bambuje

LEXO MË SHUMË: 10+ Si të bëni pulë të skuqur të thjeshtë dhe tërheqëse me salcë peshku në shtëpi

Udhëzime për grumbullimin e skadeve me fidane bambuje

Hapi 1: Pasi të keni blerë peshkun, ai duhet të pastrohet dhe më pas të marinohet me 1 lugë çaji hudhër të grirë, 2 lugë çaji sheqer, salcë peshku dhe piper për 5 minuta që peshku të thithë erëzat.

Hapi 2: Tavën e vendosim në sobë, kur tigani të jetë i nxehtë shtojmë pak vaj, një lugë çaji hudhër të grirë dhe e skuqim derisa të marrë aromë. Më pas vendosni peshkun e marinuar në lëng mbi nxehtësinë e ulët.

Udhëzime për grumbullimin e skadeve me fidane bambuje

Udhëzime për grumbullimin e skadeve me fidane bambuje

Hapi 3: Fidanet e freskëta të bambusë pas blerjes duhet të lahen, të thahen, pastaj të priten në copa të madhësisë së një kafshimi. Hidhni një tigan tjetër në furrë dhe skuqni hudhrën e grirë, më pas shtoni fidanët e bambusë dhe i rregulloni sipas shijes, shtoni pak sheqer dhe salcë peshku. Hidhini të gjitha lastarët e bambusë të skuqura në tenxhere me peshk dhe më pas ziejini në zjarr të ulët derisa uji të trashet. Kur peshku të jetë zier, hidhni në tenxhere qepët e grira, spërkatni edhe pak piper dhe më pas fikni zjarrin.

Hiqni peshkun e zier në një pjatë, mund ta zbukuroni me disa feta djegës të kuq për një pamje të bukur. Kjo është një pjatë e thjeshtë por jashtëzakonisht e shijshme me ëmbëlsinë e peshkut dhe aromën karakteristike të fidaneve të bambusë, duke e bërë këtë pjatë peshku sa të shijshme, tërheqëse dhe shumë shpërdoruese.

Skadë e shijshme e zier me kërcell bambuje

Skadë e shijshme e zier me kërcell bambuje

Epilogu

Me artikullin e mësipërm, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të ruani scads E shijshme, e pasur, jo e peshkut, e thjeshtë në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Shpresojmë që njohuritë e mësipërme t’ju ndihmojnë të gatuani pjata më të shijshme dhe tërheqëse për familjen tuaj. Paç fat. Për më shumë informacion interesant dhe interesant, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn!

Pyetje të lidhura

Sa lloje scad, çfarë lloji duhet të zgjidhni Diachiamthuc.vn?

Në Vietnam, aktualisht gjenden rreth 3 lloje peshqish të njohur dhe të popullarizuar: këpurdha pambuku, fiston dhe banane. Nëse e bëni këtë, duhet të zgjidhni skarë pambuku dhe banane

Si të gatuajmë skadë të shijshme?

Në artikull mund t’i referoheni: skuta të ziera të ëmbël dhe të kripur, skarë të zier me piper, skarë të zier me kërcell bambuje, .. në artikull!

Cilat janë përfitimet shëndetësore të të ngrënit scad?

Sardelet parandalojnë sëmundjet e zemrës, përmirësojnë funksionin e trurit, zvogëlojnë simptomat e artritit reumatoid, zvogëlojnë rrezikun e diabetit etj.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách kho cá nục thơm ngon, đậm đà, CỰC HAO CƠM . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  7 ứng dụng Windows hữu ích cho sinh viên đại học

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *