Bỏ túi 5 Cách làm mực chiên giòn thơm ngon, ráo dầu hấp dẫn

Rate this post

Si të bëni kallamar krokantë – Kallamari është një ushqim deti që pëlqehet nga shumë njerëz. Kallamarët mund të përpunohen në shumë pjata të ndryshme nga pjekja, zierja me avull, skuqja etj. Megjithatë, pjata më tërheqëse dhe më interesante për shumë njerëz është kallamari i skuqur.Kjo pjatë mund të përgatitet në shtëpi.Shtëpia është shumë e thjeshtë.

Si të bëni kallamar krokantë

Si të bëni kallamar krokan

Le të shkojmë së bashku sot Diachiamthuc.vn Shkoni në kuzhinë për të bërë kallamar të skuqur të shijshëm dhe të thjeshtë në shtëpi.

Si të bëni kallamar të skuqur tradicional dhe të thjeshtë

Kallamari i skuqur krokant bën një pjatë të shijshme, mjaft të thjeshtë për t’u përgatitur. Vetëm disa hapa të shkurtër, ju keni bërë kallamar krokan menjëherë.

Si të bëni kallamar të skuqur tradicional dhe të thjeshtë

Si të bëni kallamar të skuqur tradicional dhe të thjeshtë

KUJDES: Si të bëni ëmbëlsira autentike, të shijshme tajvaneze

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Kallamar i freskët: 400 gram.
 • Vezë: 2 vezë.
 • Brumë i skuqur thellë: 200 gram.
 • Brumë i skuqur: 200 gram
 • Piper: 1/3 lugë.
 • Xhenxhefil i freskët: 1 degë.
 • Verë e bardhë: 250 ml.
 • Erëza: erëza, vaj gatimi, glutamat monosodium, kripë, sheqer, salcë djegës etj.
 • Enë: sobë, tigan që nuk ngjit, tas, shkopinj, …
Përbërësit për kallamarët e skuqur të freskët

Përbërësit për kallamarët e skuqur të freskët

Si të blini kallamar të freskët

Zgjidhni kallamar me sy të freskët, të pastër, jo të vrenjtur apo të verdhë, mund t’i shohin bebëzat qartë dhe nuk dalin shumë. Duhet të zgjidhni bojë me trup të bardhë qumështi, qëndrueshmëri, elasticitet të mirë. Mos zgjidhni kallamarët që janë shumë të butë, të pastruar dhe që kanë erë peshku sepse kjo është një shenjë se boja është dëmtuar për shkak të mbetur për një kohë të gjatë.

Si të blini kallamar të freskët

Si të blini kallamar të freskët

Si të pastroni bojën

Metoda 1: Merrni pak kripë të grimcuar dhe fërkojeni në njollën e bojës për disa minuta

Mënyra 2: Marinojini kallamarët me pak vaj, vera e bardhë do të largojë në mënyrë efektive erën e peshkut dhe do t’i japë aromë kallamarit.

Mënyra 3: zbardhni kallamarin në çaj të zier për 5-7 minuta

Si të pastroni bojën

Si të pastroni bojën

LEXO MË SHUMË: 3 mënyrat kryesore për të gatuar hotpot të shijshëm dhe të pasur me cobia jashtë dyqanit

Si ta bëni kallamarin e skuqur krokan tërheqës, të thjeshtë

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Pasi të keni blerë kallamar, lajeni me ujë dhe përdorni verë të grimcuar me xhenxhefil për të hequr erën e peshkut. Më pas lajeni kallamarin me ujë dhe priteni në feta ose në copa sa një kafshatë. Marinojini kallamarët me 2 lugë erëza, ⅓ lugë çaji piper, 3 lugë gjelle vaj gatimi për 15 minuta në mënyrë që kallamarët të mbushin me erëza.

Përgatitja paraprake e përbërësve për të bërë kallamar krokan

Përgatitja paraprake e përbërësve për të bërë kallamar krokan

Thyejmë 2 të verdhat e vezëve dhe 1 të bardhë veze në një tas, i rrahim derisa të bëhen shkumë. Vendoseni brumin e skuqur thellë në një pjatë. Shtoni një pjatë të veçantë me thërrime buke të përzier me gjysmë luge çaji kripë dhe një majë piper.

Tham Khảo Thêm:  Tổ chức bộ nhớ trực tuyến của bạn với 7 bước đơn giản này

Hapi 2: Skuqni kallamarët

Vendosni një tigan me vaj në sobë. Fillimisht zhyteni kallamarët në vezë, më pas rrokullisni kallamarët në miellin e skuqur thellë, më pas mbështilleni me thërrimet e bukës, më pas kur vaji të nxehet, skuqni kallamarët deri në kafe të artë. Skuqini derisa kallamari të marrë ngjyrë kafe të artë, mos i skuqni për shumë gjatë për të shmangur situatën që kallamari është shumë i thatë dhe jo i shijshëm. Vendosni kallamarët në një pjatë, dekorojini më pas shijoni.

Kallamar i skuqur

Kallamar i skuqur

Produkt i perfunduar

Pas skuqjes, kallamari do të ketë një ngjyrë të bukur të artë, guaska e jashtme krokante përzihet me kallamarin e ëmbël, të përtypur dhe të përtypur që është jashtëzakonisht i këndshëm. Mund ta hani me salcë djegës, ketchup ose salcë peshku ëmbël dhe thartë.

Produkte tradicionale të kallamarëve të skuqur thellë

Produkte tradicionale të kallamarëve të skuqur thellë

Si të bëni kallamar të skuqur me gjalpë hudhre të shijshme dhe tërheqëse

Kallamari i skuqur me gjalpë hudhër është një pjatë që shumë adhurues të ushqimeve të detit janë magjepsur nga shija e tij e shijshme dhe e veçantë. Ja, le të shkojmë në kuzhinë me Diachiamthuc.vn dhe të gatuajmë menjëherë kallamar të skuqur të shijshëm dhe tërheqës me gjalpë hudhre.

Si të bëni kallamar të skuqur me gjalpë hudhre të shijshme dhe tërheqëse

Si të bëni kallamar të skuqur me gjalpë hudhre të shijshme dhe tërheqëse

SUGJERON: #6 Si të skuqni zorrët e viçit në mënyrë të shijshme, të kapni shijen për një vakt më tërheqës

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 400 g kallamar të freskët
 • 200 g miell i skuqur thellë
 • 2 vezë
 • 10 g gjalpë
 • Hudhra e grirë
 • Erëza kryesore: kripë, sheqer, piper, erëza,…
Përbërësit për kallamarët e skuqur me gjalpë hudhër

Përbërësit për kallamarët e skuqur me gjalpë hudhër

Si të bëni kallamar të skuqur të shijshëm dhe të yndyrshëm me gjalpë hudhre

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Zgjidhni kallamar të plotë, mish të fortë, elastik, ngjyrë të çelur, kokën dhe trupin e kallamarit të ngjiten së bashku dhe jo të butë. Pas blerjes, kallamari pastrohet, hiqet fshikëza e tëmthit, lahet me ujë të kripur të holluar dhe nxirret të thahet, më pas pritet me thikë në copa sa një kafshatë.

Përgatitja paraprake e kallamarit të skuqur me gjalpë hudhre

Përgatitja paraprake e kallamarit të skuqur me gjalpë hudhre

Hapi 2: Përzieni brumin e skuqur

Vendosim një tenxhere me ujë në sobë, hedhim pak kripë, disa feta xhenxhefil kur zien, vendosim kallamarët që të gjuajnë kallamarët dhe më pas e nxjerrim të thahet. Përzieni miellin, sheqerin dhe kripën. Thyejmë edhe 2 vezë dhe i rrahim mirë. Rrokullisni bojën përmes përzierjes së miellit, më pas zhyteni në tasin e vezëve, përsërisni rreth 2 herë derisa boja të ngjitet në mënyrë të barabartë me pluhurin.

Përzieni miellin për të bërë kallamar të skuqur krokantë me gjalpë hudhër

Përzieni miellin për të bërë kallamar të skuqur krokantë me gjalpë hudhër

LEXO MË SHUMË: Zbulimi i mënyrave për të bërë pulë të shijshme në avull për amvisat moderne

Hapi 3: Kallamar i skuqur me gjalpë hudhër

Tavën e vajit e vendosim në sobë, kur vaji të nxehet shtojmë kallamarët, i skuqim me zjarr mesatar derisa kallamarët të jenë zier në mënyrë të barabartë. Bëni këtë derisa boja të mbarojë. Kur kallamari të marrë ngjyrë kafe të artë, hiqeni atë. Përgatitni një tigan tjetër me vaj për 2 lugë margarinë, shkrini dhe shtoni hudhrën e grirë dhe kaurdisni derisa të marrë aromë. Shtoni kallamarët e skuqur dhe përziejini mirë që të lyhen në mënyrë të barabartë kallamarët.

Kallamar i skuqur me gjalpë hudhër

Kallamar i skuqur me gjalpë hudhër

Produkt i perfunduar

Kallamar i skuqur krokan pas përfundimit, kështu që ngrënia kur është e nxehtë do të jetë më e shijshme. Mund ta hani me salcë djegës, ketchup ose salcë peshku ëmbël dhe thartë, që është e mrekullueshme. Kallamarët e skuqur krokantë do të kenë një kore krokante, kallamar të butë, të ëmbël, të përtypur brenda, jashtëzakonisht tërheqës.

Kallamari i skuqur i përfunduar me gjalpë hudhër

Kallamari i skuqur i përfunduar me gjalpë hudhër

Si të bëni kallamar të shijshëm të skuqur krokantë me salcë peshku

Përveç kallamarëve të zakonshëm të skuqur, mund të shtoni edhe një kallamar të shijshëm krokan me salcë peshku që është shumë i thjeshtë, por shija është e mrekullueshme. Ndiqni recetën e mëposhtme

Si të bëni kallamar të shijshëm të skuqur krokantë me salcë peshku

Si të bëni kallamar të shijshëm të skuqur krokantë me salcë peshku

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 300 gr kallamar
 • 1 llambë hudhër, 1 copë e vogël xhenxhefil
 • 1 lugë gjelle salcë e shijshme peshku, petë kryesore, sheqer, salcë djegës, kripë, vaj gatimi.
Përbërësit për kallamarët e skuqur me salcë djegës me hudhër

Përbërësit për kallamarët e skuqur me salcë djegës me hudhër

Si të bëni kallamar të detajuar të skuqur me salcë krokante peshku

Hapi 1: Së pari, pastroni bojën

Pasi ta blini, pastroni, hiqni fshikëzën e tëmthit, lajeni me ujë të holluar me kripë ose lajeni me verë të bardhë për të hequr erën e peshkut të kallamarit për ta bërë kallamarin më të shijshëm gjatë përpunimit. Pas larjes, nxirreni dhe lëreni të thahet.

Përgatitja paraprake e përbërësve për të bërë kallamar të skuqur me salcë peshku

Përgatitja paraprake e përbërësve për të bërë kallamar të skuqur me salcë peshku

Hapi 2: hudhra e qeruar, e grire, xhenxhefili i qeruar dhe i lare me pas i grire.

Hapi 3: Përzierja e salcës së peshkut për të skuqur kallamarët përfshin: 1 lugë gjelle salcë peshku, 1 lugë gjelle sheqer, 1 lugë gjelle MSG. Përziejini me duar derisa masa të jetë e njëtrajtshme.

Bëni salcë peshku

Bëni salcë peshku

Hapi 4: Pasi kallamarët të jenë tharë, skuqni kallamarët në një tigan me vaj të nxehtë. Duhet të skuqet thellë në vaj deri në kafe të artë dhe më të shijshme. Përgatitni një pjatë me letër fshirëse për të thithur vajin e tepërt në bojë.

Skuqni kallamarët me një tigan

Skuqni kallamarët me një tigan

Hapi 5: Vendosim një tigan në sobë, hedhim pak vaj zierje, hudhrën e grirë, më pas shtojmë kallamarët dhe xhenxhefilin për t’i skuqur derisa të marrin aromë. Shtoni salcën e përgatitur të peshkut dhe përzieni mirë. Gatuani për rreth 3 minuta kur të shihni salcën e peshkut që ngjitet rreth kallamarit dhe kallamarët të jenë gatuar, më pas fikni zjarrin. Shërbejeni në një pjatë dhe shijojeni menjëherë.

LEXO MË SHUMË: 3 mënyra për të bërë tortën me tërshërë tai më të shijshme, të bukur dhe të suksesshme

Produkt i perfunduar

Thjesht ndiqni këto hapa super të thjeshtë, ju keni bërë kallamarin e skuqur me salcë peshku. Kallamari i skuqur i artë i kombinuar me salcën aromatike dhe të pasur të peshkut krijon një pjatë të parezistueshme. Fat të mirë në përgatitjen e kësaj pjate të mrekullueshme.

Kallamar të skuqur të përfunduar me salcë peshku

Kallamar të skuqur të përfunduar me salcë peshku

Si të bëni kallamar të skuqur krokantë me miell tapioke

Njëra është ushqimi i detit që përmban shumë lëndë ushqyese. Kallamari mund të përpunohet në shumë pjata të ndryshme. Për të ndryshuar shijen tuaj, ju mund të bëni kallamar të skuqur krokantë me niseshte super të thjeshtë tapioke në shtëpi. Ndiqni recetën e mëposhtme

Si të bëni kallamar të skuqur krokantë me miell tapioke

Si të bëni kallamar të skuqur krokantë me miell tapioke

Përbërësit e përgatitjes

 • 300 g kallamar të freskët
 • 2 vezë
 • 200 gr miell i skuqur krokant
 • Qepë, barishte, majdanoz, marule
 • Erëza bazë: erëza, glutamat monosodium, piper.
Përbërësit për kallamarët e skuqur

Përbërësit për kallamarët e skuqur

Si të bëni kallamar krokan me miell tapioke

Hapi 1: Përpunimi i bojës

Pasi të keni blerë kallamar, lani, prisni kokën, zorrët dhe priteni në rrathë sa një kafshatë. Qëroni xhenxhefilin, prerë në copa të vogla.

Hidhni një tenxhere me ujë të vluar në sobë, shtoni xhenxhefil, kripë dhe më pas vendosini kallamarët të zbardhen. Nxirreni kallamarët të thahen dhe më pas lyeni me një shtresë mielli të skuqur thellë.

Përgatitja paraprake e kallamarëve për tiganisje të thellë

Përgatitja paraprake e kallamarit për tiganisje të thellë

Hapi 2: Kallamar i skuqur

Thyejmë dy vezë, i rrahim mirë.

Veshje pluhur për bojë

Veshje pluhur për bojë

Zhytni kallamarin në vezë më pas vendoseni në tigan dhe skuqeni. Skuqini derisa kallamarët të marrin ngjyrë të artë nga të dyja anët, më pas hiqeni. Mund të hani kallamar të skuqur me marule që të mos mërziteni.

Bëni kallamar të skuqur

Bëni kallamar të skuqur

LEXO MË SHUMË: Si të bëni krap të shijshëm të zier me krap turshi, duke e bërë orizin të ndryshojë stinët

Produkt i perfunduar

Ky kallamar i skuqur thellë me niseshte tapioke është shumë i thjeshtë. Dhe kushdo mund ta bëjë atë në shtëpi. Nëse nuk keni shumë kohë për të përgatitur pjata të sofistikuara, kjo është një zgjedhje perfekte për ju.

Kallamar i skuqur i përfunduar

Kallamar i skuqur i përfunduar

Si të bëni kallamar të skuqur krokantë dhe të shijshëm

Kallamari i skuqur krokant është një pjatë e re që është pëlqyer nga shumë njerëz së fundmi për shkak të shijes së tij të shijshme dhe tërheqëse. Le të shkojmë në kuzhinë me Diachiamthuc.vn për të përgatitur menjëherë këtë pjatë të mrekullueshme!

Si të bëni kallamar të skuqur krokantë dhe të shijshëm

Si të bëni kallamar të skuqur krokantë dhe të shijshëm

Përbërësit e përgatitjes

 • Kallamar i tharë: 2 copë
 • Erëza: piper i zi, piper jeshil, salcë peshku, erëza etj.
Përbërësit për kallamarët e tharë të skuqur

Përbërësit për kallamarët e tharë të skuqur

Si të bëni kallamar të skuqur krokantë, pikant dhe të shijshëm në shtëpi

Hapi 1: Pasi të keni blerë kallamar të thatë, piqni, më pas lëreni të ftohet dhe grijeni në copa të vogla

Kallamar i pjekur në skarë dhe i grirë

Kallamar i pjekur në skarë dhe i grirë

Hapi 2: Bëni kallamar të skuqur thellë

Në llaç hidhni djegësin jeshil, piperin

Vendosni një tigan me vaj në sobë, vendosni kallamarët e tharë dhe skuqini derisa të gatuhen në mënyrë të barabartë. Kur kallamarët të jenë zier, shtoni qepët e grira, hudhrat dhe specat djegës dhe i përzieni së bashku. Më pas shtoni djegësin jeshil, piperin e grirë imët dhe skuqeni derisa të marrë aromë.

Kallamar i skuqur me salcë piper

Kallamar i skuqur me salcë piper

Shijoni erëzat që i përshtaten shijes së familjes dhe më pas fikeni sobën.

Produkt i perfunduar

Pasi të keni mbaruar kallamarët e skuqur thellë, do të ketë një ngjyrë të bukur të artë, një aromë të fortë dhe një shije të mrekullueshme, krokante nga jashtë, e ëmbël dhe e shijshme nga brenda. Mos e humbisni këtë pjatë të mrekullueshme. Nuk do t’ju zhgënjejë.

Kallamari i tharë me piper ka një erë të fortë të piperit jeshil, kallamari i ëmbël dhe i kripur është i duhuri

Kallamari i tharë me piper ka një aromë të fortë të piperit jeshil, kallamari i ëmbël dhe i kripur është i duhuri

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të bëni kallamar krokan E shijshme, tërheqëse, e thjeshtë në shtëpi që çdokush mund ta bëjë. Shpresojmë se artikulli i mësipërm do t’ju ndihmojë të keni një pjatë të mrekullueshme për të trajtuar të gjithë familjen. Paç fat. Për më shumë informacion interesant dhe interesant, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn!

Pyetje të lidhura

Çfarë të hani me kallamar krokan, Diachiamthuc.vn?

Ky kallamar i shijshëm krokan mund të zhytet me salcë djegës, ketchup ose salcë peshku të ëmbël dhe të thartë.

Si të zgjidhni kallamar të mirë?

Bojë e freskët do të ketë një ngjyrë me shkëlqim. Pjesa kafe do të jetë kafe e errët, ndërsa trupi i kallamarit do të jetë i bardhë qumështi. Kur prekni trupin e kallamarit, do të ndjeni se mishi i kallamarit është i fortë dhe shumë elastik. Kur shtypni dorën mbi trupin e bojës, boja do të kthehet shpejt në gjendjen e saj origjinale dhe nuk do të lërë gërvishtje.

Sa kalori ka kallamarët dhe a është yndyrë për t’u ngrënë?

100 gr kallamar të skuqur përmban rreth 90 kalori. Duhet të hani mjaftueshëm dhe


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Bỏ túi 5 Cách làm mực chiên giòn thơm ngon, ráo dầu hấp dẫn . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Tải xuống và lưu video từ Youtube hoặc Vimeo miễn phí với VLC

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *