Bộ sưu tập #10 món ngon Quảng Bình chất lượng gây thương nhớ

Rate this post

Quang Binh i shijshëm Quang Binh nuk është vetëm tërheqës nga natyra e tij e bukur, por gjithashtu lë përshtypje tek ata që kanë ardhur këtu për shkak të kuzhinës së tij jashtëzakonisht të pasur.

Delikatesat Quang Binh

Ushqim i shijshëm në Quang Binh

Me këtë postim, Diachiamthuc.vn do t’ju prezantojë tokën e Quang Binh me 10 pjatat më të shijshme që nuk mund t’i humbisni me të dashurit dhe familjen tuaj.

Rreth Quang Binh

Quang Binh është një provincë në Bregun Qendror Verior të Vietnamit. Topografia e Quang Binh është e ngushtë dhe e pjerrët nga perëndimi në lindje. Me 85% të sipërfaqes janë male dhe kodra, të ndara në: male të larta, kodra dhe mestoka, fusha, zona ranore bregdetare.

Rreth Quang Binh

Rreth Quang Binh

Me një terren të favorshëm, i konsideruar si një vend i rëndësishëm ekonomik dhe gjeografik i portës lindore të Laosit Qendror, Tajlandës Verilindore dhe Mianmarit, Quang Binh konsiderohet si “shtylla” ekonomike e Azisë Lindore – Juglindore. Prandaj, ky është një kusht i favorshëm për zhvillimin ekonomik dhe social në një lartësi të re. Sidomos turizmin, sepse Quang Binh është dhuruar nga nëna natyrë me shumë skena të bukura të natyrës, si një “xhevahir” i Vietnamit.

Topografia e Quang Binh

Topografia e Quang Binh

SUGJERON: Quang Binh përvojë udhëtimi të vetë-mjaftueshme | zbulim i plotë

Vendndodhja gjeografike e Quang Binh

Quang Binh është një provincë e vendosur në Bregun Qendror Verior. Rreth 500 km nga kryeqyteti Hanoi në veri dhe rreth 1200 km nga Ho Chi Minh City, 267 km nga Da Nang, i përshtatshëm për shkëmbimin e mallrave dhe kushte të favorshme për zhvillimin e turizmit.

E vendosur në Bregun Qendror Verior

E vendosur në Bregun Qendror Verior

Gjeografikisht është ngjitur me:

 • Veriu i provincës kufizohet me Ha Tinh
 • Jugu kufizohet me Quang Tri
 • Perëndimi kufizohet me Laosin
 • Lindja është përballë detit, ngjitur me Detin Lindor.

Udhëzues për të kaluar në Quang Binh

Sot, Quang Binh ka zhvilluar një sistem lehtësirash dhe transporti, kështu që ka shumë mjete transporti për të arritur në këtë tokë. Disa sugjerime më poshtë:

Udhëzues për të kaluar në Quang Binh

Udhëzues për të kaluar në Quang Binh

 • Aeroplani: Ky është një mjet transporti i zgjedhur nga shumë njerëz për shkak të sigurisë dhe kursimit të kohës. Mjafton të rezervoni biletat në vendin ku po qëndroni për të fluturuar direkt në aeroportin Dong Hoi (komuna Loc Ninh, qyteti Dong Hoi) vetëm 6 km nga qendra e qytetit. Pastaj mund të kapni kapjen për të lëvizur në vendin e pushimit.
Aeroporti Dong Hoi

Aeroporti Dong Hoi

 • Autobus: është një mjet transporti popullor dhe shumë njerëz e zgjedhin atë me kriterin e të qenit i lirë dhe i lehtë për t’u rezervuar. Thjesht rezervoni një biletë autobusi, përgatitni të gjitha pajisjet, bëni një sy gjumë dhe mund të shkoni në Quang Binh të bukur. Në varësi të distancës, koha e udhëtimit është e gjatë ose e shkurtër. Por kjo është gjithashtu një përvojë prekëse që mund të shohë mjedisin e bukur.
Vendndodhja gjeografike e Quang Binh

Vendndodhja gjeografike e Quang Binh

 • Treni: Quang Binh ka stacionin Dong Hoi, kështu që nëse dëshironi të udhëtoni me tren, destinacioni do të jetë këtu. Udhëtimi me tren është gjithashtu mjaft i rehatshëm, ju mund të shijoni kohën duke udhëtuar me të afërmit dhe familjen me peizazhin në tren, lirshëm live virtual me shumë stërvitje të stilit të cilësisë së mirë.
Stacioni Dong Hoi

Stacioni Dong Hoi

 • Motoçikleta: vërtet një përvojë e mirë për ata që duan të udhëtojnë, të shkojnë në një udhëtim dhe të përjetojnë shumë kujtime me miqtë. Mund të ndaloni në mënyrë aktive për të kontrolluar skenat e bukura, por kushtojini vëmendje sigurisë.

10 pjatat më të shijshme në Quang Binh

Nëse keni ardhur në Quang Binh për të zbuluar gjithë këtë tokë të bukur, mos harroni të shkatërroni 10 ishujt kryesorë Delikatesat Quang Binh që Diachiamthuc.vn ju prezantoj!.

Vendndodhja: Quang Binh
Përbërësi: Bërë nga përbërës tipikë të rajonit
Përpunimi: Çdo pjatë ka mënyrën e saj unike të përpunimit, duke ndihmuar në krijimin e një shije unike
Çmimi: të përballueshme dhe varet nga çdo pjatë, vendndodhja e shërbimit
Orë pune: në varësi të vendndodhjes
Rëndësia: i përshtatshëm për shumicën e restoranteve

Miell buke

Torta e filtrit është një specialitet që nuk është vetëm i famshëm në Hue, por përfaqëson edhe të gjithë rajonin Qendror. Ëmbëlsira janë të përpunuara, të zgjedhura me kujdes në çdo fazë, kështu që ëmbëlsira bëhen me cilësi jashtëzakonisht të lartë. Korja është e bardhë, mund të shihni mbushja është e mbushur. E bërë nga karkaleca, mish dhe vesh druri, erëza është e kalitur sipas recetës. Korja është e përtypur, e butë dhe e nxehtë.

Miell buke

Miell buke

Torta e filtrit zakonisht ndahet në dy lloje, të cilat janë torta me filtër tavani dhe torta me filtër me gjethe. E përgatitur me metodën e zierjes ose të avullit, e ngrënë me barishte, qepë të skuqura dhe salca të buta, të ëmbla e të kripura, mund ta hani gjatë gjithë kohës. Kjo është gjithashtu një nga pjatat që mund të kthehen si dhuratë kur vijnë në Quang Binh.

tortë me filtër tavani

tortë me filtër tavani

Adresa e referencës:

 • Banh Mi Xuan – Adresa: 5 Le Thanh Dong, Bac Ly Ward, City. Dong Hoi
 • Tortë me filtër Son Ly – Adresa: 115 Ly Thuong Kiet, Dong My Ward, City. Dong Hoi
 • Tortë tajlandeze e filtrit të hallës – Adresa: 13 Dong Hai, Dong My Ward, City. Dong Hoi
 • Çmimi referencë: 2000 VND/copë. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00

Supë me kaktus

Duke ardhur në Quang Binh, nuk mund të humbisni supën e kaktusit. Sapo dëgjova shumë njerëz kureshtarë dhe të hutuar pse mund të hanë kaktus?. Por në fakt, kjo është një pjatë e bërë nga kaktus i vërtetë. Sepse rreth bregut të Quang Binh, ka shumë kaktus që rriten, kështu që njerëzit përfitojnë dhe e përpunojnë atë në një pjatë që askush nuk mund ta presë.

supë me kaktus

supë me kaktus

Por duhet thënë se kjo bimë duket e vështirë për t’u gëlltitur dhe nuk mund të hahet, por jep një shije të ftohtë dhe të thartë ndryshe nga imagjinata. Të përgatitura me peshk deti, gjethet e tharta dhe të tharta, të përziera me hidhësinë e butë të kaktusit, bëjnë një pjatë unike për vizitorët kur vijnë këtu.

Supë me kaktus

Supë me kaktus

Adresa e referencës:

 • Restorant i specializuar i ushqimeve të detit Di Ha – Adresa: rruga Truong Phap, Quang Phu, Dong Hoi
 • Dyqani Thien Ly – Adresa: rruga Truong Phap, Quang Phu, Dong Hoi
 • Çmimi referencë: 20 000 VND. Orari i hapjes: 8:00 – 20:00

SUGJERON: Gjithçka në lidhje me destinacionet më të nxehta turistike në Quang Binh

Kallamar vallëzimi – shijshme Quang Binh

Quang Binh zotëron një rrip toke bregdetare, sigurisht që ushqimet e detit janë gjithashtu të pafundme. Kërcimi i kallamarit është një pjatë shumë e famshme dhe e përmendur nga shumë njerëz. Quhen kallamar kërcyes sepse kapen direkt nga deti, kur kapen në një rrjetë ose karrem ata shpesh kërcejnë lart për të dëgjuar një tingull shumë të këndshëm.

Kërcim kallamarësh

Kërcim kallamarësh

Kallamari është një ushqim i lehtë për t’u përgatitur me shumë forma të ndryshme. Mund të hani sashimi për të ndjerë mprehtësinë e secilës pjesë të mishit të kallamarit, ose mund ta skuqni me salcë peshku, satay stir-fry etj do të jetë padyshim një pije jashtëzakonisht e mprehtë që duhet të hahet nga të gjithë.

Restorant kallamarësh duke kërcyer

Restorant kallamarësh duke kërcyer

Adresa e referencës:

 • Restorant Quang Binh Dancing Squid – Adresa: 49 Nhat Le, Bao Ninh Ward, Dong Hoi
 • Restorant La Co Beach – Adresa: 185 Truong Phap, Hai Thanh Ward, Dong Hoi
 • Song Than Restaurant – Adresa: Huong Giang, Hai Dinh Ward, City. Dong Hoi
 • Çmimi referencë: 50,000 VND. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00
Tham Khảo Thêm:  1001+ cap đăng ảnh buồn, tâm trạng về tình yêu, cuộc sống

Hotpot me peshk dhe patate

Peshku Quang Binh dhe vatra me patate janë gjithashtu ndër specialitetet kryesore të kësaj toke. Duke sjellë shijen e freskët të peshkut dhe patateve, shija e thartë e shumë përbërësve përzihet sipas një recete unike që befason shumë darkues.

Hotpot me peshk dhe patate

Hotpot me peshk dhe patate

Hani për të ndjerë të gjitha shijet e detit dhe të njerëzve këtu. Nëse vini në Quang Binh në dimër, duhet të uleni menjëherë në tryezë me një tenxhere të nxehtë me tenxhere të nxehtë.

Adresa e referencës:

 • Restorant Minh Ha – Adresa: 45 Truong Phap, Quang Phu, City. Dong Hoi
 • Restorant Tan Tay Ho – Adresa: 49 Truong Phap, Quang Phu, City. Dong Hoi
 • Restorant Nhat Nhat – Adresa: 11 Truong Phap, Quang Phu, City. Dong Hoi
 • Çmimi referencë: 150 000 VND. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00

Gaforrja e zier në avull me kunguj – Ushqim i shijshëm në Quang Binh

Quang Binh, me detin e tij të gjerë, është jashtëzakonisht i pasur me ushqim deti, për të mos përmendur gaforret për shkak të përmbajtjes së tij jashtëzakonisht të lartë ushqyese, e cila është një pjatë e mirë ftohëse me këtë pjatë me gaforre me kunguj të zier në avull.

Gaforre me kungull në avull

Gaforre me kungull në avull

Gaforrja përpunohet në shumë mënyra, por nëse zihet në avull me kunguj, ëmbëlsia e gaforres shtohet, shija është e ftohtë dhe aromatik. kungulli e bën gjellën edhe më tërheqëse në zemrat e turistëve.

Adresa e referencës:

 • Restoranti Chang Chang Quan – Adresa: 198 Tran Hung Dao. Ward Hai Thinh, qytet. Dong Hoi
 • Çmimi referencë: 70 000 VND. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00

Tortë Nam

Torta Quang Binh Nam zgjidhet nga shumë njerëz si dhuratë sepse torta është plot thjeshtësi dhe fshatarësi të atdheut. Me përbërës të thjeshtë, përbërësit kryesorë janë mielli i orizit dhe karkaleca. Korja e bardhë pranë paketimit përqafon karkalecat e marinuara, duke tërhequr duart me gjethe dong për të krijuar një pjatë të këndshme.

Tortë Nam

Tortë Nam

Çdo copë tortë e bardhë noton pasi është zier në avull, e ngrënë me pak salcë zhytjeje të ëmbël dhe të thartë me siguri do t’ju bëjë nostalgjikë.

Adresa e referencës:

 • Dyqani i Mu Xuan’s banh nam – Adresa: 13 Le Thanh Dong, Dong Hoi
 • Dyqani i ëmbëlsirave Huong Hoai – Adresa: 2 Le Thanh Dong, Dong Hoi
 • Çmimi i referencës: 5000 VND. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00

Supë me qull

Supa me qull është një pjatë fëmijërie e shumë njerëzve në Quang Binh. E njohur edhe si supë me tortë orizi. I bërë nga përbërës të thjeshtë, ai jep një pjatë që i bën fëmijët që shkojnë në shkollë larg shtëpisë, të punojnë larg shtëpisë të kujtohen përgjithmonë.

Supë me qull

Supë me qull

Lëngu i pasur i ëmbël zihet nga kocka, shërbehet me vermiçeli të butë, të bardhë, me një shumëllojshmëri të mbushjeve të tilla si karkaleca, mish, roleta, .. të kalitura sipas shijes. Duhen vetëm disa hapa të thjeshtë për të përgatitur këtë pjatë të mrekullueshme.

Adresa e referencës:

 • Dyqani Co Thu Banh Canh – Adresa: 37 Ton That Thuyet, Dong Phu, Dong Hoi
 • Dyqan supë me petë Gia Bao – Adresa: korsia 8 Ly Thuong Kiet, Dong Hoi
 • Zonja Hong’s Banh Canh Shop – Adresa: 51 Nguyen Huu Huan, Dong Hoi
 • Çmimi referencë: 25000 VND. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00
Tham Khảo Thêm:  Cách thêm nhiều tài khoản vào TikTok (4 bước đơn giản)

Sallatë me peshk të grirë

A keni dëgjuar ndonjëherë për molusqet? Ata duken si peshkaqenë të vegjël, por janë të padëmshëm. Ka një përmbajtje të lartë ushqyese të nevojshme për njerëzit dhe burimet e varfëra të peshkut janë gjithashtu mjaft të bollshme. Njerëzit përfitojnë dhe bëjnë sallatë të shijshme dhe të shijshme me molusqe peshku.

Sallatë me peshk të grirë

Sallatë me peshk të grirë

Çdo fibër e peshkut është krokante dhe e freskët, e përzier me përbërësit shoqërues dhe salcën hyjnore të sallatës, që do t’ju bëjë të dashuroheni me fjalën e gjatë ê me këtë pjatë.

Adresa e referencës:

 • Hong Van Quan – Peshkaqen specialiteti – Adresa: Nam Cau Short, Dong Hoi
 • Disa restorante përgjatë plazhit Nhat Le
 • Çmimi referencë: 45000 VND. Orari i hapjes: 8:00 – 23:00

Pulë e pjekur në skarë me kripë dhe djathë – shijshme Quang Binh

Pula nuk është më një pjatë e çuditshme për çdo rajon, por shijimi i pulës së pjekur në skarë me kripë dhe djathë në Quang Binh është vërtet një shije e ndryshme. Pula mbahet origjinale, nuk marinohet apo shtohet ndonjë erëz për të mbajtur shijen e vet të mishit dhe të ëmbël. I pjekur në skarë në furrë me qymyr.

shijoni pulën e pjekur në skarë me kripë dhe djathë

shijoni pulën e pjekur në skarë me kripë dhe djathë

Që kjo pjatë të jetë e shijshme falë supës me zjarr të kuzhinës për të pjekur pulën në një ngjyrë krokante, të bukur të artë. Lëkura e pulës është pjekur në skarë në një ngjyrë të bukur të artë, çdo fibër është e butë, e njomë por e fortë, e servirur me një recetë të veçantë, mund të vlerësohet vetëm si e shkëlqyer.

Pulë e pjekur në skarë me kripë dhe djathë

Pulë e pjekur në skarë me kripë dhe djathë

Adresa e referencës:

 • Restorant La Co Beach – Adresa: 185 Truong Phap, Hai Thanh Ward, Dong Hoi
 • Çmimi referencë: 75000 VND. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00

Sallatë me krimba të lumit Gianh

Dhe për të përfunduar majën Delikatesat Quang Binh Do të ishte gabim nëse harroni sallatën e sherebelës së lumit Gianh.

Sallatë me krimba të lumit Gianh

Sallatë me krimba të lumit Gianh

Sa Sung përtypet ndjehet krokante, e përtypur dhe e përtypur, shumë e këndshme, një ngjyrë e freskët rozë-bardhë e shoqëruar nga aroma, krokante, pikante e mustardës dhe erëzave, por gjithsesi tërhiqet nga pjatat e thjeshta por tërheqëse.thith. Mos harroni këtë pjatë.

Adresa e referencës:

 • Restorant Luong Tron – Adresa: Terminali i Trageteve Gianh, Quang Thuan, Quang Trach
 • Çmimi referencë: 200 000 VND. Orari i hapjes: 8:00 – 20:00

Epilogu

Quang Binh zotëron një natyrë të mrekullueshme me shumë skena të bukura të paeksploruara. Mbani një çantë shpine dhe ejani këtu për të përjetuar me entuziazëm rinor dhe për të shijuar të gjitha Delikatesat Quang Binh këtu. Mos harroni të ndiqni Diachiamthuc.vn për informacione më interesante dhe të dobishme.

Pyetje në lidhje me shijet e Quang Binh

Cilat janë ushqimet e shijshme të Quang Binh që duhet të provoni?

Tortë me miell të filtruar, Supë me kaktus, Kallamar kërcim, Hotpot me peshk dhe patate, Gaforre e zier në avull me kunguj, Supë me qull, sallatë me molusqe, …

Cilat pjata të shijshme në Quang Binh janë të përshtatshme për t’u blerë si dhuratë?

Po pyesni se cilat artikuj mund të blini si dhurata, referojuni: Kërcimi i kallamarëve, tortë me filtër, tortë Nam, …

Delikatesa tradicionale në Quang Binh?

Supa e kaktusit, vatra me peshk dhe patate, sallata e peshkut të koruar, sallata e kënduar, qullja e supës, etj. janë gatime të shijshme fshatare.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Bộ sưu tập #10 món ngon Quảng Bình chất lượng gây thương nhớ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách thêm nhiều tài khoản vào TikTok (4 bước đơn giản)

Related Posts

Bỏ túi top 11 quán nhậu quận 10 chill chill, menu mồi bén

Pub i rrethit 10 – Pas një dite të lodhshme pune ose një fundjave, dëshironi të rrini me miqtë, por nuk e dini se cilat pijetore janë…

Top 10 quán lẩu bò quận 10 ngon chuẩn vị, vừa túi tiền

Lẩu Bò Quận 10 – Các bạn lẩu bò thân mến! Hôm nay, Diachiamthuc.vn Mình viết bài này để tổng hợp thông tin về những quán lẩu…

Top 20 quán ăn tối quận 10 ngon, hấp dẫn nhất bạn cần lưu lại

Quán ăn tối quận 10 – Nếu vô tình bị cuốn hút với nếp sống Sài Thành và lạc hồn vào thiên đường ẩm thực món ngon Quận…

Điểm danh top 20 Nhà hàng quận 10 menu đa dạng, view thoáng

Nhà hàng quận 10 – Hình như ở quận 10 có rất nhiều nhà hàng ngon, nổi tiếng khiến các bạn khó có thể đưa ra quyết…

Top 19 quán ăn trưa Quận 10 ngon, hấp dẫn, đông khách nhất

Quán ăn trưa quận 10 – Nếu vô tình lạc vào con đường ẩm thực tại Quận 10 ở Sài gòn và đang băn khoăn không biết…

Top những nhà hàng Gia Nghĩa Đắk Nông với món ăn cực đỉnh

Nhà hàng Gia Nghĩa Đắk Nông – Nếu bạn đang đau đầu khi phải tìm địa điểm tổ chức tiệc liên hoan, sinh nhật hay tiệc cưới…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *