Bí quyết 6 cách nấu cháo khoai lang vừa ngon vừa dễ làm

Rate this post

Si të gatuaj qull me patate të ëmbël – Patatet e ëmbla janë njohur gjithmonë si një ushqim që përmban shumë lëndë ushqyese të shëndetshme, vajra vitaminash dhe kalcium. Kjo pjatë ka një shije të ëmbël, e mirë për sistemin tretës. Patatet e ëmbla mund të përpunohen në shumë pjata të ndryshme, në të cilat qulli i patates së ëmbël konsiderohet një ushqim i shkëlqyeshëm për të hequr gjirin dhe shton lëndë ushqyese thelbësore për foshnjat.

Si të gatuaj qull me patate të ëmbël

Si të gatuaj qull me patate të ëmbël

Në këtë postim Diachiamthuc.vn do të ndajë me ju mënyra për të gatuar qull me patate që janë të shijshme, ushqyese dhe plot atraktivitet që mund të përpunohen në shtëpi. Le ta ndjekim!

Përmbledhje se si të gatuani qull të shijshëm dhe të thjeshtë me patate të ëmbël në shtëpi

Patatja e ëmbël është një përbërës që ka shumë mënyra të ndryshme përpunimi. Në veçanti, qulli i patates së ëmbël është gjithashtu një pjatë e lehtë për t’u ngrënë që përmban shumë lëndë ushqyese. Le të zbulojmë si të gatuaj qull me patate të ëmbël e shijshme offline!

Përmbledhje se si të gatuaj qull me patate të ëmbël

Përmbledhje se si të gatuaj qull me patate të ëmbël

LEXO MË SHUMË: Si të bëni yndyrë të shijshme dhe të yndyrshme qepë në shtëpi

Si të gatuaj qull të shijshëm me patate të ëmbël viçi

Qull patate e ëmbël viçi është një pjatë që ofron shumë lëndë ushqyese për foshnjat. Kjo pjatë është një kombinim i mishit të pjekur të viçit me pure patatesh të ëmbla për të sjellë një shije të mrekullueshme që është e lehtë për ta bërë mjekun të dashurohet. Lëndët ushqyese në patatet e ëmbla dhe viçin do t’u sigurojnë fëmijëve energji më të bollshme dhe të shëndetshme. Le të shkojmë në kuzhinë dhe të gatuajmë këtë qull me patate të ëmbël viçi me Diachiamthuc.vn!

Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël të viçit

 • Oriz i thjeshtë: 50 g
 • Mish viçi: 100 g
 • Patate e ëmbël vjollcë: 100 g
 • erëz
Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël të viçit

Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël të viçit

SUGJERON: Si të gatuaj qull abalone e lehtë, ushqyese, e shijshme

Hapat për të gatuar qull me patate të ëmbël viçi

 • Hapi 1: Pasi të keni blerë viçin, përgatisni, lajeni me ujë të kripur të holluar. Më pas priteni mishin në feta të holla, grijeni ose bluajeni në mënyrë që fëmijët ta hanë më lehtë. Hidhni mishin e grirë në një enë dhe rregulloni me pak erëza, përzieni mirë dhe marinojini për 20 minuta.
 • Hapi 2: Blini patatet e ëmbla, qëroni ato, më pas lajini mirë dhe pritini në copa sa një kafshatë. Vendosni pataten e ëmbël në një blender të vogël. Nëse nuk keni blender, mund ta vendosni në avull për 20 minuta dhe më pas ta bëni pure.
Hapat për të gatuar qull me patate të ëmbël viçi

Hapat për të gatuar qull me patate të ëmbël viçi

 • Hapi 3: Vendoseni në sobë një tenxhere me ujë me rreth 200 ml dhe më pas shtoni orizin në raport 1:10. Gatuani derisa qulli të jetë i butë dhe i butë, më pas shtoni mishin e viçit dhe patatet e ëmbla dhe rregulloni sipas shijes. Gjatë procesit të gatimit, supa duhet të futet në tenxhere për të shmangur derdhjen e qullit nga kuzhina.
 • Hapi 4: Qulli i nxehtë me patate të ëmbël ka mbaruar, tani mund ta shijoni. Mishi i butë i bluar i viçit, i marinuar me erëza të shijshme e të shijshme së bashku me patatet e ëmbla aromatike do t’i bëjë fëmijët ta duan atë.
qull viçi me patate të ëmbël

qull viçi me patate të ëmbël

Si të gatuajmë qull me patate të ëmbël me mish derri të shijshëm

Qulli i patates së ëmbël me mish derri është gjithashtu një zgjedhje kryesore për menynë e largimit të foshnjës. Nëse jeni duke menduar dhe nuk dini çfarë të gatuani, mund të konsideroni të zgjidhni qull me patate të ëmbël derri. Le të shkojmë në kuzhinë dhe të fillojmë të përgatisim menjëherë këtë pjatë të shijshme.

Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël me mish derri

 • Patate e ëmbël 1 copë
 • Mish derri pa dhjamë 100 g
 • Qull 1 tas
Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël me mish derri

Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël me mish derri

 • Vaj ulliri 1 lugë çaji
 • 1 pak ujë të filtruar
 • Kripë 1 lugë gjelle

Si të gatuaj qull me patate të ëmbël me mish derri

 • Hapi 1: Pasi të keni blerë patatet e ëmbla, i qëroni, i lani mirë dhe më pas i prisni në kubikë. Mishi i derrit lyejeni mishin me kripë në anët e mishit, zhyteni për 10 minuta për të hequr aromat dhe më pas shpëlajeni tërësisht me ujë. Pritini mishin në copa sa një kafshatë.
 • Hapi 2: Vendosni patatet e ëmbla në tenxhere, pasi patatet të jenë zier, përdorni një lugë për t’i grirë patatet. Mishi i derrit pritet në copa të vogla, futet në blender dhe bëhet pure.
Si të gatuaj qull me patate të ëmbël me mish derri

Si të gatuaj qull me patate të ëmbël me mish derri

SUGJERON: Zbuloni 5 mënyra për të gatuar qull ushqyes të tërshërës, jashtëzakonisht të thjeshtë

Rishikoni hapat e gatimit

 • Hapi 3: Gatuani qull me oriz të mjaftueshëm për fëmijën. Pasi qulli të vlojë shtojmë mishin e bluar dhe e trazojmë mirë që të tretet mishi me qullin, kaurdisim derisa qulli të jetë i pastër. Pasi të jenë zier qulli dhe mishi, shtoni patatet e ëmbla, përziejini mirë që patatet të mos grumbullohen dhe përzihen me qullën. Pasi të fikni sobën ndërsa qulli është ende i nxehtë, shtoni një lugë vaj ulliri, përzieni mirë.
Rishikoni hapat e gatimit

Rishikoni hapat e gatimit

 • Hapi 4: Me hapat bazë të mësipërm, qulli tërheqës i patates së ëmbël të derrit është i plotë. Ky qull ka një shije të shijshme dhe tërheqëse me një kombinim të patateve të ëmbla dhe mishit që e bën të lehtë për të ngrënë foshnjat dhe ka të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme për trupin. Përveç kësaj, vaji i ullirit do t’i ndihmojë fëmijët të hanë më të shijshëm. Shkoni në kuzhinë dhe përgatiteni këtë pjatë menjëherë për fëmijët tuaj të dashur.

Si të gatuaj qull patate të ëmbël me bishtaja ushqyese

Qulli i patates së ëmbël me bishtaja është një pjatë jashtëzakonisht e freskët dhe ushqyese me ëmbëlsi natyrale që me siguri do t’i bëjë fëmijët ta duan atë. Le të shkojmë në kuzhinë dhe të përgatisim menjëherë këtë pjatë të shijshme.

Tham Khảo Thêm:  Top 20 nhà hàng Nam Định ngon với thực đơn đa dạng

Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël me fasule jeshile

 • Patate e ëmbël 1 kg
 • Bishtaja 150 gr
 • 1 majë kripë
Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël me fasule jeshile

Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël me fasule jeshile

LEXO MË SHUMË: 5 mënyra për të gatuar qull orizi të shijshëm dhe të ushqyeshëm për të gjithë familjen

Si të gatuajmë qull me patate të ëmbël me bishtaja për foshnjat

 • Hapi 1: Pasi të keni blerë bishtaja, lani dhe zhytni për rreth 2 orë që të zbuten fasulet. Mjafton të përdorni vetëm rreth 150 g. Më pas shpëlajeni me ujë rreth 2-3 herë, kur uji të jetë i pastër, nxirreni dhe lëreni të thahet. E vendosim tenxheren në tenxhere, në tenxhere hedhim bishtajat, hedhim gjysmë luge çaji kripë, e ziejmë me 2 litra ujë, e ulim zjarrin dhe i kaurdisim për rreth 30 minuta derisa të zbuten bishtajat.
 • Hapi 2: Pasi të keni blerë patatet, qëroni, lagni me ujë të kripur të holluar dhe shpëlajeni me ujë, më pas priteni në copa sa gishti.
Si të gatuajmë qull me patate të ëmbël me fasule jeshile

Si të gatuaj qull me patate të ëmbël fasule jeshile

 • Hapi 3: Kur bishtajat të jenë të buta dhe të buta, shtoni patatet e ëmbla për t’i gatuar së bashku. Nëse tenxherja është bosh, mund të shtoni më shumë ujë. Gatuani për rreth 20 minuta që patatet e ëmbla të zbuten në zjarr të ulët, më pas grijini patatet. Në varësi të shijes tuaj të ëmbël, mund t’i shtoni pak sheqer.
 • Hapi 4: Qulli i patates së ëmbël me fasule jeshile pas përfundimit do të ketë një ngjyrë të verdhë natyrale që bie në sy. Kur shijoni, do të ketë shijen e mishit të patateve së bashku me bishtajat aromatike dhe të buta që janë jashtëzakonisht të lehta për t’u ngrënë.
qull me patate të ëmbël fasule jeshile

qull me patate të ëmbël fasule jeshile

Si të gatuajmë qull me patate të ëmbël dhe karkaleca me karrota

Qull karkaleca me patate të ëmbël me karrota është e trashë, e butë, e shijshme dhe jashtëzakonisht ushqyese. Kjo pjatë ka një ëmbëlsi natyrale dhe ngjyra tërheqëse që do t’i bëjnë fëmijët jashtëzakonisht të emocionuar për t’u shijuar. Le të shkojmë në kuzhinë dhe të përgatisim menjëherë këtë pjatë të mrekullueshme.

Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël, karkalecave, karotave

 • Karkaleca të freskëta
 • 1/2 filxhan patate të ëmbël
 • Karrota 1/2
Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël, karkalecave, karotave

Përbërësit për gatimin e qullit të patates së ëmbël, karkalecave, karotave

 • Oriz 2 lugë gjelle
 • 1 pak vaj peshku

SUGJERON: 3 mënyra për të gatuar vermiçelin e shijshëm, SAKTË në shtëpi

Si të gatuaj patate të ëmbël, karkaleca, qull karrota për foshnjat është shumë tërheqëse dhe e lehtë për t’u ngrënë

 • Hapi 1: Pasi të keni blerë karkaleca, përgatiteni, lani, hiqni kokën, bishtin, qëroni. Karkaleca imët. Vendosim në sobë një tigan me vaj, kaurdisim qepët, më pas shtojmë karkalecat në ishull dhe kur karkalecat janë gjuajtur, fikim zjarrin dhe i vendosim karkalecat në një sitë. Duke përdorur pjesën e pasme të një luge, bëni pure karkalecat përmes një sitë, duke hedhur trupin e pajetë të karkalecave.
 • Hapi 2: Pasi të keni blerë patatet e ëmbla dhe karotat, qëroni lëkurën, lani dhe priteni në copa të vogla, më pas ziejini me avull derisa të zbuten. Kullojini patatet dhe karotat, më pas grijini dhe vendosini të gjitha në një tas të madh.
Si të gatuaj qull me patate të ëmbël dhe karkaleca

Si të gatuaj qull me patate të ëmbël dhe karkaleca

 • Hapi 3: Vendosni në një tenxhere me pak ujë të filtruar, një grusht oriz dhe më pas ziejini në zjarr të fortë për 10 minuta, duke hequr të gjitha llumrat nëse ka. Mbulojeni dhe prisni derisa orizi të jetë i butë.
 • Hapi 4: Kur ushqeni fëmijën, nxirreni qullën në një enë, më pas shtoni patatet e ëmbla të grira, karkalecat dhe karotat, përziejini mirë, më pas vendoseni masën në një tenxhere dhe zieni në zjarr mesatar, përzieni derisa masa të vlojë dhe më pas kthejeni. fikeni sobën dhe lëreni fëmijën tuaj ta shijojë menjëherë.
Qull me patate të ëmbël me karkaleca

Qull me patate të ëmbël me karkaleca

shënim

Kur ushqejnë foshnjat, nënat duhet të shtojnë pak vaj peshku në mënyrë që qulli të sigurojë më shumë lëndë ushqyese të nevojshme për trupin e foshnjës.

shënim

shënim

Me vetëm disa hapa të thjeshtë, ju mund të përgatisni një vakt ushqyes për të dashurit tuaj që në shtëpi. Kjo pjatë është jashtëzakonisht e veçantë, e shijshme, ushqyese, me ëmbëlsinë natyrale të patateve të ëmbla dhe karotave që me siguri do t’i bëjnë fëmijët tuaj ta duan atë.

Si të gatuaj qull të shëndetshëm tërshërë

Nëse jeni duke menduar dhe nuk dini të gatuani qull të shijshëm dhe tërheqës për fëmijët tuaj në shtëpi, mund ta konsideroni si të gatuaj qull me patate të ëmbël tërshërë. Kjo pjatë do të sigurojë shumë lëndë ushqyese thelbësore për trupin e foshnjës, duke i ndihmuar ata të hanë mirë dhe të treten mirë.

Përbërësit për gatimin e qullit të tërshërës

Përbërësit për gatimin e qullit të tërshërës

Përbërësit për gatimin e qullit të tërshërës

 • Tërshërë të mbështjellë 30 gr
 • 1 e verdhe veze
 • Patate e ëmbël 50 gr

LEXO MË SHUMË: Si të bëni shumai është e thjeshtë, e shijshme si jashtë

Hapat për të gatuar qull tërshëre me patate të ëmbël

 • Hapi 1: Hidhni tërshërën në një tas, më pas mbusheni me ujë, shpëlajeni dy herë me ujë të pastër. Lani tërshërën e gabuar në një tas, shtoni 200 ml ujë të filtruar dhe lëreni për 30 minuta që të zbutet tërshëra.
 • Hapi 2: Gjatë kohës së njomjes, qëroni patatet e ëmbla, i lani dhe i prisni në katrorë të vegjël.
Hapat për të gatuar qull tërshëre me patate të ëmbël

Hapat për të gatuar qull tërshëre me patate të ëmbël

 • Hapi 3: Pas 30 minutash, vendosni tërshërën e njomur dhe patatet e ëmbla të copëtuara në tenxhere. Gatuani në zjarr mesatar derisa patatet e ëmbla dhe tërshëra të zbuten, më pas shtoni të verdhat e vezëve në tenxhere dhe rrihni derisa vezët të futen në qull. Prisni rreth 2 minuta të tjera që qulli të gatuhet dhe më pas fikeni sobën.
 • Hapi 4: Kjo pjatë është një kombinim i mrekullueshëm i tërshërës së shijshme me patate të ëmbla ushqyese, të mira për shëndetin dhe zhvillimin e foshnjave. Mund të shtoni pak vaj ulliri në qull për ta bërë qullin më të shijshëm dhe ushqyes.
Qull me patate të ëmbël me tërshërë

Qull me patate të ëmbël me tërshërë

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të gatuaj qull me patate të ëmbël e shijshme, tërheqëse, plot lëndë ushqyese dhe e dobishme për aparatin tretës të fëmijëve. Shpresojmë, ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të keni më shumë zgjedhje për menunë ditore të fëmijëve tuaj. Për më shumë informacion interesant dhe interesant, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn!

Pyetje në lidhje me mënyrën e gatimit të qullit të patates së ëmbël

Cilat janë mënyrat për të gatuar qull me patate të ëmbël Diachiamthuc.vn?

Ju mund të gatuani qull patate të ëmbël me mish viçi, derri, bishtaja, karkaleca, karrota, etj.

Si të zgjidhni patate të ëmbla të shijshme?

Ju duhet të zgjidhni zhardhokët e shëndetshëm, jo ​​të plasaritur, të copëtuar. Zhardhokët janë të rëndë, të fortë, jo të grimcuar, të rrumbullakosura ose të zgjatura, pa bel, të zbrazëta, të shtrydhura lehtë, jo shumë të forta, këto zhardhokë janë zakonisht më pak fijorë, më pluhur dhe shumë të ëmbël për t’u ngrënë.

Si të gatuaj qull shpejt?

Para gatimit, duhet ta njomni orizin në ujë të ftohtë për rreth 30 minuta ose të përzieni orizin ngjitës me oriz të thjeshtë për ta bërë atë të butë!


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Bí quyết 6 cách nấu cháo khoai lang vừa ngon vừa dễ làm . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách sửa các tệp đã xóa khỏi Google Drive tiếp tục quay trở lại

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *