Bật mí Top 15 đặc sản Cô Tô làm quà kèm địa chỉ mua uy tín nhất

Rate this post

Co Për specialitete – Co To është një vend që tërheq jo vetëm turistë vendas por edhe të huaj me shumë pamje të bukura dhe favorin e natyrës. Ndiqeni një kuzhinë të pasur me shumë specialitete të famshme Diachiamthuc.vn për të zbuluar të gjitha specialitetet e Co To në këtë ishull!

Co Për specialitete

Co Për specialitete

Hyrje e përgjithshme rreth specialiteteve Co To

Co To është një ishull në provincën Quang Ninh, me një bukuri të egër dhe unike që tërheq çdo vit mijëra turistë.

Prezantimi i Co Te specialitetet

Prezantimi i Co Te specialitetet

Jo vetëm që mund të shihni shtrirjen ëndërrimtare të plazheve. Një klimë e freskët që ka edhe një kulturë të pasur kulinarie. Me shumë Co Për specialitete mund të shijojë dhe të sjellë së bashku si dhurata, duke u dhënë njerëzve të dashur. Le të mësojmë së bashku për specialitetet e Co To!

SUGJERON: Përvoja e detajuar, më e fundit e udhëtimit Co To Island në Quang Ninh

Sakrificë

Sa Sung është një specialitet i Co To Co To. Janë molusqe, me pamje të ngjashme me krimbat e tokës. Zakonisht ndodh në plazhet me rërë. Shumë njerëz mund të ndjejnë frikë dhe të dridhen me pamjen e saj. Por në fakt është një pjatë e përgatitur shumë mirë.

Sakrificë

Sakrificë

Vlera e Sa Sung konsiderohet të jetë e lartë, deri në 1 milion/kg. Në varësi të formës së thatë apo të freskët dhe ka vlera të larta ushqyese. Krimbi i freskët Sa përdoret shpesh për të gatuar supë, për të skuqur, për të skuqur, etj. Krimbi i tharë sa mund të përdoret për të skuqur deri në kafe të artë me vaj dhe gjithashtu për të kapur orizin. Për shkak se ata jetojnë në plazhe me rërë, duhet shumë kohë për t’i pastruar ato.

Adresa e referencës:

 • Adresa 1: Grupi 1, Zona 6, Yet Kieu Ward, Ha Long City, Quang Ninh (korsia 123 Cao Xanh Street)
  Adresa 2: Kioska numër 46 – 47, tregu Ha Long 1, qyteti Ha Long, Quang Ninh
 • Çmimi referencë: 1.700.000 VND – 4.000.000 VND/kg. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00

Kërmilli gozhdë

Kërmijtë e thonjve nuk janë më të çuditshëm për çdo shtëpi. I njohur edhe si kërmilli saber me një guaskë të gjatë të hollë. Brenda është mish i butë, i bardhë, shumë i mirë për shëndetin.

Kërmilli gozhdë

Kërmilli gozhdë

Kërmijtë përgatiten dhe përpunohen shumë lehtë. Thjesht zierja në avull për të ngrënë me kripë dhe piper limon është tashmë e tepërt. Ju gjithashtu mund të gatuani më shumë për ta bërë gjellën më tërheqëse.

Adresa e referencës:

 • Ujërat e Van Don, Quan Lan dhe Co To të provincës Quang Ninh

 • Çmimi referencë: 120 000 VND/kg. Orari i hapjes: gjatë gjithë ditës

holoturiane

Kastravec deti shumë njerëz e quajnë gjithashtu me një emër mjaft të lezetshëm, kastravec deti. Është një specialitet i famshëm i Co To nga deti.

holoturiane

holoturiane

Kastravecat e detit kapen dhe rriten nga peshkatarët, deri tani është zhvilluar në një fshat të famshëm. Kastravecat e detit pastrohen dhe ngjyhen në shap për të hequr papastërtitë e tyre. Ata nuk kanë shije por pamja e tyre është shumë e veçantë. Mund të përgatisë shumë pjata të ndryshme, ka shumë përfitime shëndetësore. Kuroni gurët në veshka, dobësinë e trupit, balanconi yin dhe yang.

Adresa e referencës:

 • Furnizuesi: Uy Thanh Facility; Adresa: Zona 3, Co To Town-Co To District-Quang Ninh
 • Çmimi referencë: 600 000 VND/kg. Orari i hapjes: gjatë gjithë ditës

Co Te Kandil deti

Kandil deti është një specialitet në Co To. Ndryshe nga kandil deti tjetër, kandil deti në këtë det ka një aromë unike që është e vështirë të përshkruhet. Hani në krokante dhe të përpunuara në shumë pjata. Nga ushqimi i thatë tek uji apo ushqimi i papërpunuar është gjithashtu shumë i çuditshëm.

Co Te Kandil deti

Co Te Kandil deti

Zakonisht shfaqen nga shkurti deri në fund të prillit. Kjo është edhe koha kur ishulli Co To është më i bukur me ditë me diell dhe të freskët. Dhe mund ta provoni lirisht këtë specialitet.

Adresa e referencës:

 • Plazhi Van Chay, Nam Ha Hamlet, Komuna Dong Tien, Co To, Quang Ninh
 • Çmimi referencë: 150,000 VND – 200,000 VND / fuçi. Orari i hapjes: gjatë gjithë ditës

Osterrat e detit

Co To zotëron plazhe të bukura, që është edhe parajsa e gocave deti. Përreth ishullit, ka shumë restorante dhe trotuare që shesin goca deti me shije të plotë. Çmimi i lirë për një kilogram goca deti të forta, yndyrore.

Osterrat e detit

Osterrat e detit

Mund të hahet në avull, të pjekur në skarë me shumë shije, çdo shije i bën gocat e detit më tërheqës, veçanërisht gocat e pjekura në skarë me djathë të yndyrshëm dhe gocat e pjekura në skarë me yndyrë qepë, vetëm duke e dëgjuar atë ju loton goja. gocat e detit janë shumë të mira për shëndetin, veçanërisht për meshkujt.

Adresa e referencës:

 • Tregjet e ushqimeve të detit, restorantet, restorantet në Co To
 • Çmimi referencë: 200 000 VND. Orari i hapjes: 8:00-22:00

Co To Squid

Barkat e shportës dalin në det çdo mbrëmje kur fillon të errësohet, duke u kthyer në mëngjes me kallamarët e freskët si një fitore e njerëzve të fshatit të peshkimit këtu. Kallamari është një specialitet i Co To dhe është i njohur në ushqimet familjare.

Co To Squid

Co To Squid

Kallamar i bardhë i freskët, trup i trashë dhe i drejtë. Si një ushqim i shëndetshëm dhe i lehtë për t’u përgatitur me shumë pjata, mund të gatuhet në avull, të skuqet, të piqet në skarë, … ose të thahet në diell për të mbajtur shijen për një kohë të gjatë, çdo pjatë është unike dhe e shijshme.

Adresa e referencës:

 • Tregje ushqimesh deti, restorante dhe restorante në Co To….
 • Çmimi referencë: 150 000 VND. Orari i hapjes: gjatë gjithë ditës

SUGJERON: Top #20 restorantet luksoze Quang Ninh vlerësohen shumë

Komediani Co To

Tu comei, i njohur edhe si kërmilli i trungut të elefantit, është një specialitet i shijshëm i Co To që pëlqehet nga shumë njerëz. Pamja e tyre duket shumë e bukur me një guaskë të jashtme të bardhë si fildishi, tentakula e gjatë e dalë në mes është shumë e ngjashme me trungun e një elefanti, prej nga vjen emri.

Komediani Co To

Komediani Co To

Është një specialitet i çmuar i Co To dhe ka një çmim të lartë në shumë vende. Mund të përpunohet në shumë pjata të shijshme si: ngrënia me wasabi, pjekja, gatimi i qullit, … për të ndjerë gjithë ëmbëlsinë, krokantinë, duke i bërë shumë njerëz të magjepsur për shkak të atraktivitetit të tij. Përmbajtja e lartë ushqyese, e mirë për shëndetin, kështu që ky është një specialitet shumë i përshtatshëm për t’u blerë si dhuratë për të gjithë familjen.

Adresa e referencës:

 • Tregjet e ushqimeve të detit, restorantet, restorantet në Co To
 • Çmimi referencë: 300 000 VND. Orari i hapjes: gjatë gjithë ditës

Co To Grouper

Grouper është një specialitet i Co To me përmbajtje të lartë ushqyese dhe çmim të ulët. Në dimër, ngrënia e një tenxhere me lëng peshku me një tas me com të bardhë të nxehtë është vërtet e mrekullueshme. Mishi i freskët i peshkut, karakteristikat e forta dhe unike të këtij peshku. Duke ardhur në Co To, nuk duhet ta humbisni këtë specialitet të rrallë.

Co To Grouper

Co To Grouper

Adresa e referencës:

 • Tregjet e ushqimeve të detit, restorantet, restorantet në Co To
 • Çmimi referencë: 400 000 VND/kg. Orari i hapjes: 8:00-22:00
Tham Khảo Thêm:  Sửa lỗi 0xa00f4244 NoCamerasAreAttached Camera trên PC

Co Te iriq deti

Iriqi i detit është një specialitet i Co To, ka vlerë të lartë ekonomike sepse është i vështirë për t’u kapur për peshkatarët. Pjesa e jashtme është e zezë me gjemba të mprehta ose të theksuara, brenda është një shtresë mishi, vezë të yndyrshme, me ushqim të lartë.

Co Te iriq deti

Co Te iriq deti

Iriqi i detit mund të bëjë shumë pjata me qull, të hahet i papërpunuar me wasabi dhe i pjekur në skarë janë 3 mënyra për të mbajtur shijen e tij, të cilat me siguri do t’ju kënaqin super me ushqimin e shijshëm.

Adresa e referencës:

 • Tregjet e ushqimeve të detit, restorantet, restorantet në Co To
 • Çmimi referencë: 20000 VND/krerë. Orari i hapjes: 8:00-22:00

Kurioz

Cu Ky ose i quajtur gaforrja Cu Ky, një nga specialitetet e Co To. Ato i përkasin llojit të gaforres shkëmbore që haset shumë në detin Quang Ninh dhe sjellin vlera të larta ushqimore deti në këtë zonë.

Kurioz

Kurioz

Me pamje mjaft të ngjashme me gaforret normale, por më të mëdha, trupi është i hollë dhe mishi nuk është aq i ëmbël sa gaforrja, por është aq aromatik sa mishi i gaforres. Sidomos i lirë, kështu që është shumë popullor dhe të gjithë mund ta shijojnë atë.

gaforre gudulisëse

gaforre gudulisëse

Mishi ndodhet kryesisht në dy kthetrat dhe tulla e yndyrshme në guaskën e gaforres, mund t’i përdorni për të pjekur në skarë, ose për të avulluar ose hequr mishin dhe përzieni me ushqime të tjera. Nuk është shumë e vështirë të gjesh gaforre, ndaj mos e humbisni këtë specialitet.

Adresa e referencës:

 • Tregjet e ushqimeve të detit, restorantet, restorantet në Co To
 • Çmimi referencë: rreth 19,000 VND/krerë

LEXO MË SHUMË: TOP 20 MË TË MIRË HA LONG QUANG NINH RESORT

Co Te Gaforrja

Gaforret e detit, një specialitet i Co To, janë shumë të përshtatshme për t’i rikthyer si dhuratë. Gaforret kapen të gjalla dhe të freskëta, ato kapen dhe shiten në mënyrë shumë popullore nëpër ishull. Mishi është i fortë, i ëmbël, aromatik dhe plot me lëndë ushqyese që janë të mira për shëndetin.

Co Te Gaforrja

Co Te Gaforrja

Gaforrja mund të përpunohet në shumë pjata, të gatuara në avull me ujë kokosi, të pjekur me kripë, të pjekur me tamarind, etj. janë të gjitha pjata të nivelit të lartë që vështirë të refuzohen.

Adresa e referencës:

 • Tregjet e ushqimeve të detit, restorantet, restorantet në Co To
 • Çmimi referencë: 160,000 VND – 250,000 VND / kg. Orari i hapjes: gjatë gjithë ditës

Kallamar i tharë në një ditë me diell

Kallamari i tharë është një specialitet i Co To me çmim që varion nga 110 000 VND/peshk, i cili është përpunuar, përpunuar dhe tharë paraprakisht në diell për pak kohë në mënyrë që mishi i kallamarit të ruajë shijen e tij të freskët. Si një pjatë e shijshme dhe e preferuar e shumë njerëzve, është gjithashtu shumë e mprehtë si karrem për pije.

Kallamar i tharë në një ditë me diell

Kallamar i tharë në një ditë me diell

Disa shënime kur zgjidhni kallamarët është të zgjidhni ato me një pamje rozë natyrale, trup të drejtë dhe mish të trashë, dhe koka dhe trupi janë ngjitur për të marrë një dhuratë sa të bukur dhe cilësore.

Adresa e referencës:

 • Tregjet e ushqimeve të detit, restorantet, restorantet në Co To
 • Çmimi referencë: 100 000 VND/krerë. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00

Salmon i tharë

Krahas pelinit të freskët, shafrana e thatë është një specialitet që mund ta sillni në shtëpi në familje, me siguri që do t’ju pëlqejë të gjithëve. Me avantazhin e transportit më të lehtë dhe ruajtjes më të gjatë. Krimbat Sa janë gjithashtu në formë si krimbat e freskët, por ato kanë një ngjyrë të bardhë fildishi dhe aromën e tyre.

Salmon i tharë

Salmon i tharë

Për shkak se është përpunuar dhe tharë paraprakisht, çmimi do të jetë më i lartë se zakonisht, prandaj ju lutemi merrni parasysh dhe pyesni çmimin përpara se të blini. Për të blerë pelin cilësor, duhet të blini të gjitha llojet me trup të trashë, ngjyrë fildishi, 7 deri në 15 cm të gjatë dhe aromë unike.

Tham Khảo Thêm:  Khắc phục sự cố Google Photos với hình ảnh sao lưu cũ

Adresa e referencës:

 • Tregje ushqimesh deti, dyqane të specializuara, restorante, restorante… në Co To
 • Çmimi referencë: 2.000.000 – 2.500.000 VND/kg. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00

LEXO MË SHUMË: Sa Sung – Specialiteti me vlerat më të larta ushqyese në Quang Ninh

Dora e kallamarit e goditur

Kallamari është një burim i bollshëm i ushqimeve të detit në Co To, dhe për të pasur role të shijshme kallamarësh kërkon përgatitje të kujdesshme. Kallamarët zgjidhen të freskët, të rrahur me dorë për t’i bërë petat të përtypen, të shijshme dhe shiten me çmime mjaft të larta, që variojnë nga 330,000 deri në 400,000 VND për kg, por që ia vlen të blihen.

Dora e kallamarit e goditur

Dora e kallamarit e goditur

Adresa e referencës:

 • Tregje ushqimesh deti, dyqane të specializuara, restorante, restorante… në Co To
 • Çmimi referencë: 170.000 VND – 220.000 VND/gjysmë kg. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00

Abalone

Abalone konsiderohet shpesh një ushqim deti premium për të pasurit, por jo, në Co To ai gjithashtu shitet dhe shijohet në shumë klasa. Aromë unike, krokante dhe vlera të larta ushqyese.

Abalone

Abalone

Abalone mund të bëjë shumë pjata, abalone zier me kërpudha shiitake, abalone me salcë goca deti, abalone zier me kërpudha dhe mish, etj është një dhuratë e përshtatshme për gjyshërit.

Adresa e referencës:

 • Tregje ushqimesh deti, dyqane të specializuara, restorante, restorante… në Co To
 • Çmimi referencë: 12000 VND/krerë/kg. Orari i hapjes: 8:00 – 22:00

Sipërfaqja e Cotos

Sipërfaqja, e njohur edhe si karkaleca mantis, është a Co Për specialitete të cilat nuk duhet t’i injoroni. Mishi i karkalecave është i lëngshëm, me një aromë të fortë deti, ndryshe nga llojet e tjera të karkalecave. Mund të përpunohen në shumë mënyra si pjekja, skuqja me kripë dhe piper, etj. janë të gjitha tërheqëse.

Sipërfaqja e Cotos

Sipërfaqja e Cotos

Adresa e referencës:

 • Tregje ushqimesh deti, dyqane të specializuara, restorante, restorante… në Co To
 • Sipërfaqja shitet nga 100,000 VND – 200,000 VND në varësi të stinës dhe madhësisë, mos harroni këtë pjatë të njohur.

Epilogu

Këtu është një përmbledhje e Co Për specialitete që nuk duhet të humbisni kur të vini në këtë ishull të bukur. Ka ende shumë gjëra interesante në Co To që presin t’i zbuloni. Mos hezitoni ta vizitoni këtë vend me familjen, miqtë, të afërmit. Dhe mos harroni të ndiqni Diachiamthuc.vn për të mësuar së bashku skenat e bukura të të gjitha gjërave rreth nesh!

Pyetje në lidhje me specialitetet Co To

Cilat janë specialitetet e Co To blerë si dhuratë?

Krimbi, abalone, sipërfaqja, kastraveci i detit, kallamar i grirë, … janë specialitete të blera si dhuratë për miqtë dhe familjen.

Çfarë specialitetesh duhet të hani Co To erdhi në jetë?

Co To është i famshëm për shumë ushqime deti të freskëta. Pra, kur të vini këtu, duhet të hani ushqime deti si kallamar, tu comei, sipërfaqe, thonj kërmilli, …

Përjetoni blerjen e ushqimeve të detit në Co To?

Ju duhet të gjeni një vend që shet ushqim deti me reputacion, të përballueshëm, prodhime deti të freskëta, etj., që të mund të blini ushqime deti të shijshme.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Bật mí Top 15 đặc sản Cô Tô làm quà kèm địa chỉ mua uy tín nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Tải xuống chương trình và phim Discovery Plus để xem ngoại tuyến

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *