Bật mí cách nấu cháo yến mạch bổ dưỡng, cực kì đơn giản

Rate this post

Si të gatuaj qull tërshërë Tërshëra është një përbërës i pasur me lëndë ushqyese. Sidomos, fibra tani është shumë popullore dhe përdoret nga shumë njerëz. Mund të hahet i gjallë, i përzier me ujë, i përzier me arra, qull i gatuar, …. Në veçanti, qulli i tërshërës po interesohet nga shumë njerëz për mënyrën e gatimit. Si dhe përmbajtjen ushqyese.

Si të gatuaj qull tërshërë

Si të gatuaj qull tërshërë

Sot, Diachiamthuc.vn Unë do t’ju tregoj 5 mënyra të thjeshta për të gatuar qull me tërshërë. Dhe të mira për shëndetin.

Si të gatuaj bollgur për humbje peshe me kungull

Kur kombinoni tërshërën me kungullin për të gatuar qull do t’ju ofrojë një vakt ushqyes. Ka yndyrna të mira, por megjithatë humbni peshë në mënyrë efektive. Le t’i referohemi përbërësve për t’u përgatitur dhe si ta përgatisim menjëherë më poshtë.

Si të gatuaj bollgur për humbje peshe me kungull

Si të gatuaj bollgur për humbje peshe me kungull

LEXO MË SHUMË: #8 Si të bëni pulë të skuqur krokante të artë si jashtë, SHUMË E Nxehtë

Përbërës

 • 100 gr kungull
 • 30 g tërshërë të mbështjellë
 • 70 ml krem ​​pana
 • 50 ml ujë të filtruar
 • 1 fetë gjalpë pa kripë
 • 2 lugë çaji vaj ulliri
Përbërësit për gatimin e qullit të tërshërës me kungull

Përbërësit për gatimin e qullit të tërshërës me kungull

Si të gatuaj qull tërshërë kungull për humbje peshe në mënyrë efektive

Hapi 1: Përgatitni kungullin

Pasi kungulli të jetë qëruar dhe larë, pritet në copa të vogla. Dhe ziejini në avull për rreth 20-30 minuta derisa kungulli të zbutet. Hiqeni në një tas që të ftohet dhe përdorni një shpatull për t’i bërë pure kungujt në një pastë.

Përgatitja e kungullit

Përgatitja e kungullit

Hapi 2: Përpunoni tërshërën

Më pas, lëreni tërshërën të zhyten për 15 minuta në 50 ml ujë të filtruar. Qëllimi që tërshëra të jetë e butë gjatë gatimit të qullit nuk do të jetë e fortë dhe e butë. Vështirësi në të ngrënit dhe thithjen e lëndëve ushqyese nga tërshëra.

Përpunimi i tërshërës

Përpunimi i tërshërës

Hapi 3: Gatuani qull me tërshërë me kungull

Pasi tërshëra të jetë njomur, vendoseni në tenxheren me qull dhe ndizni zjarrin. Lëreni të vlojë, përzieni për 2-3 minuta dhe shtoni pjesën e kungullit. Dhe vazhdoni të përzieni me gjalpë pa kripë për 2-3 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin.

Gatimi i qullit të tërshërës së kungujve

Gatimi i qullit të tërshërës së kungujve

Në hapin e fundit, në tenxheren e qullit hidhni 70 ml krem ​​të freskët dhe 1-2 lugë çaji vaj ulliri. Dhe përziejeni derisa qulli të jetë aromatik dhe të ketë sasinë e duhur të yndyrës.

Me 3 hapa të thjeshtë, ju keni qull tërshërë të menjëhershme. Dhe kungulli është i shijshëm por edhe ushqyes. Fëmijët dhe të rriturit hanë mirë dhe e duan shijen aromatike, yndyrore dhe të shijshme.

Ena e qullit është aromatik dhe ka sasinë e duhur të yndyrës

Ena e qullit është aromatik dhe ka sasinë e duhur të yndyrës

Gatuani qull të thjeshtë tërshëre të grirë në shtëpi

Tërshëra është shumë e mirë për të shtuar fibra për të ndihmuar në forcimin e sistemit imunitar. I mirë për traktin tretës tek fëmijët dhe të rriturit. Kur kombinoni tërshërën dhe mishin e grirë për të gatuar qull, do t’ju jepet një vakt i pasur me fibra dhe proteina. Lehtë për t’u ngrënë dhe e lehtë për t’u thithur. Le të shohim përbërësit për t’u përgatitur dhe si ta bëjmë të thjeshtë.

Gatuani qull të thjeshtë tërshëre të grirë në shtëpi

Gatuani qull të thjeshtë tërshëre të grirë në shtëpi

Përbërës

 • 30 g tërshërë.
 • 20 g mish derri pa dhjamë
 • 20 gr karota.
 • Rreth 3 qepë
Gatuani qull të thjeshtë tërshëre të grirë në shtëpi

Gatuani qull të thjeshtë tërshëre të grirë në shtëpi

Si të gatuajmë qull tërshërë të grirë të thjeshtë dhe të shijshëm

Sekreti për të bërë tërshërë të shijshme është që të njomni tërshërën në ujë të filtruar për 15-20 minuta përpara se ta gatuani. Për të zbutur tërshërën më lehtë për t’u gatuar.

Gatuani qull tërshërë me mish të grirë

Gatuani qull tërshërë me mish të grirë

Karotat i lani, i qëroni dhe i prisni në feta. Mishin e derrit, e sillni në pure ose të grirë. Nëse dëshironi të ushqeni foshnjat nën 1 vjeç, mund të bëni pure derri me karota.

Në tenxhere hidhni 250 ml ujë të filtruar dhe ziejini derisa uji të vlojë, më pas shtoni mishin dhe karotat që të zihen. Vazhdoni të shtoni të gjithë tërshërën që të gatuhet për 10 minuta dhe më pas fikni zjarrin.

Qull i plotë i tërshërës së grirë

Qull i plotë i tërshërës së grirë

Hapi i fundit është të presim qepët dhe t’i vendosim në tenxhere. Nëse nuk ju pëlqejnë qepët, mund t’i zëvendësoni me perime të tjera sipas dëshirës tuaj. Shtoni pak më shumë piper për aromë dhe do të keni një tenxhere të shijshme, ushqyese dhe të shijshme me tërshërë të grirë për t’u shijuar.

LEXO MË SHUMË: Sugjerime 4 mënyra për të gatuar qull të shijshëm dhe ushqyes me molusqe në shtëpi

Si të gatuajmë qull tërshëre me patate të ëmbël për foshnjat tërheqëse

Patatet e ëmbla janë shumë të mira për sistemin tretës, kur kombinohen me qull tërshërë është gjithashtu shumë e shijshme dhe ushqyese. Ju mund t’i referoheni mënyrës se si të gatuani qull tërshëre me patate të ëmbël për ta përpunuar për fëmijën tuaj.

Si të gatuajmë qull tërshëre me patate të ëmbël për foshnjat tërheqëse

Si të gatuajmë qull tërshëre me patate të ëmbël për foshnjat tërheqëse

Përbërës

 • Tërshërë të mbështjellë 30 gr
 • 1 e verdhe veze
 • Patate e ëmbël 50 gr
 • Erëza si kripa, sheqeri etj.
Përbërësit për gatimin e qullit të tërshërës me patate të ëmbël

Përbërësit për gatimin e qullit të tërshërës me patate të ëmbël

Gatimi i qullit të tërshërës me patate të ëmbël për fëmijën

Përgatitni një enë me ujë të filtruar dhe vendosni të gjithë tërshërën të zhyten për 15-20 minuta përpara se ta gatuani. Për ta bërë tërshërën të butë, më të lehtë për t’u gatuar, kur hahet, nuk është e fortë ose e butë.

Përgatitni tërshërën

Përgatitni tërshërën

Më pas, patatet tuaja të ëmbla lahen, qërohen dhe priten në kube për t’u ngrënë lehtë. Nëse fëmija juaj është i vogël, mund ta zieni dhe më pas ta grini ose ta bëni pure.

Përgatitni patatet e ëmbla

Përgatitni patatet e ëmbla

Pasi tërshëra të jetë lagur, vendoseni në një tenxhere me ujë me patatet e ëmbla, ndizni sobën dhe gatuajeni për 20 minuta që të zbuten të gjithë përbërësit, ulni zjarrin dhe ziejini edhe për 15 minuta derisa përbërësit të zbuten. Më pas thyejmë në një enë 1 vezë pule dhe e rrahim mirë, e hedhim në tenxhere duke e trazuar vazhdimisht derisa veza të përzihet me qullin, e kaurdisim edhe për 5 minuta dhe e fikim zjarrin.

Tham Khảo Thêm:  Top #10 địa chỉ thuê xe ô tô Đà Lạt và những điều cần biết 2023

Pra, ju keni përfunduar një qull shumë të thjeshtë tërshëre me patate të ëmbël, apo jo? Mund të hahet si vakt kryesor ose si meze të lehtë.

Plotësimi i tenxheres me qull tërshëre me patate të ëmbël

Plotësimi i tenxheres me qull tërshëre me patate të ëmbël

SUGJERON: 5 mënyra për të gatuar qull orizi të shijshëm dhe të ushqyeshëm për foshnjat dhe familjet

Qull ushqyes me bollgur me karkaleca

Nëse jeni një person që ju pëlqen të hajë ushqim deti si karkaleca deti, kallamar, mund t’i referoheni si të gatuaj qull tërshërë së bashku me karkaleca është shumë e shijshme dhe e lehtë për t’u ngrënë. Ju ofron fibra dhe kalcium me cilësi të lartë. Materialet e mëposhtme duhet të përgatiten:

Qull ushqyes me bollgur me karkaleca

Qull ushqyes me bollgur me karkaleca

Përbërës

 • Tërshërë 100 gr
 • Karkaleca 200 gr
 • Bizele 100 gr
 • Hudhra e grirë 1/2 lugë
 • Qepë e kuqe e grirë 1/2 lugë
 • Qepë e gjelbër 2 degë
 • Koriandër 2 degë
 • Salcë peshku 1/2 lugë çaji
 • Vaj gatimi 1 lugë gjelle
 • 1 majë erëza të zakonshme (kripë/piper/erëza)
Përbërësit për gatimin e qullit ushqyes të tërshërës së karkalecave

Përbërësit për gatimin e qullit ushqyes të tërshërës së karkalecave

>>> KUJDES: 5 mënyra për të gatuar qull orizi të shijshëm dhe të ushqyeshëm për foshnjat dhe familjet

Si të gatuaj qull ushqyes tërshërë karkaleca

Thithni tërshërën në ujë të filtruar përpara se ta gatuani për 20 minuta që të zbutet dhe zgjerohet për gatim më të lehtë. Duke pritur që tërshëra të zbutet, shkoni të përgatisni karkalecat, i lani me ujë të kripur të holluar, i prisni kokën, i hiqni lëvozhgën dhe sheqerin në pjesën e pasme të karkalecave.

Thith tërshërën

Thith tërshërën

Më pas prisni karkalecat sipas shijes dhe marinojini me kripë, piper dhe erëza. Bizelet, qepët, cilantro, lahen dhe priten në copa të vogla.

Përpunimi i karkalecave

Përpunimi i karkalecave

Hapi tjetër vendoseni tiganin në sobë për të ndezur zjarrin, prisni që tigani të jetë i nxehtë, shtoni 1 lugë vaj gatimi dhe skuqni hudhrat e grira derisa të marrin aromë, shtoni të gjithë karkalecat e marinuara në ishull dhe gatuajeni derisa karkalecat të jenë i gatuar. Vazhdoni Shtoni 500 ml ujë dhe ziejini derisa uji të vlojë, më pas shtoni të gjitha bizelet dhe tërshërën dhe ziejini për 15 minuta derisa fasulet dhe tërshëra të zbuten. Gatuani edhe 10 minuta të tjera derisa përbërësit të jenë zier, më pas ripërpunoni, shtoni cilantron, përzieni mirë dhe më pas fikni zjarrin.

Gatuani qull tërshërë me karkaleca

Gatuani qull tërshërë me karkaleca

Kjo është ajo, një tenxhere me qull të nxehtë dhe të shijshëm tërshërë me karkaleca ka mbaruar. Kur hani, shtoni pak piper për të shtuar një shije pikante.

Shërbejeni në një tas dhe shijojeni

Shërbejeni në një tas dhe shijojeni

Si të gatuajmë qull tërshëre me perime

Nëse fëmija juaj ka vështirësi të hajë perime të plota, mund t’i referoheni si të gatuaj qull tërshërë perime për foshnjat për të ngrënë duke u shkëputur nga gjiri, të lehta për t’u ngrënë por edhe suplement i thjeshtë me fibra. Le të përgatisim përbërësit më poshtë dhe le të praktikojmë.

Si të gatuajmë qull tërshëre me perime

Si të gatuajmë qull tërshëre me perime

Përbërës

 • 50 g tërshërë
 • 3 karkaleca
 • 20 gr bizele
 • 1/2 karrota
 • 20 g lulelakër
 • 20 g rrepkë të kuqe
 • 1/2 lugë çaji vaj ulliri
Përbërësit për gatimin e qullit të tërshërës me karkaleca dhe perime

Përbërësit për gatimin e qullit të tërshërës me karkaleca dhe perime

Si të gatuaj qull të lirë vegjetariane

Hapi 1: Përgatitni përbërësit

Përgatitni një enë me ujë, njomni tërshërën për 20 minuta përpara se ta gatuani që tërshëra të zbutet dhe të gatuhet më shpejt. Lulelakra e prerë në degë sa një kafshatë, karota që keni prerë në kubikë, bizele thjesht lajini dhe thani. Karkaleca larë, qëruar, prerë kokën dhe vijën në anën e pasme.

Pritini perimet

Pritini perimet

Përgatitja paraprake e qullit të gatuar të karkalecave

Përgatitja paraprake e qullit të gatuar të karkalecave

LEXO MË SHUMË: 4 mënyra për të gatuar gaforre të shijshme në avull, për të ngrënë ose për të karrem, TË GJITHA FITOJNË

Hapi 2: Gatuani qull

Vendosni një tenxhere me ujë në tenxhere, vendosni të gjitha perimet e përgatitura në tenxhere derisa të zbuten, më pas vendosni karkalecat dhe vazhdoni zierjen. Shtoni të gjithë tërshërën e njomur dhe gatuajeni për 20 minuta derisa tërshëra të jetë e butë, e rregulloni me pak kripë dhe erëza, më pas e shijoni sërish sipas shijes. E trazojmë derisa qulli të piqet në mënyrë të barabartë dhe e fikim sobën. Kur hani, hidhni qull në një tas dhe shtoni gjysmë luge çaji vaj ulliri për të rritur shijen dhe yndyrën e gjellës.

Shtoni përbërësit dhe gatuajeni qullën

Shtoni përbërësit dhe gatuajeni qullën

Kështu që ju keni menjëherë një vakt të shijshëm dhe ushqyes për fëmijët tuaj.

Qull bollgur me karkaleca dhe perime produkt i përfunduar

Qull bollgur me karkaleca dhe perime produkt i përfunduar

Epilogu

Këto si të gatuaj qull tërshërë Sa më sipër është e thjeshtë, e shpejtë por shumë e ushqyeshme dhe e lehtë për t’u ngrënë. Artikulli i mësipërm shpreson t’ju japë më shumë informacion në mënyrë që të mund të përgatisni qull të shijshëm dhe ushqyes për ta shijuar veten dhe familjen tuaj.

Pyetje të lidhura

Cili është përdorimi i qullit të tërshërës Diachiamthuc.vn?

Tërshëra përdoret më së shpeshti për të ndihmuar në uljen e kolesterolit dhe për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Mekanizmi i veprimit të saj mund të kuptohet si më poshtë: Tërshëra mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit dhe sheqerit në gjak dhe të kontrollojë oreksin duke shkaktuar një ndjenjë të ngopjes tek pacienti.

Si të gatuaj qull të thjeshtë tërshërë?

Ju mund t’i referoheni qullit të tërshërës – mish viçi, qull tërshërë kungull, qull tradicional tërshërë… në artikull.

Cilët janë përbërësit për të gatuar qullin e tërshërës?

Definitivisht nuk mund të jetë pa tërshërë të plotë ose të mbështjellë, erëza bazë, mish, perime të preferuara!


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết Bật mí cách nấu cháo yến mạch bổ dưỡng, cực kì đơn giản . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn danh sách nhân vật SSR/SR mạnh nhất

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *