5 Cách nấu cháo gạo lứt thơm ngon, bổ dưỡng cho bé và gia đình

Rate this post

Si të gatuaj qull orizi kafe – Orizi kaf është një ushqim me përdorime dhe përfitime të ndryshme, vietnamezët sot gjithnjë e më shumë preferojnë dhe zgjedhin orizin kaf për të përgatitur ushqime të shijshme dhe ushqyese.

Si të gatuaj qull orizi kafe

Si të gatuaj qull orizi kafe

Një nga pjatat e shijshme të bëra nga orizi kafe nuk mund të injorohet është qulli i orizit kaf jashtëzakonisht ushqyes. Le të Diachiamthuc.vn Zbuloni se si të gatuani qull të shijshëm orizi kafe.

Udhëzime se si të gatuani qull orizi me fasule të kuqe

Qull orizi kaf i përgatitur me fasule të kuqe ose bishtaja është një pjatë e shijshme dhe ushqyese që mund të jetë e përshtatshme për të gjitha moshat. Të moshuar apo fëmijë, persona me diabet, stomak, kancer që i janë nënshtruar terapisë me rrezatim dhe po shërohen. Me një recetë shumë të thjeshtë, le ta zbulojmë si të gatuaj qull orizi kafe fasule të kuqe me Diachiamthuc.vn!

Si të gatuajmë qull orizi me fasule të kuqe

Si të gatuajmë qull orizi me fasule të kuqe

LEXO MË SHUMË: Si të bëni gaforre super të shijshme dhe të thjeshta të skuqura me tamarind në shtëpi

Përgatitni përbërësit për të bërë qull orizi me fasule të kuqe

 • 200 g oriz të kuq kafe
 • 100 gr fasule të kuqe (ose bishtaja)
 • Veshi universal, 1 copë rreth 10 x 10 cm
 • 5-3 kanaçe me ujë të pastër
Përbërësit për të bërë qull orizi me fasule të kuqe

Përbërësit për të bërë qull orizi me fasule të kuqe

 • 10 fara lotusi kafe
 • 1 kajsi e kripur
 • 1/2 lugë çaji kripë merak

Hapat për të gatuar qull orizi me fasule të kuqe

Hapi 1: Lani shtresën e jashtme të papastërtisë dhe pluhurosni orizin kaf me tre pjesë fasule të kuqe ose bishtaja, të cilat gjithashtu duhet të lahen mirë. Hapi 2: Hidhni në tenxhere të gjithë përbërësit e orizit kaf, fasulet e kuqe, farat e lotusit, kajsitë e kripura, ujin.

Gatuani në një tenxhere të rregullt: Vendoseni qullën të ziejë në zjarr të fortë, rregulloni sipas shijes dhe ngrohni qullën për 3-4 orë derisa qulli të gatuhet. Më pas përdorni mjaftueshëm për të trazuar qullën e orizit me fasule të kuqe për rreth 5 minuta, fikni zjarrin dhe mund ta shijoni qullin që tani.

Hapat për të gatuar qull orizi me fasule të kuqe

Hapat për të gatuar qull orizi me fasule të kuqe

Gatuani me tenxhere me presion: Hidhini të gjithë përbërësit në një tenxhere dhe ziejini qullën për rreth 1 orë dhe bëni kujdes që të mos hapet kapaku. Pas 1 ore nga zierja e qullës, hapni kapakun dhe e trazoni mirë qullën dhe më pas gatuani edhe 20 minuta të tjera në mënyrë që fëmija të gatuhet mirë. Gatimi i qullës me tenxhere me presion do të kursejë më shumë kohë sesa gatimi me një tenxhere të rregullt, kështu që mund t’i referoheni

Gatuani në tenxhere me presion

Gatuani në tenxhere me presion

Xhepi si të gatuaj qull orizi kafe me gjak dragoi

Qull orizi me gjak Dragon i kombinuar me kërpudha termite dhe fara zambak uji jo vetëm që krijon një pjatë me shumë vlera ushqyese, por edhe një pjatë jashtëzakonisht të shijshme. Kjo pjatë ushqyese është e përshtatshme si për të moshuarit, fëmijët dhe gratë shtatzëna.

Ju mund të mos e dini se orizi kaf është një përbërës i përdorur nga shumë gra për të mbështetur humbjen e peshës, mund të jeni të sigurt për ta përdorur atë pa u shqetësuar për peshën kur shijoni ushqim të shijshëm nga orizi kafe në përgjithësi, si dhe qull orizi me gjak dragoi. të veçanta.

Përgatitni përbërësit për të bërë qull orizi me gjak të dragoit

 • 100 gr oriz kaf
 • 50 g fara të thata zambak uji
 • 400 gr kërpudha termite (mund të zëvendësohen me kërpudha abalone)
Përbërësit për të bërë qull orizi me gjak dragoi

Përbërësit për të bërë qull orizi me gjak dragoi

 • Hudhra e grirë
 • Erëza: erëza, sheqer, kripë, vaj susami

Hapat për të gatuar qull orizi të shijshëm dhe ushqyes të dragoit

Hapi 1: Lani orizin kaf dhe thithni orizin kaf gjatë natës për të zbutur orizin kaf dhe gatuajeni orizin kaf të butë dhe të shijshëm. Lani kërpudhat e termiteve, lagni kërpudhat me ujë të kripur për të pastruar papastërtitë dhe toksinat e ngjitura në kërpudha. Më pas shpëlajeni sërish me ujë dhe shtrydhini mirë kërpudhat për të hequr ujin.

Hapat për të gatuar qull orizi kafe me gjak dragoi

Hapat për të gatuar qull orizi kafe me gjak dragoi

Më pas, skuqni kërpudhat me pak erëza derisa të gatuhen dhe lërini mënjanë. Farat e thara të zambakut ngjyhen gjithashtu gjatë natës si orizi kaf, më pas lahen dhe zihen derisa të zbuten dhe të zgjidhen. Mos harroni të mbani ujë të valë të farës së zambakut për të gatuar qull.

SUGJERON: Sugjerime 4 mënyra për të gatuar qull të shijshëm dhe ushqyes me molusqe në shtëpi

Hapat për të gatuar qull orizi kafe me gjak dragoi

Hapi 2: Pasi të keni ngrohur tiganin, shtoni 2 lugë vaj susami dhe hudhra dhe skuqini derisa të marrin aromë, më pas shtoni kërpudhat dhe farat e zambakut, dhe më pas vazhdoni t’i rregulloni sipas shijes.

Shtoni kërpudhat dhe farat e zambakut

Shtoni kërpudhat dhe farat e lotusit

Pjesën e lëngut të farës së lotusit e ktheni të ziejë derisa të nxehet dhe shtoni përzierjen e skuqur me orizin kaf dhe gatuajeni për rreth 45 minuta derisa fëmija të jetë i butë. Pas 45 minutash kontrolloni nëse qulli i orizit kaf me gjak dragoi është gatuar i butë, e shijoni sërish për ta bërë të shijshme dhe mund ta shijoni.

Produkt i perfunduar

Qull orizi me gjak të Dragoit ka një ëmbëlsi natyrale nga kërpudhat dhe farat e zambakut, ngjyra është jashtëzakonisht tërheqëse. Mund të hani me fërkim pambuku, susam, piper për ta bërë qullën të shijojë më të shijshme. Vendosja e këtij qulli në listën e menyve për humbje peshe është gjithashtu shumë e arsyeshme.

Qull orizi me gjak dragoi

Qull orizi me gjak dragoi

Mënyra e gatimit të qullit të orizit kaf për foshnjat është shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u bërë

Fëmijët mund të fillojnë të hanë ushqime të forta që në muajin e 6-të, qulli i orizit kaf është gjithashtu një nga përbërësit e zgjedhur për të përgatitur pjata të shijshme dhe ushqyese për fëmijët. Qull orizi kaf mund ta gatuani me ushqime të tjera të tretshme si lakra, spinaq etj ose për ta bërë më të shijshëm mund ta gatuani me vezë, mish të grirë, molusqe etj.

Si të gatuaj qull orizi kafe për foshnjat

Si të gatuaj qull orizi kafe për foshnjat

Përgatitni përbërës për të bërë qull orizi kafe për foshnjat

 • Oriz kaf 30 gr
 • Pulë 100 gr
 • Kungull 50 gr
Përbërësit për të bërë qull orizi kafe për bebe

Përbërësit për të bërë qull orizi kafe për bebe

 • Perime lakër jeshile 50 gr
 • 1 majë kripë

Hapat për të gatuar qullën e orizit kafe që foshnjat ta hanë lehtësisht

Hapi 1: Lani orizin me ujë dhe njomni 30 g oriz kafe me 100 ml ujë për rreth 30 minuta. Me pulën përdorni pak kripë për ta fërkuar sipërfaqen e pulës për ta pastruar, më pas e shpëlani me ujë dhe më pas e prisni në katrorë të vegjël.

Gatuani qull orizi të kaftë që fëmija të hajë duke u shkëputur nga gjiri

Gatuani qull orizi të kaftë që fëmija të hajë duke u shkëputur nga gjiri

Kungulli qërohet, hiqet farat dhe më pas lahet me ujë për t’u pastruar; Kungulli pritet gjithashtu në katrorë të vegjël të ngjashëm me pulën. Perimet choysum hiqen nga rrënjët dhe lahen me ujë të pastër disa herë, më pas kullohen dhe më pas priten imët.

SUGJERON: Sekreti se si të gatuani qull me patate të ëmbël është sa i shijshëm, ashtu edhe i lehtë për t’u bërë

Rishikoni hapat e gatimit

Hapi 2: Gatuani 30 gr oriz kaf me 500 ml ujë për rreth 20-25 minuta në zjarr mesatar. Kur orizi kafshatë të ketë lulëzuar, shtoni pulën dhe kungullin dhe vazhdoni të gatuani për 10-15 minuta, derisa përbërësit dhe bebi të jenë të buta, më pas shtoni korianderin dhe më pas përdorni copëzën për të shtypur butësisht perimet brenda. qull , gatuajeni edhe për 3-5 minuta të tjera, më pas fikeni sobën.

Rishikoni hapat për të gatuar qull

Rishikoni hapat për të gatuar qull

Hapi 3: Lëreni qullën të ftohet për rreth 5 minuta, më pas përdorni një mulli mishi për të grirë qullën e gatuar. Pure në mesatare për 1-2 minuta. Kur shihni qullin dhe përbërësit bëhen më të lëmuar, ju fikni makinën, në këtë kohë mund të nxirrni një filxhan në mënyrë që fëmijët ta përdorin fino në mënyrë të shijshme dhe me cilësi të mjaftueshme.

Produkt i perfunduar

Ngjyra e qullës së orizit kafe me ngjyrat e perimeve të ëmbla, kungullit dhe pulës është shumë tërheqëse. Pjesa e pulës është e fortë, kungulli është me mish, perimet e ëmbla jeshile janë të freskëta dhe qulli ka një konsistencë të butë, jo shumë të trashë, kështu që premton të jetë një pjatë që fëmijët e duan.

Ngjyra e qullës së orizit kafe

Ngjyra e qullës së orizit kafe

Si të gatuaj qull të shijshëm dhe të yndyrshëm oriz kokosi kafe

Qull ushqyes i orizit kaf i kombinuar me qumështin e shijshëm e të yndyrshëm të kokosit me siguri do t’ju bëjë të “varur” që në fillim.

Përgatitni përbërësit për të bërë qull orizi kaf me qumësht kokosi

 • Oriz kaf 1/2 tas
 • Fasule të kuqe 150gr
Bëni qull orizi kaf me qumësht kokosi

Bëni qull orizi kaf me qumësht kokosi

 • 150 gr kokos të grirë
 • Ananasi 5 gjethe

LEXO MË SHUMË: 4 mënyra për të gatuar gaforre të shijshme në avull, për të ngrënë ose për të karrem, TË GJITHA FITOJNË

Hapat për të gatuar qull të yndyrshëm dhe të shijshëm orizi me kokos

Hapi 1: Gjëja e parë është të lani orizin kaf dhe më pas ta njomni në ujë për të zbutur orizin për 1-2 orë. Fasulet e kuqe lahen gjithashtu dhe zhyten në ujë për rreth 20-30 minuta që të zbuten dhe të gatuhen më lehtë. Hidhni 150 gramë kokos të grirë në një qese lecke me pak ujë të ngrohtë dhe shtrydhni thelbin. Gjethet e pandanit gjithashtu lahen mirë.

Hapat për të gatuar qullën e orizit kafe me qumësht kokosi

Hapat për të gatuar qullën e orizit kafe me qumësht kokosi

Hapi 2: Zieni fasulet e kuqe me ujë derisa fasulet të jenë të buta. Më pas hidhni në një tenxhere rreth 1 litër ujë me oriz kaf dhe pak gjethe pandan për të gatuar, kur orizi të jetë zbutur, hiqni gjethet e pandanit. Vazhdoni të shtoni qumështin e kokosit dhe përzieni me dorë përzierjen e orizit dhe qumështit të kokosit. Në fund shtoni erëza sipas shijes.

Tham Khảo Thêm:  4 cách để kiểm tra xem Drive đang sử dụng phân vùng MBR hoặc GPT trong Windows 10

Produkt i perfunduar

Një tas me qull orizi kafe me qumësht kokosi është i shijshëm, i yndyrshëm dhe shumë tërheqës. Ju gjithashtu mund të fitoni qumësht kokosi në mënyrë që kur hahet me qull orizi kaf është gjithashtu shumë i shijshëm!

tas me qull orizi kaf me qumësht kokosi

tas me qull orizi kaf me qumësht kokosi

Udhëzime për gatimin e qullit ushqyes të orizit të kaftë viçi për familjen

Qull orizi i kaftë viçi është një pjatë jashtëzakonisht e lehtë për t’u përgatitur. Dhe gjithashtu ndër ushqimet kryesore të përdorura nga gratë për të humbur peshë në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Më poshtë është si të gatuaj qull orizi kafe viçi.

SUGJERON: 3 mënyra për të gatuar vermiçelin e shijshëm, SAKTË në shtëpi

Përgatitni përbërësit për të bërë qull orizi me mish viçi

 • Oriz kaf 4,5 gota
 • Mish viçi 500gr
 • Mish i grire 100 gr
 • Hudhra 2 thelpinj
 • Kulloni 2 karafil
Bëni qull orizi kaf me mish viçi

Bëni qull orizi kaf me mish viçi

 • Qepë e gjelbër 2 degë
 • Koriandër 1 pak
 • Vaj gatimi 2 lugë gjelle
 • Salcë peshku 1/2 lugë çaji
 • Pluhur supe 1/2 lugë
 • Erëza e zakonshme 1 pak

Hapat për të gatuar qull orizi të kaftë viçi

Hapi 1: Lani viçin me ujë dhe priteni në copa sa kafshatë. Hudhra e grirë, limoni i grirë dhe më pas pritet në copa të vogla rreth 1 gisht. Orizi lahet dhe më pas ngjyhet në ujë që të zbutet kur të gatuhet.

Lani mishin e viçit

Lani mishin e viçit

Hapi 2: Nxehni një tigan mbi nxehtësinë mesatare, shtoni një lugë gjelle vaj. Kur vaji të jetë nxehtë, shtoni qepët dhe skuqini derisa të marrin aromë. Më pas shtoni mishin e grirë dhe skuqeni për rreth 3 minuta derisa mishi të jetë i fortë. Vazhdoni të shtoni 1/2 lugë gjelle pluhur supe, 1/2 lugë gjelle glutamat monosodium, skuqeni për 5 minuta të tjera, më pas fikni zjarrin.

Rishikoni mënyrën e gatimit

Hapi 3: Marinojeni viçin me 1 lugë çaji kripë, 1 lugë çaji MSG, ½ lugë çaji salcë peshku, 1 lugë gjelle sheqer për rreth 10 minuta që viçi të thithë erëzat. Ngrohni një lugë gjelle vaj gatimi në zjarr mesatar, kaurdisni hudhrën dhe mishin e viçit derisa të marrin aromë. Ndezim sobën me nxehtësi mesatare, në tenxhere hedhim 1 lugë vaj gatimi, kur vaji të jetë i nxehtë. Shtoni hudhra aromatike dhe bar limoni dhe më pas shtoni viçin dhe skuqeni derisa mishi të gjuhet përsëri.

Mish viçi i skuqur për gjueti

Mish viçi i skuqur për gjueti

Hapi 4: Pasi të shihni që lopa është gjuajtur përsëri, rrisni zjarrin në lartësi. Vazhdoni të shtoni 2 litra ujë, mbulojeni dhe ziejini për 15 minuta. Pasi mishi i viçit të ziejë, shtoni në tenxhere orizin kaf dhe mishin e grirë dhe ziejini për 10 minuta të tjera. Në fund fshijeni shkumën në fytyrë dhe fikni sobën. Këtu mund të shijoni qullin jashtëzakonisht tërheqës të viçit.

Shijoni qull viçi

Shijoni qull viçi

Epilogu

Me udhëzimet e recetës si të gatuaj qull orizi kafe e shijshme dhe ushqyese, shpresoj se mund të përgatisni lehtësisht vetë një vakt me përbërës kryesor orizin kaf ushqyes dhe të shijshëm. Faleminderit që ndiqni artikullin.

Pyetje në lidhje me mënyrën e gatimit të qullit të orizit kafe

Çfarë lloj qull orizi kafe ka, Diachiamthuc.vn?

Qull orizi kafe me fasule të kuqe, qull orizi kaf me gjak dragoi, qull orizi kaf me mish viçi, qull orizi kaf për bebe, …

A është i mirë qulli i orizit kafe?

Qulli i orizit kaf është një ushqim i shijshëm, i tretshëm, shumë i përshtatshëm për ata që sapo janë zgjuar, kanë dispepsi ose të moshuarit, fëmijët etj.

Me çfarë përbërësish mund të gatuhet qulli i orizit kafe?

Qull i orizit kaf mund të gatuhet me bishtaja të zeza, fasule të kuqe, bishtaja, fara zambak uji etj si mish viçi, derri etj.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết 5 Cách nấu cháo gạo lứt thơm ngon, bổ dưỡng cho bé và gia đình . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cần giả mạo vị trí của bạn? VPN có thể giúp

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *