4 Cách hấp ghẹ ngon, ăn hay làm mồi đều CHIẾN HẾT SẢY

Rate this post

Si të avulloni gaforret – Gaforrja është një pjatë me ushqim deti e dashur nga shumë njerëz. Aktualisht, ka shumë mënyra të shijshme dhe të lehta për të zier gaforret me avull që mund t’i bëni në shtëpi.

Si të avulloni gaforret

Si të avulloni gaforret

Në këtë postim Diachiamthuc.vn do t’ju prezantojë me mënyra të shijshme dhe tërheqëse për të gatuar gaforre si një restorant që jo të gjithë i njohin. Le ta zbulojmë së bashku!

Si të gatuajmë me avull gaforre birrë super të shijshme dhe tërheqëse

Gaforrja është një ushqim deti i shijshëm që pëlqehet nga shumë njerëz. Gaforrja mund të përpunohet në shumë pjata të ndryshme si gaforre të ziera, gaforre në avull, gaforre të pjekura në skarë, gaforre të ziera me birrë limoni etj. si të avulloni gaforret Birrë e shijshme, e thjeshtë me bar limoni në shtëpi që mund ta bëjë kushdo. Le ta ndjekim!

Si të avulloni gaforren me birrë limoni

Si të avulloni gaforren me birrë limoni

LEXO MË SHUMË: Si të bëni këmbë të shijshme pule me qepë të zier në avull dhe këshilla për zgjedhjen e këmbëve të freskëta të pulës

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Gaforrja: 4 (rreth 1 deri në 1,2 kg)
 • Limoni: 3 bimë
 • Birrë: 1/2 kanaçe
 • djegës jeshil: 1
 • Kripë
 • Limon: 1 frut
 • Piper
Përbërësit që duhen përgatitur

Përbërësit që duhen përgatitur

Vini re se si të zgjidhni përbërës të freskët

 • Zgjidhni gaforre të freskëta, jeshile. Mos blini gaforre të ngordhura që kanë erë të pakëndshme
 • Gaforret e shijshme janë ato që janë ende të freskëta, më të shkurtra dhe më të mëdha kur shtypen në bisht, nëse shihni një gjarpër, ky është një gaforre e mirë.
 • Mos zgjidhni gaforre që janë shumë të vogla ose shumë të mëdha sepse shpesh nuk do të kenë shije të mirë. Sidomos nuk duhet të zgjidhni ato të buta, të shijshme.
 • Nëse doni të hani shumë gaforre, zgjidhni gaforret femra, dhe nëse dëshironi të hani shumë mish, zgjidhni gaforret mashkullore
Vini re se si të zgjidhni përbërës të freskët

Vini re se si të zgjidhni përbërës të freskët

Si të gatuani gaforre të shijshme në avull me birrë me limon është shumë e thjeshtë

Hapi 1: Trajtimi paraprak

Tham Khảo Thêm:  Cách thiết lập mật khẩu Apple để đăng nhập dễ dàng

Këshillohet që gaforret t’i lini me lidhëse pasi t’i blini në shtëpi për të qenë më të sigurta sepse gaforret janë shumë të forta nëse i hiqni fijet, mund t’ju dëmtojë. Kthejeni barkun e gaforres me kokë poshtë dhe përdorni një thikë për të hapur një vrimë derisa gaforrja të ndalojë së lëvizuri, më pas prisni fijen dhe lani gaforren tërësisht. Një furçë e vogël mund të përdoret për të pastruar guaskën, kthetrat dhe këmbët e gaforres.

Përpunimi paraprak i gaforreve për të avulluar birrën me bar limoni

Përpunimi paraprak i gaforreve për të avulluar birrën me bar limoni

Limoni, pasi blihet, pastrohet, pritet dhe thyhet

SUGJERON: Zbuloni 3 mënyra për të gatuar në avull një sipërfaqe të shijshme dhe jo të peshkut në shtëpi

Hapi 2: Gaforre me avull

E vendosim tenxheren në sobë, më pas në tenxhere hedhim gaforret dhe limonin, shtojmë birrën, më pas e mbulojmë për 15 minuta derisa gaforret të marrin ngjyrë të kuqe.
Në varësi të numrit të gaforreve të ndryshme ndryshon edhe koha e zierjes në avull, koha nga zierja e birrës deri në zierje është rreth 8 minuta. Mos i zieni gaforret në avull për një kohë të gjatë, sepse kjo do të zvogëlojë ëmbëlsinë e mishit të gaforres dhe do t’i bëjë gaforret të lëmuara, gjë që është edhe e shëmtuar dhe e papëlqyeshme.

Gaforrja e zier në avull me birrë dhe bar limoni

Gaforrja e zier në avull me birrë dhe bar limoni

Kur gaforret e gatuara në avull të gatuhen, karapia e tyre do të jetë e kuqe dhe rozë, me një erë të fortë limoni xhenxhefili. Nëse shihni lëng të bardhë që derdhet, gaforret janë pjekur tani.

Ne fund i vendosim gaforret ne nje pjate, i sherbejme te nxehta me kripe dhe piper jeshil dhe piper limoni, eshte super. Gaforret e ziera në avull me birrën e limonit ruajnë shijen e freskët të gaforreve dhe nuk mërziten kurrë duke i ngrënë ato.

Produkte të përfunduara gaforre me avull me birrë limoni

Produkte të përfunduara gaforre me avull me birrë limoni

LEXO MË SHUMË: Detaji 3 Si ta bëni pulën e zier në avull të verdhë të shijshme dhe të bukur

Si të avulloni gaforre të shijshme për gratë shtatzëna

Enët e bëra nga gaforret shpesh janë shumë të mira për gratë shtatzëna. Këtu, le të mësojmë për gaforret e shijshme të ziera në avull për gratë shtatzëna. Burra, shkoni menjëherë në kuzhinë dhe gatuani këtë pjatë të shijshme për gruan tuaj të dashur!

Si të avulloni gaforre të shijshme për gratë shtatzëna

Si të avulloni gaforre të shijshme për gratë shtatzëna

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 gaforre e madhe deti
 • 20 g xhenxhefil
 • 10 g cilantro
 • 20 g qepë të grira hollë
 • 1 llambë hudhër
 • Erëza: salcë peshku, vaj i shijshëm gatimi, verë në gatim
Përbërësit për t'u përgatitur për avullimin e gaforreve

Përbërësit për t’u përgatitur për avullimin e gaforreve

Si të avulloni gaforre të shijshme për gratë shtatzëna është e lehtë dhe plot ushqim

Zgjidhni gaforre të freskëta, të gjalla me bisht të mbyllur, mos zgjidhni gaforre të ngrira. Hudhra, xhenxhefili blihen, pastrohen, më pas grihen. Majdanozi dhe qepa gjithashtu lahen dhe grihen imët.

Materialet e procesit

Materialet e procesit

Hidhni në tenxhere rreth 500ml për të zier për t’u përgatitur për të avulluar gaforret, vendosni në tenxhere 6 feta xhenxhefil dhe ziejini gaforret në avull për rreth 15 minuta. Kur shihni se gaforrja është e kuqe dhe aromatik me xhenxhefil, është në rregull.

Pasi të jenë zier gaforret i vendosim në një pjatë, sipër i hedhim pak koriandër dhe qepë të njoma të grira hollë, i përgatisim kripën me djegës të gjelbër ose piper limoni dhe i shijojmë menjëherë.

Gaforre në avull për nënat shtatzëna

Gaforre në avull për nënat shtatzëna

Si të avulloni gaforret E shijshme për gratë shtatzëna është shumë e thjeshtë, apo jo, me këto çdokush mund ta bëjë sa më shpejt në shtëpi. Përveçse është i mirë për shëndetin e tufës, është shumë i mirë edhe për anëtarët e familjes. Ju uroj suksese me këtë pjatë super të shijshme!

Si të bëni gaforre të shijshme të ziera me avull me ujë kokosi që nuk mund ta injoroni

Gaforrja e zier në avull është një pjatë e pëlqyer nga shumë njerëz për shkak të shijes së saj tërheqëse dhe ngjyrës që bie në sy. Kur shijoni, patjetër do të bini në dashuri me ëmbëlsinë natyrale të gaforreve, shijshmërinë e ujit të kokosit. Le të shkojmë në kuzhinë dhe të bëjmë menjëherë këtë gaforre të shijshme të avulluar me ujë kokosi.

Si të bëni gaforre të shijshme të ziera me avull me ujë kokosi që nuk mund ta injoroni

Si të bëni gaforre të shijshme të ziera me avull me ujë kokosi që nuk mund ta injoroni

LEXO MË SHUMË: 8 mënyra për të bërë pulë të skuqur krokante të artë si nga jashtë, SHUMË E Nxehtë

Përbërësit që duhen përgatitur

 • 1 kg gaforre e freskët
 • 1 copë e vogël xhenxhefil
 • 2 bimë limoni
 • 1 kokos të freskët
 • Kripë e imët dhe disa erëza të zakonshme.
 • Bimët
Përbërësit për të përgatitur gaforre të ziera në avull me ujë kokosi

Përbërësit për të përgatitur gaforre të ziera në avull me ujë kokosi

Si të avulloni gaforre të shijshme me ujë të shijshëm kokosi thjesht në shtëpi

Hapi 1: Trajtimi paraprak

Zgjidhni gaforre të freskëta, të papërpunuara, të forta, më pas lajini me ujë dhe thajini. Bleni xhenxhefil, lani, copëtoni dhe copëtoni imët. Lemongrass hiqni gjethet e dëmtuara, lani dhe prisni në copa. Shtoni kokosin vetëm për të marrë ujë.

Zgjidhni gaforre të freskëta, të papërpunuara dhe të forta

Zgjidhni gaforre të freskëta, të papërpunuara dhe të forta

SUGJERON: Mënyra e gatimit të rosës është SHUMË E NXETË, e lehtë për t’u bërë në shtëpi, e ushqyeshme

Hapi 2: Procesi

Vendoseni tenxheren në sobë, vendosni limonin, xhenxhefilin e grirë dhe gaforren në tenxhere. Hidhni ujin e kokosit dhe shtoni pak kripë. Mbyllni kapakun dhe filloni të zieni në avull gaforret. Ziejini gaforret me avull për rreth 15 minuta, kur lëvozhgat e gaforreve të jenë rozë, i nxirrni. Ngrohni ujin e kokosit dhe e rregulloni me pak kripë.

Pasi të jetë zier gaforrja e nxirrni në një pjatë, shtoni pak ujë kokosi dhe shijojeni menjëherë. Mund të dekoroni pak cilantro në gaforre për ta bërë ushqimin më tërheqës. Është më mirë të hahet kur gaforret janë ende të nxehta, kur ftohen, gaforret janë peshku dhe nuk janë më të shijshme.

Pasi të jetë gatuar gaforrja e nxjerrim në një pjatë

Pasi të jetë gatuar gaforrja e nxjerrim në një pjatë

Gaforrja e zier në avull me ujë kokosi është një pjatë e shijshme, ushqyese dhe jashtëzakonisht e thjeshtë që çdokush mund ta bëjë në shtëpi. Mos hezitoni më pa shkuar në kuzhinë për ta përgatitur këtë pjatë për të gjithë familjen. Ju uroj suksese

Gaforrja e zier në avull me ujë kokosi

Gaforrja e zier në avull me ujë kokosi

Mënyra për të avulluar gaforret e shijshme me gjethe limoni është jashtëzakonisht tërheqëse

Gaforrja e zier në avull me limon nuk tingëllon shumë e çuditshme, por ky kombinim do të prodhojë një pjatë tërheqëse, mjafton ta shijoni një herë dhe ta mbani mend përgjithmonë. Le të shkojmë edhe në kuzhinë dhe të ndjekim recetën e Diachiamthuc.vn më poshtë për të pasur një pjatë të parezistueshme.

Mënyra për të avulluar gaforret e shijshme me limon është jashtëzakonisht tërheqëse

Mënyra për të avulluar gaforret e shijshme me limon është jashtëzakonisht tërheqëse

Përbërësit që duhen përgatitur

 • Gaforrja e freskët: Varet nga numri i njerëzve që hanë.
 • Pluhur tamarindi.
 • 3 lugë ujë të filtruar ose ujë kokosi.
 • Sheqer, kripë, piper, djegës të freskët.
 • Avullore e specializuar.
Bëni një gaforre të shijshme të zier në avull me gjethe limoni

Bëni një gaforre të shijshme të zier në avull me gjethe limoni

Si të avulloni gaforre të shijshme me gjethe limoni pa shije peshku

Zgjidhni gaforre të freskëta, të shëndetshme me mish të fortë. Gjatë përpunimit paraprak, duhet të marinoni gaforret me uthull dhe verë të bardhë për të hequr erën e peshkut të gaforreve. Me pas pergatisim nje avullore te dedikuar dhe vendosim gaforret me gjethe limoni te grira imet dhe i ziejme ne avull per rreth 15 minuta qe te gatuhen.Mos i ziejme gaforret ne avull per shume kohe sepse do te beje qe gaforret te humbasin materiet ushqyese.

Si të avulloni gaforre të shijshme me gjethe limoni pa shije peshku

Si të avulloni gaforre të shijshme me gjethe limoni pa shije peshku

Salcën mund ta përgatisni sipas recetës së mëposhtme, shtoni djegësin, sheqerin, pluhurin e marinës, ujin e kokosit në një tas të vogël, më pas përzieni mirë dhe e rregulloni sipas shijes.Shijoni tamam me familjen.

Pas pjekjes, gaforret do të kenë një ngjyrë të kuqe mbresëlënëse plus erën aromatike të gjetheve të limonit që do t’ju bëjë të dridheni pa pushim. Kur gaforret të jenë zier, vendosini në një pjatë dhe shijojini menjëherë, ndaj hajini kur të jenë të nxehta për shije më të mirë.

Gaforrja e zier në avull me gjethe limoni

Gaforrja e zier në avull me gjethe limoni

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ka ndarë me ju si të avulloni gaforret e shijshme, tërheqëse. Dhe është kaq e thjeshtë sa çdokush mund ta bëjë në shtëpi. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të gatuani për familjen tuaj një pjatë të shijshme dhe ushqyese me gaforre. Paç fat. Për më shumë informacione interesante dhe interesante, ju lutemi ndiqni Diachiamthuc.vn!

Pyetje të lidhura

Cilat janë përfitimet shëndetësore të gaforreve Diachiamthuc.vn?

Sipas mjekësisë orientale, mishi i gaforres është i ëmbël, i kripur, mesatar dhe jo toksik. Efekti i pastrimit të nxehtësisë, ndihmon në ushqimin e gjakut, shpërndarjen e stazës, pastrimin e enëve të gjakut, ushqimin e palcës kockore… Gaforrja është shumë e mirë për njerëzit me kocka thelbësore, fëmijët me rritje të ngecur, njerëzit me stazë gjaku, mpirje gjymtyrësh, lëkurë të hollë. E gjelbër, e lodhur për shkak të mungesës së proteinave, përdorni atë në mënyrë efektive

Sa kohë duhet për të gatuar gaforret?

Ziejini gaforret me avull për 10-15 minuta, gaforret marrin një ngjyrë të kuqe tulle që bie në sy, më pas fikni sobën dhe nxirrni gaforret. Në këtë pikë, gaforret janë pjekur!

Si të zgjidhni gaforret e freskëta?

Shtypni lehtë në gjoksin e gaforres, shmangni bishtin, nëse shihni se dora është fundosur, gaforrja nuk është e freskët, mishi nuk është i fortë dhe mund të shtypet. Nëse shtypni gjoksin e gaforres dhe ndiheni të fortë, dhe gjoksi i gaforres është pak i fortë, atëherë është një gaforre mishi, e fortë dhe mjaft e freskët.


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết 4 Cách hấp ghẹ ngon, ăn hay làm mồi đều CHIẾN HẾT SẢY . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách sửa lỗi Netflix 1.20 hoặc 1.50 trên điện thoại hoặc máy tính bảng Android

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *