3 Cách làm bánh trung thu nhân khoai môn ngon, ai cũng thích

Rate this post

Si të bëni tortën e hënës të mbushur me taro Torta e Hënës është një tortë që pëlqehet nga shumë njerëz. Kjo tortë ka shumë shije të ndryshme nga torta e përzier, keku me bishtaja, keku me kokos, mbushja me fara zambak uji, mbushja taro, …. Mënyra e përgatitjes së ëmbëlsirave të hënës është gjithashtu mjaft e thjeshtë dhe mund ta bëni në shtëpi.

Si të bëni tortën e hënës të mbushur me taro

Si të bëni tortën e hënës të mbushur me taro

Në këtë postim Diachiamthuc.vn Unë do të tregoj se si të përgatisim ëmbëlsira të thjeshta taro në shtëpi që mund të bëjë kushdo. Le ta ndjekim!

Si të bëni tortë të pjekur të hënës të mbushur me taro

Torta e hënës Taro është një nga shijet më të preferuara të klientëve sot. Ja si të bëni ëmbëlsira të shijshme dhe tërheqëse të pjekura të mbushura me taro që mund t’i bëni në shtëpi shumë thjesht.

Si të bëni tortë të pjekur të hënës të mbushur me taro

Si të bëni tortë të pjekur të hënës të mbushur me taro

KUJDES: TOP 6 mënyrat për të gatuar lëng të shijshëm xhensen, për t’u qetësuar gjatë verës

Përgatitni materialet

Mbështjellës

 • Miell gruri: 240 g
 • E verdha e vezës: 20 g
 • Gjalpë kikiriku: 10 g
 • Pesë shije: lugë çaji
 • Ujë me sheqer: 160 g
 • Vaj kokosi ose vaj kikiriku: 30 g
Përgatitni përbërësit për të bërë ëmbëlsira të pjekura të mbushura me taro

Përgatitni përbërësit për të bërë ëmbëlsira të pjekura të mbushura me taro

Mbushje keku

 • Taro i qëruar: 240 g
 • Sheqeri: 40 – 45 g
 • Brumë keku: 20 gr
 • Patate e ëmbël vjollcë, e qëruar: 240 g
 • Vaj kokosi ose vaj kikiriku: 50 g
 • Miell gruri: 20 g

Si të bëni tortë të pjekur të hënës të mbushur me taro

Këtu do të udhëzojmë si te bejme torten e henes te mbushur me taro pjekje e mirë!

Bërja e kores së byrekut

Shoshni miellin shumë mirë, më pas shtoni përbërësit për koren një nga një, përzieni mirë përbërësit që të bashkohen të gjithë. Ziejeni brumin me dorë për të formuar një masë të lëmuar dhe uniforme. Mbulojeni brumin me film ngjitës dhe lëreni të pushojë për rreth 40 minuta

Bërja e guacave të pjekura të tortës së hënës të mbushura me taro

Bërja e guacave të pjekura të tortës së hënës të mbushura me taro

LEXO MË SHUMË: SEKRETET si të bëni letër të përzier orizi në shtëpi po aq të shijshme sa jashtë

Bërja e tortës

Taro, patate e ëmbël vjollcë pasi ta blini, lani, pastroni, më pas priteni në copa të mëdha dhe futeni në ujë të kripur të holluar për rreth 10 minuta për të hequr plastikën. Patatet i ziejmë derisa të zbuten, më pas i nxjerrim, i lëmë të ftohen dhe më pas i vendosim në blender dhe i bëjmë pure me ujë të bollshëm. Kullojeni me sitë, shtoni në tigan derisa patatet janë ende të nxehta, shtoni pak sheqer dhe përzieni derisa të tretet sheqeri.

Bërja e ëmbëlsirave të pjekura të hënës të mbushura me taro

Bërja e ëmbëlsirave të pjekura të hënës të mbushura me taro

Si të bëni slugs taro

Ndezim sobën me zjarr mesatar, shtojmë gjysmën e vajit të kokosit dhe e përziejmë mirë me patatet. Kur vaji dhe patatet të jenë bashkuar, shtoni pjesën tjetër të vajit dhe përzieni mirë. Kur mbushja të jetë e butë, shtoni 20 g niseshte tapioke dhe 100 ml ujë. Hidhni të gjithë përzierjen e miellit në tigan, përzieni që të bashkohen të gjithë përbërësit.

Tham Khảo Thêm:  Cách tự động thêm ngày trong Excel

Lyejeni në zjarr të ulët, kur patatja të bëhet më elastike dhe më e dendur, ulni nxehtësinë. Hidhni më shumë derisa patatet të jenë të buta dhe të lëmuara. Kur të shihni se patatet janë të vendosura, më pak ujë, spërkatni pluhur më fleksibël dhe përzieni mirë. Ky brumë ngjitës do ta ndihmojë patatet më të forta, më pak të varura gjatë pjekjes. Vazhdoni të vendosni mbi nxehtësi derisa patatet të kthehen në një masë të lëmuar dhe të bëhen të lakueshme.

Si të bëni slugs taro

Si të bëni slugs taro

Fikim zjarrin, përziejmë derisa uji të avullojë dhe mbushja të ftohet. Kur torta është ende e nxehtë, ndajeni kekun në pjesë, rrumbullakoni dhe lëreni të ftohet, më pas mbulojeni.

I jepni formë tortës

Lyejeni pak brumë në pëllëmbën e dorës dhe tepsinë në mënyrë që brumi të mos ngjitet gjatë procesit të pjekjes. Merrni një pjesë të vogël të brumit, rrotullojeni në një rreth të hollë dyfishi i diametrit të mbushjes. Mbyllni lëvozhgën me mbushjen e tortës për të vulosur dhe shtrënguar, duke turbulluar nyjet.

I jepni formë tortës

I jepni formë tortës

Aplikoni një shtresë vaji në myk për të parandaluar ngjitjen. Formoni brumin në një drejtkëndësh për ta bërë më të lehtë hyrjen në kallëp. Shtypeni brumin në kallëp, mbulojeni me një shtresë të hollë brumi për të bërë bazën e tortës. Tavën e kekut e vendosim me kokë poshtë në tavolinë, e shtypim kallëp poshtë dhe më pas e heqim kallëpin për ta nxjerrë tortën.

KUJDES: TOP 14+ mënyra super të thjeshta për të bërë ëmbëlsira të shijshme flan në shtëpi

Piqem

Kekun e vendosim në furrë me temperaturë 170 gradë C. Në varësi të madhësisë së kekut rregullojmë kohën që të jetë e arsyeshme. Për një tortë që peshon rreth 90 g, duhen 8 minuta për të pjekur, 3 herë për të pjekur, 2 herë për të fshirë tortën. Përbërja e kekut përfshin 1 vezë, gjysmë luge çaji ujë, i rrahim mirë.

Piqni mooncakes të pjekur të mbushur me taro

Piqni mooncakes të pjekur të mbushur me taro

Produkt i perfunduar

Pasi kekët të jenë ftohur, vendosini në një kuti dhe hani brenda 1-2 ditësh. Kur e hani, tortën e prisni në copa sa një kafshatë. Tortat e hënës do të bëhen më të shijshme dhe tërheqëse kur i shijoni me çaj të nxehtë.

Tortë e përfunduar e hënës e pjekur me taro

Tortë e përfunduar e hënës e pjekur me taro

Kërkesat e produktit të përfunduar

Tortat e hënës taro të pjekura pas përfundimit do të kenë një shije të shijshme dhe tërheqëse. Nëse ndiqni udhëzimet në mënyrë korrekte, torta e përfunduar do të ketë një kore të barabartë, të freskët, pa fshikëza. Kur hahet, torta do të jetë e butë, yndyrore, aromatike, jo e yndyrshme.

Bërja e ëmbëlsirave të hënës të mbushura me taro vezë të kripur

Torta e hënës Taro me vezë të kripur është një kombinim shumë harmonik midis ëmbëlsisë së rrënjës së taros dhe kripës së vezëve të kripura për të sjellë një shije të shijshme dhe jashtëzakonisht tërheqëse. Le të shkojmë në kuzhinë dhe të bëjmë këtë tortë të hënës të mbushur me taro me vezë të kripur!

Bërja e ëmbëlsirave të hënës të mbushura me taro vezë të kripur

Bërja e ëmbëlsirave të hënës të mbushura me taro vezë të kripur

LEXO MË SHUMË: #3 Si të bëni një kanaçe të thjeshtë, të shijshme, krokante dhe të qëndrueshme

Përgatitni materialet

Pjesa e kores

 • Miell gruri: 400 gr
 • Vezë pule: 2 vezë
 • Sheqeri i bardhë: 2 kg
 • Malt: 1 lugë çaji
 • Ujë: 50 ml
 • Ujë i zier: 600 ml
 • 2 limonë të freskët
 • Vaj gatimi: 80 ml
Përgatitni përbërës për ëmbëlsirat e hënës të mbushura me taro vezë të kripur

Përgatitni përbërës për ëmbëlsirat e hënës të mbushura me taro vezë të kripur

Mbushje keku

 • Taro: 500 g
 • Sheqer i bardhë: 220 g
 • Vaj gatimi: 60 ml
 • Miell gruri: 50 g
 • E verdhë veze e kripur
 • Alkooli: 100 ml
 • Xhenxhefil: 1 zhardhok i vogël
Tham Khảo Thêm:  Review quán gà nướng cơm lam Khương Duy Đà Lạt ngon miễn chê

Si të bëni tortën e hënës të mbushur me taro me vezë të kripur

Materialet e procesit

Vezë: vetëm e verdha

Limon: hiqni farat e limonit, shtrydhni lëngun

Taro: Blini, lani, pastaj hiqni lëkurën. Pritini në copa sa një kafshatë dhe më pas futeni në ujë të holluar me kripë për rreth 10 minuta. Hiqeni të thahet dhe më pas zieni. Të gjithë taron e zier e vendosim në blender dhe e përziejmë dhe e bëjmë pure.

Materialet e procesit

Materialet e procesit

E verdha e vezes e kripur: Lajeni, lagni me vere dhe xhenxhefil per rreth 10 minuta, pastaj hiqeni dhe kullojeni.

>>> KUJDES: #5 mënyra për të bërë vezë të shijshme në avull, të gjithë e duan thjesht në shtëpi

Bërja e kores së byrekut

Hapi 1: Hidhni në një tenxhere me 50 ml ujë, 200 gr sheqer, vendoseni në furrë në zjarr të ulët derisa masa të marrë ngjyrë kafe të artë, më pas shtoni 600 ml ujë të vluar. Pasi të shihni se masa ka vluar, shtoni 1 kg sheqer të bardhë, lëng limoni dhe gatuajeni për rreth 30 minuta që uji me sheqer të rivendoset, më pas fikni zjarrin dhe lëreni të ftohet.

Bërja e lëvozhgave të kekut të hënës të mbushura me taro vezë të kripur

Bërja e lëvozhgave të kekut të hënës të mbushura me taro vezë të kripur

KUJDES: Si të bëni bukë të shijshme të thekur me kasavë në shtëpi

Hapi 2: Hidhni në një enë me vajin e gatimit, sheqerin, maltin, të verdhën e vezës dhe i trazoni mirë. Më pas përdorni një sitë për të hedhur miellin në masën e mësipërme, më pas shtoni rreth 200 ml ujë me sheqer. Përdorni duart për të gatuar fuqishëm derisa brumi të jetë i qetë, më pas mbulojeni me film ngjitës dhe vendoseni në frigorifer për rreth 1 orë që brumi të pushojë.

Bërja e tortës

Hapi 1: Hidhini patatet dhe sheqerin në tiganin e slugit në zjarr të ulët duke i trazuar vazhdimisht për 20 minuta në mënyrë që patatet të mos digjen.

Hapi 2: Hidhni në një tigan me vaj gatimi, përzieni vazhdimisht miellin në mënyrë që taro të përzihet në një masë dhe të mos ngjitet më në tigan, më pas fikni zjarrin dhe lëreni të ftohet. Pasi keku të jetë ftohur, mbulojeni me mbështjellës ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për rreth 30 minuta. Kjo do ta bëjë mbushjen më elastike dhe më të shijshme.

Bërja e mbushjes së tortës së hënës me taro me vezë të kripur

Bërja e mbushjes së tortës së hënës me taro me vezë të kripur

Hapi 3: Vendosni të verdhat e vezëve të kripura në një tigan, shtoni 1 lugë çaji sheqer, 1 lugë çaji verë të bardhë dhe ziejini në zjarr mesatar për rreth 5 minuta që salca të trashet.

Hapi 4: Pasi të shohim që patatet dhe vezët janë ftohur, i formojmë në toptha të vegjël, më pas i mbështjellim me petull hollë dhe i vendosim në mes të verdhat dhe vezët dhe më pas i rrotullojmë. Duke vepruar kështu Derisa patatet dhe vezët të jenë zhdukur, vendoseni mbushjen e përgatitur në frigorifer.

Piqem

Hapi 1: Brumi pas inkubacionit do të thahet përsëri, nëse e shihni miellin me ujë të qetë, shtoni pak miell dhe përzieni mirë. Rrotulloni brumin në toptha të vegjël, më pas me okllai i rrotulloni shumë hollë, më pas vendosni në mes mbushjen e përgatitur taro dhe rrumbullakosni kekun.

Piqni ëmbëlsira të hënës të mbushura me taro me vezë të kripur

Piqni ëmbëlsira të hënës të mbushura me taro me vezë të kripur

Hapi 2: Përdorni një furçë për të lyer një shtresë të hollë vaji gatimi në kallëpin e kekut për të mos u ngjitur, më pas derdhni masën në kallëp, shtypeni fort në formë, më pas nxirreni kallëpin dhe vendoseni kekun në tepsi.

Hapi 3: Që masa të shtrihet në kek, përzieni përzierjen e vezëve, ujin, vajin e susamit, 1 lugë çaji sheqer. Më pas hidheni masën në sitë.

Tham Khảo Thêm:  Cách chơi trò chơi PC nhiều người chơi cũ trực tuyến với Hamachi VPN

Hapi 4: Kekun e vendosim në furrë dhe e pjekim për 5 minuta me temperaturë 210 gradë C. Më pas e nxjerrim kekun dhe masën e përgatitur e shtrijmë në sipërfaqen e kekut dhe e pjekim për herë të dytë me 7 minuta e 200 gradë C. Merret e nxjerrim torten dhe e shtrojme perseri salcen dhe e pjekim per rreth 10 minuta, me pas fikim furren dhe e heqim kekun.

Tortë e hënës e mbushur me produkte të gatshme taro dhe vezë të kripura

Tortë e hënës e mbushur me produkte të gatshme taro dhe vezë të kripura

Me hapat e mësipërm, mund të përgatisni lehtësisht në shtëpi një kek me vezë të kripur, taro për të trajtuar familjen tuaj në ditët e mesit të vjeshtës. Paç fat.

Si të bëni tortë taro

Tortat e hënës të mbushura me taro janë gjithashtu një nga shijet e preferuara të shumë klientëve. Kjo tortë është gjithashtu mjaft e thjeshtë për t’u përgatitur. Le të shkojmë në kuzhinë me Diachiamthuc.vn dhe ta bëjmë këtë tortë menjëherë!

Si të bëni tortë taro

Si të bëni tortë taro

LEXO MË SHUMË: Si të bëni një tortë të thjeshtë nga lëkura e derrit “jo e shijshme, pa para”

Përgatitni materialet

Përbërësit për koren e byrekut

 • Brumë keku: 250 g
 • Vaj kokosi ose vaj gatimi: 10 g
 • Lëng lule grejpfruti: 1 lugë gjelle
 • Përbërësit për tortën
 • Miell ngjitës: 1 lugë gjelle
 • Sheqeri: 150 g
 • Vaj gatimi: 50 ml
 • Taro, i qëruar dhe i prerë në kubikë
Përgatitni materialet

Përgatitni materialet

Gatimi me ujë me sheqer

 • Ujë i filtruar: 300 ml
 • Sheqer i bardhë: 150 g
 • 1 fetë limoni

Si të bëni ëmbëlsira të hënës të mbushura me taro fleksibël

Këtu do të udhëzojmë si te bejme torten e henes te mbushur me taro plasticitet i shijshëm:

Hapi 1: Hidhni në një tenxhere me ujë dhe sheqer dhe më pas lërini të vlojnë. Kur masa të vlojë, shtoni disa feta limoni, ziejini dhe më pas fikeni zjarrin

Si të bëni ëmbëlsira të hënës të mbushura me taro fleksibël

Si të bëni ëmbëlsira të hënës të mbushura me taro fleksibël

Hapi 2: Slugs Taro janë të ngjashme me mënyrën se si për të bërë mooncakes pjekur mbushur me taro

Hapi 3: Bërja e kores së byrekut

Merrni përzierjen e sheqerit me ujë që është zier sipër, më pas shtoni lëngun e luleve të grejpfrutit dhe vajin e gatimit dhe përzieni mirë. Hidheni në brumë dhe përzieni derisa masa të trashet. Kontrolloni që brumi të jetë i qetë, më pas gatuajeni derisa brumi të jetë i qetë. Mbulojeni brumin me mbështjellës plastik dhe më pas lëreni të pushojë për rreth 30 minuta.

Bërja e kores së byrekut

Bërja e kores së byrekut

LEXO MË SHUMË: #7 Si të bëni petë të shijshme, të pakta

Hapi 4: I jepni formë tortës

Formoni tortën në raport 2:1. Aplikoni pak miell në tavolinë për të mos u ngjitur, më pas hapeni koren. Vendoseni mbushjen e taros në mes dhe përdorni duart për të fërkuar me kujdes lëvozhgën në tortë. Vendoseni bllokun e kekut në kallëp, shtypeni fort dhe më pas hiqeni tortën.

Formoni tortën e hënës të mbushur me taro fleksibël

Formoni tortën e hënës të mbushur me taro fleksibël

Me hapa kaq të thjeshtë, ju mund të plotësoni një tortë të shijshme dhe tërheqëse taro moon. Le të shkojmë në kuzhinë dhe të praktikojmë menjëherë.

Torta e përfunduar e hënës me mbushje taro

Torta e përfunduar e hënës me mbushje taro

Epilogu

Në këtë artikull, Diachiamthuc.vn ndau me ju si te bejme torten e henes te mbushur me taro E shijshme, tërheqëse dhe mund të bëhet në shtëpi në një mënyrë të thjeshtë. Shpresojmë se ndarja e mësipërme do t’ju ndihmojë të bëni ëmbëlsira të shijshme për të trajtuar familjen tuaj në Festivalin e Mesit të Vjeshtës. Fat të mirë me këtë tortë!

Pyetje të lidhura

Si të bëni ëmbëlsira të thjeshta taro?

Mund t’i referoheni mënyrave të thjeshta në artikull. Fat i mirë me ëmbëlsirat tuaja të hënës.

A mund të zëvendësohet taro me lloje të tjera patatesh Diachiamthuc.vn?

Përgjigja është po, por duke e bërë atë me taro do të shijojë më mirë dhe do të duket më e shijshme, taro gjithashtu ka shumë përfitime shëndetësore!

Cilët janë përbërësit kryesorë të kësaj pjate?

Sigurisht, është i domosdoshëm për taron, miellin, vezët, sheqerin, miellin fleksibël të kekut etj. ju!


Vlerësoni këtë postimCảm ơn bạn đã đọc bài viết 3 Cách làm bánh trung thu nhân khoai môn ngon, ai cũng thích . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách xem trực tuyến March Madness

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *