13 lý do nên sử dụng trình duyệt Edge trên Windows 11

Rate this post

Kur Microsoft njoftoi se po hiqte kodin e vet të shfletuesit të uebit për kodin e përdorur nga Chromium me burim të hapur të Google, kompania që fuqizon shfletuesin kryesor të internetit në treg Chrome, isha shumë skeptik. Pse të mos përdorni vetëm Chrome? Pasi pashë se sa i shpejtë, i pajtueshëm, argëtues, privat, i sigurt dhe plot asistentë është Edge i ri në Windows 11, unë jam një konvertues. Faqja kryesore shumë e personalizueshme, shpejtësia, veçoritë e galerisë, veglat e integruara të pamjes së ekranit, skedat e grumbullueshme dhe mbështetja për aplikacionet progresive të ueb-it janë vetëm disa nga veçoritë kryesore të shfletuesit.

Edge është shfletuesi i parazgjedhur i uebit në Windows 11 dhe ka disa lidhje specifike të Microsoft-it që vetëm ai mund t’i shkarkojë. Mund t’i ndryshoni cilësimet e paracaktuara pa shumë probleme, por mund të mos dëshironi ta bëni këtë kur të shihni se çfarë ofron Edge i ri. Edge shërben gjithashtu si një shikues i integruar në ueb për aplikacionet që duhet të hyjnë në internet përmes WebView2. Edge është gjithashtu i disponueshëm për platforma të tjera duke përfshirë Android, iOS, Linux dhe macOS, si dhe versionet më të vjetra të Windows. Kjo do të thotë që ju mund të sinkronizoni cilësimet dhe më shumë në të gjitha këto platforma nga Windows 11. Këtu janë disa arsye pse duhet të konsideroni përdorimin e Edge për të shfletuar ueb.

1. Ka një pamje të re që vlen të përmendet

Shfletuesi Microsoft Edge në Windows 11

Ashtu si të gjitha aplikacionet në Windows 11, Edge ka një pamje të re. Ai zbaton një pjesë të gjuhës së dizajnit Fluent në një masë më të madhe sesa në Windows 10. Për shembull, menytë rënëse tani përmbajnë materialin akrilik të tejdukshëm (mund ta shihni në kutinë e dialogut të menusë së kontekstit me klikim të djathtë) më sipër). Një material tjetër i ri, më delikat i dizajnit i përdorur nga shfletuesi quhet Mica, i cili ndryshon pamjen e një elementi si shiriti i titullit bazuar në ngjyrën e dritares ose ekranit pas saj. Ju gjithashtu mund të vini re qoshet e rrumbullakosura të dritares.

2. Bëni të lehtë shtimin e shtesave

Në Windows 11, shtesat dhe shtesat si temat nuk shfaqen më në Dyqanin e Microsoft, por në galerinë e faqes së internetit, siç mund ta shihni këtu:

Dyqani i Zgjerimit për Edge në Windows 11

Mund të përdorësh ende shtesa nga Dyqani i Uebit i Chrome. Mund t’i shfaqni ose fshehni shtesat tuaja nga shiriti i sipërm i veglave të shfletuesit tuaj dhe të zgjidhni nëse ato funksionojnë ose jo kur jeni në një dritare InPrivate. Unë nuk rekomandoj përdorimin e shtesave kur përdorni InPrivate – dyshoj se shumë përdorues do të befasohen kur të mësojnë se shumica e shtesave kanë qasje në të gjitha funksionon në shfletuesin tuaj, pavarësisht nëse përdorni shtesën apo jo. Mund të ndryshoni aftësinë e shtesës për të parë aktivitetin tuaj të shfletimit në faqen e cilësimeve të “Menaxho shtesën”.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn danh sách nhân vật SSR/SR mạnh nhất

3. Opsionet e përmirësuara të ruajtjes së fjalëkalimit dhe sigurisë.

Cilësimet e privatësisë në shfletuesin Edge në Windows 11

Edge ofron opsione të qarta të privatësisë. Ashtu si me shumicën e gjërave në jetë, këtu ka një kompromis: sa më i lartë të jetë niveli i sigurisë dhe privatësisë që zgjidhni, aq më pak karakteristika dhe funksionalitet do të ketë faqja. Parandalimi i rreptë i gjurmimit në dritaren InPrivate është një tjetër mundësi e mirë, pasi mund të mos dëshironi gjurmimin ndër-site që ndodh gjatë seancave të shfletimit privat.

Modaliteti InPrivate është i barabartë me atë që disa shfletues të tjerë e quajnë modaliteti incognito. ose thjesht shfletim privat regjimit. Në modalitetin InPrivate, Edge nuk e ruan historinë tuaj të shfletimit, kërkimet ose kukit dhe nuk i ndan informacionet e llogarisë tuaj Microsoft me faqet e internetit që vizitoni. Për të fshehur plotësisht aktivitetin tuaj në internet nga ISP-ja dhe faqet e internetit, duhet të përdorni ende një shërbim VPN ose proxy.

Mundësia për të ruajtur fjalëkalimet mund të rrisë gjithashtu sigurinë tuaj, megjithëse të gjithë shfletuesit kryesorë tani përfshijnë disa funksione të menaxherit të fjalëkalimeve. Edge mund të shtojë automatikisht hyrje teksa i shkruani në faqet e internetit, më pas t’i sinkronizojë për t’u përdorur në pajisjet e tjera ku jeni identifikuar në Edge.

Edge ka aftësinë të ruajë informacionin e kartës së kreditit dhe debitit dhe tani ruan dhe sinkronizon të gjitha detajet, duke përfshirë kodet CVC për blerjet në internet, në cilindo version të Edge që përdorni. Personalisht, unë preferoj të fus manualisht CVC-në time, megjithëse preferoj të jem në gjendje të plotësoj automatikisht faqet e pagesave në internet në vend që të duhet të fus të gjithë ata numra. Informacioni është i koduar gjatë procesit të sinkronizimit, por dikush që është identifikuar në kompjuterin tuaj mund të përdorë informacionin e kartës, prandaj sigurohuni që ta kyçni kompjuterin tuaj nëse e lini diku të padukshëm. Mund ta përdorin njerëzit që nuk keni besim. Megjithatë, ata nuk do t’i shohin detajet aktuale të kartës suaj pa vërtetimin e aksesit.

4. Organizoni faqet tuaja të internetit me koleksione

Koleksionet në Edge në Windows 11

Prerëset e uebit dhe zgjerimet e kërkimit në ueb kanë ekzistuar për një kohë të gjatë, por veçoria e galerisë së integruar të Edge është një nga më të thjeshtat dhe më të dobishmet që kam parë. Më duket e dobishme kur më duhet të shkruaj një artikull që duhet të mbledhë shumë burime në internet dhe madje t’ia dorëzoj ekipit të MoiNhat.Net. Prerja e uebit është e disponueshme përmes butonit në shiritin e sipërm djathtas, i cili hap shiritin e veglave.

Shtimi i faqes aktuale në koleksion bëhet me një klikim dhe mund të shtoni të gjitha skedat e hapura duke klikuar me të djathtën në shiritin e skedave. Shtoni shënime me opsionet e stilit të tekstit nëse ju nevojiten. Koleksionet sinkronizohen në të gjitha pajisjet tuaja të identifikuara në Edge. Kjo veçori përfshin aftësinë për të shtuar citate në formatet APA 7, Chicago, Harvard, IEEE ose MLA. Opsioni i eksportit ju lejon të dërgoni koleksionin në Word, Excel, OneNote ose Pinterest.

5. Ju kursen automatikisht para kur bëni blerje

Mjetet e blerjeve në shfletuesin Edge në Windows 11

Njerëzit blejnë shumë në internet këto ditë dhe Edge ofron mjete për t’i ndihmuar ata të kursejnë. Shfletuesi mund të gjejë automatikisht kodet e kuponit për faqet e blerjeve që vizitoni, duke e bërë më të lehtë gjetjen e tyre në internet. Për disa sajte blerjesh, Edge mund të provojë automatikisht të gjithë kuponët e zbatueshëm; as nuk keni nevojë të kopjoni dhe ngjitni. Disa faqe interneti përdorin gjithashtu një program për kthimin e parave, siç mund ta shihni në pamjen e ekranit. Nëse dëshironi, mund ta çaktivizoni këtë funksion.

Tham Khảo Thêm:  Quản lý hoặc cập nhật địa chỉ email tài khoản của bạn trên Paramount Plus

6. E bën të lehtë dhurimin e pikëve për bamirësi

Faqet e bamirësisë ndonjëherë ofrojnë Edge për t’ju bërë të ditur se mund të kontribuoni në kauzën e tyre duke përdorur Microsoft Points. Ju fitoni Microsoft Points duke kërkuar me Bing, duke blerë artikuj nga Dyqani i Microsoft dhe duke përfunduar kuize dhe sfida të Xbox. Kjo veçori nuk është e re, por është gjithmonë e mrekullueshme nëse mund të fitoni para për një kauzë të mirë duke bërë atë që mund të bëni pa marrë parasysh çfarë.

7. Siguroni skedarin Hoarders me veçori të reja të shkëlqyera

Edge ka ofruar prej kohësh përfitime dhe komoditet për skedat e tij, duke përfshirë skedat vertikale, grupet e skedave dhe aftësinë për të fiksuar skedat. Një veprim tjetër që duket i thjeshtë, por, të paktën për mua, një veprim shumë i dobishëm është përdorimi i Alt-Tab për të kaluar midis skedave të shfletuesit. Ky është një veprim refleks që bëjnë shumë përdorues kur ndërrojnë dritare dhe në fakt i bën skedat më të lehta, pasi shpesh duhet të kaloni midis skedave të shfletuesit sikur të ishin programe të veçanta.

Grupet e skedave të kodimit të ngjyrave në shfletuesin Edge

Grupet e skedave të koduara me ngjyra janë një tjetër lehtësi e përdorimit të skedave. Një truk është të klikoni butonin e kuq të trashë, të treguar në anën e majtë të shiritit të skedave në imazhin e mësipërm, i cili rrëzon grupin që të mund të fokusoheni në skedat e tjera. Klikimi përsëri do të hapë të gjithë grupin e skedave.

Skedat vertikale në shfletuesin Edge në Windows 11

Skedat vertikale janë të dobishme për njerëzit që priren të kenë shumë skeda të hapura. Vendosja e tyre përgjatë udhëzuesit të majtë do të thotë se ato janë të identifikueshme, ndryshe nga deti i padiferencuar i skedave të vogla të Chrome.

8. Zvogëloni shpërqendrimet me modalitetin e leximit zhytës.

Pamje gjithëpërfshirëse e lexuesit në shfletuesin Edge

Një veçori jashtëzakonisht e dobishme që nuk e kam parë në shfletues të tjerë është lexuesi zhytës. Po, Firefox, Opera dhe Safari kanë të gjitha mënyra leximi miqësore me sytë, por Edge mund ta lexojë tekstin me zë të lartë me një zë jashtëzakonisht të natyrshëm. Kjo veçori thekson dhe lëviz automatikisht tekstin për të ndihmuar studentët ose ata me probleme leximi, kështu që është gjithashtu një mjet aksesueshmërie.

9. Merrni një pamje të ekranit në faqe të plotë.

Pamjet e integruara të ekranit janë një tjetër veçori e veglës “Kapja e uebit”. Kjo ju lejon të zgjidhni zonën e faqes së internetit për të marrë pamje nga ekrani, por këshilla më e mirë është se mund të kapni total faqe në internet, duke lëvizur automatikisht poshtë. Pasi të merret, mund të shënoni pamjen e ekranit me stilolaps ose ta shtoni atë në Galeri (shih më lart).

Rekomanduar nga redaktorët tanë

Mjet i integruar i kapjes së ekranit në Microsoft Edge

10. Hapni faqet e internetit si aplikacione.

Në Windows 11, aftësitë e aplikacioneve progresive të uebit (PWA) të Edge shkojnë edhe më tej se në versionet e mëparshme të shfletuesit. Më parë, ju duhej të gërmoni nëpër menutë për të përdorur një nga këto faqe interneti/aplikacione hibride. Tani mund ta gjeni PWA në aplikacionin Microsoft Store për sistemin operativ. Kur një faqe interneti mbështet PWA, konfigurimi i tij është më i lehtë se kurrë. Butoni në shiritin e veglave të shfletuesit ju lejon të ekzekutoni faqen e internetit si një aplikacion uebi pa e shkëputur vëmendjen nga ndërfaqja e shfletuesit. Në përvojën time, faqet e njohura që funksionojnë mirë si PWA përfshijnë Gmail, Outlook, Spotify dhe Twitter.

Tham Khảo Thêm:  Sửa các phòng đóng cửa cho ứng dụng Clubhouse, lỗi tải nguồn cấp dữ liệu

Aplikacionet progresive të uebit në Edge në Windows 11

11. Tre veçori të tjera interesante

Microsoft ju jep më shumë arsye për të përdorur shfletuesin e ri Edge në Windows 11 sesa ato që përmenda. Këtu janë disa të tjera që mund t’ju interesojnë.

Një asistent që do të jetë me interes për studentët është programi Math Solver, i cili ju lejon të zgjidhni një ekuacion në ekran për ta zgjidhur ose futur atë nga tastiera. Sipas ndërfaqes së nisjes, ai mund të zgjidhë gjithçka nga “aritmetika e thjeshtë në algjebër komplekse, trigonometri, etj.”

Zgjidhësi matematikor i shfletuesit Microsoft Edge

Butoni “Performancë” ju lejon të kaloni shfletuesin tuaj në modalitetin e kursimit të energjisë nëse jeni duke përdorur laptopin tuaj pa karikues dhe dëshironi të kurseni baterinë. Ju gjithashtu mund të rrisni kohën e nisjes së shfletuesit në cilësimet tuaja duke e ekzekutuar në sfond kur jeni identifikuar në Windows dhe duke përdorur përshpejtimin e grafikës harduerike nëse është e mundur.

Nëse e aktivizoni këtë veçori në cilësimet tuaja, shfletuesi mund të sugjerojë hotele dhe aktivitete bazuar në shfletimin tuaj në faqen e internetit të udhëtimit (shërbimi nuk mbledh informacione personale).

I pëlqen apo jo, disa kompani kanë ndërtuar aplikacione ueb, shpesh për përdorim të brendshëm nga punonjësit, që ende kërkojnë Internet Explorer për t’u ekzekutuar. Nëse po përdorni Edge me Windows 11, mund të kaloni në imitimin e përdorimit të Internet Explorer për këto aplikacione të vjetra pa pasur nevojë të hapni në të vërtetë shfletuesin e uebit. Sidoqoftë, duhet ta aktivizoni këtë modalitet në cilësimet tuaja dhe të rinisni shfletuesin tuaj. Kur ngarkoni një faqe interneti që kërkon Internet Explorer, zgjidhni Rifresko në modalitetin e Internet Explorer. Edge ju lejon të ruani automatikisht një listë të faqeve të internetit që dëshironi të hapni në këtë modalitet.

Nëse ju pëlqen të ndërveproni me faqet e internetit me një majë shkruese, Windows 11 mbështet Digital Ink dhe prezanton Surface Pen 2 të ri për tabletët Microsoft Surface. Edge përmirëson përvojën tuaj. Në fakt, kompania raporton se testet tregojnë një reduktim 240% të vonesës që nga momenti kur vendosni stilolapsin në ekran në krahasim me Windows 10. API-ja e bojës lejon zhvilluesit të përdorin këtë përshpejtim në aplikacionet e tyre në ueb.

Për të mësuar më shumë rreth sistemit operativ më të fundit të Microsoft-it, vizitoni faqen tonë të Windows 11 dhe sigurohuni që të lexoni rishikimin tonë të thelluar të Windows 11.

Rate this post

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết tại Cakhia TV trang web cập nhật link xem trực tiếp bóng đá lớn nhỏ trên khắp hành tinh, nơi bạn thoả mãn niềm đam mê với trái bóng. Chất lượng đường truyền trực tiếp ổn định, dàn bình luận viên chuyên nghiệp và sôi động, tốc độ cao, truyền tải nhanh nhất trong tất cả các trang web xem bóng đá online. Chần chờ gì nữa truy cập ngay Cà khịa TV để thưởng thức bóng đá đỉnh cao thôi !

Tham Khảo Thêm:  Cách đăng ký Hulu với Amazon Prime?

Related Posts

DALAT EDEN Cafe & Restaurant cực đẹp với view sân vườn ngắm hoàng hôn

DALAT EDEN Cafe & Restaurant – Những quán cafe đẹp nhất Đà Lạt không thể bỏ qua cái tên DALAT EDEN. Quán cafe có view đồi thông,…

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ khởi hàng hàng ngày

Tour Hà Nội Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Du lịch Đà Lạt từ xưa đến nay luôn là một điểm đến lý tưởng cho những…

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm giá rẻ ghép đoàn chất lượng 2023

Tour Đà Lạt 4 ngày 3 đêm – Sở hữu trong mình vẻ đẹp nên thơ, trữ tình. Với những cánh rừng thông bạt ngàn, những cánh…

Ghé thăm Túy Tửu Lầu Đà Lạt thưởng thức món ngon “kiếm hiệp”

Túy Tửu Lầu Đà Lạt – Đề cập đến quán bar ở đà lạt thì không thể bỏ qua cái tên Túy Tửu Lâu. Túy Tửu Lầu…

Tổng hợp Top 10 đồ ăn tốt cho sức khỏe và quán ăn healthy

Đồ ăn tốt cho sức khỏe – Sức khỏe là yếu tố hàng đầu được mọi người chú trọng và quan tâm nhất trong đời sống. Đồ…

Những quán nhậu Mỹ Đình

Quán nhậu Mỹ Đình – Mỹ Đình là một trong những khu vực có mật độ tập trung dân khá đông vì thế mà sự phong phú…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *